Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Fragment szkicu nadzorcy obwodu - wygląd zewnętrzny a służba kaznodziejska  (Przeczytany 14043 razy)

Offline M

Poniżej zamieszczam przetłumaczony fragment szkicu spotkania, które nadzorca obwodu przeprowadza ze starszymi zboru podczas obsługi w bieżącym roku służbowym. Znajduje się w nim coś, czego nigdy wcześniej nie było - zakaz wyruszania do służby dla szeregowych głosicieli, którzy niewłaściwie się ubierają ;D. Patrz: ostatni akapit poniższego szkicu.

Źródło tekstu angielskiego: jwsurvey.org
________________________________

[...]

ZAKOŃCZENIE

Wykwalifikowani i wierni nauczyciele są błogosławieństwem dla trzody
    Wkładanie wysiłku w szkolenie i odnoszenie pożytku ze szkoleń będzie skutkowało silniejszymi zborami
      i pomoże nam zachować jedność teraz, a szczególnie podczas wielkiego ucisku (Ez. 38:10-12; Mich. 5:5,6)
    Zachęcajmy wszystkich, by uczynili szkolenie stałym elementem swojej służby kaznodziejskiej już dziś!

[Po tym punkcie słudzy pomocniczy opuszczają spotkanie. Następnie rozważ ze starszymi poniższe
  informacje, jak również omów inne bieżące sprawy wymagające uwagi]

NIEPOKOJĄCE ZACHOWANIA, UBIÓR I WYGLĄD ZEWNĘTRZNY
"Duch tego świata" sprawia, że jak nigdy dotąd zacierają się granice pomiędzy obiema
  płciami (1 Kor. 2:12; Pwt. 22:5)
    Trend ten zaczyna być również widoczny w zborach
        Niektórzy bracia skłaniają się ku żeńskim zachowaniom i upodobaniom w kwestii wyglądu
        Niektóre siostry czeszą się lub ubierają w typowo męski sposób
        Ze względu na fakt, że tego rodzaju ubiór i zachowania są popularne w tym świecie, niektórzy
          mogą nie zauważać jak tego rodzaju postępowanie może wpływać na drugich
Udzielajcie miłosiernego wsparcia
    Zwracajcie uwagę na dwie niepokojące tendencje wśród braci
        (1) Tak zwany metrosektualny styl ubierania się, który z reguły odznacza się obcisłymi marynarkami
          i spodniami, które podkreślają cechy ciała
        (2) Manifestowanie żeńskich cech w czyimś sposobie bycia, gestykulowania i wypowiadania się
    Siostry powinny unikać ściśle przylegających lub odsłaniających ciało ubrań (1 Tym. 2:9, 10)
    Jeśli zauważycie osoby (braci lub siostry), których ubiór i wygląd odzwierciedla skrajności
      tego świata, udzielcie takim szczerych rad mających na celu skorygowanie ich postępowania,
      czyniąc to "w duchu łagodności" (Gal 6:1; w97 15.6 ss. 17-18, ak. 14-18; w88 15.8 s. 17, ak. 9-10)
        Chociaż świat kładzie wielki nacisk na wygląd zewnętrzny i często popada w tym w skrajności,
          prawdziwi chrześcijanie przejawiają w tej sprawie zrównoważony pogląd oparty na Słowie Bożym
          i skupiają się na przyozdabianiu ukrytej osoby serca [Odczytaj 1 Piotra 3:3,4]
Osoba, która wciąż popada w wyżej wymienione skrajności w kwestii ubioru i wyglądu, albo która
  wykazuje w zachowaniu cechy płci przeciwnej nie powinna być zalecana do służby w Betel albo na
  Kurs dla Ewangelizatorów.
Dodatkowo, jeśli grono starszych jest zgodne co do tego, że jakiś brat lub siostra w rażący i celowy sposób
  pomimo wielokrotnych napomnień nadal ubiera się lub zachowuje w sposób, który gorszy zbór,
  starsi mogą uznać, że ta osoba nie kwalifikuje się już na głosiciela dobrej nowiny. W takich rzadkich
  przypadkach nie należy podawać zborowi żadnego ogłoszenia w tej sprawie.
« Ostatnia zmiana: 17 Październik, 2015, 11:13 wysłana przez M »


