Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 7 Gości przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Imię Boże  (Przeczytany 106554 razy)

Offline Roszada

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #270 dnia: 28 Lipiec, 2018, 15:44 »
Cytuj
Cytat: miranda w Dzisiaj o 13:43

    Znasz jakąś osobę bez imienia ?
Każda osoba której jeszcze imienia nie nadano.

Są osoby do których przez całe lata nikt nie zwraca się po imieniu tylko przez pan, tato, dziadku.

A poza tym jeśli ci chodzi o Boga to podaliśmy ci że Bóg ma wiele imion.
Czyżbyś nie kumał. ;D


Offline miranda

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #271 dnia: 31 Lipiec, 2018, 11:02 »
Każda osoba której jeszcze imienia nie nadano.

Są osoby do których przez całe lata nikt nie zwraca się po imieniu tylko przez pan, tato, dziadku.

A poza tym jeśli ci chodzi o Boga to podaliśmy ci że Bóg ma wiele imion.

A ile w Polsce jest ludzi, którym imienia nie nadano ? Nie znam takich przypadków. Nawet przepisy prawa jasno mówią o tym aby w ciągu -chyba- 7 dni po urodzeniu się dziecka zarejestrować ten fakt w USC i dziecko musi mieć nadane imię i ustalone nazwisko.
Ale czy pan, tato czy dziadek to Twoim zdaniem osoby bezimienne ?

Zadaję pytanie - skoro Twoim zdaniem Bóg oprócz imienia Jahwe ma też imiona takie jak Wszechmocny, Święty czy Zazdrosny to jakim cudem imię Jahwe jest usuwanie ze Starego testamentu mimo tego, że oryginałach widnieje a imiona takie jak Wszechmocny czy Święty czy Zazdrosny nie są usuwane i zastępowane słowami Pan czy Bóg ?
 


Offline Roszada

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #272 dnia: 31 Lipiec, 2018, 11:08 »
Znów paplasz to samo, co już 20 razy pisałeś.
To typ twoich gadek: Jehowa to, Jehowa tamto, Jehowa siamto.

Myślisz, że przez 'wielomówstwo' będziesz wysłuchany? ;D

Bóg ma wiele imion.

W ST przede wszystkim Jahwe
W NT głównie jest Ojcem zwany, a nigdy Jahwe


Offline julia7

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #273 dnia: 31 Lipiec, 2018, 11:08 »
A ile w Polsce jest ludzi, którym imienia nie nadano ? Nie znam takich przypadków. Nawet przepisy prawa jasno mówią o tym aby w ciągu -chyba- 7 dni po urodzeniu się dziecka zarejestrować ten fakt w USC i dziecko musi mieć nadane imię i ustalone nazwisko.
Ale czy pan, tato czy dziadek to Twoim zdaniem osoby bezimienne ?

Zadaję pytanie - skoro Twoim zdaniem Bóg oprócz imienia Jahwe ma też imiona takie jak Wszechmocny, Święty czy Zazdrosny to jakim cudem imię Jahwe jest usuwanie ze Starego testamentu mimo tego, że oryginałach widnieje a imiona takie jak Wszechmocny czy Święty czy Zazdrosny nie są usuwane i zastępowane słowami Pan czy Bóg ?

1) Najpierw piszesz, że każdy ma imię, dodając zaraz: a czemu Bóg miałby nie mieć? A czy ktoś tutaj twierdzi, że Bóg Biblii nie ma imienia? Nikt tak nie twierdzi, więc nie twórz sztucznych problemów.
2) Skoro sama Biblia to, co Ty nazywasz tytułami Boga, nazywa IMIONAMI, to kto ma rację - Ty czy Biblia?
3) Co Cię obchodzą wszystkie przekłady na świecie? Wy też w nowej Biblii usuwacie słowo Szeol, choć jak twierdziliście wcześniej, żaden jego przekład nie odda sensu tego, czym Szeol jest. A zatem czytaj sobie przekłady, gdzie są słowa Jahwe i Jehowa i Schluß, no nie? A jak Cię interesują wybory translatorskie, to się pytaj konkretnych tłumaczy - jest Internet, a to są ludzie zwykle pracujący na uczelniach. Znajdź sobie e-maila i z nimi koresponduj.


