Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Życie płciowe w starożytnym Izraelu  (Przeczytany 10064 razy)

Offline KAZ

  • Pionier
  • Wiadomości: 565
  • Polubień: 150
  • Chrystus drogą, prawdą, życiem.
Odp: Życie płciowe w starożytnym Izraelu
« Odpowiedź #30 dnia: 02 Wrzesień, 2015, 13:04 »
Starożytni uważali też, że dzieci świetnie nadają się do pracy. Mało tego, nowożytni jeszcze do niedawna też tak uważali - jeszcze w XIX wieku dzieci w krajach Zachodu pracowały (np. w kopalniach, w których były wąskie tunele, jako czyściciele kominów), a nauka zwana pedagogiką dopiero raczkowała.
Pierwsza miesiączka nie oznacza płodności i gotowości do współżycia. Jest zapowiedzią kobiecości, nie jej manifestacją.
Pierwszą miesiączkę dostają już 10-letnie dziewczynki. Ich wzrost i figura (a co za tym idzie, np. budowa miednicy, rzecz niebagatelna jeśli chodzi o rodzenie) raczej nie są takie same jak u 18-latek, nieprawdaż? :P

Oczywiście. Zauważ jednak że 10 lat to pewna skrajność a 16 lat nie rzadko też się zdarza. Czytałem gdzieś że np. otyłości wśród dzieci w niektórych krajach rozwiniętych istotnie wpływa na wcześniejsze dojrzewanie a na przestrzeni ostatnich stu lat zaobserwowano tendencję do obniżania się wieku w którym występuje pierwsza miesiączka. Dobre warunki bytowe nie mające zbytnio podobnego precedensu w czasach spisywania ST, poprawa odżywienia i ogólny stan zdrowia wiązane są z zdecydowaną tendencją do obniżania się wieku rozpoczęcia pokwitania. Ponoć na początku poprzedniego stulecia średni wiek w którym pojawiała się pierwsza miesiączka, wynosił 17 lat. Można to sprawdzić w necie - zachęcam.

Nie zmienia to jednak faktu że Starożytni nie mieli jak tego momentu postrzegać inaczej jak przez pierwszą menarchę i nie musiało być to w takim wieku dziewczyny jak współcześnie a klika lat później. To zmienia całkowicie pewien obraz okresu pokwitania dziewczynek w tamtych czasach także pod katem budowy ciała, miednicy czy wręcz psychiki i nastawienia do seksualności.

Takie informacje są niezbędne aby podnieść dyskusje o ile się chce szukać prawdy w Biblii a nie uskrajnia wiekiem 10 lat dokonując linczu księgi i manipulacji emocjami współczesnych czytelników.


P.S. Czytałem ze dziewczyny z nadwagą i otyłe dojrzewają wcześniej. