Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 5 Gości przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Imię Boże  (Przeczytany 106567 razy)

Tusia

  • Gość
Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #195 dnia: 15 Lipiec, 2018, 23:06 »
Dziwnie definiują terminy „Pierworodny” i „Jednorodzony”:

„Nazwano go ‘Pierworodnym’ oraz ‘jednorodzonym’ Synem Bożym (...) To znaczy, że został stworzony...” („Będziesz mógł żyć...” s. 58);

Idąc tym tropem, to wg ŚJ kobieta rodzi dziecko, czyli stwarza.


Offline miranda

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #196 dnia: 16 Lipiec, 2018, 08:19 »
I wskażesz te tytuły w Biblii Gandalfie.
Tylko bez kluczenia i robienia dygresji.
Takich tytułów mogę Ci jeszcze ze 30 przytoczyć.

Uległeś propagandzie ŚJ bo dla nich Jednorodzony oznacza stworzony.
Przebudźcie się Gandafie.

Zarówno Bóg Jahwe  jak i jego syn Jezus mają w Biblii wiele tytułów. Mimo tego czytając sami widzimy, ze tytułów może być tysiące ale i tak najważniejsze jest to aby używać imienia zarówno Boga jak i jego syna.
Twierdzenie, że imię Boga wymyślili masoni jest kuriozalne. Czyżby więc Kościół Katolicki umieszczając imię Jahwe w swoim przekładzie Biblii tez uległ masonom ? Sądzę, że nie. 


Tusia

  • Gość
Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #197 dnia: 16 Lipiec, 2018, 08:55 »
Zarówno Bóg Jahwe  jak i jego syn Jezus mają w Biblii wiele tytułów.

Iz 63:16 - „Odkupiciel nasz to Twe imię odwieczne”;

Am 5:27 - „mówi Jahwe, Bóg Zastępów to imię Jego”;

Iz 57:15 - „którego stolica jest wieczna, a imię Święty”;

1P 4:16 - „niech wychwala Boga w Tym imieniu”;

Ef 3:14n. - „przed Ojcem od którego bierze swe imię wszelkie ojcostwo” (ks. Dąbr., NP);

Hbr 11:16 - „Dlatego Bóg nie wstydzi się nosić imienia ich Boga” tzn. Boga Abrahama, Boga Izaaka, Boga Jakuba; por. Mt 22:32.

Wj 34:14 - „bo Jahwe ma na imię Zazdrosny...”;

Wj 3:13n. - „jakie jest Jego imię (...) odpowiedział Bóg Mojżeszowi: Jestem, Który Jestem”;

Pnp 1:3 - „olejek rozlany - imię Twe” - alegoria stosowana do Jahwe lub Chrystusa.





Offline miranda

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #198 dnia: 16 Lipiec, 2018, 09:22 »
Iz 63:16 - „Odkupiciel nasz to Twe imię odwieczne”;

Am 5:27 - „mówi Jahwe, Bóg Zastępów to imię Jego”;

Iz 57:15 - „którego stolica jest wieczna, a imię Święty”;

1P 4:16 - „niech wychwala Boga w Tym imieniu”;

Ef 3:14n. - „przed Ojcem od którego bierze swe imię wszelkie ojcostwo” (ks. Dąbr., NP);

Hbr 11:16 - „Dlatego Bóg nie wstydzi się nosić imienia ich Boga” tzn. Boga Abrahama, Boga Izaaka, Boga Jakuba; por. Mt 22:32.

Wj 34:14 - „bo Jahwe ma na imię Zazdrosny...”;

Wj 3:13n. - „jakie jest Jego imię (...) odpowiedział Bóg Mojżeszowi: Jestem, Który Jestem”;

Pnp 1:3 - „olejek rozlany - imię Twe” - alegoria stosowana do Jahwe lub Chrystusa.


