Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 9 Gości przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Imię Boże  (Przeczytany 106588 razy)

Offline miranda

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #255 dnia: 24 Lipiec, 2018, 17:06 »
Tusia wymienił ci kilka. Ale nie czytasz postów.


To co wymienia Tusia to nie są imiona ale TYTUŁY Boga. Bóg sam mówi jak ma na imię np tu :

Izajasza 45 18 Albowiem tak mówi Jahwe, Stworzyciel nieba, On Bóg, który ukształtował i wykończył ziemię,
który ją mocno osadził, który nie stworzył jej bezładną, lecz przysposobił na mieszkanie: "Ja jestem Jahwe i nie
ma innego.
Izajasza 45 19 Nie przemawiałem potajemnie, w ciemnym zakątku ziemi. Nie powiedziałem potomstwu Jakuba:
Szukajcie Mnie bezskutecznie! Ja jestem Jahwe, który mówi co słuszne, oznajmia to, co godziwe. Jahwe jest
Bogiem wszystkich,  Iz 45



Tusia

  • Gość
Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #256 dnia: 24 Lipiec, 2018, 21:45 »
To co wymienia Tusia to nie są imiona ale TYTUŁY Boga.

Ty nawet siebie nie szanujesz. Jeszcze raz zacytuję, a niech czytelnicy ocenią:

Iz 63:16 - „Odkupiciel nasz to Twe imię odwieczne”;

Am 5:27 - „mówi Jahwe, Bóg Zastępów to imię Jego”;

Iz 57:15 - „którego stolica jest wieczna, a imię Święty”;

1P 4:16 - „niech wychwala Boga w Tym imieniu”;

Ef 3:14n. - „przed Ojcem od którego bierze swe imię wszelkie ojcostwo” (ks. Dąbr., NP);

Hbr 11:16 - „Dlatego Bóg nie wstydzi się nosić imienia ich Boga” tzn. Boga Abrahama, Boga Izaaka, Boga Jakuba; por. Mt 22:32.

Wj 34:14 - „bo Jahwe ma na imię Zazdrosny...”;

Wj 3:13n. - „jakie jest Jego imię (...) odpowiedział Bóg Mojżeszowi: Jestem, Który Jestem”;

Pnp 1:3 - „olejek rozlany - imię Twe” - alegoria stosowana do Jahwe lub Chrystusa.


Offline Roszada

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #257 dnia: 25 Lipiec, 2018, 10:38 »
Cytuj
Cytat: miranda w Wczoraj o 17:06

    To co wymienia Tusia to nie są imiona ale TYTUŁY Boga.
Za to, to co wymienia Strażnica to są imiona Boga:

Wielki Stwórca objawił się swoim stworzeniom pod różnymi imionami, a każde z nich ma głębokie znaczenie. Imię jego Jehowa wskazuje na jego poczynania wobec swych stworzeń. Imię Bóg wyraża źródło wszystkiego dobrego. Imię Wszechmocny oznacza, że moc jego jest nieograniczona i że nic nie może mu się skutecznie przeciwstawić. Imię jego Najwyższy oznacza, że przewyższa on wszystkich” (Kto jest Bóg? 1932 s. 4-5).

   „Jehowa objawił się następnie ludziom pod imionami »Bóg«, »Wszechmocny«, i »Najwyższy«. Imię Bóg oznacza, że jest Stwórcą nieba i ziemi. Wszechmocny wskazuje, że moc jego jest absolutna i nieograniczona, podczas gdy imię Najwyższy wyraża, że jest silniejszy od wszystkich i że wszystkich przewyższa. Imię Jehowa zaś objawia, w jakim celu stworzył on człowieka” (jw. s. 30).

   „On objawia się swoim stworzeniom pod różnemi imionami i tytułami, z których wszystkie mają głębokie znaczenie. Jego imię »Bóg« oznacza, że jest Stwórcą nieba i ziemi i wszystkich dobrych rzeczy. Jest znany jako »Ojciec światłości«, ponieważ wszelkie światło i wszelkie życie pochodzi od niego...” (Rozdział ludzi 1933 s. 11-12).

   „Objawia on samego siebie dla swych stworzeń pod różnemi imionami, a każde z tych imion ma głębokie znaczenie (...) objawił się także jako Wszechmogący Bóg. Imię to po raz pierwszy okazało się wtedy, gdy Bóg mówił do Abrahama (...) Imię Wszechmogący Bóg było zupełnem zapewnieniem dla Abrahama. (...) W dalszym ciągu potężny Bóg objawił samego siebie przez tytuł Najwyższy. Imię to wskazuje na pokrewieństwo z wszelkiem stworzeniem.(...) Imię to ogłasza najwyższość...” (Strażnica 15.05 1933 s. 159-160 [ang. 15.01 1933 s. 30-31]). Patrz też Złoty Wiek 15.08 1934 s. 3.

