Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Imię Boże  (Przeczytany 106471 razy)

Offline Światus

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #495 dnia: 02 Wrzesień, 2018, 13:15 »
Myślenie życzeniowe to się nazywa. Itd.
Mnie rozwaliły swego czasu teksty typu: "Co Bóg (lub Pan Jezus, apostoł) miał na myśli? Bóg (lub Pan Jezus, apostoł) miał na myśli ..." i tutaj określona myśl, którą wstawiali. No ja nie znam myśli moich znajomych współcześnie żyjących, a oni znają myśli kogoś z przed 2000 lat no i samego Boga, 'którego nikt nigdy nie widział'.

Iz 55:8 Bo myśli moje nie są myślami waszymi
ani wasze drogi moimi drogam
i -
wyrocznia Pana.
9 Bo jak niebiosa górują nad ziemią,
tak drogi moje - nad waszymi drogami
i myśli moje - nad myślami waszymi.
Czy warto zrywać relacje z powodu omylnej Strażnicy?


Offline miranda

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #496 dnia: 02 Wrzesień, 2018, 14:09 »
Oni nie znali wymowy, więc nie mogli odczytać w pełni Tetragramu.

Żydzi nie znali wymowy imienia Boga ? Bóg objawia im swoje imię a oni nie wiedzą jak się je wymawia ? Zapisywali imię Jahwe w takiej samej postaci jak inne imiona i akurat wymowy tylko tego imienia nie znali ?

Iz 55:8 Bo myśli moje nie są myślami waszymi
ani wasze drogi moimi drogam
i -
wyrocznia Pana.
9 Bo jak niebiosa górują nad ziemią,
tak drogi moje - nad waszymi drogami
i myśli moje - nad myślami waszymi.


Tyle, ze w Izajasza w oryginałach jest Jahwe a nie Pan. zgadza się ?

Zrobili to z szacunku dla Imienia powodowani zapisem biblijnym, które były już ci cytowane. Ale ty dalej wykazujesz brak wiedzy i zrozumienia.

„Nie będziesz wzywał imienia Pana, Boga twego, do czczych rzeczy, gdyż Pan nie pozostawi bezkarnie tego, który wzywa Jego imienia do czczych rzeczy” (Wj 20,7).

„Nie będziesz brał imienia Pana, Boga twego, do czczych rzeczy, bo nie dozwoli Pan, by pozostał bezkarny ten, kto bierze Jego imię do czczych rzeczy” (Pwt 5,11).

Pan Jezus i apostołowie nie krytykowali tej tradycji, a napewno by to zrobili gdyby uważali, że tak nie powinno być. Skoro więc brak krytyki z ich strony, dlaczego ich nie naśladujesz?



Tam również w oryginałach jest imię Jahwe a nie Pan.



Offline Roszada

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #497 dnia: 02 Wrzesień, 2018, 17:17 »
„Jezus zapoznawał ludzi z imieniem Bożym - Jehowa” („Czego wymaga od nas Bóg?” 1996 s. 27).

Co miał zapoznawać, skoro ponad 6000 razy było w ST?

Wg Biblii ŚJ wszyscy znali słowo Jehowa:

Maria (Łk 1:46)
Elżbieta (Łk 1:24n.)
Zachariasz (Łk 1:67-68, 76)
sąsiedzi i krewni (Łk 1:58)
pasterze (Łk 2:15)
Janem Chrzcicielem (J 1:23

Ba, nawet uczony w Piśmie znał słowo Jehowa wg Łk 10:27

Ten odrzekł: „‚Masz kochać Jehowę, swojego Boga, całym sercem, całą duszą, całą siłą i całym umysłem’ oraz ‚swojego bliźniego jak samego siebie’”.” (Łk 10:27).

Wszyscy wcześniej wymienieni u8ywali słowo Jehowa przed Jezusem.
Czego więc on mógł ich w tej kwestii nauczyć?