Offline Roszada

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #274 dnia: 31 Lipiec, 2018, 18:06 »
3) Co Cię obchodzą wszystkie przekłady na świecie? Wy też w nowej Biblii usuwacie słowo Szeol, choć jak twierdziliście wcześniej, żaden jego przekład nie odda sensu tego, czym Szeol jest.
On o tym jeszcze nie wie, bo Biblii po polsku jeszcze nie widział:

*** w15 15.12 s. 14 Przekład Nowego Świata — zrewidowane wydanie angielskie (2013) ***
Jakie kluczowe wyrażenia biblijne zostały zmienione? Jak wspomniano w poprzednim artykule, zrewidowano sposób oddawania słów „Szeol”, „Hades” i „dusza”. Zmieniono też szereg innych terminów.
 ;D
Obudzi się z palcem w nocniku za kilka dni. :)
« Ostatnia zmiana: 31 Lipiec, 2018, 18:09 wysłana przez Roszada »


Offline Roszada

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #275 dnia: 01 Sierpień, 2018, 17:31 »
Kiedyś, gdy wydali swoją, Biblię Strażnica Nr 2, 1951 (art. Przekład Nowego Świata Chrześcijańskich Pism Greckich) o imieniu Jehowa uczyła:

W słusznym czasie, gdy Bóg objawi właściwą wymowę swego świętego imienia, chętnie dokonamy ścisłej korekty” (s. 11).

Dziś ŚJ nie podtrzymują swej obietnicy, choć często przyznają, że większość znawców języka hebrajskiego opowiada się za imieniem Jahwe, a nie Jehowa. Oni wolą jednak trzymać się swojej „tradycji”:

Słowo »Jehowa« jest formą imienia Bożego tradycyjnie utrwaloną w języku polskim” (Strażnica Rok CVI [1985] Nr 7 s. 22).


Offline miranda

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #276 dnia: 02 Sierpień, 2018, 14:33 »
Bóg ma wiele imion.
W ST przede wszystkim Jahwe
W NT głównie jest Ojcem zwany, a nigdy Jahwe


Bóg jasno objawia swoje imię i mówi, ze ma na imię Jahwe/Jehowa czyli "Jestem, który Jestem". Bóg mówi, ze to jest Jego imię na wieki. Nigdzie Bóg nie mówi, ze ma wiele innych imion.
Odpowiedz proszę dlaczego imię Jahwe zastępujecie Panem czy Bogiem a innych imion takich jak Zazdrosny czy Święty czy Wszechmocny nie ?
Odpowiedz proszę, w którym miejscu Bóg mówi, że mamy Jego imię zastępować innym zwrotami ?
Odpowiedz proszę, dlaczego w Starym Testamencie Biblii Tysiaclecia raz jest ponad 6800 razy imię Jahwe a w innych przekładach już tego nie ma ?

Co to znaczy, że w ST Bóg ma na imię przede wszystkim Jahwe ? Jeśli ktoś ma nawet dwa czy trzy imiona to i tak to pierwsze jest najważniejsze.
Czy Bóg Ojciec z Nowego testamentu to ktoś innym niż Jahwe ze Starego testamentu ? Nie rozumiem już powoli o co chodzi . Bóg ST zmienił  się w Ojca z NT ? Kiedy ?

Wy też w nowej Biblii usuwacie słowo Szeol, choć jak twierdziliście wcześniej, żaden jego przekład nie odda sensu tego, czym Szeol jest.

Usuwany jest Szeol i czym jest zastępowany ? Szeol to inaczej grób więc ciekawe czym to słowo jest zastępowane. Podaj, proszę.


Tusia

  • Gość
Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #277 dnia: 02 Sierpień, 2018, 15:48 »
Bóg jasno objawia swoje imię i mówi, ze ma na imię Jahwe/Jehowa czyli "Jestem, który Jestem". Bóg mówi, ze to jest Jego imię na wieki.

"Mojżesz zaś rzekł Bogu: «Oto pójdę do Izraelitów i powiem im: Bóg ojców naszych posłał mię do was. Lecz gdy oni mnie zapytają, jakie jest Jego imię, to cóż im mam powiedzieć?» Odpowiedział Bóg Mojżeszowi: «JESTEM, KTÓRY JESTEM». I dodał: «Tak powiesz synom Izraela: JESTEM posłał mnie do was». Mówił dalej Bóg do Mojżesza: «Tak powiesz Izraelitom: "JESTEM, Bóg ojców waszych, Bóg Abrahama, Bóg Izaaka i Bóg Jakuba posłał mnie do was. To jest imię moje na wieki i to jest moje zawołanie na najdalsze pokolenia" (Wj 3, 13n).