Offline parasin

Odp: Fragment szkicu nadzorcy obwodu - wygląd zewnętrzny a służba kaznodziejska
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Październik, 2015, 21:53 »
Czyli szykuje się nowa kategoria: ochrzczony nie-głosiciel :D


Offline Tadeusz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 348
  • Polubień: 2703
  • Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane...
Odp: Fragment szkicu nadzorcy obwodu - wygląd zewnętrzny a służba kaznodziejska
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Październik, 2015, 08:44 »
Raczej: awans poza organizację  ;)
Czyli mówiąc po ludzku: wykluczenie  :)
Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane i będzie miał w nadmiarze; ktokolwiek zaś nie ma, temu również to, co ma, zostanie odebrane.


Offline KAZ

  • Pionier
  • Wiadomości: 565
  • Polubień: 150
  • Chrystus drogą, prawdą, życiem.
Odp: Fragment szkicu nadzorcy obwodu - wygląd zewnętrzny a służba kaznodziejska
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Październik, 2015, 12:27 »
Z drugiej strony obiektywnie jak w dobie współczesnych zmian trendów mody, wymóc na głosicielu przyzwoite ubieranie się (przy wielokrotnym niereagowaniu na napominania co czytamy)
czy nie ostateczną decyzją o odsunięciu od możliwości głoszenia ?

Jeżeli czegoś nie kumam niech mnie ktoś mądrzejszy pouczy.
« Ostatnia zmiana: 19 Październik, 2015, 12:32 wysłana przez KAZ »
Powstrzymuję się jedynie od pewnych odpowiedzi,
aby mnie nikt nie oceniał ponad to, co widzi we mnie
oraz co ode mnie usłyszy.


Offline M

Odp: Fragment szkicu nadzorcy obwodu - wygląd zewnętrzny a służba kaznodziejska
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Październik, 2015, 12:45 »
A dlaczego ktokolwiek miałby na kimkolwiek cokolwiek wymuszać? No i kto według Ciebie miałby prawo decydować o tym co to jest "przyzwoity ubiór" I czy dana osoba pasuje do tej definicji?

Takie wytyczne rodzą patologie, dlatego są absurdalne.


Offline Dietrich

Odp: Fragment szkicu nadzorcy obwodu - wygląd zewnętrzny a służba kaznodziejska
« Odpowiedź #5 dnia: 19 Październik, 2015, 12:51 »
Ja myślę, że mimo tego, co sądzimy o pomysłach CK, jest w tym jednak trochę sensu. A niektórzy zachowują się, jakby nie mieli w domu lustra. Kiedyś siostra miała T-Shirt z napisem "I'm looking for the good time" i tak poszła do służby.  Ponadto warto byłoby niektórym zwrócić uwagę, że z wyglądem zewnętrznym wiele wspólnego ma także mydło, szampon i pasta do zębów... Ludzie patrzą i komentują.
A odsunięcie od głoszenia to już inna sprawa, ale chyba nie równoznaczna z wykluczeniem, skoro ma nie być podawany żaden komunikat.


Offline Dietrich

Odp: Fragment szkicu nadzorcy obwodu - wygląd zewnętrzny a służba kaznodziejska
« Odpowiedź #6 dnia: 19 Październik, 2015, 12:53 »
A dlaczego ktokolwiek miałby na kimkolwiek cokolwiek wymuszać? No i kto według Ciebie miałby prawo decydować o tym co to jest "przyzwoity ubiór" I czy dana osoba pasuje do tej definicji?

Takie wytyczne rodzą patologie, dlatego są absurdalne.

Zgadzam się, tego typu wytyczne świadczą także o tym, za kogo WTS uważa swych głosicieli.


