Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 6 Gości przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Imię Boże  (Przeczytany 106580 razy)

Gorszyciel

  • Gość
Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #105 dnia: 07 Luty, 2017, 20:16 »
Znowu jakieś naukowe opracowania ? Ludzie ! Zacznijcie opierać się na Biblii a nie na naukowych tezach !
Czy Jezus też wysyłal swoich apostołów do szkół teologicznych ? ;)
Ja nie mam czasu na naukowe głupoty.

Chłopie, chciałeś wiedzieć dlaczego zrezygnowali z Imienia Jahwe w III wydaniu, to Cię odesłałem do artykułu, który pokazuje tego kulisy. Jak Cię to nie obchodzi to po co pytasz.


od-nowa

  • Gość
Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #106 dnia: 07 Luty, 2017, 20:23 »
To dlaczego usuwają je z Biblii, to dlaczego ja nigdy nie słysze imienia Jahwe na mszach ? To dlaczego jak słysze na mszach czytania ze ST to zamiast Jahwe słyszę "Pan" ? Wyjaśnij mi proszę ;)

Tylko dzięki świadkom Jehowy imię Boga jest coraz częściej używane bo każdy kto weźmie Biblię do ręki zauważy, że ktoś kłamie usuwając imię Boga z przekładów.
Albo w ogóle nie bywasz na Mszach,  albo kłamiesz by "wyszło na Twoje", albo nie masz żadnej wiedzy na temat Mszy Św. w KK.
Sama byłam zainteresowana, jak śJ/ ck przedstawiało i nas "pouczało"  na temat KK i z tego względu, by sama sobie posprawdzać "to i owo", byłam na iluś Mszach i takie oczy zrobiłam :o, co to śJ szerzą za kłamstwo, że w KK jest usunięte JHWH, ponieważ ileś razy słyszałam  czytanie z Biblii i nie było usunięte  imię Jahwe, bo było odczytane Jahwe na Mszy w KK.
Pomyślałam sobie: no ładnie kłamali śJ, że KK usunął imię Jahwe.
« Ostatnia zmiana: 07 Luty, 2017, 20:30 wysłana przez od-nowa »


Offline kserksess

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #107 dnia: 07 Luty, 2017, 20:24 »
Chłopie, chciałeś wiedzieć dlaczego zrezygnowali z Imienia Jahwe w III wydaniu, to Cię odesłałem do artykułu, który pokazuje tego kulisy. Jak Cię to nie obchodzi to po co pytasz.

Skoro czytałes ten artykul to podaj w skrócie przyczyny usuwania imienia Jahwe ;)
"Jehowa, Bóg waszych praojców, Bóg Abrahama,+ Bóg Izaaka+ i Bóg Jakuba,+ posłał mnie do was’. To jest moje imię po czas niezmierzony+ i ono mnie upamiętnia na pokolenie za pokoleniem" Wj 3


od-nowa

  • Gość
Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #108 dnia: 07 Luty, 2017, 20:33 »
Skoro czytałes ten artykul to podaj w skrócie przyczyny usuwania imienia Jahwe ;)
Przeczytaj sobie ten artykuł.


Offline Startek

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #109 dnia: 07 Luty, 2017, 21:25 »
Niestety nie może przeczytać tego artykułu , wytyczne jehowy aby nic nie czytać religijnego ,co nie jest serwowane przez jehowe poprzez jedyny kanał łączności ustanowiony przez Niego , w1914 roku .


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #110 dnia: 07 Luty, 2017, 21:28 »
Skoro czytałes ten artykul to podaj w skrócie przyczyny usuwania imienia Jahwe ;)

Widzę, że i szkołę na brykach przeszedłeś. Trochę wysiłku.


Offline Światus

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #111 dnia: 07 Luty, 2017, 21:29 »
Właśnie przyszła mi do głowy ciekawa myśl.

WSZYSTKIE "prawdy" i "proroctwa" ŚJ, miały "uzasadnienie biblijne".
Teraz należy sie zastanowić czym jest Biblia. Jest to to Słowo Boże.
Wielokrotnie te "prawdy" i "proroctwa" okazywały się błędne - mówiąc delikatnie - i były korygowane.
WNIOSEK: Podpierając Biblią - Słowem Bożym błędne nauki, Towarzystwo Strażnika, wielokrotnie czyniło z Boga kłamcę.
A dodawanie słowa Jehowa, jest jakby dokładnym wskazaniem - TO TEN KONKRETNY BÓG tak powiedział.
« Ostatnia zmiana: 07 Luty, 2017, 21:31 wysłana przez Światus »
Czy warto zrywać relacje z powodu omylnej Strażnicy?