"«Tak powiesz Izraelitom: "JESTEM, Bóg ojców waszych, Bóg Abrahama, Bóg Izaaka i Bóg Jakuba posłał mnie do was. To jest imię moje na wieki i to jest moje zawołanie na najdalsze pokolenia" (w.15)

Mojżesz pyta, Bóg odpowiada. Jezus jako Syn Boży odwołał się do tego imienia:

"Powiedziałem wam, że pomrzecie w grzechach swoich. Tak, jeżeli nie uwierzycie, że JA JESTEM, pomrzecie w grzechach swoich»" (J 8, 24)

"Rzekł więc do nich Jezus: «Gdy wywyższycie Syna Człowieczego, wtedy poznacie, że JA JESTEM" (J 8, 28)

"Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Zanim Abraham stał się, JA JESTEM». Porwali więc kamienie, aby je rzucić na Niego. Jezus jednak ukrył się i wyszedł ze świątyni." (J 8, 58-59)

Reakcja Żydów nie pozostawia złudzeń. Oni znali odpowiedź Boga Mojżeszowi.

Wniosek: Jeżeli nie uwierzysz, że Jezus jest Synem Bożym, zrodzonym z istoty Ojca, że jest Bogiem i człowiekiem, pomrzesz w grzechach swoich. Czy zrozumiałeś słowa Jezusa?

« Ostatnia zmiana: 02 Sierpień, 2018, 15:50 wysłana przez Tusia »


Offline sajmon

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #278 dnia: 02 Sierpień, 2018, 16:05 »
 Miranda
Cytuj
Bóg jasno objawia swoje imię i mówi, ze ma na imię Jahwe/Jehowa czyli "Jestem, który Jestem". Bóg mówi, ze to jest Jego imię na wieki. Nigdzie Bóg nie mówi, ze ma wiele innych imion.

 W ST Bóg jest określany różnymi Imionami np.: El, Elohim, Bóg ojców naszych, Bóg
Abrahama, Bóg Izaaka i Bóg Jakuba, Pan, Bóg Hebrajczyków, El-szaddaj, Elolam, Adon i Adonaj.
Proponuję się zapoznać z pracą doktorską : http://piotrandryszczak.pl/do-art/Jego-imie/Imiona-Boga-w-Biblii-w-konfrontacji-z-nauka-swiadkow-Jehowy.pdf 
Gdzie Jezus ( proszę o wersety) zwracał się  do Boga - Jahwe? Dla Jezusa słowo Ojciec było zasadniczym i najczęściej używanym imieniem Boga. Jezus używał nie tylko pospolitego żydowskiego wyrażenia nasz Ojciec, ale także zażyłego, aramejskiego słowa Abba.
 Jakie Imię głosił św.Paweł poganom?
 Miranda
Cytuj
  Jeśli ktoś ma nawet dwa czy trzy imiona to i tak to pierwsze jest najważniejsze.
A gdzie tak Biblia, zwłaszcza N.T. naucza?
 
 
 
 


Offline Roszada

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #279 dnia: 02 Sierpień, 2018, 17:41 »
Cytuj
Cytat: miranda w Dzisiaj o 14:33

    Bóg jasno objawia swoje imię i mówi, ze ma na imię Jahwe/Jehowa czyli "Jestem, który Jestem"

Tak jest w Biblii ŚJ?
Kłamiesz miranda.

*** kr rozdz. 4 s. 39 ak. 3 Jehowa okrywa chwałą swoje imię ***
We wczesnym okresie Badacze Pisma Świętego sądzili, że imię Boże znaczy „Jestem, który jestem” (Wyjścia 3:14, Biblia króla Jakuba).

Od 1950:

„Wtedy Bóg rzekł do Mojżesza: „OKAŻĘ SIĘ, KIM SIĘ OKAŻĘ”. I dodał: „Oto, co masz powiedzieć synom Izraela: ‚OKAŻĘ SIĘ posłał mnie do was’”.” (Wj 3:14)

Od 2013:

*** w15 15.12 s. 11 ak. 7 Żywy przekład Słowa Bożego ***
Komitet Przekładu Biblii Nowego Świata rozumie, że imię to nawiązuje do kauzatywnej formy hebrajskiego czasownika hawáh i znaczy „On powoduje, że się staje”. Wcześniej w naszych publikacjach znaczenie tego imienia łączono z Księgą Wyjścia 3:14, gdzie czytamy: „Okażę się, kim się okażę”. Pod wpływem tego wyrażono pogląd, że Jehowa sam staje się Tym, który spełnia obietnice.

