Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Imię Boże  (Przeczytany 106456 razy)

Offline Roszada

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #285 dnia: 04 Sierpień, 2018, 10:25 »
Miranda pisze:
Cytuj
Zwroty ;Jestem, który Jestem" czy "Okażę się, kim się Okażę" to tłumaczenia hebrajskiego imienia Jahwe/Jehowa. Tu nie ma żadnej sprzeczności. Jedno i drugie tłumaczenie pokazuje nam, ze imię Boga oznacza kogoś, kto jest stworzycielem wszechświata, kogoś, kto powoduje, że np na naszej planecie mamy życie. Mozna się spierać które tłumaczenie jest dokładniejsze ale sens imienia Boga na pewno ani w jednym ani w drugim przypadku nie uległ wypaczeniu.

Nie kłam, bo Towarzystwo celowo zmieniało i zmienia te określenia.
Chce się odróżniać od chrześcijan, którzy mówią Jestem który Jestem.
Nie pasuje im to Jestem, bo Jezus też go używa do siebie.

Towarzystwo wprost odrzucało to Jestem który Jestem.

„Pismo Święte w Przekładzie Nowego Świata właściwie oddaje to znaczenie: »Okażę się, kim się okażę« (Wyjścia 3:13, 14)” (Strażnica Nr 5, 2007 s. 14).

„Dlatego Przekład Nowego Świata słusznie tłumaczy ten hebrajski zwrot na »OKAŻĘ SIĘ, KIM SIĘ OKAŻĘ«. Jehowa dodał jeszcze: »Oto, co masz powiedzieć synom Izraela: ‘OKAŻĘ SIĘ posłał mnie do was’« (Wj 3:14; przyp. w NW)” (Wnikliwe poznawanie Pism 2006 t. 1, s. 915).

Okazało się że NIEWŁAŚCIWIE, bo w 2013 odrzucili to.
Nie kłam więc miranda-trampek.


Offline miranda

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #286 dnia: 04 Sierpień, 2018, 10:52 »

Towarzystwo wprost odrzucało to Jestem który Jestem.


Moim zdaniem tłumaczenie imienia Jahwe jako "Okażę się kim Jestem" jest trafniejsze niż "Jestem który Jestem". Jak dla mnie najważniejsze jest to aby ludzie wiedzieli, ze Bóg ma na imię Jahwe/Jehowa.


Offline Roszada

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #287 dnia: 04 Sierpień, 2018, 11:00 »
No wreszcie wydusiłeś z siebie, że organizacja odrzuca to, tak jak ty.
Popatrz jak jest w Septuagincie, którą posługiwali się chrześcijanie.


Tusia

  • Gość
Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #288 dnia: 04 Sierpień, 2018, 11:14 »
Moim zdaniem tłumaczenie imienia Jahwe jako "Okażę się kim Jestem" jest trafniejsze niż "Jestem który Jestem".

Masz coś namieszane. Jahwe, to przypuszczalne odczytanie wyłącznie Tetragramu JHWH. Natomiast bzdurą jest odczytanie Wj 3, 14 jako "Okażę się kim Jestem":


Wj 3, 14

Septuaginta:









Offline MX

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #289 dnia: 04 Sierpień, 2018, 11:41 »
(...)
W oryginałach ST imię Jahwe występuje ponad 6800 razy. Zgadzasz się z tym ? Kto dał komuś prawo do zastępowania imienia Boga "zamiennikami" ? Skąd wiesz czego używali Paweł i inni pierwsi uczniowie ? To w czasach Jezusa były już greckie przekłady Starego testamentu ? Ciekawe !
Skąd wiesz, ze Jezus respektował tradycję niewymawiania imienia Jahwe ? Słyszałeś co mówił Jezus gdy np cytował słowa Starego Testamentu ? Bo ja nie.
Mnie tradycje KRK nie interesują. Mnie interesuje to co mówi Biblia.

Jeszcze nikt nie podał mi żadnego biblijnego uzasadnienia z którego wynikałoby, ze Bóg zakazuje wymawiania Jego imienia albo że Bóg nakazuje zastępować Jego imię jakimiś zamiennikami.
Pada tu teza, ze Bóg oprócz imienia Jahwe/Jehowa ma wiele innych imion. Tymczasem nikt nie potrafi uzasadnić dlaczego imię Jahwe musi byś zastępowane słowami Pan albo Bóg a inne imiona Boga nie muszą być już zastępowane. Może Ty potrafisz mi to wyjaśnić ?
Nie ma prawa nakazującego w przekładach na inne języki z orginalnego pisać Imię. Nie ma prawa zakazującego stosowania zamienników. Skoro takiego prawa nie ma ani zakazującego lub nakazującego dlaczego tworzysz coś co w Biblii nie istnieje ? Dlaczego zabraniasz czynić czegoś czego Pan Jezus i apostołowie nie zakazywali ? Prawo do stosowania zamienników pochodzi z faktu braku zakazu i z braku zarzutów za takie zamienniki w LXX przez Pana Jezusa, apostołów i innych pierwszych chrześcijan.

