Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 10 Gości przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Imię Boże  (Przeczytany 106560 razy)

Gorszyciel

  • Gość
Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #90 dnia: 06 Luty, 2017, 18:07 »
Zapytam więc ponownie - jakim prawem ktoś usuwa imię Boga z Biblii i gdzie w Biblii jest zakaz używania tego imienia ? Kto je wydał ? Ksiądz czy może inny "ojciec kościoła" ?

Ja Ci odpowiem wprost. 1) Nikt go z Biblii nie usunął (zob. np. przekład Biblii Poznańskiej, katolickiej). 2) Nikt nie zakazuje jego wymawiania. Jak bywam na KUL-u na wykładach gościnnych to często używam słowa Jahwe, kiedy mówię do słuchaczy, spośród których 90% to księża. Nikogo z nich to nie gorszy. Co więcej, sami używają słowa Jahwe jako imienia Boga. 3) Ojcowie Kościoła znali Imię Boga JHWH. Wiedzieli jednak, że nie w nim mamy zbawienie, więc zajmowali się przede wszystkim ewangelią.


Offline kserksess

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #91 dnia: 07 Luty, 2017, 13:25 »
Ja Ci odpowiem wprost. 1) Nikt go z Biblii nie usunął (zob. np. przekład Biblii Poznańskiej, katolickiej). 2) Nikt nie zakazuje jego wymawiania. Jak bywam na KUL-u na wykładach gościnnych to często używam słowa Jahwe, kiedy mówię do słuchaczy, spośród których 90% to księża. Nikogo z nich to nie gorszy. Co więcej, sami używają słowa Jahwe jako imienia Boga. 3) Ojcowie Kościoła znali Imię Boga JHWH. Wiedzieli jednak, że nie w nim mamy zbawienie, więc zajmowali się przede wszystkim ewangelią.

To dlaczego usuwają je z Biblii, to dlaczego ja nigdy nie słysze imienia Jahwe na mszach ? To dlaczego jak słysze na mszach czytania ze ST to zamiast Jahwe słyszę "Pan" ? Wyjaśnij mi proszę ;)

Tylko dzięki świadkom Jehowy imię Boga jest coraz częściej używane bo każdy kto weźmie Biblię do ręki zauważy, że ktoś kłamie usuwając imię Boga z przekładów.
"Jehowa, Bóg waszych praojców, Bóg Abrahama,+ Bóg Izaaka+ i Bóg Jakuba,+ posłał mnie do was’. To jest moje imię po czas niezmierzony+ i ono mnie upamiętnia na pokolenie za pokoleniem" Wj 3


Tusia

  • Gość
Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #92 dnia: 07 Luty, 2017, 13:44 »
To dlaczego usuwają je z Biblii, to dlaczego ja nigdy nie słysze imienia Jahwe na mszach ? To dlaczego jak słysze na mszach czytania ze ST to zamiast Jahwe słyszę "Pan" ? Wyjaśnij mi proszę ;)

Wątpię byś cokolwiek słyszał na Mszy św., ponieważ podejrzewam, że kościoły omijasz szerokim łukiem.

Powodem szerokiego nie stosowania imienia Jahwe w tej edycji Biblii było przystosowanie jej do potrzeb liturgii Mszy św. (patrz ‘Wstęp’ wyd. III BT). W liturgii (por. gr. leitourgia w Dz 13:2), w nabożeństwach od czasów apostolskich, nie stosowano nigdy hebrajskiego imienia Jahwe (patrz Łk 4:16-20 oraz wczesnochrześcijańskie pismo Didache [rozdz. 9-10] z około roku 100). Wypowiadano jedynie aklamację „Alleluja”, używaną i dziś. NT, najstarsze homilie i lekcjonarze potwierdzają to. Septuaginta, grecki przekład ST używany przez Apostołów, nie zawierał już tetragramu JHWH. Owszem, istniały papirusy z tetragramem, ale tekst Hbr 1:10, będący fragmentem Ps 102:26 odniesionym do Jezusa, ukazuje, że teksty ST, z których korzystali Apostołowie, nie zawierały go!


Tylko dzięki świadkom Jehowy imię Boga jest coraz częściej używane bo każdy kto weźmie Biblię do ręki zauważy, że ktoś kłamie usuwając imię Boga z przekładów.

Czy Świadkowie Jehowy we własnej Biblii też usuwają imię Boga?