Nie wierzcie mirandzie bo kłamie, albo wcale nie zna nauk ŚJ.


Offline Roszada

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #280 dnia: 02 Sierpień, 2018, 19:24 »
A tu przykład jak jeszcze nowa Biblia ŚJ nie wyszła i w polskiej książce oddano po staremu, a w nawiasie podano po nowemu:  :)

„Mojżesz zapytał: »Załóżmy, że teraz pójdę do synów Izraela i powiem im: ‚Bóg waszych praojców posłał mnie do was’, a oni rzekną do mnie: ‘Jakie jest jego imię?’ Co mam im powiedzieć?«. Jehowa odrzekł: »Okażę się, kim się okażę [„Stanę się, kim zechcę się stać”, NWT, 2013]«” (Królestwo Boże panuje! 2014 s. 43).


Offline Roszada

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #281 dnia: 02 Sierpień, 2018, 19:58 »
Ciekawe jest to, że w języku polskim ten angielski zwrot z Wj 3:14 (“I SHALL PROVE TO BE WHAT I SHALL PROVE TO BE.”) aż do roku 1995 oddawano jako:

„Okażę, że jestem, jakim się okażę” (Strażnica Nr 5, 1995 s. 10)
lub wcześniej jako:

„OKAŻĘ SIĘ, JAKIM SIĘ OKAŻĘ” (Strażnica Rok CI [1980] Nr 21 s. 12),
a nie jako:

„Okażę się, kim się okażę” (Pismo Święte w Przekładzie Nowego Świata 1997).

Dla mnie są to różnice. KIM czy JAKIM.
« Ostatnia zmiana: 02 Sierpień, 2018, 20:03 wysłana przez Roszada »


Offline Roszada

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #282 dnia: 03 Sierpień, 2018, 19:12 »
Czyli w skrócie tak.
Poniżej pokazujemy jak zmieniano znaczenie terminu Jehowa.

Do roku 1953

   Nie tylko we „wczesnym okresie”, ale aż do roku 1953, a nawet do roku 1957 używano poniższego zwrotu:

„We wczesnym okresie Badacze Pisma Świętego sądzili, że imię Boże znaczy »Jestem, który jestem« (Wyjścia 3:14, Biblia króla Jakuba). Dlatego w Strażnicy z 1 stycznia 1926 roku zauważono: »Imię Jehowa wskazuje na Samoistny Byt, (...) na Tego, który nie ma ani początku, ani końca«.”(Królestwo Boże panuje! 2014 s. 39).

   „On objawił się Mojżeszowi. »I rzekł do Mojżesza: JESTEM, KTÓRY JESTEM... Jehowa, Bóg waszych ojców,... to jest imię moje na wieki, i moja pamiątka do wszystkich generacji.« (2 Mojż. 3:14, 15, AS). Imię »JESTEM« pochodzi od tego samego hebrajskiego słowa pierwiastkowego co Jehowa” (Strażnica Nr 12, 1953 s. 2, art. Imię Jehowy mocną wieżą [ang. 01.10 1952 s. 590 – I AM THAT I AM...]).

   „2 Mojżeszowa 3:14, Wu „Rzekł Bóg do Mojżesza: ‘Jam jest, który jest’. Rzekł: Tak powiesz synom Izraelowym: Który jest, posłał mię do was’” („Upewniajcie się o wszystkich rzeczach” ok. 1957 [ang. 1953, 1957] t. 3, s. 237).

Lata 1953-2013

   W roku 1953 Świadkowie Jehowy rozpoczęli wydawać swój Stary Testament, czyli Pisma Hebrajskie (tomy I-V w latach 1953-1960). Początkowo tylko przekład angielski, ale z czasem też zaczął ukazywać się on w innych językach (po polsku dopiero w roku 1997!). W nim też rozpoczęto określać Jehowę jako „Okażę się, kim się okażę” (ang. “I SHALL PROVE TO BE WHAT I SHALL PROVE TO BE.”) (Wj 3:14).

„Pismo Święte w Przekładzie Nowego Świata właściwie oddaje to znaczenie: »Okażę się, kim się okażę« (Wyjścia 3:13, 14)” (Strażnica Nr 5, 2007 s. 14).