„Znaczenie jego imion czyli tytułów jest nader doniosłe. Jego imię Bóg znaczy on Możny, Stwórca wszechrzeczy. Jego imię Jehowa oznacza jego zamierzenie względem swoich stworzeń. Jego imię Bóg Wszechmogący podkreśla, że jego moc jest nieograniczona. Jego imię Najwyższy oznacza, że jest ponad wszystko i niema innego przed nim. Jego imię Ojciec oznacza, że jest życiodawcą” (Bogactwo 1936 s. 123).

   Również podobnie wykładała to jedna z angielskich broszur z roku 1937 (Armageddon 1937 s. 6) oraz znana książka z roku 1939:

   „Wszechmocny Bóg sam objawił się w swoim Słowie pod następującymi imionami: Bóg (to jest Stwórca), Wszechmocny (to jest ten, którego moc jest nieograniczona), Najwyższy (to jest, że ma pod swoją władzą cały wszechświat) i Jehowa, które to imię odnosi się do jego zamierzeń w stosunku do jego stworzeń” (Krucjata przeciwko chrześcijaństwu 1939 s. 14 [reprint 2008]).

W roku 1940 nadal angielska Strażnica 15.02 1940 na stronach 61-62 uczyła, że „imiona” Boga to: Najwyższy, Ja Jestem, Ojciec, Wszechmogący, Bóg i Jehowa.
   Jeszcze w roku 1946 Towarzystwo Strażnica tak oto pisało o jednym z imion Boga:

   „Pan Bóg również objawił się Abrahamowi pod innym imieniem: »(...) Jam jest Bóg Wszechmogący« (1 Mojżeszowa 17:1, A.P.P.) To imię było jemu objawione w celu wzmocnienia wiary Abrahama w obietnicę Bożą...” („Prawda was wyswobodzi” 1946 [ang. 1943] s. 29).

Trampek-miranda jakby poczytał co wypisywała i wypisuje Strażnica, to by oślepł od tego nadmiaru świateł. :)


Offline miranda

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #258 dnia: 27 Lipiec, 2018, 09:56 »
Ty nawet siebie nie szanujesz. Jeszcze raz zacytuję, a niech czytelnicy ocenią:

Iz 63:16 - „Odkupiciel nasz to Twe imię odwieczne”;

Am 5:27 - „mówi Jahwe, Bóg Zastępów to imię Jego”;

Iz 57:15 - „którego stolica jest wieczna, a imię Święty”;

1P 4:16 - „niech wychwala Boga w Tym imieniu”;

Ef 3:14n. - „przed Ojcem od którego bierze swe imię wszelkie ojcostwo” (ks. Dąbr., NP);

Hbr 11:16 - „Dlatego Bóg nie wstydzi się nosić imienia ich Boga” tzn. Boga Abrahama, Boga Izaaka, Boga Jakuba; por. Mt 22:32.

Wj 34:14 - „bo Jahwe ma na imię Zazdrosny...”;

Wj 3:13n. - „jakie jest Jego imię (...) odpowiedział Bóg Mojżeszowi: Jestem, Który Jestem”;

Pnp 1:3 - „olejek rozlany - imię Twe” - alegoria stosowana do Jahwe lub Chrystusa.


Skoro Waszym zdaniem Bóg ma oprócz imienia Jahwe/Jehowa jeszcze inne imiona takie jak Zazdrosny, Wszechmocy czy Święty to jakim to cudem Żydzi nie mieli obaw żeby te imiona wymawiać ? Dlaczego uznali, ze imię Jahwe jest święte i nie wolno go używać a pozostałe imiona mogą wymawiać bez żadnych ograniczeń ?
Przypomnę raz jeszcze to co w przedmowie do II wydania Biblii Tysiąclecia  napisali jej wydawcy czyli katoliccy uczeni w tym zakresie :
 (...) Troska o autentyzm kazała nam nie stylizować zbyt współcześnie hebrajskiego sposobu opisywania, który
tak się różni od dzisiejszego. Wprowadzamy dalej wszędzie Boże imię Jahwe tam, gdzie dotąd w przekładach
idących za Wujkiem, Wulgatą i Septuagintą czytaliśmy zastępcze imię „Pan", nie będące wcale przekładem tego
Imienia Bożego. (...).

