Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Kościół katolicki-wolna dyskusja  (Przeczytany 126041 razy)

Offline Fantom

Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #60 dnia: 01 Marzec, 2016, 09:50 »
Vatileaks i wielkie pieniądze

Zaledwie przed miesiącem oskarżono kilku watykańskich duchownych-finansistów o pranie brudnych pieniędzy i korupcję. Ich zwierzchnika przed włoską skarbówką chronią podobno tylko wpływy i mury Watykanu.

Napięcie między włoskim bankiem centralnym i wymiarem sprawiedliwości, a papieską administracją narasta z dnia na dzień. Spekuluje się, że pełna współpraca ze strony Watykanu sprawiłaby, iż z prokuratorskimi zarzutami musiałoby się zmierzyć wielu czołowych hierarchów.
http://natemat.pl/1329,vatileaks-czyli-brudne-pieniadze-i-zagrywki-w-watykanie
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Offline Roszada

Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #61 dnia: 01 Marzec, 2016, 09:54 »
Podyskutujcie sobie sami już bez katolików, bo Piotr dostał od Nemo moderację. Ja dostałem Ostrzeżenie.
A ja nie mam przyjemności z fantomem i Nemo, szczególnie z tym pierwszym, bo dość zajadły na KK, a drugi jako zagorzały ateista też nie przebiera w środkach.

Tak więc Piotr pewnie pożegna forum, a ja jeszcze popatrzę na tolerancję.

Sorki jest jeszcze Tomek, więc może on Wam dostarczy paliwa do ciętych komentarzy. ;)
« Ostatnia zmiana: 01 Marzec, 2016, 10:46 wysłana przez Roszada »


Tusia

  • Gość
Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #62 dnia: 01 Marzec, 2016, 10:00 »
Podyskutujcie sobie sami już bez katolików, bo Piotr dostała od Nemo moderację.
A ja nie mam przyjemności z fantomem i Nemo, szczególnie z tym pierwszym, bo dość zajadły na KK, a drugi jako zagorzały ateista też nie przebiera w środkach.

Biedactwa zapominają o jednym:

"Bo takim sądem, jakim sądzicie, i was osądzą; i taką miarą, jaką wy mierzycie, wam odmierzą." (Mt 7,2)

Żegnam to "forum".
Nemo: Dyskusja tego wątku jest o religii katolickiej jako o systemie wierzeń, a nie o "używaniu mózgu" przez osoby myślące innymi kategoriami. Z tego co czytałem (może coś przeoczyłem) nikt nie atakował Cię personalnie, czego ty się niestety dopuszczałeś.   


« Ostatnia zmiana: 01 Marzec, 2016, 13:11 wysłana przez Nemo »


Offline Fantom

Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #63 dnia: 01 Marzec, 2016, 10:08 »
 Czy ja coś wymyślam?Czy pokzaywanie faktów to zajadłość?Jak Roszada przedstawia fakty o ŚJ to ja nie punktuję,że to zajadłość.Tak trudno niektórym zmierzyć się z faktami?Gdzie ta zajadłość?W komentarzach?Chyba nie.KK nie odcina się od tego.Dlaczego zatem innych to tak kole?Trzeba byc obiektywnym i umieć przyjąć ''na klatę'' fakty.Czy ja uzywam wulgarnego języka,oszczerstwa,spekulacji?Chce się mnie napietnować za jedynie podzielenie sie informacjami,których w sieci jest od groma?
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Offline Fantom

Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #64 dnia: 01 Marzec, 2016, 10:13 »
Temat jest o KK.Kto chce może pisać o tym co dobre w KK,a kto chce bedzie pisal o tym z jakimi problemami boryka się KK.Są fora typowo katolickie i tam można pisac tylko dobrze o KK,podobnie jak na forach ŚJ.Każdy ma wolny wybór.
 Tylko Ty jestes taki kryształ?Jakos nikt inny sie nie skarży.
« Ostatnia zmiana: 01 Marzec, 2016, 10:21 wysłana przez fantom »
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Offline Noc_spokojna

Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #65 dnia: 01 Marzec, 2016, 12:23 »
Chrzest wbrew woli rodziców Kan. 868  § 2. Dziecko rodziców katolickich, a nawet i niekatolickich, znajdujące się w
niebezpieczeństwie śmierci, jest godziwie chrzczone, nawet wbrew woli rodziców.