Offline MX

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #498 dnia: 02 Wrzesień, 2018, 17:24 »
„Jezus zapoznawał ludzi z imieniem Bożym - Jehowa” („Czego wymaga od nas Bóg?” 1996 s. 27).
(...)
Warto zauważyć. Jak pytałem dlaczego Pan Jezus w ogóle nie poruszał tematu Imienia i dlaczego nie ma tego problemu w Ewangeliach, to adwersarz powiedział, że nie ma bo Żydzi znali, więc nie było potrzeby o tym mówić. A tutaj jednak panowie z CK twierdzą co innego. Takie to są naciągane wymówki, aby tylko nie spojrzeć faktom w oczy.


MX - koniec - MX


Offline Światus

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #499 dnia: 02 Wrzesień, 2018, 18:06 »
Tyle, ze w Izajasza w oryginałach jest Jahwe a nie Pan. zgadza się ?
 

Być może, nie będę się spierał. Ale nie to było najważniejsze w przytoczonych wersetach.
A poza tym;
Pierwotne brzmienie imienia Bożego nie jest najważniejsze.
Czy warto zrywać relacje z powodu omylnej Strażnicy?


Offline Roszada

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #500 dnia: 02 Wrzesień, 2018, 18:10 »
Takie słowa Towarzystwa:

„Jezus według doniesień czterech Ewangelii dwadzieścia pięć razy zastosował imię Boże. W przeciwieństwie do Żydów nie trzymał się więc babilońskiego zwyczaju, żeby używać tylko słowo Pan zamiast wypowiadania imienia Bożego” (Strażnica Nr 21, 1967 s. 9).

Po pierwsze jakie dowody, że nie trzymał się?

Po drugie:
„W tamtym czasie Jezus powiedział: „Publicznie wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, bo ukryłeś te rzeczy przed mędrcami i intelektualistami, a wyjawiłeś je małym dzieciom.” (Mt 11:25)

Po trzecie z tego wynika że Jezus jest nazwany babilońskim zwyczajem "Panem". :)
Gdzie pisze, że określenie Boga terminem Pan to babiloński zwyczaj?
A przecież Theos, czyli Bóg, też w mitologii jest jako pogańskie oznaczenie bogów greckich.


Offline MX

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #501 dnia: 02 Wrzesień, 2018, 22:32 »
(...)
Tam również w oryginałach jest imię Jahwe a nie Pan.
A co to zmienia w kwestii do której to cytowałem ? Nic.
 
Zdajesz sobie sprawę, że tą wypowiedzią pokazujesz, że masz problem ze zrozumieniem i odpowiednim skomentowaniem ?

Nie istotne czy tam jest tetragram, czy inne imię Boga, zamiennik. Chodzi o wyraźny nakaz nienadużywania Imienia Boga. I nie chodzi tylko o tetragram.

Zareaguj adekwatnie do tego o czym pisałem, bo za chwilę będziesz poraz kolejny pytać o to samo.

Napiszę jeszcze raz i pomogę.

Dlaczego Żydzi nie wymawiali Imienia Boga? - o to pytałaś, moja odpowiedź:

Zrobili to z szacunku dla Imienia powodowani zapisem biblijnym, które były już ci cytowane. Ale ty dalej wykazujesz brak wiedzy i zrozumienia.

„Nie będziesz wzywał imienia Pana, Boga twego, do czczych rzeczy, gdyż Pan nie pozostawi bezkarnie tego, który wzywa Jego imienia do czczych rzeczy” (Wj 20,7).

„Nie będziesz brał imienia Pana, Boga twego, do czczych rzeczy, bo nie dozwoli Pan, by pozostał bezkarny ten, kto bierze Jego imię do czczych rzeczy” (Pwt 5,11).

Pan Jezus i apostołowie nie krytykowali tej tradycji, a napewno by to zrobili gdyby uważali, że tak nie powinno być. Skoro więc brak krytyki z ich strony, dlaczego ich nie naśladujesz?

MX - koniec - MX
« Ostatnia zmiana: 02 Wrzesień, 2018, 22:35 wysłana przez MX »


Offline Roszada

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #502 dnia: 03 Wrzesień, 2018, 10:45 »
Wróćmy jednak do tego czy słowo Ojciec jest imieniem Boga. Oczywiście nie jedynym.

ŚJ jednak mówią, że określenie „Ojciec” nie jest imieniem.
Tymczasem czego innego uczy Biblia.
Iz 9:5 mówi o Mesjaszu:

„Nazwą Go imieniem: (...) Odwieczny Ojciec, Książę Pokoju”.

W ich przekładzie z roku 2018 ŚJ usunęli słowo „imię” w Iz 9:6, które mieli dotychczas i które jest w oryginale.
Było to dla Towarzystwa niewygodne.


Z Biblii ŚJ z 2018:

„(...)Ty, Jehowo, jesteś naszym Ojcem. Jesteś naszym Wykupicielem — takie jest Twoje imię od dawna(...)” (Iz 63:16)



Offline miranda

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #503 dnia: 03 Wrzesień, 2018, 14:00 »
Być może, nie będę się spierał. Ale nie to było najważniejsze w przytoczonych wersetach.
A poza tym;
Pierwotne brzmienie imienia Bożego nie jest najważniejsze.

To może warto przypomnieć sobie jak brzmi największe przykazanie o którym mówi Jezus albo jak brzmi modlitwa, której sam nauczał. Może wtedy uzmysłowisz sobie jakie znaczenie dla Jezusa ma imię jego Ojca czyli Boga o imieniu Jahwe/Jehowa.


Offline MX

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #504 dnia: 03 Wrzesień, 2018, 16:27 »


(...)
W ich przekładzie z roku 2018 ŚJ usunęli słowo „imię” w Iz 9:6, które mieli dotychczas i które jest w oryginale.
(...)
I tutaj ja się pytam Mirandy.
Mirando dlaczego twoi panowie usuwają "imię" z Iz 9:6 ?
Dlaczego fałszują ten fragment?




MX - koniec - MX



Offline Roszada

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #505 dnia: 03 Wrzesień, 2018, 18:13 »
Z Biblii ŚJ z 2018:

„(...)Ty, Jehowo, jesteś naszym Ojcem. Jesteś naszym Wykupicielem — takie jest Twoje imię od dawna(...)” (Iz 63:16)
W Biblii ŚJ "Wykupiciel" to IMIĘ.

A w Przebudźcie się!?

*** g00 8.6 s. 16  ***
Dowodzą tego Jego liczne tytuły i określenia: Jehowa Zastępów, Zazdrosny, Pan Wszechwładny, Stwórca, Ojciec, Wspaniały Nauczyciel, Pasterz, ‛Ten, który wysłuchuje modlitw’, Wykupiciel, szczęśliwy Bóg i wiele innych.

A zatem "Jehowa Zastępów" to też nie imię, tylko tytuł czy określenie. ;D

*** w02 15.1 s. 5 ***
Dlatego nosi mnóstwo podniosłych tytułów, takich jak: Stwórca, Ojciec, Wszechwładny Pan, Pasterz, Jehowa Zastępów, Ten, który wysłuchuje modlitwę, Sędzia, Wspaniały Nauczyciel, Wykupiciel (Sędziów 11:27; Psalm 23:1; 65:2; 73:28; 89:26; Izajasza 8:13; 30:20; 40:28; 41:14).


Offline MX

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #506 dnia: 04 Wrzesień, 2018, 11:51 »


To może warto przypomnieć sobie jak brzmi największe przykazanie o którym mówi Jezus albo jak brzmi modlitwa, której sam nauczał. Może wtedy uzmysłowisz sobie jakie znaczenie dla Jezusa ma (...)
A ty musisz sobie najpierw uzmysłowić, co oznacza zwrot w modlitwie "święć się imię twoje". Jak już poznasz prawidłowe szerokie znaczenie tego zwrotu to zobaczysz jak niewiele jest warty twój argument.

Nie ma to nic wspólnego z nadmiernym i nachalnym wokalizowaniem i pisaniem tego Imienia jakie uprawiasz.


MX - koniec - MX



Offline Światus

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #507 dnia: 04 Wrzesień, 2018, 19:31 »
To może warto przypomnieć sobie jak brzmi największe przykazanie o którym mówi Jezus albo jak brzmi modlitwa, której sam nauczał. Może wtedy uzmysłowisz sobie jakie znaczenie dla Jezusa ma imię jego Ojca czyli Boga o imieniu Jahwe/Jehowa.

Masz rację. Warto sobie to przypomnieć.
Przeczytaj i zastanów się. Zrób logiczny rozbiór zdania lub nawet całej modlitwy. Kto mówi, do kogo mówi i co mówi? Poszukaj podobnych wersetów.

Pogrubione zdanie, to fragment książki Świadków Jehowy... :)
Czy warto zrywać relacje z powodu omylnej Strażnicy?


Offline Roszada

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #508 dnia: 04 Wrzesień, 2018, 19:50 »
Cytuj
Cytat: miranda w Wczoraj o 14:00

    To może warto przypomnieć sobie jak brzmi największe przykazanie o którym mówi Jezus albo jak brzmi modlitwa, której sam nauczał.

Największe przykazanie?
Proszę, wg Biblii J:

Daję wam nowe przykazanie, żebyście się nawzajem kochali.(...)” (Jn 13:34)

A co do Ojcze nasz to Towarzystwo odrzuca tę modlitwę. Nie nadaje się do odmawiania:

   „O tym, że Jezus nie chciał, by z pamięci recytowano modlitwę wzorcową, świadczą również różnice, jakie występują w dwóch odnotowanych fragmentach, w których uczył swych naśladowców modlić się” (Przebudźcie się! Nr 17, 2005 s. 27).

   „Podając następnie modlitwę wzorcową, zwaną »Ojcze nasz«, Jezus nie polecił: »Macie odmawiać tę modlitwę«” (Przebudźcie się! Nr 11, 2008 s. 18).

   „Czy Jezus chciał, byśmy za każdym razem, gdy zwracamy się do Boga, powtarzali tę modlitwę dosłownie, jak to robi wielu wyznawców chrześcijaństwa? Nie. Zanim ją podał, powiedział: »Modląc się, nie powtarzajcie wciąż tego samego« (Mat. 6:7)” (Strażnica 15.06 2015 s. 20).

Ani w tym przykazaniu ani w Ojcze nasz nie pada słowo Jehowa.
Ty je tam wstawiasz i chcesz byśmy też je tam widzieli.

Czy odmawiasz: Ojcze nasz Jehowo, święć się imię Twoje Jehowa...? :-\


Offline janekb77

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #509 dnia: 04 Wrzesień, 2018, 21:32 »
Witam

Jako osoba należąca do KRK chciałem Wam podziękować za ten wątek. Własnie przeczytałem wszystkie posty i jestem zbudowany Waszą wiedzą. Dużo mi dała lektura tego wątku i poświęcony czas nie uważam za stracony. Chciałbym wyrazić swoje zdanie, choć zdaję sobie sprawę że w tak zacnym gronie pewnie niczego odkrywczego nie napiszę. Z tego co czytam rysują się w tej dyskusji dwie główne linie

1. @miranda - oryginalne pisma zostały sfałszowane - imię boga JHWH zostało zamienione innymi określeniami, aby ukryć przed światem prawdziwę imię Boga. Bez tej wiedzy nikt nie pozna Boga i tylko ŚJ je znają.
2. Pozostałe wypowiedzi które chcą udowodnić że to nie prawda

To co napiszę to tylko i wyłącznie moje zdanie. Myślę że na początku trzeba postawić  pytanie

"Czy jest możliwość aby imię Boże było specjalnie zmienione a jeśli tak to po co"

Jeśli tak było i można to w jakiś sposób udowodnić to potrzebujemy dowodu czyli dokumentów oryginalnych i kopii dokumentów w których nastąpiła ta zmiana. Jeśli takie są to gratuluję @miranda Ty i Twoja organizacja odkryliście największe fałszerstwo w dziejach ludzkości ale też macie dostęp do tej jedynej prawdy. Pytanie tylko czy takie dokumenty są.

