Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 10 Gości przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Imię Boże  (Przeczytany 106589 razy)

Offline zaocznie wywalony

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #405 dnia: 16 Sierpień, 2018, 14:56 »
Trampek vel miranda - jedź może gdzieś za granicę, na przykład go Luksemburga, Belgii, niektóre regiony Francji, czy Niemiec - gdzie mieszkają po sąsiedzku ludzie posługujący się różnymi językami - tam naprawdę większość ludzi posługuje się biegle co najmniej dwoma lub trzema językami, a w Luksemburgu widziałem kilka razy jak nawet dzieci mają opanowane po 3 i więcej języków.
Czyżbyś sugerował że Pan Jezus był mniej uzdolniony od tych zwykłych, "szarych" ludzi ??


Offline Roszada

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #406 dnia: 16 Sierpień, 2018, 16:00 »
To niech miranda powie jakim językiem posługiwał się Jezus.

Wnikliwe podaje:

*** it-1 s. 103 ak. 4 Aramejski, język ***
Jakim językiem mówił Jezus? Zdania w tej sprawie są podzielone. Profesor G. E. Wright tak napisał o językach używanych w Palestynie za czasów Jezusa Chrystusa: „Na ulicach większych miast niewątpliwie rozbrzmiewały różne języki. Z pewnością najczęściej mówiono po grecku i aramejsku i oba te języki prawdopodobnie rozumiała większość mieszkańców miast, nawet tak ‚nowoczesnych’ czy ‚zachodnich’, jak Cezarea lub Samaria, gdzie przeważała greka. Rzymscy żołnierze i urzędnicy zapewne rozmawiali ze sobą po łacinie, a prawowierni Żydzi posługiwali się późną odmianą hebrajszczyzny, o której wiemy, że nie była ani klasycznym hebrajskim, ani aramejskim, mimo podobieństw do nich obu”. Nieco dalej prof. Wright tak się wypowiedział na temat języka używanego przez Jezusa Chrystusa: „Trwają spory co do tego, jakim językiem posługiwał się Jezus. Nie da się jednoznacznie ustalić, czy mówił po grecku bądź po łacinie, ale swe nauki zazwyczaj głosił albo po aramejsku, albo w wysoce zarameizowanej, ludowej hebrajszczyźnie. O Pawle powiedziano, że do tłumu zebranego w Świątyni przemówił po hebrajsku (Dzieje 21:40). Uczeni na ogół zakładają, iż chodzi tu o język aramejski, ale jest całkiem możliwe, że Żydzi posługiwali się wtedy jakąś ludową formą hebrajszczyzny” (Biblical Archaeology, 1962, s. 243).

Nikt nie twierdzi, że Jezus latał po mieści i po grecku nawijał, ale znać pewnie znał ten język częściowo.

„(...)Wśród tych, którzy przybyli na święto, żeby oddawać cześć Bogu, byli pewni Grecy. Podeszli oni do Filipa z Betsaidy w Galilei i zaczęli go prosić: „Panie, chcielibyśmy zobaczyć Jezusa”. Filip powiedział o tym Andrzejowi, a potem obaj poszli i powiedzieli o tym Jezusowi.” (Jn 12:20-22)


Offline Roszada

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #407 dnia: 16 Sierpień, 2018, 20:38 »
*** nwt s. 1759 Słowniczek pojęć biblijnych ***
Dekapol. Związek utworzony pierwotnie z 10 greckich miast (od gr. déka: „dziesięć” i pòlis: „miasto”). Nazwa „Dekapol” odnosiła się też do obszaru, gdzie leżała większość z nich — na wsch. od Morza Galilejskiego i rzeki Jordan. Miasta te stanowiły centrum kultury hellenistycznej i handlu. Jezus przechodził przez ten teren, ale nie ma wzmianki o tym, żeby odwiedził któreś z tych miast (Mt 4:25; Mk 5:20).

To potwierdza, że greka była bardzo znana w Palestynie.


Offline miranda

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #408 dnia: 17 Sierpień, 2018, 08:52 »


*** it-1 s. 103 ak. 4 Aramejski, język ***
Jakim językiem mówił Jezus? Zdania w tej sprawie są podzielone. (...) a prawowierni Żydzi posługiwali się późną odmianą hebrajszczyzny (...) „Trwają spory co do tego, jakim językiem posługiwał się Jezus. Nie da się jednoznacznie ustalić, czy mówił po grecku bądź po łacinie, ale swe nauki zazwyczaj głosił albo po aramejsku (...) O Pawle powiedziano, że do tłumu zebranego w Świątyni przemówił po hebrajsku (Dzieje 21:40). Uczeni na ogół zakładają, iż chodzi tu o język aramejski, ale jest całkiem możliwe, że Żydzi posługiwali się wtedy jakąś ludową formą hebrajszczyzny” (Biblical Archaeology, 1962, s. 243).