Muszę tutaj rozwinąć zagadnienie.
Przede wszystkim, Kan. 868 § 2 nie nakazuje aby chrzcić dzieci wbrew woli rodziców! Mówi jedynie, że gdyby ktoś ochrzcił dziecko zagrożone śmiercią, nawet wbrew woli rodziców, kościół uzna taki chrzest za ważny - jest godziwie chrzczone.

Wynika to z wcześniejszych paragrafów, o których fantom już nie wspomniał:

Cytuj
Kan. 868 - § 1. Do godziwego ochrzczenia dziecka wymaga się:
1° aby zgodzili się rodzice lub przynajmniej jedno z nich
, lub ci, którzy prawnie ich
zastępują;
aby istniała uzasadniona nadzieja, że dziecko będzie wychowane po katolicku; jeśli jej zupełnie nie ma, chrzest należy odłożyć zgodnie z postanowieniami prawa partykularnego, powiadamiając rodziców o przyczynie.



Nie jestem małostkowa, nikogo nie ignoruję, tak przyziemne demonstracje są mi obce ;D


Offline Roszada

Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #66 dnia: 01 Marzec, 2016, 12:29 »
Sorki zapomniałem o Nocce, która zapewne będzie wykazywać, jak teraz, fałsz malkontentów i amatorów katolikszczyzny. :)


Offline Noc_spokojna

Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #67 dnia: 01 Marzec, 2016, 12:44 »
Jestem pewien,że wileu byłych tu katolików nie wiedziało,że kanon uważa,że dziecko poniżej 7 roku życia nie uzywa rozumu.Kanon domniemywa,że używa dopiero od 7 roku.Skąd oni to wiedzą?Chyba nigdy się nie dowiem.
 Podawanie informacji o apostazji,ostracyźmie w KK itp.proszę nie nazywać zaszczekaniem.Nieładnie.
Katolicy wiedzą, co oznacza  termin - "nie używa rozumu", ponieważ w Prawie Kanonicznym jest używany nie tylko w odniesieniu do dzieci, i jest to osoba nieodpowiadająca
za swoje czyny i niezaciągająca winy moralnej, innymi słowy, niemogąca grzeszyć. W oparciu o dyspozycję prawną, uczynioną przez ustawodawcę w przytoczonym wyżej paragrafie 2 kanonu 97 KPK, dziecko jest także niezdolne do jakichkolwiek działań prawnych w Kościele i nie podlega ustawom kościelnym. W takiej kondycji jest również osoba, która – zgodnie z kanonem 99 KPK4 – na stałe nie posiada używania rozumu, a przez to jest uznana za nieodpowiedzialną i przyrównaną dzieciom.Trzeba zrozumieć sens terminu, zanim zaczyna się dyskusję.
« Ostatnia zmiana: 01 Marzec, 2016, 12:47 wysłana przez Noc_spokojna »
Nie jestem małostkowa, nikogo nie ignoruję, tak przyziemne demonstracje są mi obce ;D


Offline matus

Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #68 dnia: 01 Marzec, 2016, 12:51 »
Co nie zmienia faktu, że termin sam w sobie jest paskudny.
Bogowie są gorsi od Pokemonów, bo nie da się złapać ich wszystkich, tylko jednego (albo małą grupkę), bo się obrażają.


Offline Noc_spokojna

Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #69 dnia: 01 Marzec, 2016, 13:13 »
Co nie zmienia faktu, że termin sam w sobie jest paskudny.
Matus, w polskim prawodawstwie, jest cała masa terminów źle się kojarzących, i przez ludzi, którzy ich nie rozumieją, źle interpretowanych, co nie oznacza, że mamy się ku poglądom tych ludzi skłaniać. Raczej należy im poradzić, żeby się douczyli.

Dialog sądowy:

- Co pozwany robił powódce?

- Po wódce, to on zazwyczaj spał.

Jest to doskonały przykład nieznajomości, a może nawet ignorancji niektórych pojęć
Nie jestem małostkowa, nikogo nie ignoruję, tak przyziemne demonstracje są mi obce ;D


Offline matus

Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #70 dnia: 01 Marzec, 2016, 13:27 »
Zatem dobra rada: zanim coś wrzucisz, sprawdź "co poeta miał na myśli" :)
Bogowie są gorsi od Pokemonów, bo nie da się złapać ich wszystkich, tylko jednego (albo małą grupkę), bo się obrażają.


