Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Jk 5:16 - wyznawanie grzechów starszym, jak spowiedź?  (Przeczytany 15655 razy)

Offline Roszada

Odp: Jk 5:16 - wyznawanie grzechów starszym, jak spowiedź?
« Odpowiedź #30 dnia: 26 Styczeń, 2016, 21:02 »
Zgodnie z pisemną wykładnia Komitetu Oddziału z 10 września 2014 roku, złożoną w Sądzie Okręgowym w Legnicy Związek wyznaniowy "Świadkowie Jehowy w Polsce" wprowadza "instytucję spowiedzi"  zgodnie z art. 54 w związku z art 80 statutu. (?)

A dlaczego w Legnicy?
Co tam za proces był?
Warto by było zacytować odnośny fragment ze statutu.


Offline Noc_spokojna

Odp: Jk 5:16 - wyznawanie grzechów starszym, jak spowiedź?
« Odpowiedź #31 dnia: 26 Styczeń, 2016, 22:04 »
Zgodnie z pisemną wykładnia Komitetu Oddziału z 10 września 2014 roku, złożoną w Sądzie Okręgowym w Legnicy Związek wyznaniowy "Świadkowie Jehowy w Polsce" wprowadza "instytucję spowiedzi"  zgodnie z art. 54 w związku z art 80 statutu. (?)

W Czechach też chcieli się powołać na tajemnicę spowiedzi:

Cytuj
Najwyższy sąd Republiki Czeskiej odrzucił skargę Świadków Jehowy na Ministerstwo Kultury, które w 2002 roku odrzuciło wniosek o potwierdzenie instytucji tajemnicy spowiedzi w ich społeczności religijnej.


Sąd potwierdził decyzję i powodu, dla których ministerstwo wniosek odrzuciło. Aby państwo uznało tą instytucję, musi być ona częścią nauki danej społeczności minimum 50 lat. Ponadto społeczność taka musi wykazać istnienie duchowieństwa lub podobnej klasy.



autor: Jakub Sowiński
Nie jestem małostkowa, nikogo nie ignoruję, tak przyziemne demonstracje są mi obce ;D


Offline Fantom

« Ostatnia zmiana: 27 Styczeń, 2016, 08:19 wysłana przez fantom »
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Offline Tadeusz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 348
  • Polubień: 2703
  • Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane...
Odp: Jk 5:16 - wyznawanie grzechów starszym, jak spowiedź?
« Odpowiedź #33 dnia: 27 Styczeń, 2016, 09:41 »
SlawekBioSlawek nie wie/nie chce wiedzieć, że warunkiem sine qua non spowiedzi jest zadośćuczynienie!
W pierwotnym Kościele ten warunek wyprzedzał wszystkie inne- najpierw naprawiano zło, a potem otrzymywano rozgrzeszenie. Nie raz trwało to wiele lat, zanim ktoś otrzymał rozgrzeszenie i możliwość przystąpienia do komunii św.
Zadośćuczynienie jest czynnością, która ma doprowadzić do naprawienia zła, które się wyrządziło. Domaga się uwzględnienia osoby lub instytucji, która została przeze mnie skrzywdzona. Stąd musi ono przybrać konkretną czynność, działanie. Nie można poprzestać tylko na obietnicy, czy chęciach. Tutaj jest konkretne zadanie do spełnienia. Jeśli ukradłem, muszę oddać — niekoniecznie w sposób jawny, narażając się na kłopoty, ale muszę zwrócić to, co nieuczciwie zabrałem. Jeśli nie mogę oddać pieniędzy, bo nie wiem komu ukradłem, to mogę je dać komuś, kto też potrzebuję. Jeżeli zabrałem z zakładu pracy jakieś rzeczy, to odnoszę je z powrotem, jeśli ich nie mam, to przez efektywniejszą, dłuższą pracę naprawiam swoje zło. Jeśli wypowiedziałem oszczerstwo, pomówiłem kogoś, to odwołuję to. Jeśli nie mogę czegoś naprawić, oddać to należy wtenczas przynajmniej przyznać się, przeprosić. To są konkretne czyny, które świadczą, że ja chcę naprawić krzywdę, przeprosić, szukam lekarstwa na zło i sposobu jego pomniejszania. Zasada sprawiedliwości — Oddaj każdemu, co mu się słusznie należy - domaga się tego zadośćuczynienia.

