Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Czy stojaki z literaturą, zajmują bezprawnie pas drogowy?  (Przeczytany 90493 razy)

KaiserSoze

  • Gość
Odp: Czy stojaki z literaturą, zajmują bezprawnie pas drogowy?
« Odpowiedź #60 dnia: 09 Grudzień, 2015, 17:25 »
No dobra, ja spróbuję nieco z innej strony:
A co z reklamami na samochodzie? Czy na nie też jest potrzebne zezwolenie, gdy są w pasie drogowym? A jeżeli nie, to dlaczego?


Offline gedeon

Odp: Czy stojaki z literaturą, zajmują bezprawnie pas drogowy?
« Odpowiedź #61 dnia: 09 Grudzień, 2015, 17:28 »
No dobra, ja spróbuję nieco z innej strony:
A co z reklamami na samochodzie? Czy na nie też jest potrzebne zezwolenie, gdy są w pasie drogowym? A jeżeli nie, to dlaczego?

Odpowiedź jest prosta, zadzwoń do Zarządu Dróg Miejskich i zapytaj.  ;D ;D ;D


KaiserSoze

  • Gość
Odp: Czy stojaki z literaturą, zajmują bezprawnie pas drogowy?
« Odpowiedź #62 dnia: 09 Grudzień, 2015, 17:30 »
Ej, na poważnie pytam.
« Ostatnia zmiana: 09 Grudzień, 2015, 17:31 wysłana przez KaiserSoze »


Offline gedeon

Odp: Czy stojaki z literaturą, zajmują bezprawnie pas drogowy?
« Odpowiedź #63 dnia: 09 Grudzień, 2015, 17:34 »
Samochód w ruchu nie zajmuje pasa drogowego to oczywiste, natomiast stojący zajmuje już pas drogowy. 


KaiserSoze

  • Gość
Odp: Czy stojaki z literaturą, zajmują bezprawnie pas drogowy?
« Odpowiedź #64 dnia: 09 Grudzień, 2015, 17:35 »
Czyli mając reklamę na samochodzie muszę przed każdym zatrzymaniem się ubiegać o pozwolenie?

PS. Rozumiecie "myślenie" SJ? Oni też mają kółka przy wózkach i też jeżdżą tymi wózkami, tylko zmieniają się proporcje czasu poruszania się do stania ;-)


Offline M

Odp: Czy stojaki z literaturą, zajmują bezprawnie pas drogowy?
« Odpowiedź #65 dnia: 09 Grudzień, 2015, 17:42 »
Jak dla mnie odpowiedź jest prosta* - samochód (a w zasadzie ogólnie każdy pojazd) podlega pod przepisy ruchu drogowego. Przepisy te regulują również możliwość korzystania z miejsc parkingowych. Jeśli w danym miejscu jest wydzielone miejsce na parking dla samochodów, to samochód może tam sobie spokojnie stać, niezależnie od tego czy jest oblepiony reklamami czy nie. Jest tak dlatego, bo główną funkcją samochodu nie jest bycie nośnikiem reklamy, ale transport osób czy mienia.

Znalazłem przykład takiej sytuacji w której sąd stwierdził coś podobnego jak napisałem powyżej: http://www.rp.pl/artykul/929909-Reklama-na-samochodach-i-przyczepach-wolna-od-oplat-za-zajecie-pasa-drogowego.html

Cytat: Artykuł
W ocenie sądu zaparkowanie pojazdu w pasie drogowym drogi publicznej nie stanowi umieszczenia w tym pasie reklamy w rozumieniu art. 40 ust. 2 pkt 3 u.d.p. jeżeli pojazd ten ze względu na swoje cechy konstrukcyjne i przeznaczenie służy innym celom, aniżeli wyłącznie cele reklamowe.  Dotyczy to także przyczepy, która również jest pojazdem, co wynika wprost z art. 2 pkt 50 ustawy Prawo o ruchu drogowym. - Zatem zaparkowanie przyczepy, która jakkolwiek opatrzona jest napisami i znakami graficznymi o charakterze reklamowym, jednakże nie została konstrukcyjnie przeznaczona wyłącznie do tego celu, winno być uznane za zgodne z przeznaczeniem korzystanie z drogi publicznej, o jakim mowa w art. 1 u.d.p. – uznał sąd.

Ze stojakami jest inaczej - po pierwsze nie są pojazdami, więc nie podlegają pod prawo o ruchu drogowym. Po drugie nie mają innego zastosowania jak transport i ekspozycja materiałów Towarzystwa Strażnica.

To co ŚJ o tym myślą jest tu nieistotne - ważne jest jaką decyzję podejmie Zarząd Dróg w danym mieście. Oczywiście z powyższym można się nie zgodzić i podejrzewam, że jeśli będziemy naciskać to ŚJ również będą walczyć o swoje. Może być tak, że w jednym mieście wygrają, a władze drugiego pokażą im środkowy palec. Tak czy siak próbować warto, będzie ciekawie :).