Offline Noc_spokojna

Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #71 dnia: 01 Marzec, 2016, 14:00 »
Czy dziecko w KK może zostac uznane za apostatę,jeżeli nie będzie uczęszczać na lekcję etyki zamiast na lekcję religii?Jeżeli jesteś katolikiem uzyskaj dokladną informację w swojej parafii.
''Błyskawiczna reakcja diecezji
Taki obrót spraw nie spodobał się Kościołowi. Diecezja kaliska opublikowała na swojej stronie internetowej instrukcję duszpasterską dotyczącą zapisywania dzieci na religię. Wedle tej instrukcji każdy, kto zdecyduje się uczęszczać na lekcję etyki zamiast na lekcję religii, podpisuje nieformalny akt apostazji, czyli porzucenia wiary religijnej. Nawet jeśli pominąć radykalność tego stwierdzenia, pojawia się problem: kto staje się apostatą? Dziecko, rodzic, a może oboje?''


http://www.mowimyjak.pl/styl-zycia/religia/wypisanie-dziecka-z-religii-apostazja,124_73492.html

Sprostowanie:

W 2014r. jeden z  przedstawicieli  Kurii Biskupiej w Kaliszu, w sposób mało przekonywający, napisał dokument, z którego wynikać miało, że odmowa uczęszczania na zajęcia katechezy w szkole jest formą apostazji. To oczywiście nieprawda. Kuria wycofała się z tej instrukcji. I słusznie.
« Ostatnia zmiana: 01 Marzec, 2016, 14:29 wysłana przez Noc_spokojna »
Nie jestem małostkowa, nikogo nie ignoruję, tak przyziemne demonstracje są mi obce ;D


od-nowa

  • Gość
Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #72 dnia: 01 Marzec, 2016, 14:25 »
Muszę tutaj rozwinąć zagadnienie.
Przede wszystkim, Kan. 868 § 2 nie nakazuje aby chrzcić dzieci wbrew woli rodziców! Mówi jedynie, że gdyby ktoś ochrzcił dziecko zagrożone śmiercią, nawet wbrew woli rodziców, kościół uzna taki chrzest za ważny - jest godziwie chrzczone.

Wynika to z wcześniejszych paragrafów, o których fantom już nie wspomniał:
Nocka Spokojna!!
Dzięki  wielkie za wyjaśnienie!! :)


Offline Noc_spokojna

Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #73 dnia: 01 Marzec, 2016, 14:28 »
Vatileaks i wielkie pieniądze

Zaledwie przed miesiącem oskarżono kilku watykańskich duchownych-finansistów o pranie brudnych pieniędzy i korupcję. Ich zwierzchnika przed włoską skarbówką chronią podobno tylko wpływy i mury Watykanu.

Napięcie między włoskim bankiem centralnym i wymiarem sprawiedliwości, a papieską administracją narasta z dnia na dzień. Spekuluje się, że pełna współpraca ze strony Watykanu sprawiłaby, iż z prokuratorskimi zarzutami musiałoby się zmierzyć wielu czołowych hierarchów.
http://natemat.pl/1329,vatileaks-czyli-brudne-pieniadze-i-zagrywki-w-watykanie

Pozwolę sobie zacytować kilka zdań, z artykułu (styczeń 2013r.) z powyższego linku:

Cytuj
Również sam 85-letni Benedykt XVI coraz bardziej zdaje sobie sprawę z tego, że konklawe czeka Kościół już wkrótce. I podobno jest na to przygotowany. Najbliżsi papieżowi kardynałowie mają wiedzieć, że namaszczony na jego następcę jest metropolita Mediolanu kard. Angelo Scola.

(...)

Nie dalej, jak przed tygodniem, do historii "Vatileaks" dopisano rozdział pod tytułem "Modrkomplott". Takim kryptonimem nazwano bowiem raport o spisku na życie papieża. Uknuta w stylu hollywoodzkiej sensacji plotka ujawniła głęboki podział i wewnętrzną walkę w Kurii Rzymskiej. Największym adwersarzem papieża Benedykta XVI ma być druga osoba w państwie - kard. Tarcisio Bertone.

Bez komentarza.
Nie jestem małostkowa, nikogo nie ignoruję, tak przyziemne demonstracje są mi obce ;D


Offline bernard

Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #74 dnia: 01 Marzec, 2016, 15:29 »
Spiskowa historia dziejów. I zycie staje sie lzejsze ;)