Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Imię Boże  (Przeczytany 106532 razy)

Offline Roszada

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #75 dnia: 27 Październik, 2016, 23:15 »
Roszada, on twierdzi jedynie, że nie ma słowa Kyrios jedynie w dostępnych manuskryptach LXX z okresu II-I w. p.n.e. I tyle. A ten Psalm nie zachował się w manuskryptach z tego okresu tylko w manuskryptach późniejszych. Co jest dalej na tym budowane - to druga sprawa. Ale oddzielmy jedno od drugiego - LXX od manuskryptów (=świadków tekstu) LXX.
Dziwię się, Gorszycielu, że jako filolog nie zaprotestowałeś, jak ktoś kłamie, że "słowo Kyrios nie istnieje"..
To jest manipulacja.
Nie wierzę, ze w żadnym fragmencie nie istnieje.
Sam czytałem, że w przytaczanych przez ŚJ fragmentach w jednych owszem jest JHWH a w innych nie ma.
Nie mam czasu szukać tego, ale poszukam pewnie wcześniej czy później, bo to znana sprawa.

On się posunął do tego, że Kyrios nie istnieje, jak Towarzystwo, które twierdzi, że forma Pan Bóg jest niebiblijna.

Cytat za J. Lewandowskim:

Cytuj
Jeszcze inny Qumrański tekst grecki Księgi Kapłańskiej z groty 4 zawiera tetragram oddany po prostu przez "Iao" (4QLXXLev.b). Jest to forma imienia Boga. Fitzmayer konkluduje, że w pismach qumrańczykow istniał szacunek dla imienia Bożego, ale jednocześnie istniała - cytuję - "tendencja do tego, by nie czytać tetragramu jako Jahweh, lecz jako Adonay" (Fitzmayer, str. 60). Fitzmayer pisze też [tamże], że jeszcze w czasach przedchrześcijańskich zaczęła przeważać tendencja ku temu, aby zacząć w greckich kopiach ST zastępować imię Boga YHWH słowem Kyrios.
« Ostatnia zmiana: 27 Październik, 2016, 23:29 wysłana przez Roszada »


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #76 dnia: 28 Październik, 2016, 00:09 »
Dziwię się, Gorszycielu, że jako filolog nie zaprotestowałeś, jak ktoś kłamie, że "słowo Kyrios nie istnieje"..
To jest manipulacja.
Nie wierzę, ze w żadnym fragmencie nie istnieje.
Sam czytałem, że w przytaczanych przez ŚJ fragmentach w jednych owszem jest JHWH a w innych nie ma.
Nie mam czasu szukać tego, ale poszukam pewnie wcześniej czy później, bo to znana sprawa.

Roszado, ja wszystkich jego postów dokładnie nie czytałem. Że "nie istnieje" to jest zły czasownik, no bo istnieje. Lepiej gdyby napisał, że "nie występuje w manuskryptach LXX...", ale czy występuje czy nie i po co dodał "praktycznie" to jest do zbadania i właśnie ślęczę dzień nad manuskryptami LXX :) A co do cytatu, to właśnie: Fitzmayer to, a np. Howard będzie gadał inaczej. Także są opinie uczonych takie i owakie - Darek będzie cytował Howarda, a Ty Fitzmayera. Ale niestety to są opinie póki się nowych manuskryptów nie odnajdzie...
Wiesz, żeby z tym polemizować, z takim natłokiem, to trzeba byłoby książkę pisać. Lepiej krok po kroczku - pomalutku. Wszystkich jego argumentów nie akceptuję i się posunął do rzeczy strasznie przekręconych. Ale ja na razie rękopisy LXX tylko sprawdzam, a potem, jak będzie czas, to coś innego sprawdzę.
« Ostatnia zmiana: 28 Październik, 2016, 00:11 wysłana przez Gorszyciel »


Darek68

  • Gość
Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #77 dnia: 28 Październik, 2016, 02:06 »
Z racji tego, że administracja tego forum w 2 mailach zwróciła się do mnie z prośbą abym nie przeprowadzał tu ewangelizacji i nie robił ludziom wody z mózgu oraz że wszytkie moje posty są dogmatyczne i to nie forum religijne (dokładnie takich określeń użyto) to nie pozostaje mi nic innego jak uszanować wolę gospodarza i podziekować mu za gościnę. Ponadto otrzymałem ostrzeżenie za dyskusję z administracją stawiajac pytanie: dlaczego nie można swobodnie wyrazać swoich poglądów.
W takim układzie dalsze moje przebywanie na forum kłóci się z moim pojmowaniem swobody religijnej i wolności słowa gdzie próbuje się ją nacenzurować. Dlatego proszę administrację o usunięcie mojego konta.

