Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 8 Gości przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Imię Boże  (Przeczytany 112464 razy)

Offline accurate

  • Pionier
  • Wiadomości: 577
  • Polubień: 1142
  • Kłamstwo obiegnie cały świat, zanim prawda zdąży..
Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #180 dnia: 13 Lipiec, 2018, 21:23 »
INNE SPOJRZENIE...


http://krysztalowywszechswiat.blogspot.com/2018/06/jakie-jest-prawdziwe-imie-boga.html?m=1





"...........Tak więc pisarz zwoju z Qumran zwraca czytającemu uwagę na to, że w tym przypadku mamy do czynienia z interpretacją tego znaku literowego jako litera „W”.

Dzięki temu jesteśmy już w stanie odczytać imię Boga jako „JEWE”.

Późniejsi manipulatorzy dodali tam literę H (zapewne jako element symbolizujący Boga” ale nie uwzględniany przy wymowie), a średniowieczni gamonie zrobili z tego imię „JAHWE”.

Co rzuca się nam natychmiast w oczy to to, że odczytane imię jest prawie że identyczne z etruskim imieniem ich najwyższego Boga „JOVEI”. To samo określenie przejęli też od nich Rzymianie, aby następnie w procesie separowania się od swoich słowiańskich korzeni, zamienić je na JUPITER...
..."

".......
 nawet oni nie do końca odważyli się na całkowite świętokradztwo zostawiając, na wszelki wypadek, w dopełniaczu formę „JOVIS”.


Obowiązujące interpretacje znaczenia imion „JAHWE” jak i „”JOVIS” możemy sobie darować, bo to zwykły bełkot, ale zwróćmy natychmiast uwagę na to, że te imiona wywodziły się z języka słowiańskiego a więc tam musimy też szukać ich znaczenia.


Te poszukiwania prowadza nas prosto do początków mitologi słowiańskiej i do podziału na świat ludzi żywych, rzeczywistości i dnia, oraz na świat istot duchowych nocy i snów.


Każdy z tych światów był rządzony przez swojego boga.


Boga rządzącego tym co na JAWIE Słowianie etruscy nazwali „JOVEI” a słowiańscy Żydzi „JEWE”.


Ciekawe, że Słowianie z terenów greckich odrzucili koncepcje „Żywego Boga” i uznali świat nierealny jako ten w którym żyją Bogowie. Do świata nierealnego należał również czas nocy i snu i z tego właśnie ostatniego określenia, po dodaniu bezznaczeniowej końcówki „us”, powstało określenie ich Boga „Z(S)EUS”.


Jako ciekawostkę można tu nadmienić również to, że kapłani Zeusa nazywani byli przez Greków imieniem „Kureci”.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kureci........"



"........Dla kościoła katolickiego byłoby to śmiertelnym zagrożeniem, jeśli świadomość wtórności tej religii w stosunku do pierwotnej wiary Słowian, stałaby się powszechnie znaną wiedzą.


Jeszcze raz możemy się przekonać jak bardzo powiązane ze sobą są wszystkie kultury Europy i Bliskiego Wschodu i to już od najdawniejszych czasów. Jeszcze raz znaleźliśmy też dowody na to, że lepiszczem tego związku byli Słowianie.


Oczywiście najważniejszym wnioskiem jest ten, że możemy już teraz nazwać Boga Chrześcijan i Żydów Jego prawdziwym imieniem - „JAWA”......"


Kłamstwo obiegnie cały świat zanim prawda zdąży włożyć buty a ludzie uwierzą we wszystko co odkryli np.amerykańscy naukowcy a mocniej gdy to bedzie łaciną hebrajskim greką ważne żeby brzmiało powaznie


Offline miranda

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #181 dnia: 14 Lipiec, 2018, 22:42 »

Oczywiście najważniejszym wnioskiem jest ten, że możemy już teraz nazwać Boga Chrześcijan i Żydów Jego prawdziwym imieniem - „JAWA”......"[/i]

Ja jedna wolę używać imienia Jahwe lub Jehowa jak to jest zapisane w różnych przekładach Biblii zamiast opierać się na wywodach kogoś z jakiegoś bloga . Przede wszystkim ważne jest to, że imię Jahwe/Jehowa zostało ustalone na podstawie tetragramu JHWH a tak po hebrajsku zapisywano imię Boga.