Offline sajmon

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #112 dnia: 08 Luty, 2017, 08:04 »
Skoro czytałes ten artykul to podaj w skrócie przyczyny usuwania imienia Jahwe ;)

kserksess -to jest poważne forum. Dla mnie autorytetem w sprawach wiary jest Słowo Boże, a nie spekulacje CK. Gdzie masz napisane w NT, że Imię Boże jest lub będzie usuwane? Wiesz, w jaki sposób Pan Jezus zwracał się do Boga - Ojcze. Znajdz mi choć jeden werset, że Pan Jezus zwraca się do Niego - Jehowo( Jahwe ).


yanco

  • Gość
Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #113 dnia: 08 Luty, 2017, 09:27 »
kserksess -to jest poważne forum. Dla mnie autorytetem w sprawach wiary jest Słowo Boże, a nie spekulacje CK. Gdzie masz napisane w NT, że Imię Boże jest lub będzie usuwane? Wiesz, w jaki sposób Pan Jezus zwracał się do Boga - Ojcze. Znajdz mi choć jeden werset, że Pan Jezus zwraca się do Niego - Jehowo( Jahwe ).

Gdyby Pan Jezus publicznie wymawiał imię Boże w jego prawidłowej formie to z miejsca by został ukamienowany za to, że ośmielił się wymawiać imię Boże które w tamtych czasach było niewymowne.
 


Offline sajmon

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #114 dnia: 08 Luty, 2017, 09:43 »
Gdyby Pan Jezus publicznie wymawiał imię Boże w jego prawidłowej formie to z miejsca by został ukamienowany za to, że ośmielił się wymawiać imię Boże które w tamtych czasach było niewymowne.

Otóż to! Świetnie to wyjaśnia ks.  Dominik Rybol:
Cytuj
Wielu danych na temat wymawiania imienia Jahwe w czasach Jezusa i
późniejszych dostarcza Talmud – skodyfikowany zbiór norm prawnych,
powstały ze spisania ustnej tradycji rabinistycznej oraz midrasze – nienaukowe wyjaśnienia żydowskie do tekstu Pisma św. Talmudyczny traktat Sanhedrin
przekazuje, że nie ma udziału w przyszłym świecie również ten, kto wymówi to
Imię504 literalnie (Sanh 10, 1; por. 7, 5). Również midrasz do Księgi Liczb i
Powtórzonego Prawa – Sifre (SNu, Dt) podaje, że poza świątynią zabronione
było wymawiać Imię dokładnie wypowiedziane (SNu 6, 23). Zgodnie z tym
zakazem, Józef Flawiusz, opowiadając w Dawnych dziejach Izraela o
objawieniu na Synaju, wyraźnie podkreślił, że nie wolno mu wymówić boskiego
imienia (Ant. Jud. II, XIII, 4). SNu 6, 23 przekazuje również, że imię Boże
Jahwe wypowiadał kapłan, śpiewając podczas służby świątynnej Pieśń Aarona
zawierającą błogosławieństwo kapłańskie – Lb 6, 24-26). Z kolei traktat Joma
dostarcza informacji na temat wypowiadania imienia Jahwe w Dniu
Przebłagania (Jom Kippur). W tym dniu najwyższy kapłan wchodził do Miejsca
Świętego, aby złożyć tam ofiarę kadzielną na przebłaganie za grzechy ludu.
Otóż głównym celem tego wielkiego święta izraelskiego było uświęcenie
wierzących, którzy dostępowali przebaczenia poprzez ofiarę złożoną z kozła
ofiarnego, trzykrotne wyznanie grzechów i ofiarę kadzielną, wyrażającą
skruchę, którą najwyższy kapłan przedstawiał w imieniu ludu. Wtedy
arcykapłan wypowiadał imię Boże Jahwe. Zwyczaj ten jest już widoczny w
Syr 50, 20: Wtedy on (arcykapłan Szymon) schodząc wyciągnął swe ręce, aby
dać swymi wargami błogosławieństwo Pana i by radować się Jego imieniem.
Tymczasem kapłani wraz ze zgromadzonym na dziedzińcu ludem, gdy usłyszeli
Imię dokładnie wypowiedziane, padali na twarz i wołali: Niechaj będzie
pochwalone imię Majestatu Bożego na wieki wieków507. Joma 3, 40. 50
informuje również, że w dawniejszych czasach arcykapłan wypowiadał imię
głośno, ale z biegiem czasu, gdy zwiększyła się liczba zuchwalców, wypowiadał je niewyraźnie, głosem przyciszonym, dając się zagłuszyć przez śpiew
kapłanów.
Jezus nie wypowiadał imienia Jahwe, bo to spotkałoby się z ostrą krytyką
ze strony faryzeuszy i uczonych w Piśmie. Zarzuciliby Mu, że łamie zakaz
wymawiania Bożego Imienia, że uzurpuje sobie przywilej arcykapłana. Z kolei
Jezus na pewno odpowiedziałby im na te zarzuty, krytykując ich poglądy na
temat wymawiania tatragramu. Takiej kontrowersji nie spotykamy w Ewangelii.
Owszem jest pewne nawiązanie do Imienia Jahwe szczególnie, gdy Jezus mówi
Ja jestem – w znaczeniu absolutnym w dyskusji z Żydami w święto Namiotów
oraz podczas przemówienia na Ostatniej Wieczerzy i w czasie pojmania w
Ogrodzie Oliwnym
. (IMIONA BOŻE W BIBLII W KONFRONTACJI
Z NAUKĄ ŚWIADKÓW JEHOWY str192-194)