Dyskusję w temacie Imienia Bożego wznowię na sąsiednim forum Watchtower. Chętnych zapraszam też na swoją stronę

Pozdrawiam
Darek
gedeon: edycja

« Ostatnia zmiana: 28 Październik, 2016, 18:08 wysłana przez gedeon »


Tusia

  • Gość
Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #78 dnia: 28 Październik, 2016, 09:05 »
Dyskusję w temacie Imienia Bożego wznowię na sąsiednim forum Watchtower. Chętnych zapraszam też na swoją stronę www.swiadkowiejehowy.com.pl. :)
Pozdrawiam
Darek

Imię Boże w Nowym Testamencie, To JEZUS (JHWH jest zbawieniem)

"w imię Jezusa Chrystusa Nazarejczyka (...) że przez Niego ten człowiek stanął przed wami zdrowy (...)
I nie ma w nikim innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, w którym moglibyśmy być zbawieni" (Dz 4, 10-12)

"Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że JEZUS JEST PANEM
(...)
Jeden jest bowiem Pan wszystkich.
On to rozdziela swe bogactwa wszystkim, którzy Go wzywają.
Albowiem każdy, kto wezwie imienia Pańskiego, będzie zbawiony" (Rz 10, 9-13)

"powołani do świętości wespół ze wszystkimi,
którzy na każdym miejscu wzywają
imienia Pana naszego Jezusa Chrystusa" (1 Kor 1, 2)

Temat uważam za zamknięty. Wszystko jest jasne. Chrześcijanie wzywali imienia JEZUS.





Offline Woland

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #79 dnia: 28 Październik, 2016, 09:32 »
Nieprawdziwe przesłanki, (Jezus to nie JHWH) ale z wnioskiem się zgadzam. Judeochrzescijanin jak Jezus, Paweł, Tymek itd nie mógł nie wymawiać imienia "Jehowa" nadaremno i jednocześnie go wzywać. Zgadzam się również co do wyjawionej w NT "boskiej"natury Chrystusa, acz nie ma mowy o trynitarianizmie.

Cytuj
7 Umiłowani, miłujmy się wzajemnie,
ponieważ miłość jest z Boga,
a każdy, kto miłuje,
narodził się z Boga i zna Boga.
8 Kto nie miłuje, nie zna Boga,
bo Bóg jest miłością.
9 W tym objawiła się miłość Boga ku nam,
że zesłał Syna swego Jednorodzonego na świat3,
abyśmy życie mieli dzięki Niemu.
10 W tym przejawia się miłość,
że nie my umiłowaliśmy Boga,
ale że On sam nas umiłował
i posłał Syna swojego jako ofiarę przebłagalną za nasze grzechy4.
11 Umiłowani, jeśli Bóg tak nas umiłował,
to i my winniśmy się wzajemnie miłować.
12 Nikt nigdy Boga nie oglądał.
Jeżeli miłujemy się wzajemnie,
Bóg trwa w nas
i miłość ku Niemu jest w nas doskonała.
13 Poznajemy, że my trwamy w Nim,
a On w nas,
bo udzielił nam ze swego Ducha5.
14 My także widzieliśmy i świadczymy,
że Ojciec zesłał Syna jako Zbawiciela świata.
15 Jeśli kto wyznaje,
że Jezus jest Synem Bożym,
to Bóg trwa w nim, a on w Bogu.
16 Myśmy poznali i uwierzyli miłości,
jaką Bóg ma ku nam.
Bóg jest miłością:
kto trwa w miłości, trwa w Bogu,
a Bóg trwa w nim.
17 Przez to miłość osiąga w nas kres doskonałości,
że mamy pełną ufność na dzień sądu,
ponieważ tak, jak On jest [w niebie],
i my jesteśmy na tym świecie.
18 W miłości nie ma lęku,
lecz doskonała miłość usuwa lęk,
ponieważ lęk kojarzy się z karą.
Ten zaś, kto się lęka,
nie wydoskonalił się w miłości6.
O źródle miłości
19 My miłujemy [Boga],
ponieważ Bóg sam pierwszy nas umiłował.
20 Jeśliby ktoś mówił: «Miłuję Boga», a brata swego nienawidził, jest kłamcą,
albowiem kto nie miłuje brata swego, którego widzi,
nie może miłować Boga, którego nie widzi.
21 Takie zaś mamy od Niego przykazanie,
aby ten, kto miłuje Boga,
miłował też i brata swego.
Który Bóg jest miłością? JHWH rozwiązujący problemy genocydem , kamienowaniem i szlachtowaniem ciężarnych? Czy Jezus , który oddał życie za Was i mnie?