Nikt nie twierdzi, że Jezus latał po mieści i po grecku nawijał, ale znać pewnie znał ten język częściowo.


Przecież sam sobie odpowiedziałeś jakim językiem prawdopodobnie posługiwał się Jezus.
Dla mnie sprawa jest prostsza niż wywody naukowców. Jezus był Żydem, na apostołów wybrał żydów i to nie uczonych w piśmie ale prostych ludzi. Dlatego sądzę, że posługiwał się językiem hebrajskim lub aramejskim a pisma czytał też w oryginałach a nie w zafałszowanych kopiach takich jak Septuaginta.

Trampek vel miranda - jedź może gdzieś za granicę, na przykład go Luksemburga, Belgii, niektóre regiony Francji, czy Niemiec - gdzie mieszkają po sąsiedzku ludzie posługujący się różnymi językami - tam naprawdę większość ludzi posługuje się biegle co najmniej dwoma lub trzema językami (...)
Czyżbyś sugerował że Pan Jezus był mniej uzdolniony od tych zwykłych, "szarych" ludzi ??


To tak jakbyś powiedział, ze jak w Polska przez 123 lata była pod zaborami to każdy Polak znał biegle w mowie i w piśmie co najmniej dwa języki.
Jezus miał inna misję do spełnienia na ziemi niż dbanie o swoje wykształcenie. Był zwykłym cieślą a nie jakimś uczonym.
A co do głoszenia  ludziom innej narodowości  niż żydzi o królestwie Bożym to i to zadbał Bóg dając wtedy wielu osobom  dar mówienia językami . 





Offline franki

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #409 dnia: 17 Sierpień, 2018, 12:43 »
Dla mnie sprawa jest prostsza niż wywody naukowców. Jezus był Żydem, na apostołów wybrał żydów i to nie uczonych w piśmie ale prostych ludzi. Dlatego sądzę, że posługiwał się językiem hebrajskim lub aramejskim a pisma czytał też w oryginałach a nie w zafałszowanych kopiach takich jak Septuaginta.
Dla mnie sprawa jest prosta Miranda ma swojego Jehowę i swojego Jezusa, przy okazji swoją Biblię NW. Dlatego sądzę że koleś mógłbyś dać sobie już spokój i zmienić forum.



Offline Roszada

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #410 dnia: 17 Sierpień, 2018, 18:40 »
Ale z mirandy żaden ekspert w kwestii imienia Bożego.
Klepie tylko o znanej wszystkim Biblii Tysiąclecia, wyd. 2, tak jakby dawniejsi ŚJ jej nie znali. Przecież je nosili ze sobą i w drzwiach pokazywali katolikom podpis prymasa. ;D
On ja pewnie niedawno odkrył i pieje na prawo i lewo. ;)

Czego on chce nas nauczyć w kwestii imienia?
Ja nie wiem czego. :-\


Offline MX

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #411 dnia: 17 Sierpień, 2018, 20:48 »


(...)
Dla mnie sprawa jest prostsza niż wywody naukowców.
(...)
Gdyby nie wywody naukowców dzisiaj sama musiałabyś mówić po grecku, hebrajsku i aramejsku, bo inaczej nie w ząb byś Biblii nie mogła czytać.

Gdyby nie wywody naukowców dzisiaj nie mogłabyś pisać na forum, bo nie byłoby takiej technologii i mówiąc już o pisaniu i czytaniu. Dukalibyśmy jak jaskiniowcy, tłukli kamień o kamień i ganiali za zwierzętami, albo one za nami.

Wszystko co ludzkosć osiągneła m.in. technologicznie, lingwistycznie, zawdzięcza wywodom naukowców.

Nie bądź ignorantem intelektualnym i nie twórz fałszywej rzeczywistości.





MX - koniec - MX



Offline miranda

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #412 dnia: 18 Sierpień, 2018, 10:19 »
Ale z mirandy żaden ekspert w kwestii imienia Bożego.
Klepie tylko o znanej wszystkim Biblii Tysiąclecia, wyd. 2, tak jakby dawniejsi ŚJ jej nie znali.

'Klepię" z II wydania BT bo jak sami zaznaczyli ci , którzy dokonali jej przekładu, w ST umieścili imię Boga Jahwe zamiast zamienników takich jak Pan czy Bóg. Uważasz, ze sfałszowali przez to przekład ST czy oddali jego oryginalne brzmienie ?

Gdyby nie wywody naukowców dzisiaj sama musiałabyś mówić po grecku, hebrajsku i aramejsku, bo inaczej nie w ząb byś Biblii nie mogła czytać.



