Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Eucharystia a Pamiątka  (Przeczytany 14268 razy)

Offline tomek_s

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 109
  • Polubień: 2037
  • Nigdy nie byłem ŚJ.... KRK
Odp: Eucharystia a Pamiątka
« Odpowiedź #15 dnia: 16 Grudzień, 2015, 20:45 »
Napewno babina nie wiedziała. Przyjmowała kiedyś Sakramenty, ale współtowarzysze ją szybko uświadomili, że jest w błędzie.
„Lecz powiadam wam: Wielu przyjdzie ze Wschodu i Zachodu i zasiądą do stołu z Abrahamem, Izaakiem i Jakubem w królestwie niebieskim” (Mt 8:11),


Offline Roszada

Odp: Eucharystia a Pamiątka
« Odpowiedź #16 dnia: 16 Grudzień, 2015, 20:52 »
A Fantom krzyczy o winie, a nie wie ze jego dawni współbracia łykali sok przez lata.

I gdyby się urodził wcześniej to by na nas krzyczał, że wino pijemy, zamiast soku. ;D

   „W takim razie osoba odosobniona powinna wziąć chleb (przaśny, jeżeli możebne, taki jak placki, ze sodą, lub na wodzie) i rodzaju winnej macicy (sok z jagód, rodzynków lub wino* [ang. s. 476: raisin juice or grape juice or wine*]) i aby obchodziła w łączności duchowej z Panem i współczłonkami Ciała Chrystusowego, od którego przymusowo jest oddaloną.
*) O ile możemy sądzić, to Pan Jezus przy ustanawianiu Pamiątki Swojej Śmierci, użył do tego zwykłego wina. Ponieważ nie jest powiedziane jakiego wina więc ze względu, że wielu poprzednio ulegało nałogowi pijaństwa, a to zło ma wielką władzę w naszych czasach, więc zdaje się nam, że lepiej by używać niesfermentowanego wina, tj. soku z jagód lub sok wygotowanych rodzynków, do którego możnaby dodać zwykłego wina, aby zadowolnić wymagania niektórych, co twierdzą, iż powinniśmy naśladować przykład naszego Pana, który używał wina sfermentowanego. W ten sposób nie będzie obrażenia dla żadnego z naśladowców Jezusa nawet dla najsłabszego w ciele” (Nowe Stworzenie 1925 [ang. 1904] s. 587).

   Prawdopodobnie w roku 1935 Towarzystwo Strażnica zmieniło ostatecznie sok na wino, gdyż cytowany poniżej komunikat pojawił się wtedy po raz pierwszy i to aż cztery razy (patrz ang. Strażnica 01.02 1935 s. 47; ang. Strażnica 15.02 1935 s. 59; ang. Strażnica 15.03 1935 s. 95; ang. Strażnica 01.04 1935 s. 110; komunikat ten powtarzano jeszcze w latach 1936-1937). Uzasadnienie dla spożywania wina podczas Pamiątki podano też w innym czasopiśmie z roku 1935 (ang. Złoty Wiek 03.07 1935 s. 636-637).

„Następnie 17 kwietnia po godzinie 6 wieczorem niech każdy zastęp pomazańców zgromadzi się i weźmie udział w Pamiątce. W takiem czynieniu użyć przaśnego chleba i rzeczywistego czerwonego wina. Przaśny sok z winogron lub z rodzynek nie będzie mógł zaspokoić wymagań” (Strażnica 01.03 1935 s. 78 [ang. 01.02 1935 s. 47]).


Offline Bystry1313

Odp: Eucharystia a Pamiątka
« Odpowiedź #17 dnia: 16 Grudzień, 2015, 20:52 »
U nas nie ma problemu. Komunia zawsze jest podawana w dwóch postaciach (oczywiście jak ktoś chce).


Offline Roszada

Odp: Eucharystia a Pamiątka
« Odpowiedź #18 dnia: 16 Grudzień, 2015, 20:54 »
U nas nie ma problemu. Komunia zawsze jest podawana w dwóch postaciach (oczywiście jak ktoś chce).
Tak jest w małych katolickich wspólnotach w USA.

Ty nie wiem skąd jesteś i co znaczy "u nas". :)


Offline tomek_s

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 109
  • Polubień: 2037
  • Nigdy nie byłem ŚJ.... KRK
Odp: Eucharystia a Pamiątka
« Odpowiedź #19 dnia: 16 Grudzień, 2015, 20:58 »


*) O ile możemy sądzić, to Pan Jezus przy ustanawianiu Pamiątki Swojej Śmierci, użył do tego zwykłego wina. Ponieważ nie jest powiedziane jakiego wina więc ze względu, że wielu poprzednio ulegało nałogowi pijaństwa, a to zło ma wielką władzę w naszych czasach, więc zdaje się nam, że lepiej by używać niesfermentowanego wina, tj. soku z jagód lub sok wygotowanych rodzynków, do którego możnaby dodać zwykłego wina, aby zadowolnić wymagania niektórych, co twierdzą, iż powinniśmy naśladować przykład naszego Pana, który używał wina sfermentowanego. W ten sposób nie będzie obrażenia dla żadnego z naśladowców Jezusa nawet dla najsłabszego w ciele” (Nowe Stworzenie 1925 [ang. 1904] s. 587).