Offline KAZ

  • Pionier
  • Wiadomości: 565
  • Polubień: 150
  • Chrystus drogą, prawdą, życiem.
Odp: Fragment szkicu nadzorcy obwodu - wygląd zewnętrzny a służba kaznodziejska
« Odpowiedź #7 dnia: 19 Październik, 2015, 13:00 »
A dlaczego ktokolwiek miałby na kimkolwiek cokolwiek wymuszać? No i kto według Ciebie miałby prawo decydować o tym co to jest "przyzwoity ubiór" I czy dana osoba pasuje do tej definicji?

Takie wytyczne rodzą patologie, dlatego są absurdalne.

Zgadzam się z Dietrichem. niektórzy zachowują się, jakby nie mieli w domu lustra, do tego są pewne tendencje zwłaszcza pośród młodych.

Ale też nie trzeba zaraz w czymś widzieć patologii i wymuszenia. Pytanie nie do mnie co kto miałby lub jak decydować bo to brnięcie raczej w same słowa.
Jednak osobiście nie chciałbym aby zbór jakiego np. byłbym członkiem reprezentowała w głoszeniu osoba ubierająca się nie stosownie do tego dzieła lub o nieokreślonej w pełni orientacji
płci w stosunku do tego co nosi na sobie.

Z drugiej strony całkowity brak wytycznych może rodzić jeszcze gorsze patologie albo luz-marija (bo przecież brak wytycznych).
« Ostatnia zmiana: 19 Październik, 2015, 13:13 wysłana przez KAZ »
Powstrzymuję się jedynie od pewnych odpowiedzi,
aby mnie nikt nie oceniał ponad to, co widzi we mnie
oraz co ode mnie usłyszy.


Offline Dietrich

Odp: Fragment szkicu nadzorcy obwodu - wygląd zewnętrzny a służba kaznodziejska
« Odpowiedź #8 dnia: 19 Październik, 2015, 13:19 »
Myślę, że nie można popadać w skrajności. W wielu firmach obowiązuje dress code. W szkołach, do których uczęszczają moje dzieci również są zasady co do stroju. Tak chyba jest w większości wypadków. 
Za moich czasów w szkole podstawowej wymagany był mundurek i tarcza. W technikum, choć w kolorach była dowolność wymagana była marynarka, koszula i "śledzik".  Wcale nie uważałem tego za jakąś przesadę. Wręcz przeciwnie.
Jeśli chciałbym dotrzeć do kogoś z jakimś przesłaniem, orędziem czy sprzedażą czegokolwiek, starałbym się ubrać tak, by potencjalny klient zwrócił uwagę na to, co mam do przedstawienia, a nie na mój ubiór czy sposób zachowania.

Dla mnie dziwne jest, że te informacje przeznaczone są dla roztrząsania przez starszych w ich gronie, zamiast co jakiś czas przypominać o tym publicznie.

Może ma to na celu najpierw obserwację tych, których wygląd znacząco odstaje. Kiedy próby "skorygowania" długo nie przynoszą rezultatu, odsunięcie od głoszenia jako jednostki już potencjalnie niebezpiecznej oraz dalsze, coraz baczniejsze się jej przyglądanie, by móc ją złapać na czymś grubszym.
« Ostatnia zmiana: 19 Październik, 2015, 13:20 wysłana przez Dietrich »


Offline KAZ

  • Pionier
  • Wiadomości: 565
  • Polubień: 150
  • Chrystus drogą, prawdą, życiem.
Odp: Fragment szkicu nadzorcy obwodu - wygląd zewnętrzny a służba kaznodziejska
« Odpowiedź #9 dnia: 19 Październik, 2015, 14:09 »
Myślę, że nie można popadać w skrajności. W wielu firmach obowiązuje dress code. W szkołach, do których uczęszczają moje dzieci również są zasady co do stroju. Tak chyba jest w większości wypadków. 
Za moich czasów w szkole podstawowej wymagany był mundurek i tarcza. W technikum, choć w kolorach była dowolność wymagana była marynarka, koszula i "śledzik".  Wcale nie uważałem tego za jakąś przesadę. Wręcz przeciwnie.
Jeśli chciałbym dotrzeć do kogoś z jakimś przesłaniem, orędziem czy sprzedażą czegokolwiek, starałbym się ubrać tak, by potencjalny klient zwrócił uwagę na to, co mam do przedstawienia, a nie na mój ubiór czy sposób zachowania.