Offline Roszada

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #182 dnia: 14 Lipiec, 2018, 22:45 »
Jehowa to je i chowa.
Nie ma takiego hebrajskiego słowa. :-\
To wymysł ludzki.
Nikt tak Boga nie nazywał aż do XIII wieku.


Offline dziewiatka

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #183 dnia: 15 Lipiec, 2018, 05:53 »
Kochanowski nie może pisać bloga bo nie żyje


Offline Gandalf Szary

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 780
  • Polubień: 5166
  • Najbardziej boję się fanatyków.
Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #184 dnia: 15 Lipiec, 2018, 08:37 »
Wszyscy prócz muzułmanów i ŚJ.

Dla ŚJ Jezus to nie Jednorodzony Syn Boży, ale to:

Michał
anioł z Ap 7:2
stworzenie

itd.

„Ufając w pełni Władcy Wszechświata, Jehowie Bogu, oraz Jego Marszałkowi Polnemu, Jezusowi” (Strażnica Rok CVIII [1987] Nr 18 s. 27).

„Bóg jest seniorem, a Jezus juniorem pod względem czasu istnienia, pozycji, potęgi i wiedzy” (Czy wierzyć w Trójcę? 1989 s. 16).

„Nie ulega wątpliwości, że właśnie do tego mistrzowskiego robotnika Bóg powiedział: »Uczyńmy człowieka na nasz obraz« (Rodzaju 1:26)” (Czy wierzyć w Trójcę? 1989 s. 14).

   „Za naszych czasów zaopatrzenie duchowe dostarczane przez Większego Zbieracza, Jezusa Chrystusa, znacznie przewyższa to, czym pod panowaniem królów izraelskich cieszył się starożytny lud Boży (Mateusza 12:42)” (Strażnica Nr 24, 1990 s. 26).

   „W tym celu razem ze swym Hetmanem, Jezusem Chrystusem, wykona wyrok na materialistycznych narodach w decydującej wojnie – w Armagedonie...” (Strażnica Nr 7, 1991 s. 7).

„Wyznaczony przez Jehowę Mściciel Krwi, Jezus Chrystus, wkrótce przystąpi do ataku” (Strażnica Nr 22, 1995 s. 15).
[/b][/size]

Coś się nie zgadza - Wnikliwe Poznawanie Pism tom I str 895 (Jednorodzony): ,,Apostoł Jan kilkakrotnie nazywa Pana Jezusa jednorodzonym Synem Bożym (Jn 1:14, 3;16,18; 1Jn 4:9). Nie odnosi się to do niego jako człowieka ani do jego narodzin na ziemi. Logos, czyli słowo ,,był na początku u Boga", jeszcze zanim powstał świat (Jn 1;1, 2; 17:5, 24). I to o nim w przedludzkim bycie powiedziano, że był jednorodzonym Synem ......."
Więc czy dla ŚJ Jezus jest jednorodzonym Synem Bożym? - tak, a te tytuły które zostały wymienione należą mu się z racji funkcji i zadań jakie powierzył mu Ojciec. Nie widzę sprzeczności.
„Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest”.

Johann Wolfgang Gothe,


Offline Roszada

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #185 dnia: 15 Lipiec, 2018, 08:55 »
Cytuj
a te tytuły które zostały wymienione należą mu się z racji funkcji i zadań jakie powierzył mu Ojciec. Nie widzę sprzeczności.
I wskażesz te tytuły w Biblii Gandalfie.
Tylko bez kluczenia i robienia dygresji.
Takich tytułów mogę Ci jeszcze ze 30 przytoczyć.

Uległeś propagandzie ŚJ bo dla nich Jednorodzony oznacza stworzony.
Przebudźcie się Gandafie.


Offline Gandalf Szary

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 780
  • Polubień: 5166
  • Najbardziej boję się fanatyków.
Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #186 dnia: 15 Lipiec, 2018, 09:11 »
I wskażesz te tytuły w Biblii Gandalfie.
Tylko bez kluczenia i robienia dygresji.
Takich tytułów mogę Ci jeszcze ze 30 przytoczyć.