Czy te słowa to prawda czy kłamstwo ?   


Offline Roszada

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #259 dnia: 27 Lipiec, 2018, 10:12 »
Gdzie w Biblii pisze, że "Bóg ma TYLKO jedno imię"?
Gdzie w Biblii pisze "oto tytuły Jehowy"?

Trampek-miranda ma już z 25 'imion netowych': kałasznikow, para_bellum, kserkses i wiele innych a Jehowie odmawia mieć innych imion.

Ja mam nawet trzy imiona: Włodzimierz, Piotr i Andrzej.

O imieniu Jahwe w Biblii masz tu:

https://swiadkowiejehowywpolsce.org/biblia-dyskusje/imie-jahwe-w-bibliach-katolickich/msg146234/#new
« Ostatnia zmiana: 27 Lipiec, 2018, 11:15 wysłana przez Roszada »


Offline miranda

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #260 dnia: 28 Lipiec, 2018, 12:16 »
Gdzie w Biblii pisze, że "Bóg ma TYLKO jedno imię"?

Ja mam nawet trzy imiona: Włodzimierz, Piotr i Andrzej

Np tu jest napisane, że Bóg ma jedno imię :

Niechaj poznają, że tylko Ty, który sam jeden masz Jahwe na imię, jesteś Najwyższy na całej ziemi. Ps 83,19

Ja ukazałem się Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi jako Bóg Wszechmocny, ale imienia mego, Jahwe, nie objawiłem im. Wj 6,3


To, ze Ty nosisz trzy imiona nijak ma się do tego, ze Bóg ma jedno imię. Zwróć uwagę , ze masz nadane trzy imiona, które to imiona są uznawane za imiona. Czy jeśli ktoś ma na imię Andrzej a koledzy mówią do niego np Sprytny czy Dryblas czy Silnoręki to Twoim zdaniem też są to imiona ? Raczej nie.

Poza tym pytam o coś na co nie ma odpowiedzi. Skoro Waszym zdaniem Bóg oprócz imienia Jahwe ma inne imiona takie jak Zazdrosny czy Święty to jakim cudem Żydzi imienia Jahwe bali się wymawiać a pozostałe imiona wymawiali beż żadnych ograniczeń ?


Offline Roszada

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #261 dnia: 28 Lipiec, 2018, 12:24 »
Znów kłamiesz.
Tam nie pisze, że Bóg nie ma innego imienia.
Tam wymieniono imię Jahwe.
Tusia wymienił ci człowieku kilka imion Boga a ty swoje.
Odrzucasz te fragmenty Biblii.
Uparłeś się na "tytuły" a tego słowa nie ma w Biblii ŚJ.

Po co wracasz "w koło macieju" do tego samego?
Jesteś ślepy czy głuchy?


Offline miranda

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #262 dnia: 28 Lipiec, 2018, 12:31 »

Po co wracasz "w koło macieju" do tego samego?
Jesteś ślepy czy głuchy?

Pytam dlaczego inne imiona, które ponoć waszym zdaniem Bóg posiada, można wymawiać bez ograniczeń a imię Jahwe jest usuwane z przekładów Biblii albo zabrania się Jego używania ? To jest naprawdę proste pytanie .


Offline Roszada

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #263 dnia: 28 Lipiec, 2018, 12:36 »
Kłamiesz znów.
Nikt nie zabrania używania Jahwe.

Ja bądąc katolikiem w swych książkach i artykułach używam setki i tysiące razy.
Kłamiesz więc.
Są artykuły i książki o imieniu Jahwe
« Ostatnia zmiana: 28 Lipiec, 2018, 12:38 wysłana przez Roszada »


Offline miranda

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #264 dnia: 28 Lipiec, 2018, 12:45 »
Kłamiesz znów.
Nikt nie zabrania używania Jahwe.

Ja bądąc katolikiem w swych książkach i artykułach używam setki i tysiące razy.
Kłamiesz więc.
Są artykuły i książki o imieniu Jahwe

Ala ja chcę dyskutować o imieniu Jahwe w Biblii a nie w czyichś publikacjach .


Offline Roszada

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #265 dnia: 28 Lipiec, 2018, 12:49 »
A co tu dyskutować skoroś ślepy.
Jest w Bibliach katolickich imię Jahwe tysiące razy.

Po co kłamiesz w tej sprawie?


Offline Bugareszt

  • Pionier
  • Wiadomości: 757
  • Polubień: 848
  • Dzięki bogu jestem ateistą. Nigdy nie byłem w org.
Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #266 dnia: 28 Lipiec, 2018, 13:17 »
Pytam dlaczego inne imiona, które ponoć waszym zdaniem Bóg posiada, można wymawiać bez ograniczeń a imię Jahwe jest usuwane z przekładów Biblii albo zabrania się Jego używania ? To jest naprawdę proste pytanie .