A może na ten problem trzeba spojrzeć inaczej. Myślę że dysponując samą Biblią która jest tłumaczeniem z języków oryginalnych nie mamy dosłownego tłumaczenia tylko mamy tłumaczenie które jest zgodne z językiem w danej chwili. Co mam na myśli - ostatnio czytałem dzieciom bajkę które pożyczyły od babci. Bajka była wydana w latach 50 ubiegłego stulecia i ciężko się ją czytało. Szyk zdań, język którym była napisana ta bajka stwarzał drobne problemy z czytaniem. To nie była dzisiejsza polszczyzna. Jeśli zestawimy Biblię Wujka z najnowszym wydaniem tysiąclatki to też można doszukać się różnic. Postawię tezę że za 100 lat znajdzie się ktoś kto powie że tysiąclatka została sfałszowana bo jest napisana innym językiem niż starsze wydania.

Według mnie aby czytać Biblię trzeba znać języki starożytne w stopniu biegłym, znać kulturę, symbolikę, zwyczaje tamtego czasu aby można było stawiać tezę że coś zostało umyślnie zmienione. Wierzę że są na tym forum osoby które taką wiedzę mają. Czasami odnoszę wrażenie że czytanie samej Biblii to za mało. Bez znajomości szerszego kontekstu sama interpretacja tekstu wprost nic nie da. To tak jak by analizować konkretny zapis Kodeksu Karnego bez  znajomości orzecznictwa, doktryny, prawa rzymskiego.  To tak jak by nauczyć się podstaw czytania schematów elektrycznych i mając podstawy chciało by się analizować schematy elektryczne aut. Mając książkę z podstaw elektroniki nie mając, albo mając minimalne doświadczenie i nauczyciela który pozwala korzystać z materiałów które sam da mając też minimalne pojęcie o elektronice. Według Was kto będzie lepiej rozumiał układ elektryczny auta uczeń ze swoim nauczycielem czy też praktyk który siedzi w temacie 15 lat.? Powtórzę do interpretacji Biblii potrzebna jest dodatkowa wiedza.

Patrząc w szerszym kontekście na ten problem, mi osobiście wydaje się że Żydzi doskonale zdawali sobie sprawę z tego kim jest Bóg, jaką posiada moc. To On wyprowadził ich z Egiptu, prowadził przez morze czerwone, przez pustynię. Widzieli na własne oczy co czynił. wiedzieli jak potężny jest i zapewne nikt nie odważył się wprost wypowiedzieć Jego imienia. Myślę że oni bali się w myślach wypowiedzieć to imię. Dlatego też nie zachowała się ta wiedza do naszych czasów. Nawet gdyby ta zmiana była dokonana to była ona dokonana z szacunku i wielkiej bojaźni.

Bóg do tej pory się nie zmienił, nadal jest potężny i nie pozwoli się obrażać i na pewno ma potrzeby aby dążyć do odkrywania jego prawdziwego imienia bo wszyscy wiedzą o kogo chodzi. Szacunek, szacunek i jeszcze raz szacunek tak jak do własnego Ojca nie zwracam się po imieniu z szacunku, to tym bardziej nie będę tego robić do Boga. I tu nie ma wpływu czy ktoś kiedyś zamieni JHWH na Jehowa/Jahwe to nie jest ważne.

Tak z ciekawości sprawdziłem jak tytułowano Króla Zygmunta II Augusta -> Z Bożej łaski król Polski, wielki książę litewski, ruski, pruski, mazowiecki, żmudzki, inflancki, smoleński, siewierski i czernihowski Król Zygmunt II August

Nie chce mi się wierzyć że byle chłop który znalazł się w pobliżu króla zwracał się do niego po imieniu, albo w rozmowach z innymi mówił prost z imienia i nazwiska bez całej tej litanii tytułów.

Pytanie na koniec - czy znajomość jakie jest prawdziwe imię Boga jest potrzebne do zbawienia.