No i tylko o to mi chodziło.
Powstrzymuję się jedynie od pewnych odpowiedzi,
aby mnie nikt nie oceniał ponad to, co widzi we mnie
oraz co ode mnie usłyszy.


Offline Nemo

  • El Kapitan
  • Wiadomości: 5 517
  • Polubień: 14345
  • Często pod wiatr. Ale zawsze własnym kursem.
Odp: Fragment szkicu nadzorcy obwodu - wygląd zewnętrzny a służba kaznodziejska
« Odpowiedź #10 dnia: 20 Październik, 2015, 19:12 »
A może niech wszechwiedzące CK wymyśli specjalne mundurki dla świadków.
Po pierwsze: byliby z daleka rozpoznawalni
Po drugie: wszyscy jednolicie ubrani, a nie to że ta czy tamta siostrzyczka ma kieckę za tyle i tyle, a tamta tylko za tyle.
Po trzecie: WTS krocie by zarobił. Zamówili by w Chinach jakiś badziew, i sprzedawali z 1000% zyskiem.
Po czwarte: Radość wiernych i zapatrzonych w organizację śJ była by ogromna, że niewolnik taki mądry.
Ps: Tylko jakby co to był mój, czyli odstępcy... pomysł. ;) ;D

« Ostatnia zmiana: 20 Październik, 2015, 19:17 wysłana przez Nemo73 »
Niemądrym jest być zbyt pewnym własnej wiedzy. Zdrowo jest pamiętać, że najsilniejszy może osłabnąć, a najmądrzejszy się mylić.
Mahatma Gandhi


Offline matus

Odp: Fragment szkicu nadzorcy obwodu - wygląd zewnętrzny a służba kaznodziejska
« Odpowiedź #11 dnia: 20 Październik, 2015, 19:22 »
Jak się śJ zaczną mundurować, to chyba zacznę odczuwać niepokój.
Bogowie są gorsi od Pokemonów, bo nie da się złapać ich wszystkich, tylko jednego (albo małą grupkę), bo się obrażają.


Offline Nemo

  • El Kapitan
  • Wiadomości: 5 517
  • Polubień: 14345
  • Często pod wiatr. Ale zawsze własnym kursem.
Odp: Fragment szkicu nadzorcy obwodu - wygląd zewnętrzny a służba kaznodziejska
« Odpowiedź #12 dnia: 20 Październik, 2015, 20:28 »
Jak się śJ zaczną mundurować, to chyba zacznę odczuwać niepokój.
Matus, nic armijnego ;) Myślałem o czymś na styl muzułmańskich przyodziewków, tylko w jakiś żarówiastych kolorach, żeby z dala było widać ;D
Niemądrym jest być zbyt pewnym własnej wiedzy. Zdrowo jest pamiętać, że najsilniejszy może osłabnąć, a najmądrzejszy się mylić.
Mahatma Gandhi


Offline M

Odp: Fragment szkicu nadzorcy obwodu - wygląd zewnętrzny a służba kaznodziejska
« Odpowiedź #13 dnia: 20 Październik, 2015, 20:46 »
Jak się śJ zaczną mundurować, to chyba zacznę odczuwać niepokój.

Mogliby dać takie mundurki ;D



Offline Nemo

  • El Kapitan
  • Wiadomości: 5 517
  • Polubień: 14345
  • Często pod wiatr. Ale zawsze własnym kursem.
Odp: Fragment szkicu nadzorcy obwodu - wygląd zewnętrzny a służba kaznodziejska
« Odpowiedź #14 dnia: 20 Październik, 2015, 21:15 »
Mogliby dać takie mundurki ;D


M. Ty bezwstydniku  ;D ;D ;D ;) Kiecka przed kolano. Sodoma i Gomora >:(
« Ostatnia zmiana: 20 Październik, 2015, 21:19 wysłana przez Nemo73 »
Niemądrym jest być zbyt pewnym własnej wiedzy. Zdrowo jest pamiętać, że najsilniejszy może osłabnąć, a najmądrzejszy się mylić.
Mahatma Gandhi