W Starym Testamencie imię Jahwe widnieje ponad 6000 razy. W przedmowie do Biblii Tysiąclecia, drugie jej wydanie z 1971 roku, czytamy coś takiego :  "Troska o autentyzm kazała nam nie stylizować zbyt współcześnie hebrajskiego sposobu opisywania, który tak się różni od dzisiejszego. Wprowadzamy dalej wszędzie Boże imię Jahwe tam, gdzie dotąd w przekładach idących za Wujkiem, Wulgatą i Septuagintą czytaliśmy zastępcze imię „Pan", nie będące wcale przekładem tego
Imienia Bożego. "
Izajasza 45 : " 18 Albowiem tak mówi Jahwe, Stworzyciel nieba, On Bóg, który ukształtował i wykończył ziemię,
który ją mocno osadził, który nie stworzył jej bezładną, lecz przysposobił na mieszkanie: "Ja jestem Jahwe i nie
ma innego. 19 Nie przemawiałem potajemnie, w ciemnym zakątku ziemi. Nie powiedziałem potomstwu Jakuba:
Szukajcie Mnie bezskutecznie! Ja jestem Jahwe, który mówi co słuszne, oznajmia to, co godziwe. Jahwe jest
Bogiem wszystkich"
Dlatego kwestionowanie tego, ze Bóg ma na imię Jahwe/Jehowa jest bezsensowne dla kogoś kto zna Biblię.


Offline Roszada

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #199 dnia: 16 Lipiec, 2018, 10:02 »
Człowieku czytaj ze zrozumieniem.
Kto neguje imię Jahwe?
Nikt.
Ty zaś chcesz nam kit sprzedawać z jakimś Jehową z XIII wieku.

Bóg nie jest ograniczony ani do imienia, ani tym bardziej tylko do jednego imienia.
Czy ty w ogóle rozumiesz co piszą ludzie?
Jeśli nie, to znikaj z forum. To forum dla ludzi myślących.
Cytuj
Zarówno Bóg Jahwe  jak i jego syn Jezus mają w Biblii wiele tytułów

Gdzie czytałaś o TYTUŁACH Boga?

Ja czytam tylko o imionach, np o Jezusie:

"Bo narodziło się nam dziecko, syn został nam dany; a na jego barkach spocznie władza książęca. I będą go zwać imieniem Cudowny Doradca, Potężny Bóg, Wiekuisty Ojciec, Książę Pokoju.” (Iz 9:6)

Widzę znów zaczynasz kłamać.

Biblia nie zna określenia "tytuł" w stosunku do Boga.
CK zataja to przed głosicielami.
Samo do lat 40. XX w. pisało, że Bóg ma wiele imion:

https://swiadkowiejehowywpolsce.org/biblia-dyskusje/czy-imie-boze-to-tylko-'jehowa'/msg78579/#msg78579
« Ostatnia zmiana: 16 Lipiec, 2018, 10:22 wysłana przez Roszada »


Tusia

  • Gość
Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #200 dnia: 16 Lipiec, 2018, 15:44 »
"(...) Wprowadzamy dalej wszędzie Boże imię Jahwe tam, gdzie dotąd w przekładach idących za Wujkiem, Wulgatą i Septuagintą czytaliśmy zastępcze imię „Pan", nie będące wcale przekładem tego Imienia Bożego. "

Nie zacytowałeś tego, co było wcześniej:



Biblia Tysiąclecia weszła do Liturgii Kościoła, a Ty ten fakt przemilczałeś. Inne katolickie wydania nie usunęły imienia JAHWE.

http://www.piotrandryszczak.pl/imie-boze-w-bibliach-katolickich-cz1.html

 
Dlatego kwestionowanie tego, ze Bóg ma na imię Jahwe/Jehowa jest bezsensowne dla kogoś kto zna Biblię.

Kolejna Twoja manipulacja! Katolicy nie kwestionują imienia Jahwe, natomiast łączenie imienia Jahwe ze słowem "Jehowa", które jako takie nie istnieje, jest manipulacją:




« Ostatnia zmiana: 16 Lipiec, 2018, 15:49 wysłana przez Tusia »


Apostates

  • Gość
Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #201 dnia: 16 Lipiec, 2018, 16:37 »
Człowieku czytaj ze zrozumieniem.
Kto neguje imię Jahwe?
Nikt.
Ty zaś chcesz nam kit sprzedawać z jakimś Jehową z XIII wieku.

Bóg nie jest ograniczony ani do imienia, ani tym bardziej tylko do jednego imienia.
Czy ty w ogóle rozumiesz co piszą ludzie?
Jeśli nie, to znikaj z forum. To forum dla ludzi myślących.
Gdzie czytałaś o TYTUŁACH Boga?