Uległeś propagandzie ŚJ bo dla nich Jednorodzony oznacza stworzony.
Przebudźcie się Gandafie.
[/b][/size]

Oczywiście, że w Biblii ich nie ma. Pełna zgoda.
« Ostatnia zmiana: 15 Lipiec, 2018, 09:14 wysłana przez Gandalf Szary »
„Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest”.

Johann Wolfgang Gothe,


Offline Roszada

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #187 dnia: 15 Lipiec, 2018, 09:16 »
Oczywiście, że w Biblii ich nie ma. Pełna zgoda.

Jeszcze uzupełnienie:

Dziwnie definiują terminy „Pierworodny” i „Jednorodzony”:

„Nazwano go ‘Pierworodnym’ oraz ‘jednorodzonym’ Synem Bożym (...) To znaczy, że został stworzony...” („Będziesz mógł żyć...” s. 58);

„Jezus został nazwany ‘jednorodzonym Synem’ Bożym, ponieważ stworzył go bezpośrednio sam Jehowa...” („Wiedza, która prowadzi...” s. 39);

„Definicja: Jednorodzony Syn Boży, jedyny Syn stworzony przez samego Jehowę. Jest on pierworodnym wśród wszystkich stworzeń” („Prowadzenie rozmów...” 2001 s. 122).


Offline Nadaszyniak

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 6 219
  • Polubień: 8691
  • Psychomanipulacja owieczek # wielkiej wieży(Ww)
Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #188 dnia: 15 Lipiec, 2018, 10:13 »
moje trzy grosze:

Imię „Jehowa” jako imię Boga używają masoni.

Oto cytaty z dwóch książek:

Cytat z książki „Zmierzch Izraela”:
„Wolnomularstwo także i tutaj za wzorem żydowskim poszukuje „zgubionego słowa”.
W symbolice masonerii szkockiej tak to wyglądało w XVIII w. według opisu ks. Barruela:
„Stopień („Wybranego”) ma dwie części; jedna stosuje się do zemsty Adonirama, który zwie się tutaj Hiramem; druga jest szukaniem słowa, albo raczej świętej nauki, którą ono wyraża, a która została zagubiona 436. Tak samo i ryt Swedenborga poszukuje „zgubionego słowa”437. W stopniach różokrzyżowcowych masonerii szkockiej usiłowano przy pomocy tajemniczej, magicznej figury tzw. pentaculum również odnaleźć zgubione słowo. Po poszukiwaniach na wyższych stopniach wtajemniczenia okazywało się, że owo słowo zgubione — to Jehowa 439. Już zresztą owa „Fama Fratemitatis”, od której wywodzą się różokrzyżowcy, kończyła się okrzykiem: „sub umbra alarum tuarum Jehova!” („pod twymi skrzydłami, Jehowa!”)”.

W książce – Masoneria (jej początki, organizacje, ceremoniał, zasady i działanie) – Józef S. Pelczar (pseud. S. J. Korczyński) pisze:
„Twierdzą nawet, że w niektórych lożach wyższych, palladyjskimi zwanych, rozszerzył się kult szatana, jako przeciwnika Boga chrześcijańskiego, Adonai-Jehowa zwanego. Czy tak się dzieje w istocie, trudno z pewnością powiedzieć. W każdym razie jest to rzeczą uderzającą, że najgłośniejszy dzisiaj poeta włoski, a przy tym mason, Jozue Carducci, napisał w r. 1869 na cześć szatana „zwycięzcy Jehowy księży” bluźnierczy hymn, który w lożach stołowych włoskich nieraz się rozlega”.
Należy zaznaczyć, że imię „Jehowa” świadkowie Jehowy przyjęli około 100 lat temu. Wcześniej używała go cała klika masońska, która czci szatana.