Myślałem, że w przywódcy ŚJ są niebiańskimi matematykami... a tu proszę.. chemicy i stróże wychowania w trzeźwości.
„Lecz powiadam wam: Wielu przyjdzie ze Wschodu i Zachodu i zasiądą do stołu z Abrahamem, Izaakiem i Jakubem w królestwie niebieskim” (Mt 8:11),


Offline tomek_s

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 109
  • Polubień: 2037
  • Nigdy nie byłem ŚJ.... KRK
Odp: Eucharystia a Pamiątka
« Odpowiedź #20 dnia: 16 Grudzień, 2015, 21:00 »
A Fantom krzyczy o winie, a nie wie ze jego dawni współbracia łykali sok przez lata.

I gdyby się urodził wcześniej to by na nas krzyczał, że wino pijemy, zamiast soku. ;D


Łykali jak dziecko Bebiko. ;)
„Lecz powiadam wam: Wielu przyjdzie ze Wschodu i Zachodu i zasiądą do stołu z Abrahamem, Izaakiem i Jakubem w królestwie niebieskim” (Mt 8:11),


Offline Roszada

Odp: Eucharystia a Pamiątka
« Odpowiedź #21 dnia: 16 Grudzień, 2015, 21:00 »
Myślałem, że w przywódcy ŚJ są niebiańskimi matematykami... a tu proszę.. chemicy i stróże wychowania w trzeźwości.
Pili wcześniej i pewnie z Chrystusem by nawet na wesele do Kany nie poszli. :)
By się nie napić za dużo.
Piliby to przed cudem. ;)


Offline tomek_s

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 109
  • Polubień: 2037
  • Nigdy nie byłem ŚJ.... KRK
Odp: Eucharystia a Pamiątka
« Odpowiedź #22 dnia: 16 Grudzień, 2015, 21:07 »
Pili wcześniej i pewnie z Chrystusem by nawet na wesele do Kany nie poszli. :)

Może by poszli... pod warunkiem że tam by nie było przyszłych katolików ;)... Wiadomo co kto komu wypomni, albo kto z kim kogo zobaczy.
„Lecz powiadam wam: Wielu przyjdzie ze Wschodu i Zachodu i zasiądą do stołu z Abrahamem, Izaakiem i Jakubem w królestwie niebieskim” (Mt 8:11),


Offline Bystry1313

Odp: Eucharystia a Pamiątka
« Odpowiedź #23 dnia: 16 Grudzień, 2015, 21:07 »
Roszada:

Znasz mnie dobrze. Z tego co wiem to we wszystkich  katolickich w USA tak jest. A wiesz mi, ze w wielu bylem, od Kalifornii po Washington.


Offline Roszada

Odp: Eucharystia a Pamiątka
« Odpowiedź #24 dnia: 16 Grudzień, 2015, 21:14 »
Roszada:

Znasz mnie dobrze. Z tego co wiem to we wszystkich  katolickich w USA tak jest. A wiesz mi, ze w wielu bylem, od Kalifornii po Washington.
No to witaj w naszych zaściankowych progach. ;D
Polska biedna i dla wszystkich wina nie starczy, a winnice u nas kiepskie.
Wino z jabłek, jakieś liche. ;)


Offline Bystry1313

Odp: Eucharystia a Pamiątka
« Odpowiedź #25 dnia: 16 Grudzień, 2015, 21:22 »
Roszada:

Ty nie myśl, ze u nas to flaszkę na galowe dają. Jeden kielich no tak liczę na 50 osób. U nas tez kryzys jest. Z nowości to ostatnio tez wprowadzili hostie bezglutenowa (tylko na zamowienia dla uczulonych).


Offline Bystry1313

Odp: Eucharystia a Pamiątka
« Odpowiedź #26 dnia: 16 Grudzień, 2015, 21:26 »
Fantom:

Zawsze bracie.



Offline Bystry1313

Odp: Eucharystia a Pamiątka
« Odpowiedź #27 dnia: 16 Grudzień, 2015, 21:30 »
Zapraszam was na strone EWTN (telewizja katolicka) gdzie można co dzień obejrzeć Msze Swieta. Przekonacie się, ze zawsze podaja w dwóch postaciach.


Boratyniak

  • Gość
Odp: Eucharystia a Pamiątka
« Odpowiedź #28 dnia: 16 Grudzień, 2015, 21:41 »
Dziękuję bardzo za katolicyzm i Jezuska.


Offline Bystry1313

Odp: Eucharystia a Pamiątka
« Odpowiedź #29 dnia: 16 Grudzień, 2015, 21:52 »
Boratyniak:

Przykro mi to slyszec. A ty bez Jezuska sobie rade dajesz? Moze cos o tym opowiesz. Ciekawe