Ja czytam tylko o imionach, np o Jezusie:

"Bo narodziło się nam dziecko, syn został nam dany; a na jego barkach spocznie władza książęca. I będą go zwać imieniem Cudowny Doradca, Potężny Bóg, Wiekuisty Ojciec, Książę Pokoju.” (Iz 9:6)

Widzę znów zaczynasz kłamać.

Biblia nie zna określenia "tytuł" w stosunku do Boga.
CK zataja to przed głosicielami.
Samo do lat 40. XX w. pisało, że Bóg ma wiele imion:

https://swiadkowiejehowywpolsce.org/biblia-dyskusje/czy-imie-boze-to-tylko-'jehowa'/msg78579/#msg78579

Podkreślenie wybranego tekstu moje.

Roszado! Uważam,  że krzywdząco potraktowałeś Mirandę nawet gdyby nie miała racji.
Z Twojej wypowiedzi możnaby wnioskować,  że bibliści jak np. Dr Marcin Majewski, biblista i hebraista z Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie również są ludźmi nie myślącymi.

https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TB/wydawnictwom_izmael.html

I tu m.in. czytamy:
Wreszcie imionami teoforycznymi są także te, które zawierają jakiś tytuł Boga, np. „Król”.

4) z tytułem Boga, np. melech (Król), aw (Ojciec), cadik (Sprawiedliwy) itp.

Melchizedek – hebr. Malki-cedek

Abimelek – hebr. Awimelech

Sedecjasz – hebr. Cadikjahu (podwójne imię teoforyczne)

Joab – hebr. Jo’aw (podwójne imię teoforyczne)

http://www.katolik.pl/dlaczego-jezus-ma-tyle-imion-,22384,416,cz.html
I tutaj :
Jezusa z Nazaretu określa się różnymi tytułami: Chrystus, Pan, Kyrios, Syn Boży.

https://books.google.co.uk/books?id=2rk9DwAAQBAJ&pg=PT306&lpg=PT306&dq=tytuły+boga&source=bl&ots=ipRm49pqRk&sig=t8iDJBqt6X5GFv769xLkn0K65FM&hl=pl&sa=X&ved=2ahUKEwjp-P_l7aPcAhVmC8AKHeOoDD4Q6AEwDnoECAcQAQ#v=onepage&q=tytu%C5%82y%20boga&f=false

Wpisując w wyszukiwarkę tytuły Boga - Jezus z Nazaretu Benedykt XVI Religion

I tutaj : Piotr, jak widzieliśmy, wymienia w swym wyznaniu inne, wyższe tytuły: Mesjasz, Syn Boga żywego. Wysiłki zmierzające do wyrażenia tajemnicy Jezusa w tytułach, wskazujących na Jego misję czy nawet samą Jego ...

« Ostatnia zmiana: 16 Lipiec, 2018, 16:55 wysłana przez Apostates »


Offline Gandalf Szary

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 771
  • Polubień: 5142
  • Najbardziej boję się fanatyków.
Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #202 dnia: 16 Lipiec, 2018, 16:53 »
Myślę, że trochę brakuje empatii w wymianie poglądów. Nawet jeśli ktoś nie ma racji i ma błędne wyobrażenie o temacie rozmowy nie powinno się go atakować tylko spokojnie przedstawić swoje argumenty.
Pokój, pokój między chrześcijany!!!
„Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest”.

Johann Wolfgang Gothe,


Offline miranda

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #203 dnia: 16 Lipiec, 2018, 17:53 »


Biblia Tysiąclecia weszła do Liturgii Kościoła, a Ty ten fakt przemilczałeś. Inne katolickie wydania nie usunęły imienia JAHWE

 
Kolejna Twoja manipulacja! Katolicy nie kwestionują imienia Jahwe, natomiast łączenie imienia Jahwe ze słowem "Jehowa", które jako takie nie istnieje, jest manipulacją:


Twierdzisz, że ja manipuluję. Niestety to nie ja manipuluję ale ty i Kościół katolicki w kwestii Imienia Boga Jahwe. Zwróć uwagę, że kiedy Kościół Katolicki w 1971 roku wydawał drugi raz Biblię Tysiąclecia, w przedmowie napisano, że imieniem Jahwe zastępują w niej zwroty 'Pan" czy 'Bóg" . Potem uznali, ze z powodu tego, że BT jest używania do liturgii , usuwa się z z Biblii imię Jahwe. Pytanie, to kto tu manipuluje imieniem Boga ? Kiedy to Kościół Katolicki mówi prawdę ? W 1971 roku w przedmowie czy w 1976 roku kiedy imię Jahwe jednak usuwa ze Starego Testamentu w swoich kolejnych przekładach Biblii Tysiąclecia ?
Dlaczego uparcie wierzysz temu co piszą źródła katolickie a to co piszą ŚJ od razu ostro krytykujesz ? Mi tu od razu zwrócono uwagę, ze nie wolno propagować żadnego wyznania. Ja tylko zauważam, ze w przekładach Biblii Tysiąclecia w jednym z nich w Starym testamencie jest imię Jahwe a w pozostałych imię to usunięto i zastąpiono "Panem" lub "Bogiem". Jasnym więc jest, ze to nie ŚJ manipulują gdyż cały czas uważają, ze Bóg ma imię Jahwe/Jehowa a inne wyznania same nie wiedzą co zrobić z tym imieniem.


Apostates

  • Gość
Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #204 dnia: 16 Lipiec, 2018, 18:40 »
Odnośnie terminu "imię" , jako ciekawostkę.... - możemy przeczytać tutaj:

http://www.ancient-hebrew.org/vocabulary_definitions_name.html

Kiedy widzimy imię, takie jak "Król Dawid", widzimy słowo "Król" jako tytuł i "Dawid" jako imię. W naszym zachodnim umyśle tytuł opisuje cechę charakteru, podczas gdy nazwa jest po prostu identyfikatorem. W języku hebrajskim nie ma takiego rozróżnienia między imionami i tytułami. Oba słowa, King i David, są opisami cech charakteru. Hebrajskie słowo melekh (król) to "ten, który króluje", podczas gdy daviyd (Dawid) jest "tym, który jest kochany". Oba te słowa są tytułami, opisującymi charakter Dawida. Powszechne jest również określenie słowa "Elohiym" (Elohiym) jako tytułu, a JHWH (Jahwe) jako imienia. Nie zdajemy sobie sprawy, że obie te cechy to cechy charakteru. YHWH to zarówno słowo, jak i tytuł oznaczający "tego, który istnieje", a Elohiym to słowo i tytuł oznaczający "tego, który ma władzę i autorytet". Hebrajskie słowo "shem" bardziej dosłownie oznacza "postać". Kiedy Biblia mówi o przyjęciu imienia Elohiym do narodów, nie mówi on o samym imieniu, ale o jego charakterze. Kiedy otrzymujemy przykazanie, aby nie nadużywać imienia Elohiym, to dosłownie oznacza to, że nie przedstawiamy jego postaci w fałszywy sposób. Jest to podobne do naszego wyrażenia "dobre imię", które nie dotyczy samej nazwy, ale postaci o tej nazwie.


Offline Roszada

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #205 dnia: 16 Lipiec, 2018, 18:44 »
Ja pisałem o biblijnym określeniu "tytuł" a nie pozabiblijnym.
Nie interesują mnie wypowiedzi biblistów w tym wypadku, tylko to co twierdzi CK i w czym niezgodne jest to z jego własną Biblią.
Bibliści nie zajmują się teologią CK, a ja się zajmuję. :)


Offline Gandalf Szary

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 771
  • Polubień: 5142
  • Najbardziej boję się fanatyków.
Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #206 dnia: 16 Lipiec, 2018, 18:59 »
Odnośnie terminu "imię" , jako ciekawostkę.... - możemy przeczytać tutaj:

http://www.ancient-hebrew.org/vocabulary_definitions_name.html

Kiedy widzimy imię, takie jak "Król Dawid", widzimy słowo "Król" jako tytuł i "Dawid" jako imię. W naszym zachodnim umyśle tytuł opisuje cechę charakteru, podczas gdy nazwa jest po prostu identyfikatorem. W języku hebrajskim nie ma takiego rozróżnienia między imionami i tytułami. Oba słowa, King i David, są opisami cech charakteru. Hebrajskie słowo melekh (król) to "ten, który króluje", podczas gdy daviyd (Dawid) jest "tym, który jest kochany". Oba te słowa są tytułami, opisującymi charakter Dawida. Powszechne jest również określenie słowa "Elohiym" (Elohiym) jako tytułu, a JHWH (Jahwe) jako imienia. Nie zdajemy sobie sprawy, że obie te cechy to cechy charakteru. YHWH to zarówno słowo, jak i tytuł oznaczający "tego, który istnieje", a Elohiym to słowo i tytuł oznaczający "tego, który ma władzę i autorytet". Hebrajskie słowo "shem" bardziej dosłownie oznacza "postać". Kiedy Biblia mówi o przyjęciu imienia Elohiym do narodów, nie mówi on o samym imieniu, ale o jego charakterze. Kiedy otrzymujemy przykazanie, aby nie nadużywać imienia Elohiym, to dosłownie oznacza to, że nie przedstawiamy jego postaci w fałszywy sposób. Jest to podobne do naszego wyrażenia "dobre imię", które nie dotyczy samej nazwy, ale postaci o tej nazwie.
[/b][/size]

Szkoda,że strona jest w j. angielskim. Czy twój post jest tłumaczeniem, czy twoją wypowiedzią tego artykułu? Niestety nie znam j. angielskiego.
„Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest”.

Johann Wolfgang Gothe,


Offline Roszada

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #207 dnia: 16 Lipiec, 2018, 19:09 »
Wypowiedzi dawniejsze Świadków Jehowy:

„On objawia się swoim stworzeniom pod różnemi imionami i tytułami, z których wszystkie mają głębokie znaczenie. Jego imię »Bóg« oznacza, że jest Stwórcą nieba i ziemi i wszystkich dobrych rzeczy. Jest znany jako »Ojciec światłości«, ponieważ wszelkie światło i wszelkie życie pochodzi od niego...” (Rozdział ludzi 1933 s. 11-12).

   „Objawia on samego siebie dla swych stworzeń pod różnemi imionami, a każde z tych imion ma głębokie znaczenie (...) objawił się także jako Wszechmogący Bóg. Imię to po raz pierwszy okazało się wtedy, gdy Bóg mówił do Abrahama (...) Imię Wszechmogący Bóg było zupełnem zapewnieniem dla Abrahama. (...) W dalszym ciągu potężny Bóg objawił samego siebie przez tytuł Najwyższy. Imię to wskazuje na pokrewieństwo z wszelkiem stworzeniem.(...) Imię to ogłasza najwyższość...” (Strażnica 15.05 1933 s. 159-160 [ang. 15.01 1933 s. 30-31]). Patrz też Złoty Wiek 15.08 1934 s. 3.

Znaczenie jego imion czyli tytułów jest nader doniosłe. Jego imię Bóg znaczy on Możny, Stwórca wszechrzeczy. Jego imię Jehowa oznacza jego zamierzenie względem swoich stworzeń. Jego imię Bóg Wszechmogący podkreśla, że jego moc jest nieograniczona. Jego imię Najwyższy oznacza, że jest ponad wszystko i niema innego przed nim. Jego imię Ojciec oznacza, że jest życiodawcą” (Bogactwo 1936 s. 123).

   Również podobnie wykładała to jedna z angielskich broszur z roku 1937 (Armageddon 1937 s. 6) oraz znana książka z roku 1939:

   „Wszechmocny Bóg sam objawił się w swoim Słowie pod następującymi imionami: Bóg (to jest Stwórca), Wszechmocny (to jest ten, którego moc jest nieograniczona), Najwyższy (to jest, że ma pod swoją władzą cały wszechświat) i Jehowa, które to imię odnosi się do jego zamierzeń w stosunku do jego stworzeń” (Krucjata przeciwko chrześcijaństwu 1939 s. 14 [reprint 2008]).

W roku 1940 nadal angielska Strażnica 15.02 1940 na stronach 61-62 uczyła, że „imiona” Boga to: Najwyższy, Ja Jestem, Ojciec, Wszechmogący, Bóg i Jehowa.
   Jeszcze w roku 1946 Towarzystwo Strażnica tak oto pisało o jednym z imion Boga:

   „Pan Bóg również objawił się Abrahamowi pod innym imieniem: »(...) Jam jest Bóg Wszechmogący« (1 Mojżeszowa 17:1, A.P.P.) To imię było jemu objawione w celu wzmocnienia wiary Abrahama w obietnicę Bożą...” („Prawda was wyswobodzi” 1946 [ang. 1943] s. 29).