W języku hebrajskim imię Boga prawdziwi żydzi (nie obecni przebierańcy chazarscy) zapisywali czterema literami, które prawdopodobnie tak wyglądało: „JHWH”.
Jeżeli ta wiedza jest prawdziwa, to już kompletnie nie wiemy, jak należy je wymawiać. Powstało tak dużo różnych imion Boga, ponieważ na przestrzenni historii świata wiele religii dodawało do „JHWH” własne samogłoski.
Bardzo łatwo można te cztery litery poddać wątpliwość, ponieważ na przykład litera „H” była bezdźwięczna.
Czasami ją wymawiali, ale również prawdopodobnie zastępowali samogłoskami a, e lub o.
Powstał teraz duży bałagan, ponieważ tak naprawdę to… nic nie wiemy. Możemy, tylko gdybać....
« Ostatnia zmiana: 15 Lipiec, 2018, 10:15 wysłana przez Nadaszyniak »


Offline Gandalf Szary

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 780
  • Polubień: 5166
  • Najbardziej boję się fanatyków.
Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #189 dnia: 15 Lipiec, 2018, 11:04 »
Powstał teraz duży bałagan, ponieważ tak naprawdę to… nic nie wiemy. Możemy, tylko gdybać....
[/quote]
[/size]
To prawda, że nie wiemy jak pierwotnie wymawiano imię Boże. Ale Nadaszyniaku czy w takim razie całkowicie zaniechać jego wypowiadania, a z Biblii je wymazać? Zastąpić tetragramem lub słowem Pan? Przypomnę tylko, że najwięksi pisarze i poeci w Europie nie podważali imienia Jehowa lub też Jahwe. Poniżej zamieszczam nazwiska pisarzy polskich i osób znanych, którzy posługiwali się imieniem Bożym w swoich dziełach.
Bogusław Adamowicz
Konstanty Ildefons Gałczyński
Jacek Kaczmarski
Wespazjan Kochowski
Ludwik Kondratowicz
Maria Konopnicka
Zygmunt Krasiński
Adam Mickiewicz
Cyprian Kamil Norwid
Bolesław Prus
Mieczysław Romanowski
Henryk Sienkiewicz
Juliusz Słowacki
Leopold Staff
Kazimierz Przerwa-Tetmajer
Oczywiście można mnożyć nazwiska ale nie o to chodzi. Chodzi o fakt, że przez większość ludzi ta forma imienia Bożego jest uznawana i wypowiadając te imię każdy wie, że chodzi o Biblijnego Boga wymienionego w Wyj. 6:1-4.
« Ostatnia zmiana: 15 Lipiec, 2018, 11:16 wysłana przez Gandalf Szary »
„Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest”.

Johann Wolfgang Gothe,


Offline Roszada

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #190 dnia: 15 Lipiec, 2018, 11:40 »
No i co z tego, że Konopnicka i inni źle używali imienia Bożego?
Czy Konopnicka była biblistą? Hebraistką?

Miłosz, który tłumaczył Psalmy, a więc znał hebrajski napisał:

*** pe rozdz. 4 s. 43 ak. 21 Bóg — kim On jest? ***
Na przykład w przedmowie do Księgi Psalmów w tłumaczeniu Czesława Miłosza, w której głównym tekście nie ma imienia Bożego, powiedziano: „Przez długi okres czasu nie wolno było nawet wymawiać imienia Jahwe. Pisano wprawdzie święty tetragram IHWH, ale zamiast „Bóg” — „Jahwe” wymawiano „Pan”, „Adonaj”. (Samogłoski a-o-a, przepisane mylnie jako e-o-a i podłożone do tetragramu IHWH, zdeformowały odczytanie słowa „Bóg”, przynoszące zupełnie sztuczną formę „Jehowa”, rozpowszechnioną w dziewiętnastowiecznej literaturze)” (Editions du Dialogne, Paris 1981).


Offline Nadaszyniak

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 6 219
  • Polubień: 8691
  • Psychomanipulacja owieczek # wielkiej wieży(Ww)
Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #191 dnia: 15 Lipiec, 2018, 12:03 »
Powstał teraz duży bałagan, ponieważ tak naprawdę to… nic nie wiemy. Możemy, tylko gdybać....

To prawda, że nie wiemy jak pierwotnie wymawiano imię Boże.