Wiemy czego używali Paweł i inni bo to jest w NT. Są listy gdzie Paweł cytuje nie z tekstu hebrajskiego tylko z greckiego (LXX). W tych cytatach są zamienniki.

Tak był już grecki przekład, ciągle o nim wspominam pisząc LXX. Pierwotny kościół praktycznie tylko z niego korzystał, a nie z tekstu hebrajskiego ST. To wiem z historii, patrystyki, polecam poczytać. Obszerna lektura.

O tym, że Pan Jezus respektował tradycję co do nie wymawiania Imienia świadczy brak wzmianki o tym aby ją krytykował, brak zarzutu wobec niego co do ewentualnego wymawiania ze strony jego przeciwników religijnych. Brak też takiej polemiki między Żydami a chrześcijanami w następnych latach, wiekach. Nigdy to nie było problemem. Nie ma dowodów na powszechne wymawianie Imienia tak jak dzisiaj postulują u SJ.

Nikt z nas nie słyszał jak Pan Jezus cytował, lecz z reakcji zebranych Żydów możemy wywnioskować, że stosował zamienniki. Gdyby wymówił Imię zapewne byłby wielki krzyk i zarzut, byłoby to opisane w NT. Bo skoro to tak ważna sprawa, dlaczego NT o tym milczy ? Dlaczego przez następne wieki o tym wszyscy milczą ? Nie zastanawia cię brak tego problemu w Piśmie ? Także wszystkie dostępne dowody, przesłanki z Biblii i historii świadczą za tym co opisuję.

A KRK i inne kościoły ? Mogłabyś bardzo dużo się nauczyć z ich opracowań historycznych i teologicznych, bo karmiąc się ideologią kultu ma się fałszywy i niepełny obraz rzeczywistości.

Bóg nie zakazuje wymawiania i takiego dowodu nie usłyszysz, bo go nie ma. Bóg też nie zakazywał stosowania zamienników, bo takiego zakazu też nie ma. Jest mowa o nienadużywaniu Imienia i z tego fragmentu wywodzi się tradycja judaistyczna o nie wymawiani Imienia, ale ona sama w sobie też nie jest zła, ani przeciwna jakiemuś boskiemu prawu. Z szacunku i tradycji niektóre kościoły to stosują, co nie oznacza, że nie można wymawiać dzisiejszej wokalizacji tego Imienia.

Co do wyjątkowości Imienia tetragramu, żaden kościół temu nie przeczy. Jest wyjątkowy i unikatowy. Co nie o znacza, że Bóg Bilblii nie ma innych imion. Tetragram jest najważniejszy dlatego też tradycja żydowska jest taka, aby go nie wymawiać. Ale dla Żydów ważnym imieniem jest też Elohim, Adonai i też te imiona mają swoje ograniczenia w wymowie i nie tylko. Niektórzy nawet pisząc po polsku o sprawch religijnych (jest forum żydowskie) pisząc słowo "Bóg" piszą "B-g".

Zainteresuj się tym, poszukaj w internecie, poczytaj na ten temat. Nikt nie wyłoży ci w pełni tej wiedzy o Imieniu tutaj na forum.

MX - koniec - MX



Offline miranda

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #290 dnia: 06 Sierpień, 2018, 10:52 »
Nie ma prawa nakazującego w przekładach na inne języki z orginalnego pisać Imię. Nie ma prawa zakazującego stosowania zamienników.

Nikt z nas nie słyszał jak Pan Jezus cytował, lecz z reakcji zebranych Żydów możemy wywnioskować, że stosował zamienniki.
A KRK i inne kościoły ? Mogłabyś bardzo dużo się nauczyć z ich opracowań historycznych i teologicznych,

Bóg nie zakazuje wymawiania i takiego dowodu nie usłyszysz, bo go nie ma. Bóg też nie zakazywał stosowania zamienników, bo takiego zakazu też nie ma.

(..) Co nie o znacza, że Bóg Bilblii nie ma innych imion. Tetragram jest najważniejszy dlatego też tradycja żydowska jest taka, aby go nie wymawiać.

Twierdzisz, ze Bogu jest obojętne co będzie się działo z jego imieniem ? Ciekawe bo po przeczytaniu Biblii odnosi się zupełnie inne wrażenie. Bóg mówi jasno, ze Jego imię będzie znane na całym świecie i nie ma żadnej wzmianki o tym, ze ma to być jakiś zamiennik.
Bóg mówi cały czas, ze ma Jedno imię Jahwe/Jehowa a nie jakieś zamienniki. Nigdzie w Biblii nie potrafię znaleźć przyzwolenia aby to imię zastępować "zamiennikami".
Dlaczego imienia Jahwe nie wolno wymawiać a inne imiona można ? Przecież to trąci absurdem. To, ze ludzie powymyślali sobie jakieś tradycje nijak ma się do tego co czytamy w Biblii.