Offline kserksess

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #115 dnia: 08 Luty, 2017, 16:53 »
kserksess -to jest poważne forum. Dla mnie autorytetem w sprawach wiary jest Słowo Boże, a nie spekulacje CK. Gdzie masz napisane w NT, że Imię Boże jest lub będzie usuwane? Wiesz, w jaki sposób Pan Jezus zwracał się do Boga - Ojcze. Znajdz mi choć jeden werset, że Pan Jezus zwraca się do Niego - Jehowo( Jahwe ).

Sądzisz, że gdy Jezus cytował ST to zamieniał imię Jehowy na 'Pan" ?
"Jehowa, Bóg waszych praojców, Bóg Abrahama,+ Bóg Izaaka+ i Bóg Jakuba,+ posłał mnie do was’. To jest moje imię po czas niezmierzony+ i ono mnie upamiętnia na pokolenie za pokoleniem" Wj 3


Offline sajmon

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #116 dnia: 08 Luty, 2017, 17:55 »
Sądzisz, że gdy Jezus cytował ST to zamieniał imię Jehowy na 'Pan" ?

Ci, którzy analizują starożytne hebrajskie manuskrypty biblijne, takie jak Zwoje znad Morza Martwego, są zdumieni tym, jak często występuje w nich tetragram – cztery hebrajskie litery oznaczające imię Boże. Imię to pojawia się nie tylko w tych starożytnych hebrajskich manuskryptach, ale także w niektórych kopiach greckiej Septuaginty z okresu między II wiekiem p.n.e. a I wiekiem n.e.(Strażnica 15.12 2015 s. 10).

 
Cytuj
  Widzimy z powyższego, że Towarzystwo Strażnica pośrednio przyznało, że za czasów pierwotnego chrześcijaństwa istniały nie tylko kopie Septuaginty z tetragramem, ale i z imieniem Kyrios. Mało tego, tylko „niektóre”, a więc mniejszość, zawierały tetragram.

Jeśli więc tylko „w niektórych kopiach greckiej Septuaginty z okresu między II wiekiem p.n.e. a I wiekiem n.e.” (Strażnica 15.12 2015 s. 10) występował tetragram, to zrozumiałe jest, dlaczego w Nowym Testamencie nie ma imienia Jahwe czy JHWH. Po prostu chrześcijanie korzystali z rękopisów z imieniem Kyrios i taką Septuagintę cytowali w Nowym Testamencie.

Czytaj więcej na: http://bednarski.apologetyka.info/swiadkowie-jehowy/imie-boze/co-sie-stao-z-tetragramem-w-septuagincie-nowe-stanowisko-swiadkow-jehowy-z-roku-2015,869.htm

Cytuj
Problemem, na jaki natrafili tłumacze, było oddanie w jęz. greckim imienia Bożego. Język grecki nie zawiera bowiem w swoim alfabecie litery odpowiadającej spółgłosce "h", a w imieniu Bożym występuje ona dwukrotnie. Wśród dotychczas odnalezionych, najstarszych fragmentów Septuaginty (sprzed naszej ery) istnieją 3 wersje oddawania imienia Bożego w tym tłumaczeniu:

    W greckim tekście Septuaginty Imię Boże pozostawiono nie przetłumaczone i pisano je po hebrajsku (np. papirus Fouad 266 z I wieku przed Chr.)