Gorszyciel

  • Gość
Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #93 dnia: 07 Luty, 2017, 15:00 »
To dlaczego usuwają je z Biblii, to dlaczego ja nigdy nie słysze imienia Jahwe na mszach ? To dlaczego jak słysze na mszach czytania ze ST to zamiast Jahwe słyszę "Pan" ? Wyjaśnij mi proszę ;)


1) Nikt nie usunął imienia z BIblii; 2) Bo nie chodzisz na msze; 3) Bo gdzieniegdzie w ST jest Pan zamiast Jahwe w tekście hebrajskim.

Dla przykładu załączam Ci najstarszy znany zapis Iz 6,1 - Wielki Zwój Izajasza z Qumran (1QIsaa) z około 125 roku p.n.e. W Przekładzie Nowego Świata jest tam w Iz 6,1 imię Jehowa. Gdzie jest w tekście hebrajskim?
« Ostatnia zmiana: 07 Luty, 2017, 15:10 wysłana przez Gorszyciel »


Offline kserksess

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #94 dnia: 07 Luty, 2017, 19:46 »
1) Nikt nie usunął imienia z BIblii; 2) Bo nie chodzisz na msze; 3) Bo gdzieniegdzie w ST jest Pan zamiast Jahwe w tekście hebrajskim.

Dla przykładu załączam Ci najstarszy znany zapis Iz 6,1 - Wielki Zwój Izajasza z Qumran (1QIsaa) z około 125 roku p.n.e. W Przekładzie Nowego Świata jest tam w Iz 6,1 imię Jehowa. Gdzie jest w tekście hebrajskim?

!/ Rozumiem, że w każdej biblii jest imię Jahwe/Jehowa lub przynajmniej tetragram ? Kłamiesz.
2/ Nie pisz czegoś czego nie wiesz bo znowu kłamiesz.
3/ Ile razy jest tam Pan a ile razy Jehowa i ile razy Bóg oznajmia swoje imię jako Jehowa a ile razy jako Pan ? ;)
"Jehowa, Bóg waszych praojców, Bóg Abrahama,+ Bóg Izaaka+ i Bóg Jakuba,+ posłał mnie do was’. To jest moje imię po czas niezmierzony+ i ono mnie upamiętnia na pokolenie za pokoleniem" Wj 3


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #95 dnia: 07 Luty, 2017, 19:49 »
!/ Rozumiem, że w każdej biblii jest imię Jahwe/Jehowa lub przynajmniej tetragram ? Kłamiesz.
2/ Nie pisz czegoś czego nie wiesz bo znowu kłamiesz.
3/ Ile razy jest tam Pan a ile razy Jehowa i ile razy Bóg oznajmia swoje imię jako Jehowa a ile razy jako Pan ? ;)

1) Jeśli nie ma w każdej, to nie oceniaj wszystkich, że wszystkie pousuwały.
2) Jeśli byś chodził na msze, to byś na wielu z nich usłyszał Imię Boga.
3) Nieważne. Gdzie jest Pan, zostawiamy Pan, gdzie JHWH, zostawiamy JHWH / Jahwe. ŚJ dodają coś do swojego przekładu, niczym się zatem nie różnią od tych, co pousuwali.


Offline kserksess

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #96 dnia: 07 Luty, 2017, 19:51 »
1) Jeśli nie ma w każdej, to nie oceniaj wszystkich, że wszystkie pousuwały.
2) Jeśli byś chodził na msze, to byś na wielu z nich usłyszał Imię Boga.
3) Nieważne. Gdzie jest Pan, zostawiamy Pan, gdzie JHWH, zostawiamy JHWH / Jahwe. ŚJ dodają coś do swojego przekładu, niczym się zatem nie różnią od tych, co pousuwali.

Podaj w których przekładach Biblii przynajmniej w ST jest zachowane imię Boga ? ;)
"Jehowa, Bóg waszych praojców, Bóg Abrahama,+ Bóg Izaaka+ i Bóg Jakuba,+ posłał mnie do was’. To jest moje imię po czas niezmierzony+ i ono mnie upamiętnia na pokolenie za pokoleniem" Wj 3


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #97 dnia: 07 Luty, 2017, 19:56 »
Podaj w których przekładach Biblii przynajmniej w ST jest zachowane imię Boga ? ;)

Biblia Poznańska; Biblia Tysiąclecia (I wydanie); Biblia nieświeska Szymona Budnego z 1572; Biblia warszawsko-praska; Przekład KUL-u.


Offline kserksess

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #98 dnia: 07 Luty, 2017, 19:57 »
Biblia Poznańska; Biblia Tysiąclecia (I wydanie); Biblia nieświeska Szymona Budnego z 1572; Biblia warszawsko-praska; Przekład KUL-u.