Tak więc ŚJ są dla mnie ostatnimi co do pouczania mnie, skoro własną naukę teraz zwalczają. ;D


Apostates

  • Gość
Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #208 dnia: 16 Lipiec, 2018, 19:35 »


Szkoda,że strona jest w j. angielskim. Czy twój post jest tłumaczeniem, czy twoją wypowiedzią tego artykułu? Niestety nie znam j. angielskiego.

Post jest tłumaczeniem które wkleilam bo tak jest szybciej a jako świeżo upieczona mama choć na urlopie macierzyńskim ,  nie mam za bardzo czasu na rozpisywanie się,  niemniej jednak potwierdzam,  że tłumaczenie jest poprawne.

Jeszcze dla zainteresowanych:
https://biblia.wiara.pl/doc/423047.Imiona-Boga-w-Pismie-Swietym

Są to jeszcze informacje zapisane w moim tablecie w zakładkach kiedy byłam osobą wierząca i bardzo mocno zainteresowana Biblią i językiem hebrajskim.
« Ostatnia zmiana: 16 Lipiec, 2018, 19:36 wysłana przez Apostates »


Tusia

  • Gość
Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #209 dnia: 16 Lipiec, 2018, 21:31 »
Twierdzisz, że ja manipuluję. Niestety to nie ja manipuluję ale ty i Kościół katolicki w kwestii Imienia Boga Jahwe. Zwróć uwagę, że kiedy Kościół Katolicki w 1971 roku wydawał drugi raz Biblię Tysiąclecia, w przedmowie napisano, że imieniem Jahwe zastępują w niej zwroty 'Pan" czy 'Bóg" . Potem uznali, ze z powodu tego, że BT jest używania do liturgii , usuwa się z z Biblii imię Jahwe. Pytanie, to kto tu manipuluje imieniem Boga ? Kiedy to Kościół Katolicki mówi prawdę ? W 1971 roku w przedmowie czy w 1976 roku kiedy imię Jahwe jednak usuwa ze Starego Testamentu w swoich kolejnych przekładach Biblii Tysiąclecia ?

Tak, twierdzę, że manipulujesz, bo nie zacytowałeś informacji, iż BT została użyta do liturgii. A ta od wieków nie używa imienia Jahwe. Druga Twoja manipulacja to zestawienie razem imienia Jahwe ze słowem "Jehowa", słowem, które jako takie nie istnieje i nigdy w pierwszych latach chrześcijaństwa nie istniało. Widzę, ze brakuje Tobie umiejętności czytania ze zrozumieniem tekstu, na który się powołujesz. Tego nie jestem w stanie przeskoczyć.

Dlaczego uparcie wierzysz temu co piszą źródła katolickie a to co piszą ŚJ od razu ostro krytykujesz ?

Bo źródła katolickie mają swoje konkretne źródła oparte na faktach. Natomiast to, co piszą ŚJ nie mają żadnych konkretnych źródeł.

Mi tu od razu zwrócono uwagę, ze nie wolno propagować żadnego wyznania. Ja tylko zauważam, ze w przekładach Biblii Tysiąclecia w jednym z nich w Starym testamencie jest imię Jahwe a w pozostałych imię to usunięto i zastąpiono "Panem" lub "Bogiem". Jasnym więc jest, ze to nie ŚJ manipulują gdyż cały czas uważają, ze Bóg ma imię Jahwe/Jehowa a inne wyznania same nie wiedzą co zrobić z tym imieniem.

Mimo mojego upomnienia, dalej manipulujesz i zestawiasz imię Jahwe z nieistniejącym słowem "Jehowa". Robisz to celowo?
Słowo PAN jest również imieniem. Czy wiesz o tym?

 Ap 19:16 bt5 "A na szacie i na biodrze swym ma wypisane imię: KRÓL KRÓLÓW I PAN PANÓW." (Ap 19, 16)

"I aby wszelki język wyznał,
że Jezus Chrystus jest PANEM" (Flp 2, 11)

 "I... wyznał" - Iz 45,23; "PANEM" - tzn. Bogiem!



« Ostatnia zmiana: 16 Lipiec, 2018, 21:33 wysłana przez Tusia »