„Dlatego Przekład Nowego Świata słusznie tłumaczy ten hebrajski zwrot na »OKAŻĘ SIĘ, KIM SIĘ OKAŻĘ«. Jehowa dodał jeszcze: »Oto, co masz powiedzieć synom Izraela: ‘OKAŻĘ SIĘ posłał mnie do was’« (Wj 3:14; przyp. w NW)” (Wnikliwe poznawanie Pism 2006 t. 1, s. 915).

   Jeszcze w marcu 2013 zapewniano Świadków Jehowy następująco:

„Jak Jehowa zareagował na pytanie Mojżesza? Odrzekł między innymi: »Oto, co masz powiedzieć synom Izraela: ‘OKAŻĘ SIĘ posłał mnie do was’«. Następnie dodał: »Jehowa, Bóg waszych praojców, (...) posłał mnie do was«. Bóg wyjawił, że w celu realizacji swego zamierzenia stanie się, kimkolwiek zechce się stać, i że zawsze dotrzyma danego słowa. Dlatego, jak czytamy wersecie 15, powiedział: »To jest moje imię po czas niezmierzony i ono mnie upamiętnia na pokolenie za pokoleniem«” (Strażnica 15.03 2013 s. 25).

Od roku 2013

   W roku 2013 i przez kilka lat następnych nie było jeszcze nowego polskiego przekładu Biblii Świadków Jehowy, dlatego tylko w nawiasie podawano nową wersję znaczenia słowa Jehowa:

„Kiedy Jehowa polecił Mojżeszowi wyprowadzić Izraelitów z Egiptu, ujawnił pewien aspekt swej osobowości. Swoje imię opisał wtedy pokrewnym czasownikiem, tym razem w pierwszej osobie. Sprawozdanie biblijne donosi: »Bóg rzekł do Mojżesza: ‘Okażę się, kim się okażę’ [„Stanę się, kim zechcę się stać”, NWT, 2013]. I dodał: ‘Oto, co masz powiedzieć synom Izraela: »Okażę się posłał mnie do was«’« (Wyjścia 3:14)” (Strażnica 15.07 2014 s. 27).

„Mojżesz zapytał: »Załóżmy, że teraz pójdę do synów Izraela i powiem im: ‚Bóg waszych praojców posłał mnie do was’, a oni rzekną do mnie: ‘Jakie jest jego imię?’ Co mam im powiedzieć?«. Jehowa odrzekł: »Okażę się, kim się okażę [„Stanę się, kim zechcę się stać”, NWT, 2013]« (...) Kiedy Jehowa odpowiedział: »Stanę się, kim zechcę się stać«, odsłonił fascynujący aspekt swojej natury: On w każdej sytuacji staje się, kimkolwiek trzeba, by spełnić swoje zamierzenie” (Królestwo Boże panuje! 2014 s. 43).

Jak będzie w przyszłości? ;)


Offline MX

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #283 dnia: 03 Sierpień, 2018, 19:53 »


(...) Tematem dyskusji jest to czy słusznie imię Boga Jahwe przekładach Biblii tego samego wyznania raz umieszcza się  a innym razem usuwa je. (...)
Na forum było to wałkowane już pare razy. Wystarczy trochę poszukać. Ale...

1. Przekład Biblii to nie orginał. Dla różnych celów stosowanie zamiennika w ST np na Pan lub Bóg nie jest niczym złym.

2. Apostoł Paweł i inni pierwsi uczniowie używali LXX z zamiennikami i nie robili z tego problemu. Cytaty w listach Pawła np o tym świadczą. Są to cytaty z LXX a nie z tekstu hebrajskiego.

3. Pan Jezus nigdy nie ganił przekładu na grecki, że zawiera zamienniki. Nie czynili tego ani apostołowie, ani pierwsi chrześcijanie. Nikomu nie przekadzał przekład z zamiennikami.

4. Pan Jezus respektował tradycję nie wymawiania Imienia o czym świadczy brak polemiki, sporu na ten temat.

5. Dzisiaj np KRK idąc za przykładem Pana Jezusa i pierwszych chrześcijan szanuje tą tradycję i dlatego postanowił aby stosować zamienniki w przekładach.

6. Problem z domniemanym 'usuwaniem' jest sztucznym, nie opartym na dowodach wymyślonym przez twórców kultu SJ problemem. Kwestią wymyśloną tylko po to aby podkreślić ich domniemaną jedyność i wyjątkowość.