W BT, I wydanie jest imię Jahwe w całym ST ? Jesteś pewny ? ;)
"Jehowa, Bóg waszych praojców, Bóg Abrahama,+ Bóg Izaaka+ i Bóg Jakuba,+ posłał mnie do was’. To jest moje imię po czas niezmierzony+ i ono mnie upamiętnia na pokolenie za pokoleniem" Wj 3


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #99 dnia: 07 Luty, 2017, 20:00 »
W BT, I wydanie jest imię Jahwe w całym ST ? Jesteś pewny ? ;)

BT I z wyjątkiem Księgi Psalmów. Chodziło mi o BT II. Nie wklepało mi jednego "I".


Offline kserksess

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #100 dnia: 07 Luty, 2017, 20:02 »
BT I z wyjątkiem Księgi Psalmów. Chodziło mi o BT II. Nie wklepało mi jednego "I".

I dlaczego w jednych przekładach BT raz jest imię Jahwe w innych nie ma ? Czym kierowali się tłumacze twoim zdaniem ?
"Jehowa, Bóg waszych praojców, Bóg Abrahama,+ Bóg Izaaka+ i Bóg Jakuba,+ posłał mnie do was’. To jest moje imię po czas niezmierzony+ i ono mnie upamiętnia na pokolenie za pokoleniem" Wj 3


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #101 dnia: 07 Luty, 2017, 20:03 »
I dlaczego w jednych przekładach BT raz jest imię Jahwe w innych nie ma ? Czym kierowali się tłumacze twoim zdaniem ?

Chyba redaktorzy kolejnych wydań. A czemu w Biblii KUL-u i we wszystkich wznowieniach Poznańskiej jest?


Offline kserksess

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #102 dnia: 07 Luty, 2017, 20:04 »
Chyba redaktorzy kolejnych wydań. A czemu w Biblii KUL-u i we wszystkich wznowieniach Poznańskiej jest?

Pytałem czym kierowali się tłumacze usuwając imię Jahwe ?
"Jehowa, Bóg waszych praojców, Bóg Abrahama,+ Bóg Izaaka+ i Bóg Jakuba,+ posłał mnie do was’. To jest moje imię po czas niezmierzony+ i ono mnie upamiętnia na pokolenie za pokoleniem" Wj 3


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #103 dnia: 07 Luty, 2017, 20:08 »
Pytałem czym kierowali się tłumacze usuwając imię Jahwe ?

Powiem Ci tak. poczytaj sobie o dyskusji, jaka miała miejsce na jednym z Seminariów roboczych Biblistów Polskich:
http://bibliepolskie.pl/zzartykuly.php?art_id=6
I widzisz, tam się wypowiadali różni ludzie - jeden był za, inny przeciw. Przeczytaj całe, a zobaczysz, że były głosy za zostawieniem Jahwe w ST. Wygrała teza przeciwna, ale była jakaś dyskusja. A nie jak u Świadków: siedmiu może myśleć, a reszta morda w kubeł i ma przytakiwać i przyklaskiwać nawet największej głupocie na jaką wpadną.


Offline kserksess

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #104 dnia: 07 Luty, 2017, 20:14 »
Powiem Ci tak. poczytaj sobie o dyskusji, jaka miała miejsce na jednym z Seminariów roboczych Biblistów Polskich:
http://bibliepolskie.pl/zzartykuly.php?art_id=6
I widzisz, tam się wypowiadali różni ludzie - jeden był za, inny przeciw. Przeczytaj całe, a zobaczysz, że były głosy za zostawieniem Jahwe w ST. Wygrała teza przeciwna, ale była jakaś dyskusja. A nie jak u Świadków: siedmiu może myśleć, a reszta morda w kubeł i ma przytakiwać i przyklaskiwać nawet największej głupocie na jaką wpadną.

Znowu jakieś naukowe opracowania ? Ludzie ! Zacznijcie opierać się na Biblii a nie na naukowych tezach !
Czy Jezus też wysyłal swoich apostołów do szkół teologicznych ? ;)
Ja nie mam czasu na naukowe głupoty.
"Jehowa, Bóg waszych praojców, Bóg Abrahama,+ Bóg Izaaka+ i Bóg Jakuba,+ posłał mnie do was’. To jest moje imię po czas niezmierzony+ i ono mnie upamiętnia na pokolenie za pokoleniem" Wj 3