Czy ja potępiam dokonania naukowców  ? Chyba nie. Ale dzięki tzw "uczonym w piśmie" mamy np dzisiaj mnóstwo religii w których naucza się rzeczy, które z Biblia mają niewiele wspólnego. Nawet w kwestii imienia Boga jest niesamowity opór w tym aby uznać imię Jahwe/Jehowa jako jedyne imię prawdziwego Boga.


Offline Roszada

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #413 dnia: 18 Sierpień, 2018, 10:24 »
Mirando chłopcze, ja używałem imię Jahwe, gdy ty na chleb mówiłeś bep. :)

Nie miałeś człowieku pojęcia, że takie imię w ogóle istnieje.
Z Biblii Katolickiej się o nim, jak widać, dowiedziałeś, a nie od sekciarzy. ;D


Offline miranda

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #414 dnia: 18 Sierpień, 2018, 10:28 »

Z Biblii Katolickiej się o nim, jak widać, dowiedziałeś, a nie od sekciarzy. ;D

Tu się grubo mylisz po raz kolejny. O istnieniu II wydania BT dowiedzieliśmy się od świadków podczas ich głoszenie od domu do domu. To świadkowie pokazali nam, ze w ST oryginalnie jest imię Jahwe a nie "zamienniki".


Offline Roszada

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #415 dnia: 18 Sierpień, 2018, 10:30 »
To gówniany z ciebie był katolik jak nie wiedziałeś, ze Bóg zwany był w ST hebrajskim imieniem Jahwe, co znaczy Jestem który Jestem.
Ja to juz w szkole podstawowej wiedziałem.
Ale tyś nieuk. ;D


Offline MX

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #416 dnia: 18 Sierpień, 2018, 10:32 »
(...)
Czy ja potępiam dokonania naukowców  ? Chyba nie. Ale dzięki tzw "uczonym w piśmie" mamy np dzisiaj mnóstwo religii w których naucza się rzeczy, które z Biblia mają niewiele wspólnego. Nawet w kwestii imienia Boga jest niesamowity opór w tym aby uznać imię Jahwe/Jehowa jako jedyne imię prawdziwego Boga.
Tak, wielokrotnie wypowiadałaś się lekceważąco w stosunku do naukowców jako takich.

Takim pseudo "uczonym w pismie" byli twórcy organizacji, którą promujesz i takimi "uczonymi w pismie" są aktualni przywódcy twojej ulubionej organizacji parareligijnej. Ich nauczanie nie ma nic wspólnego z Ewangelią Chrystusa z NT.

W kwestii Imienia jest opór twojej osoby, która nie potrafi zrozumieć biblijnych faktów i nauczania. Chrześcijaństwo nie ma tego oporu, to tylko efekt twojego sztucznie stworzonego problemu przez waszych "uczonych w piśmie".

Imię Tetragram jest najważniejszym, ale nie jedynym imieniem Boga.



MX - koniec - MX
« Ostatnia zmiana: 18 Sierpień, 2018, 10:34 wysłana przez MX »


Offline miranda

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #417 dnia: 18 Sierpień, 2018, 10:39 »
To gówniany z ciebie był katolik jak nie wiedziałeś, ze Bóg zwany był w ST hebrajskim imieniem Jahwe (...)

No cóż, widocznie takiego miałam księdza na lekcjach religii. Tak samo nigdy podczas mszy nie słyszałam, że Bóg to osoba o imieniu Jahwe.



Imię Tetragram jest najważniejszym, ale nie jedynym imieniem Boga.



Tetragram to kolejne imię Boga ? Nieźle....pytałam o to dlaczego skoro Bóg ma wiele imion jak tu piszecie, to tylko imienia Jahwe/Jehowa zabraniało się wymawiać ? Proszę, nie uciekaj i Ty od odpowiedzi.


Offline Roszada

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #418 dnia: 18 Sierpień, 2018, 10:43 »
Miranda albo jesteś kretynem albo grasz takiego. :-\
Od kiedy ksiądz za ciebie ma nabywać wiedzę?
Ksiądz zaszczepia ci minimum, a ty olewałeś sprawę i poszedłeś do sekciarzy.

Na sądzie twojego Jehowy będziesz się tłumaczył, że ksiądz ci nie powiedział?
Jak gówniarz się zachowujesz. :-\


Offline MX

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #419 dnia: 18 Sierpień, 2018, 10:46 »
(...)
Tetragram to kolejne imię Boga ? Nieźle....pytałam o to dlaczego skoro Bóg ma wiele imion jak tu piszecie, to tylko imienia Jahwe/Jehowa zabraniało się wymawiać ? Proszę, nie uciekaj i Ty od odpowiedzi.
A co to jest Tetragram ?

Odpowiadałem na twoje pytania, ale ty to ignorujesz i sama nie odpowiedziałaś na wiele moich pytań.



MX - koniec - MX