Tak więc samo wyznanie w rozmowie ze starszym (biblijne), nawet przed tzw. komitetem sądowniczym (niebiblijne) nie jest spowiedzią!!!

Stąd wniosek: starsi nie mogą powoływać się na tajemnicę spowiedzi. W przeciwnym razie każdy z nas mógłby uchylać się od odpowiedzialności tłumacząc swoje milczenie "szczególnym stosunkiem łączącym zmnie z penitentem".

 >:( >:( >:(
Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane i będzie miał w nadmiarze; ktokolwiek zaś nie ma, temu również to, co ma, zostanie odebrane.


Offline Roszada

Odp: Jk 5:16 - wyznawanie grzechów starszym, jak spowiedź?
« Odpowiedź #34 dnia: 27 Styczeń, 2016, 10:13 »
A jak to skomentował sławekbiosławek?
A kto to biosławek?
Gdybyście mu nie robili reklamy, to by nikt jego twórczości nie czytał.
Gdyby mi robiono taką reklamę jak biosławkowi to by nie było pewnie ŚJ w Polsce.
Chyba nie ma tematu z historii ŚJ której bym nie poruszał, a te tematy słabo znane są przyszłym ŚJ.

Poza tym nie wiem czemu on występuje w imieniu Towarzystwa Straznica, bo sam deklaruje od wielu lat, ze nie jest SJ.
Albo kłamie, albo nie wiem co... :-\


od-nowa

  • Gość
Odp: Jk 5:16 - wyznawanie grzechów starszym, jak spowiedź?
« Odpowiedź #35 dnia: 27 Styczeń, 2016, 11:23 »
A kto to biosławek?
Gdybyście mu nie robili reklamy, to by nikt jego twórczości nie czytał.
Gdyby mi robiono taką reklamę jak biosławkowi to by nie było pewnie ŚJ w Polsce.
Chyba nie ma tematu z historii ŚJ której bym nie poruszał, a te tematy słabo znane są przyszłym ŚJ.

Poza tym nie wiem czemu on występuje w imieniu Towarzystwa Straznica, bo sam deklaruje od wielu lat, ze nie jest SJ.
Albo kłamie, albo nie wiem co... :-\
Ty, Roszado demaskujesz zmieniające się światła, ujawniasz zatajoną historię WTS z których wiele nawet mnie nie było dane znać przez 30 lat po chrzcie, a te tematy są słabo znane lub wcale nieznane nawet czynnym śJ, czego jestem dowodem ja, a co dopiero przyszłym śJ i wielkie podziękowania Tobie! Czasem tak sobie myślę, jakby tak nikt nie zajął się "prześwietleniem" tego wyznania śJ, zebraniem w jedną całość wiedzy na ich temat,  badaniem ich zmieniających się dogmatów itd. to by się rozprzestrzeniali  z nowymi naukami, a to co było 100 lat wcześniej  umykałoby, zacierałoby się z biegiem lat.

"Poza tym nie wiem czemu on występuje w imieniu Towarzystwa Straznica, bo sam deklaruje od wielu lat, ze nie jest SJ.
Albo kłamie, albo nie wiem co... :-\"
Uzurpator któregoś ze stanowisk w Towarzystwie Strażnica, rzecznik prasowy :-\ adwokat, znawca prawa, czy coś tak  :-\

« Ostatnia zmiana: 27 Styczeń, 2016, 11:25 wysłana przez od-nowa »


Offline Roszada

Odp: Jk 5:16 - wyznawanie grzechów starszym, jak spowiedź?
« Odpowiedź #36 dnia: 27 Styczeń, 2016, 11:27 »
A tu taki dziwny fragment łączący Jk 5:16 z komitetami sądowniczymi:

„Jeżeli zostaje mu na to zwrócona uwaga, a on usiłuje siebie usprawiedliwiać, zamiast przyznać się do oczywistego błędu - to sprzeciwia się radzie Jehowy. Nie przejawia pokory i nie uznaje swego postępowania za mylne. A tymczasem przecież powinien wyznać swoje uchybienie, zwłaszcza gdy mu je wykazuje zborowy komitet rozsądzający, który rozpatruje jego sposób postępowania. W liście Jakuba 5:16 powiedziano nam: „Wyznawajcie (...) grzechy jedni drugim.” Kto wyznaje grzechy, nie usprawiedliwia tego, co uczynił. Usprawiedliwianie siebie oznaczałoby sprzeciwianie się temu, co Jehowa uznał za słuszne albo niesłuszne” (Strażnica Nr 6, 1967 s. 6).


Offline Roszada

Odp: Jk 5:16 - wyznawanie grzechów starszym, jak spowiedź?
« Odpowiedź #37 dnia: 27 Styczeń, 2016, 11:43 »
A tu rada jak samemu nadstawić głowę pod topór ;):

„Kto popada w grzech, lecz pragnie postępować właściwie, ten powinien się zwrócić do nadzorcy zboru i szczerze wyznać swój występek. Oto słowa pisarza biblijnego, Jakuba: »Wyznawajcie jedni przed drugimi upadki, a módlcie się Jedni za drugimi; abyście byli uzdrowieni.« – Jak. 5:16.” (Strażnica Nr 16, 1964 s. 9).

No ładnie, jak nadzorca mu na to, że jego grzech nadaje się pod komitet zborowy. ;)
Pewnie by se pluł w brodę, że dał się wrobić w miłosierdzie nadzorcy. :)


Offline Roszada

Odp: Jk 5:16 - wyznawanie grzechów starszym, jak spowiedź?
« Odpowiedź #38 dnia: 28 Styczeń, 2016, 12:37 »
Jest taki fragment:

*** w11 15.8 s. 31 ***
Kiedy chrześcijanin dowiaduje się o poważnym grzechu współwyznawcy, powinien go zachęcić, żeby wyznał to starszym (1 Kor. 6:9, 10; Jak. 5:14-16). Jeśli grzesznik tego nie zrobi, ów chrześcijanin sam powinien to uczynić.

Coś mi się zdaje, że częściej jest stosowana ta druga opcja i to od razu. :(
Ciekawe skąd ten ostrzegający ma wiedzieć, czy tamten wyznał starszym?
Pewnie się zapyta starszych, czy wyznał im swoje takie a takie grzechy.... >:(


Offline Dietrich

Odp: Jk 5:16 - wyznawanie grzechów starszym, jak spowiedź?
« Odpowiedź #39 dnia: 28 Styczeń, 2016, 12:51 »

Coś mi się zdaje, że częściej jest stosowana ta druga opcja i to od razu. :(
Ciekawe skąd ten ostrzegający ma wiedzieć, czy tamten wyznał starszym?
Pewnie się zapyta starszych, czy wyznał im swoje takie a takie grzechy.... >:(

Ostrzegający powinien wpierw dać "winnemu" pewien czas, na przykład tydzień,  na zgłoszenie tego starszym. Po upływie tego okresu, według WTfS,  powinien zgłosić to starszym, jeśli "winny" sam tego nie uczynił. I na tym jego rola jako chcącego pomóc, pardon, konfidenta się kończy. w praktyce jest zupełnie inaczej. Głosiciele  lecą z pierdołami do starszych, a ci zamiast ich pogonić, z miejsca wietrzą aferę i rozpoczynają 'pracę pasterską'.
« Ostatnia zmiana: 28 Styczeń, 2016, 12:54 wysłana przez Dietrich »