7. Dodatkowo temat sztucznie stworzony w kulcie pokazuje brak ich pełnej wiedzy co do kwestii związanej z Imieniem, imionami Bożymi, itd. Aby to dobrze poznać wystarczy poczytać dobre opracowania teologiczne chrzescijańskie i dowiedzieć się co w tym temacie ma do powiedzenia judaizm. Dodatkowo niezbędne jest poczytanie opracowań historycznych, patrystyki.





MX - koniec - MX



Offline miranda

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #284 dnia: 04 Sierpień, 2018, 09:23 »
Kłamiesz miranda.

*** kr rozdz. 4 s. 39 ak. 3 Jehowa okrywa chwałą swoje imię ***
We wczesnym okresie Badacze Pisma Świętego sądzili, że imię Boże znaczy „Jestem, który jestem” (Wyjścia 3:14, Biblia króla Jakuba).

Od 1950:

„Wtedy Bóg rzekł do Mojżesza: „OKAŻĘ SIĘ, KIM SIĘ OKAŻĘ”. I dodał: „Oto, co masz powiedzieć synom Izraela: ‚OKAŻĘ SIĘ posłał mnie do was’”.” (Wj 3:14)


Zwroty ;Jestem, który Jestem" czy "Okażę się, kim się Okażę" to tłumaczenia hebrajskiego imienia Jahwe/Jehowa. Tu nie ma żadnej sprzeczności. Jedno i drugie tłumaczenie pokazuje nam, ze imię Boga oznacza kogoś, kto jest stworzycielem wszechświata, kogoś, kto powoduje, że np na naszej planecie mamy życie. Mozna się spierać które tłumaczenie jest dokładniejsze ale sens imienia Boga na pewno ani w jednym ani w drugim przypadku nie uległ wypaczeniu.

Na forum było to wałkowane już pare razy. Wystarczy trochę poszukać. Ale...

1. Przekład Biblii to nie orginał. Dla różnych celów stosowanie zamiennika w ST np na Pan lub Bóg nie jest niczym złym.

2. Apostoł Paweł i inni pierwsi uczniowie używali LXX z zamiennikami i nie robili z tego problemu. Cytaty w listach Pawła np o tym świadczą. Są to cytaty z LXX a nie z tekstu hebrajskiego.

3. Pan Jezus nigdy nie ganił przekładu na grecki, że zawiera zamienniki. Nie czynili tego ani apostołowie, ani pierwsi chrześcijanie. Nikomu nie przekadzał przekład z zamiennikami.

4. Pan Jezus respektował tradycję nie wymawiania Imienia o czym świadczy brak polemiki, sporu na ten temat.

5. Dzisiaj np KRK idąc za przykładem Pana Jezusa i pierwszych chrześcijan szanuje tą tradycję i dlatego postanowił aby stosować zamienniki w przekładach.

6. Problem z domniemanym 'usuwaniem' jest sztucznym, nie opartym na dowodach wymyślonym przez twórców kultu SJ problemem. Kwestią wymyśloną tylko po to aby podkreślić ich domniemaną jedyność i wyjątkowość.

W oryginałach ST imię Jahwe występuje ponad 6800 razy. Zgadzasz się z tym ? Kto dał komuś prawo do zastępowania imienia Boga "zamiennikami" ? Skąd wiesz czego używali Paweł i inni pierwsi uczniowie ? To w czasach Jezusa były już greckie przekłady Starego testamentu ? Ciekawe !
Skąd wiesz, ze Jezus respektował tradycję niewymawiania imienia Jahwe ? Słyszałeś co mówił Jezus gdy np cytował słowa Starego Testamentu ? Bo ja nie.
Mnie tradycje KRK nie interesują. Mnie interesuje to co mówi Biblia.

Jeszcze nikt nie podał mi żadnego biblijnego uzasadnienia z którego wynikałoby, ze Bóg zakazuje wymawiania Jego imienia albo że Bóg nakazuje zastępować Jego imię jakimiś zamiennikami.
Pada tu teza, ze Bóg oprócz imienia Jahwe/Jehowa ma wiele innych imion. Tymczasem nikt nie potrafi uzasadnić dlaczego imię Jahwe musi byś zastępowane słowami Pan albo Bóg a inne imiona Boga nie muszą być już zastępowane . Może Ty potrafisz mi to wyjaśnić ?
« Ostatnia zmiana: 04 Sierpień, 2018, 09:40 wysłana przez miranda »