Masz coś namieszane. Jahwe, to przypuszczalne odczytanie wyłącznie Tetragramu JHWH. Natomiast bzdurą jest odczytanie Wj 3, 14 jako "Okażę się kim Jestem":

A co z hebrajskiego oznacza Jahwe lub Jehowa ? Warto doczytać zamiast wmawiać komuś , ze ma "namieszane".


Offline Roszada

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #291 dnia: 06 Sierpień, 2018, 10:58 »
Cytuj
Dlaczego imienia Jahwe nie wolno wymawiać a inne imiona można ?
Znów kłamiesz miranda.
Ciebie za te kłamstwa powinni wyrzucić z forum.

Ja tysiące razy wymieniam imię Jahwe. Piszę i artykuły o nim.
Przykłady:

Imię Boże Jahwe i tetragram JHWH w Bibliach katolickich;
Czy Jehowa jest „Świadkiem Jehowy”?
Czy Bóg miał tylko jedno „imię” według dawnej i obecnej nauki Świadków Jehowy?
Imię Boże w cytatach biblijnych w pismach Justyna Męczennika;
„Nowe światła” w sprawie znaczenia terminu Jehowa;
Ksiądz Jakub Wujek SJ a termin Jehowa oraz późniejsza krytyka tego słowa;
Siostra Faustyna Kowalska i termin Jehowa;
Czy papież Benedykt XVI wprowadził zakaz używania imienia Jahwe w latach 2007-2008?
Czy Świadkowie Jehowy używają Biblii katolickich? Czy nimi manipulują?
Jehowa jako Imperator i Dyktator oraz inne określenia używane przez Świadków Jehowy wobec swego Boga;
Manipulacja Towarzystwa Strażnica imieniem Jahwe i terminem Jehowa;
Czy Jan Paweł II używał terminu Jehowa?
Co się stało z tetragramem w Septuagincie? Nowe stanowisko Świadków Jehowy z roku 2015;
„Usprawiedliwianie” czy „uświęcanie” imienia Jehowy?
Imię Boga oraz Chrystus jako „Stwórca” według tekstu Hbr 1:10;
Ojcowie Apostolscy a imię Boże;
„Objawiłem imię Twoje ludziom”;

Nie kłam więc, bo nie zajedziesz daleko


Offline miranda

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #292 dnia: 06 Sierpień, 2018, 11:37 »
Znów kłamiesz miranda.
Ciebie za te kłamstwa powinni wyrzucić z forum.

Nie kłam więc, bo nie zajedziesz daleko

Oto co mówi Wikipedia na temat imienia Jahwe :

(..) Podane przez Księgę Wyjścia 3,14 wyjaśnienie znaczenia imienia Jahwe jako Eheje-Aszer-Eheje (Jestem-Który-Jestem) ma charakter etymologii ludowej, jak często w Biblii. Jest to najprawdopodobniej skrót dłuższego imienia. Możliwe, że jego pełną formą było: Jahwe-Aszer-Jihwe (co oznacza: Daje istnienie wszystkiemu co istnieje), lub też: Jahwe Zewa ⁾ot (Daje istnienie zastępom /niebiańskim? izraelskim?/; tradycyjne tłumaczenie: Pan Zastępów jest wątpliwe). JHWH może być czasownikową formą rdzenia hwh, które jest starszym wariantem rdzenia hjh – być. Samogłoska pierwszej sylaby pokazuje, że słowo jest użyte w formie czasu przyszłego-teraźniejszego przyczynowego: hif ⁽il, powinno się więc imię to rozumieć: Sprawia istnienie, daje istnienie[4].(...)

Niestety ale to nie ja pisze nieprawdę.


Offline Roszada

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #293 dnia: 06 Sierpień, 2018, 11:39 »
I gdzie to jest o zakazie używania Jahwe?
Znów kłamiesz.

Twoje kłamstwa trzeba torpedować, Nie dać ci oddechu w kłamaniu. :(


Offline miranda

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #294 dnia: 06 Sierpień, 2018, 11:45 »
I gdzie to jest o zakazie używania Jahwe?
Znów kłamiesz.

Twoje kłamstwa trzeba torpedować, Nie dać ci oddechu w kłamaniu. :(

No własnie, gdzie w Biblii jest zakaz używania imienia Jahwe/Jehowa ? Gdzie w Biblii jest przyzwolenie na zastępowanie imienia Boga zamiennikami ?
To nie ja kłamię.