Na pewno znasz imię prezydenta RP i czy jak się z nim spotkasz powiesz mu na ty ?
Nie mamy prawa naszej nieznajomości praw rządzących światem uważać za przejaw boskości. To tylko nasza niewiedza.


Offline miranda

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #267 dnia: 28 Lipiec, 2018, 13:43 »
Na pewno znasz imię prezydenta RP i czy jak się z nim spotkasz powiesz mu na ty ?

Ja nawet do mojego ojca nie zwracam się per ty ale na pewno i mój ojciec jak i mama mają swoje imiona. Znasz jakąś osobę bez imienia ? Bo ja nie.
Jeśli Prezydent RP pozwoli sobie mówić na ty do dlaczego nie  !


Roszada, powiedz mi ile razy imię Jahwe jest wymienione w Starym Testamencie w II wydaniu Biblii Tysiąclecia a ile razy w jej III wydaniu ?
« Ostatnia zmiana: 28 Lipiec, 2018, 13:46 wysłana przez miranda »


Offline bene

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #268 dnia: 28 Lipiec, 2018, 13:58 »
Np tu jest napisane, że Bóg ma jedno imię :

Niechaj poznają, że tylko Ty, który sam jeden masz Jahwe na imię, jesteś Najwyższy na całej ziemi. Ps 83,19

Ja ukazałem się Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi jako Bóg Wszechmocny, ale imienia mego, Jahwe, nie objawiłem im. Wj 6,3
Słyszałeś kiedyś o czytaniu ze zrozumieniem. Obawiam się że takowe jest obce twojej osobie. Pokaż mi w tekstach które przytoczyłeś to co twierdzisz że w nich jest. Ja bowiem czytam tylko Bóg ma tak na imię a nie że ma jedno imię. Jeśli ktoś będzie miał imię brzmiące jednaosmakołaodrowerkamirandy to najprawdopodobniej tylko ta jedna osoba bedzie miała takie imię. Co nie stoi na przeszkodzie że ta osoba będzie miała na imię miły lub ignorant.


Cytuj
To, ze Ty nosisz trzy imiona nijak ma się do tego, ze Bóg ma jedno imię. Zwróć uwagę , ze masz nadane trzy imiona, które to imiona są uznawane za imiona. Czy jeśli ktoś ma na imię Andrzej a koledzy mówią do niego np Sprytny czy Dryblas czy Silnoręki to Twoim zdaniem też są to imiona ? Raczej nie.
Tak jak już wcześniej napisałem przytocz werset nawet z parafrazy nowego Swiata potwierdzający Twoje twierdzenie. A swoją drogą w czasach spisywania Biblii imiona były nadawane właśnie w takim stylu jak ty piszesz. Opisujące charakter osoby.

Cytuj
Poza tym pytam o coś na co nie ma odpowiedzi. Skoro Waszym zdaniem Bóg oprócz imienia Jahwe ma inne imiona takie jak Zazdrosny czy Święty to jakim cudem Żydzi imienia Jahwe bali się wymawiać a pozostałe imiona wymawiali beż żadnych ograniczeń ?
Z szacunku dla niepowtarzalności imienia wszak zazdrosnych mogło być bardzo dużo
Ja nawet do mojego ojca nie zwracam się per ty ale na pewno i mój ojciec jak i mama mają swoje imiona. Znasz jakąś osobę bez imienia ?
A Swiadkowie Jehowy których trochę znam imieniem Boga gębę sobie wycierają i używają często tak jak inni przecinków zaczynających sie na k. Nie wiadomo co lepsze.
« Ostatnia zmiana: 28 Lipiec, 2018, 14:06 wysłana przez bene »
Ciekawe jakie rośliny mają zmysły by poznać jaką budowę ma  owad oraz gdzie mają mózg aby mogły przetwarzać dane z poprzednich cyklów swojej egzystencji aby móc dostosować się do jego budowy


Offline Bugareszt

  • Pionier
  • Wiadomości: 757
  • Polubień: 848
  • Dzięki bogu jestem ateistą. Nigdy nie byłem w org.
Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #269 dnia: 28 Lipiec, 2018, 15:32 »
Znasz jakąś osobę bez imienia ?

Bóg jest osobą?
Nie mamy prawa naszej nieznajomości praw rządzących światem uważać za przejaw boskości. To tylko nasza niewiedza.