od-nowa

  • Gość
Odp: Jk 5:16 - wyznawanie grzechów starszym, jak spowiedź?
« Odpowiedź #40 dnia: 28 Styczeń, 2016, 13:24 »
Paskudna psychomanipulacja, prowadząca do zachowań patologicznych, niszcząca prawidłowe funkcjonowanie człowieka, wywieranie poczucia winy "bo jak nie doniesiesz starszym" to zle, to grzech, brak błogosławieństwa w zborze będzie twoją winą, bo nie zakapowałeś/nie zgłosiłeś, a jak doniesiesz to też zle, bo jest się donosicielem, a teraz bądz mądry i wybieraj co zrobić i decyduj i bierz na siebie odpowiedzialność, bo tak a nie inaczej CK zinterpretowało wersety biblijne, a ty człowieku teraz lawiruj w tym wszystkim i pozostań stabilny emocjonalnie, bez wyrzutów sumienia, w jedną, czy druga stronę.
Starszy zboru do mnie powiedział "ja sam doniosłem na swojego ojca braciom (nie wiem komu jeszcze skoro on był starszym),  m. in. że opuszcza zebrania."
Powiem Wam, że aż mnie odrzuciło od tego człowieka, jak tak można :(
« Ostatnia zmiana: 28 Styczeń, 2016, 13:41 wysłana przez od-nowa »


Offline Roszada

Odp: Jk 5:16 - wyznawanie grzechów starszym, jak spowiedź?
« Odpowiedź #41 dnia: 28 Styczeń, 2016, 13:32 »
Sam znam takich na których doniesiono i to np. jego kolega ŚJ z którym chodził na mecze piłki nożnej. W przypływie szczerości powiedział mu, że czyta Kryzys i Jonsona, a ten paskudnik doniósł. No i przepytanko i ponieważ nie zgadza się z nauką niewolnika o roku 1914 na aut. :-\


Offline Roszada

Odp: Jk 5:16 - wyznawanie grzechów starszym, jak spowiedź?
« Odpowiedź #42 dnia: 28 Styczeń, 2016, 13:48 »
No i najnowszy podręcznik z 2015 i Jk 5:16:

„Ktoś może im wyznać własny grzech albo poinformować o cudzym (Kapł. 5:1; Jak. 5:16). Bez względu na to, w jaki sposób nadzorcy dowiedzą się o poważnym występku ochrzczonego członka zboru, najpierw informację tę zbadają dwaj z nich. Jeśli ustalą, że jest prawdziwa i że są dowody popełnienia poważnego grzechu, wówczas do załatwienia tej sprawy całe grono wyznaczy komitet sądowniczy, złożony przynajmniej z trzech starszych” (Zorganizowani do pełnienia naszej służby 2015 s. 138).


Offline Abba

  • Pionier
  • Wiadomości: 779
  • Polubień: 2839
  • Przebudzony, przerażony prawdą o WTS
Odp: Jk 5:16 - wyznawanie grzechów starszym, jak spowiedź?
« Odpowiedź #43 dnia: 28 Styczeń, 2016, 14:07 »
Roszada, gdybyś Ty był starszym, to przynajmniej
wszystko odbywało by się zgodnie z wytycznymi :)
Sam byłem starszym, ale wśród starszych nie
dane mi było spotkać nikogo tak obeznanego
z literaturą. RESPECT! :)


Offline Roszada

Odp: Jk 5:16 - wyznawanie grzechów starszym, jak spowiedź?
« Odpowiedź #44 dnia: 28 Styczeń, 2016, 14:23 »
Ja nie jestem aż tak obeznany. Po prostu teraz akurat piszę art. Słowa Jakuba 5:16 o „wyznawaniu grzechów” a Towarzystwo Strażnica
no i się wgłębiam. :)

No a jak pisze to włączam wyszukiwarki i myślenie i coś tam się znajdzie tam i tu. ;)
A jak już znajduję to i się podzielę na forum. :)

Ale Abba sam wiesz, że to teoria, a praktyki ja za bardzo nie znam i odstępst od teorii. To Wy exy najlepiej znacie. :)