Tusia

  • Gość
Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #80 dnia: 28 Październik, 2016, 09:50 »
Nieprawdziwe przesłanki, (Jezus to nie JHWH)

Ja nie napisałem, że Jezus to JHWH. Napisałem, że w imieniu Jezus zawiera się "JHWH jest zbawieniem".


Offline Roszada

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #81 dnia: 28 Październik, 2016, 10:10 »
Roszado, ja wszystkich jego postów dokładnie nie czytałem. Że "nie istnieje" to jest zły czasownik, no bo istnieje. Lepiej gdyby napisał, że "nie występuje w manuskryptach LXX...", ale czy występuje czy nie i po co dodał "praktycznie" to jest do zbadania i właśnie ślęczę dzień nad manuskryptami LXX :) A co do cytatu, to właśnie: Fitzmayer to, a np. Howard będzie gadał inaczej. Także są opinie uczonych takie i owakie - Darek będzie cytował Howarda, a Ty Fitzmayera. Ale niestety to są opinie póki się nowych manuskryptów nie odnajdzie...
Wiesz, żeby z tym polemizować, z takim natłokiem, to trzeba byłoby książkę pisać. Lepiej krok po kroczku - pomalutku. Wszystkich jego argumentów nie akceptuję i się posunął do rzeczy strasznie przekręconych. Ale ja na razie rękopisy LXX tylko sprawdzam, a potem, jak będzie czas, to coś innego sprawdzę.
Wydaje mi się, że Darek tak się rozpędził w zwalczaniu słowa Kyrios, że zaprzeczył w ogóle istnieniu jego w LXX. Tak wynika z jego słów. To było mu potrzebna by wytrzebić ze ST Kyrios by pokaz że Jesus-Kyrios to nie jak Bóg-Kyrios w ST. To im potrzebne do antytrynitaryzmu

Jeśli zaś było JHWH w LXX, to ja się zapytam:
jak Żydzi hellenistyczni odczytywali te słowo?
dlaczego nie zapisali tego po grecku?
dlaczego nie zachowała się ich forma odczytu JHWH?

Jeśli oni czytali tam Kyrios, to wszystko jest jasne.
Przez szacunek zapisywali oryginalne JHWH ale czytali tam Kyrios.
Dlatego w młodszych kopiach już jest wprost Kyrios.
« Ostatnia zmiana: 28 Październik, 2016, 10:12 wysłana przez Roszada »


Offline spokojnyalek

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #82 dnia: 28 Październik, 2016, 16:45 »
Warto też dodać, że Dzieje 11:26 mówi, że po raz pierwszy nazwano uczniów chrześcijanami, zaś Dzieje 15:14 o "ludzie dla swego (Bożego) imienia". Czy zatem Neron posądził o podpalenie Rzymu lud Jehowy czy chrześcijan czyli lud Jezusa? Dzieje 15:14 to niesamowity przykład manipulacji przez ŚJ, że podciągają ten werset do imienia Jehowy, które w NT w ogóle nie pada tj. w innym niż ich nie pada ;)