Jatiw-Gandalf Szary

Przestawiłem tylko suche dwa fakty.
Ale co wymawiać? jak nie znamy wymowy tego Imienia - tylko zapis JHWH tetragramu
A jak wspomniałeś: 'Poniżej zamieszczam nazwiska pisarzy polskich i osób znanych, którzy posługiwali się imieniem Bożym w swoich dziełach'
uważam, uczynili według swego uznania.
Jeżeli czegoś nie znam, zwracam tylko uwagę na pierwowzór i nie kombinuję z imieniem Bożym -jest to święte imię zapisane tetragramem, a wymowa jest mnie nieznana.
Moje osobiste zdanie:
Mogę ten tetragram wypowiadać różnie jak uważam, ale byłoby niestosowne z mojej strony publikować swoje herezje w tym przypadku.
Dlatego twierdzę, jest to osobista kwestia każdego.
Jak powiedziano: ''GUST nie podlega dyskusji'' i tą zasadę biorę w tym temacie 
W tych cytatach według wolnomularstwa zwróć uwagę: Jehowa, nie ma nic wspólnego z prawdziwym Imieniem Boga JHWH
A jeżeli z biegiem czasu tak a nie inaczej się przyjęło potocznie- to sama geneza słowa JEHOWA wiadomo z czym się kojarzy...- drogi Gandalf Szary  :)
Przyszła spontaniczna myśl pisząc ten komentarz:
Kiedy Jezus przedstawił modlitwę do Boga to nie użył ''nazwy'' imienia tylko..., sam wiesz jak wypowiedział się do swoich uczniów - czytasz przecież tą księgę
« Ostatnia zmiana: 15 Lipiec, 2018, 12:06 wysłana przez Nadaszyniak »


Offline Gandalf Szary

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 780
  • Polubień: 5166
  • Najbardziej boję się fanatyków.
Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #192 dnia: 15 Lipiec, 2018, 12:28 »
Właśnie o twe zdanie pytałem. Nie było żadnych podtekstów w moim pytaniu. Dzięki za twą odpowiedź.                         
 Zgadzam się w pełni, że nie znamy właściwej wymowy imienia  Bożego. Prawdą też jest, że przytoczeni pisarze błędnie je wymawiali, jak większość ludzi. Ale nawet tłumacze wpisują Jehowa lub Jahwe wszędzie tam gdzie w Pismach użyty jest tetragram. Biblia Tysiąclecia, Warszawska, Warszawsko -Praska itp. Dla mnie , na chwilę obecną te słowa oznaczają imię Boga. Dopóki nie poznamy prawidłowej formy wymawiania imienia pozostanę przy tej interpretacji.
„Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest”.

Johann Wolfgang Gothe,


Offline Nadaszyniak

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 6 219
  • Polubień: 8691
  • Psychomanipulacja owieczek # wielkiej wieży(Ww)
Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #193 dnia: 15 Lipiec, 2018, 13:29 »
Właśnie o twe zdanie pytałem. Nie było żadnych podtekstów w moim pytaniu. Dzięki za twą odpowiedź.                         
 Zgadzam się w pełni, że nie znamy właściwej wymowy imienia  Bożego. Prawdą też jest, że przytoczeni pisarze błędnie je wymawiali, jak większość ludzi. Ale nawet tłumacze wpisują Jehowa lub Jahwe wszędzie tam gdzie w Pismach użyty jest tetragram. Biblia Tysiąclecia, Warszawska, Warszawsko -Praska itp. Dla mnie , na chwilę obecną te słowa oznaczają imię Boga. Dopóki nie poznamy prawidłowej formy wymawiania imienia pozostanę przy tej interpretacji.
Gandalf Szary - Świetnie z Twojej strony powiedziane.
Każdy człowiek jest szanowany w tedy i tylko w tedy: Kiedy ma swoje zdanie, wypracowaną w danym temacie opinię, a nie jest chorągiewka na wietrze


Offline Roszada

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #194 dnia: 15 Lipiec, 2018, 22:16 »
ŚJ co do kwestii Jehowa to trzymają się tradycji: :)

„Słowo »Jehowa« jest formą imienia Bożego tradycyjnie utrwaloną w języku polskim” (Strażnica Rok CVI [1985] Nr 7 s. 22).