    W greckim tekście Septuaginty Imię Boże zostało oddane przez Kyrios (gr. Pan). Przykładem jest papirus Rylands 458 pochodzący z II wieku przed Chr.

    W greckim tekście Septuaginty Imię Boże zostało zastąpione greckimi literami IAO. Tak w papirusie 4QLXXLev b z I wieku przed Chr.

W I wieku po Chr. powstaje chrześcijaństwo. Między ok. 50 a 90 rokiem zostaje spisany Nowy Testament w języku greckim, gdyż ten język nadal jest językiem panującym. Oryginał się nie zachował, ale najstarsze odnalezione kopie NT pochodzą już z ok. 200 roku.

W Nowym Testamencie zdecydowana większość cytatów ze Starego Testamentu pochodzi z greckiego tekstu (Septuaginta), a nie z oryginalnego tekstu hebrajskiego. Wśród tych cytatów było sporo takich, które zawierały imię Boże. Z której wersji Septuaginty cytowano? Z wersji 3a, 3b czy 3c? Dotychczas odnaleziono:

    0 (słownie: zero) fragmentów Nowego Testamentu z imieniem Bożym zapisanym po hebrajsku (tak jak w Septuagincie w pkt 3a)

    ponad 20000 fragmentów Nowego Testamentu, gdzie w cytatach ze Starego Testamentu zamiast imienia Bożego występuje forma "Pan" (tak jak w Septuagincie w pkt. 3 b)

    0 (słownie: zero) fragmentów Nowego Testamentu z formą IAO (tak jak w Septuagincie w pkt. 3c)

Wniosek:
 Cytowano z Septuaginty, z wersją Pan. Jeśli więc pierwsi chrześcijanie cytowali z tej wersji Starego Testamentu, to także ta wersja Starego Testamentu była w powszechnym użyciu.
http://analizy.biz/apologetyka/index.php-option=com_content&task=view&id=261&Itemid=64.htm
 


Offline kserksess

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #117 dnia: 08 Luty, 2017, 19:12 »


 
Czytaj więcej na: http://bednarski.apologetyka.info/swiadkowie-jehowy/imie-boze/co-sie-stao-z-tetragramem-w-septuagincie-nowe-stanowisko-swiadkow-jehowy-z-roku-2015,869.htm


Zrozum, mnie nie interesują opracowania tych, którzy całe życie jedyne co robia to walczą ze świadkami i imieniem Jehowy ;)

Podaj mi choć jeden werset biblijny, w którym to Jehowa lub Jezus zabraniają używania imienia Boga, jego rozgłaszania .

Ja naprawdę wolę czytać Biblię co i tobie polecam, gorąco !

"Jehowa, Bóg waszych praojców, Bóg Abrahama,+ Bóg Izaaka+ i Bóg Jakuba,+ posłał mnie do was’. To jest moje imię po czas niezmierzony+ i ono mnie upamiętnia na pokolenie za pokoleniem" Wj 3


Offline Startek

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #118 dnia: 08 Luty, 2017, 20:40 »
A ja dzisiaj sobie posłucham Behemota na uspokojenie , a jeśli ktoś woli piękną muzykę z piękną kobietą Estera wrzuciła Diana Krall  w Paryżu sami przyznajcie czy to nie jest piękne granie .☺


Offline sajmon

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #119 dnia: 09 Luty, 2017, 08:31 »

 
 

Zrozum, mnie nie interesują opracowania tych, którzy całe życie jedyne co robia to walczą ze świadkami i imieniem Jehowy ;)

Podaj mi choć jeden werset biblijny, w którym to Jehowa lub Jezus zabraniają używania imienia Boga, jego rozgłaszania .

Ja naprawdę wolę czytać Biblię co i tobie polecam, gorąco !

Odpisywanie na Twoje posty nie ma sensu. Nie odpowiadasz na zadane Ci pytania, a jedynie udzielasz rad.  Życzę Ci wszystkiego dobrego  :)