Tusia

  • Gość
Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #83 dnia: 28 Październik, 2016, 16:50 »
Warto też dodać, że Dzieje 11:26 mówi, że po raz pierwszy nazwano uczniów chrześcijanami, zaś Dzieje 15:14 o "ludzie dla swego (Bożego) imienia". Czy zatem Neron posądził o podpalenie Rzymu lud Jehowy czy chrześcijan czyli lud Jezusa? Dzieje 15:14 to niesamowity przykład manipulacji przez ŚJ, że podciągają ten werset do imienia Jehowy, które w NT w ogóle nie pada tj. w innym niż ich nie pada ;)

http://piotrandryszczak.pl/czy-swiadkowie-jehowy-dopasowali-werset-w-przekladzie-nowego-swiata-do-swojej-nazwy.html


Offline spokojnyalek

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #84 dnia: 28 Październik, 2016, 17:05 »
Świetny artykuł. Bardzo dziękuję :)


Offline Falo

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #85 dnia: 28 Październik, 2016, 22:45 »
Z racji tego, że administracja tego forum w 2 mailach zwróciła się do mnie z prośbą abym nie przeprowadzał tu ewangelizacji i nie robił ludziom wody z mózgu oraz że wszytkie moje posty są dogmatyczne i to nie forum religijne (dokładnie takich określeń użyto) to nie pozostaje mi nic innego jak uszanować wolę gospodarza i podziekować mu za gościnę. Ponadto otrzymałem ostrzeżenie za dyskusję z administracją stawiajac pytanie: dlaczego nie można swobodnie wyrazać swoich poglądów.
W takim układzie dalsze moje przebywanie na forum kłóci się z moim pojmowaniem swobody religijnej i wolności słowa gdzie próbuje się ją nacenzurować. Dlatego proszę administrację o usunięcie mojego konta.

Dyskusję w temacie Imienia Bożego wznowię na sąsiednim forum Watchtower. Chętnych zapraszam też na swoją stronę

Pozdrawiam
Darek
gedeon: edycja
Szkoda. Daj mi chociaż namiary na twoją stronę. Tutaj albo na PM. Z góry dziękuję.


Offline sajmon

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #86 dnia: 04 Luty, 2017, 16:07 »
Gorąco polecam do przeczytania rozprawę doktorską: IMIONA BOŻE W BIBLII W KONFRONTACJI Z NAUKĄ ŚWIADKÓW JEHOWY ks. DOMINIKA RYBOLA
http://www.chrzastowice.opole.opoka.org.pl/Imiona%20Boga%20w%20Biblii%20w%20konfrontacji%20z%20nauk%C4%85%20%C5%9Bwiadk%C3%B3w%20Jehowy.pdf
Praca posiada liczną bibliografię i znakomicie dowodzi, że SJ piszą nieprawdę w kwestii:  na pierwszym miejscu wymowa
tetragramu יהוה   jako Jehowa; następnie znajomość imienia JHWH przed
Mojżeszem; wymawianie i objawienie imienia Jahwe przez Jezusa;
wypowiadanie imienia Jahwe przez pierwszych chrześcijan; 
że Jahwe jest jedynym imieniem Boga. Zwłaszcza ta ostatnia kwestia mnie zainteresowała i otworzyła mi oczy:
Cytuj
Świadkowie Jehowy twierdzą, że Jahwe jest jedynym imieniem Boga,
którym powinniśmy się posługiwać. Tymczasem Pismo św. określa Boga
wieloma imionami. Imię Jahwe wiąże się wyraźnie z jedną z czterech
podstawowych tradycji, które złożyły się na powstanie Pięcioksięgu Mojżesza.
Właśnie tradycja jahwistyczna, która jest tradycją najstarszą, używa w stosunku do Boga imienia Jahwe, w przeciwieństwie do tradycji np. elohistycznej,
posługującej się imieniem Bożym El (Bóg).
Jakkolwiek imię Boże Jahwe występuje w Starym Testamencie
najczęściej (blisko 7000 razy), to istnieją księgi biblijne, w których zupełnie
brak tego imienia Bożego, co w niczym nie umniejsza ich wartości jako słowa
Bożego (np. Księgi Koheleta i Estery).
Bóg w Biblii Hebrajskiej jest 238 razy określany terminem El oraz 2600
razy terminem Elohim. Przed Mojżeszem Żydzi znali Boga pod następującymi
imionami: Bóg ojców naszych (Wj 3, 13. 15), Bóg Abrahama, Bóg Izaaka i Bóg
Jakuba (Wj 3, 16), Pan, Bóg Hebrajczyków (Wj 3, 18).[...] Inne imiona Boga to: Adon i  Adonaj, które występują w
sumie 773 razy w Biblii Hebrajskiej (334 razy forma Adon i 439 – Adonaj).
Adonaj, hebr. mój wielki pan. Jest to liczba mnoga rzeczownika Adon –
pan. Adon w liczbie pojedynczej stosowano zarówno w odniesieniu do ludzi, jak
i do Boga. Adonaj, mówiono tylko do Boga i o Bogu (por. Elohim w liczbie
mnogiej Bóg). W okresie powygnaniowym imię Adonaj zastąpiło imię Jahwe w
kulcie publicznym ze względu na rosnącą cześć dla imienia Jahwe (np. Hi 28,
28).
Tak więc w Starym Testamencie do najczęstszych imion Bożych,
pomijając imię Jahwe, należą: El (Bóg) – imię to wskazuje na potęgę Boga (Ps
62, 12); Adonaj (Pan) – przedstawia panowanie Boże (Iz 6, 1); Szaddaj –
Wszechmocny (Ps 68, 15). Obok tych imion występują jeszcze tzw. imiona
złożone, np.: Bóg Wiekuisty; El-Elyon Bóg
Najwyższy; Odkupiciel (Iz 63, 16); Pan Bóg.