Offline Roszada

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #295 dnia: 06 Sierpień, 2018, 11:49 »
Poczytaj NT i zobacz czy tam używali imienia Jahwe lub JHWH.

Nie mogli używać słowa Jehowa, bo dopiero w XII wieku je wynaleziono. ;D


Offline miranda

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #296 dnia: 06 Sierpień, 2018, 11:56 »
Poczytaj NT i zobacz czy tam używali imienia Jahwe lub JHWH.

Nie mogli używać słowa Jehowa, bo dopiero w XII wieku je wynaleziono. ;D

Nowy Testament w czyim przekładzie ? Warto czytać całą  Biblię a nie tylko jej fragment czyli Nowy Testament. Skoro w Nowym testamencie jest wiele wersów ze Starego testamentu to trudno obronić tezę, ze Jezus czy apostołowie nie używali imienia Boga czyli Jahwe/Jehowa.
Nie ma też żadnej pewności, ze imię Boga to Jahwe. Zgadza się ? 


Offline MX

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #297 dnia: 06 Sierpień, 2018, 12:00 »


Twierdzisz, ze Bogu jest obojętne co będzie się działo z jego imieniem ? Ciekawe bo po przeczytaniu Biblii odnosi się zupełnie inne wrażenie. Bóg mówi jasno, ze Jego imię będzie znane na całym świecie i nie ma żadnej wzmianki o tym, ze ma to być jakiś zamiennik.
Bóg mówi cały czas, ze ma Jedno imię Jahwe/Jehowa a nie jakieś zamienniki. Nigdzie w Biblii nie potrafię znaleźć przyzwolenia aby to imię zastępować "zamiennikami".
Dlaczego imienia Jahwe nie wolno wymawiać a inne imiona można ? Przecież to trąci absurdem. To, ze ludzie powymyślali sobie jakieś tradycje nijak ma się do tego co czytamy w Biblii.
(...)
Nigdzie nie twierdziłem, że Bogu jest obojetne jego Imię. Twierdziłem coś odwrotnego. Werset o zakazie nadużywania Imienia to ilustrował.

Jahwe czy Jehowa to zamienniki, bo nikt nie wie jak było wymawiane. Wiadomo tylko, że to Imię składa się z czterech hebrajskich liter JHWH. To jest transliteracja z hebrajskiego. Inne formy, które postulujesz są tłumaczeniami, zamiennikami.

Bóg mówi też o innych swoich imionach i były przytaczane wersety. Nikt nie twierdzi, że Imię tetragram nie jest najważniejsze.

A potrafisz znaleść zakaz stosowania zamienników w przekładach na lokalne języki ?

Nigdzie nie napisałem, że nie można wymawiać zamienników, czyli słowa Jahwe, Jehowa.

I nie ignoruj dowodów i przesłanek z Pisma odnosnie Imienia, o których pisałem.

Twoja wiedza jest szczątkowa w tym temacie i oparta na błędnych założeniach ze strażnic. Naprawdę poczytaj inne opracowania teologiczne i dopiero wtedy próbuj dyskutować.



MX - koniec - MX



Offline miranda

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #298 dnia: 06 Sierpień, 2018, 12:07 »
Nigdzie nie twierdziłem, że Bogu jest obojetne jego Imię.

Jahwe czy Jehowa to zamienniki, bo nikt nie wie jak było wymawiane.

Twoja wiedza jest szczątkowa w tym temacie i oparta na błędnych założeniach ze strażnic. Naprawdę poczytaj inne opracowania teologiczne i dopiero wtedy próbuj dyskutować.


Skoro Bogu nie jest obojętne Jego imię to dlaczego raz jest w Biblii Jahwe a innym razem jakiś Pan czy Bóg ? Kiedy bibliści pisza prawdę - umieszczając w Starym Testamencie imię Jahwe /Jehowa czy kiedy wstawiają tam Pana czy Boga ?
Twierdzenie, że Jahwe czy Jehowa to zamienniki sorry ale powaliło mnie !

Jeśli chcesz z nami  dyskutować na podstawie "teologicznych opracowań" to sorry ale nie interesuje nas to w ogóle. 



Offline julia7

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #299 dnia: 06 Sierpień, 2018, 12:16 »
Nowy Testament w czyim przekładzie ? Warto czytać całą  Biblię a nie tylko jej fragment czyli Nowy Testament. Skoro w Nowym testamencie jest wiele wersów ze Starego testamentu to trudno obronić tezę, ze Jezus czy apostołowie nie używali imienia Boga czyli Jahwe/Jehowa.
Nie ma też żadnej pewności, ze imię Boga to Jahwe. Zgadza się ?

Gdyby teza, że Jezus i apostołowie wymawiali imię JHWH była prawdziwa, to w greckim tekście Nowego Testamentu by ono było, a go nie ma. Czy grecki tekst został sfałszowany? Odpowiedz.