* Nie jestem prawnikiem i przyjmuję do wiadomości, że mogę się w tej kwestii całkowicie mylić
« Ostatnia zmiana: 09 Grudzień, 2015, 17:45 wysłana przez M »


Offline Fantom

Odp: Czy stojaki z literaturą, zajmują bezprawnie pas drogowy?
« Odpowiedź #66 dnia: 09 Grudzień, 2015, 17:50 »
 to znikna stokaki,a pojawia sie samochody.O zgrozo...
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Offline M

Odp: Czy stojaki z literaturą, zajmują bezprawnie pas drogowy?
« Odpowiedź #67 dnia: 09 Grudzień, 2015, 17:57 »
to znikna stokaki,a pojawia sie samochody.O zgrozo...

Niech kombinują ;D. Dla mnie jakakolwiek reakcja z ich strony będzie już świadczyć o sukcesie naszej akcji, bo zmusi ich do zmiany planów i ukaże, że ten lud za którym stoi sam Jehowa Zastępów może doprowadzić do pionu byle odstępca ;).


Offline gedeon

Odp: Czy stojaki z literaturą, zajmują bezprawnie pas drogowy?
« Odpowiedź #68 dnia: 09 Grudzień, 2015, 18:09 »
Czyli mając reklamę na samochodzie muszę przed każdym zatrzymaniem się ubiegać o pozwolenie?

PS. Rozumiecie "myślenie" SJ? Oni też mają kółka przy wózkach i też jeżdżą tymi wózkami, tylko zmieniają się proporcje czasu poruszania się do stania ;-)

Tego to ja nie powiedziałem. Co innego jest zatrzymanie a co innego parkowanie czasowe lub pozostawienie samochodu w tym celu. Dobrze to wyjaśnił M.


Offline M

Odp: Czy stojaki z literaturą, zajmują bezprawnie pas drogowy?
« Odpowiedź #69 dnia: 09 Grudzień, 2015, 19:38 »
Wrzuciłem informację o naszej akcji na Reddit [link]. Okazało się, że w Niemczech jest pod tym względem podobne prawo do Polski i ... WTS przegrał możliwość korzystania z wózków. Dlatego teraz zamiast wózków muszą trzymać plakaty lub czasopisma w rękach albo zawieszać je na sobie, jak widać na poniższych fotkach ;D.



Także jest sens prowadzenia akcji, możemy z nimi wygrać!

Edit: ta fotka po lewej jest z Monaco, gdzie jak napisała osoba, która ją wrzuciła, również pojawiła się podobna sytuacja.
« Ostatnia zmiana: 09 Grudzień, 2015, 19:59 wysłana przez M »


Offline gedeon

Odp: Czy stojaki z literaturą, zajmują bezprawnie pas drogowy?
« Odpowiedź #70 dnia: 09 Grudzień, 2015, 19:40 »
Czyli że kierunek jest dobry, prawo musi być respektowane. Stopniowo będziemy w tej sprawie wysyłać pisma do Miejskiego Zarządu Dróg w całej Polsce.
« Ostatnia zmiana: 09 Grudzień, 2015, 19:43 wysłana przez gedeon »


Offline Fantom

Odp: Czy stojaki z literaturą, zajmują bezprawnie pas drogowy?
« Odpowiedź #71 dnia: 09 Grudzień, 2015, 19:46 »
  maja jeszcze stacjonarne ''kioski''.To dopiero musza być opłaty i zezwolenia. Do wózka kots mógł podejśc bez obawy,że zostanie zagadany.Wzięcie z ręki może już odstraszać.
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


KaiserSoze

  • Gość
Odp: Czy stojaki z literaturą, zajmują bezprawnie pas drogowy?
« Odpowiedź #72 dnia: 09 Grudzień, 2015, 19:47 »
Wrzuciłem informację o naszej akcji na Reddit. Okazało się, że w Niemczech jest pod tym względem podobne prawo do Polski i ... WTS przegrał możliwość korzystania z wózków. Dlatego teraz zamiast wózków muszą trzymać plakaty lub czasopisma w rękach albo zawieszać je na sobie, jak widać na poniższych fotkach ;D.


:)


KaiserSoze

  • Gość
Odp: Czy stojaki z literaturą, zajmują bezprawnie pas drogowy?
« Odpowiedź #73 dnia: 09 Grudzień, 2015, 21:59 »
Jeszcze się będą bronić tym, że Konstytucja (gwarancja wolności praktykowania) stoi wyżej niż ustawa (opłata za zajęcie)


Offline awmala

Odp: Czy stojaki z literaturą, zajmują bezprawnie pas drogowy?
« Odpowiedź #74 dnia: 10 Grudzień, 2015, 15:21 »
Idąc w ślad za Gedeonem i M postanowiłam sprawdzić jak to działa w moich okolicach. Odwiedzilam stałe miejsca stojakowych. Glosicielki staly meżnie. Po interwencji Pana z Zarządu Dróg zwinely stojak i odeszły. Niestety po kilku metrach stanęły i znow rozwineły stragan na terenie nie podlegajacym juz pod w/w urzad. Szczególne podziękowania dla Gedeona za pomoc w akcji.

« Ostatnia zmiana: 10 Grudzień, 2015, 16:36 wysłana przez gedeon »