Tusia

  • Gość
Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #87 dnia: 04 Luty, 2017, 16:31 »
Gorąco polecam do przeczytania rozprawę doktorską: IMIONA BOŻE W BIBLII W KONFRONTACJI Z NAUKĄ ŚWIADKÓW JEHOWY ks. DOMINIKA RYBOLA
http://www.chrzastowice.opole.opoka.org.pl/Imiona%20Boga%20w%20Biblii%20w%20konfrontacji%20z%20nauk%C4%85%20%C5%9Bwiadk%C3%B3w%20Jehowy.pdf



Offline kserksess

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #88 dnia: 06 Luty, 2017, 16:36 »


Sądziłem, ze staramy się tu dyskutować w oparciu o Biblię a nie o opinie jakichś księży czy ojców kościoła czy jeszcze innych opinii ludzi, którzy walczą z prawdą biblijną ;)

Zapytam więc ponownie - jakim prawem ktoś usuwa imię Boga z Biblii i gdzie w Biblii jest zakaz używania tego imienia ? Kto je wydał ? Ksiądz czy może inny "ojciec kościoła" ?
"Jehowa, Bóg waszych praojców, Bóg Abrahama,+ Bóg Izaaka+ i Bóg Jakuba,+ posłał mnie do was’. To jest moje imię po czas niezmierzony+ i ono mnie upamiętnia na pokolenie za pokoleniem" Wj 3


Tusia

  • Gość
Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #89 dnia: 06 Luty, 2017, 16:56 »
Sądziłem, ze staramy się tu dyskutować w oparciu o Biblię a nie o opinie jakichś księży czy ojców kościoła czy jeszcze innych opinii ludzi, którzy walczą z prawdą biblijną ;)

Nawet nie zaglądnąłeś do tej pracy, a już wydajesz opinię.

Zapytam więc ponownie - jakim prawem ktoś usuwa imię Boga z Biblii i gdzie w Biblii jest zakaz używania tego imienia ? Kto je wydał ? Ksiądz czy może inny "ojciec kościoła" ?

Zarzut fałszywy i niezgodny z rzeczywistością.

http://piotrandryszczak.pl/imie-boze-w-bibliach-katolickich-cz1.html

Jeśli nie chcesz czytać, to nie rób zamieszania i daj sobie spokój.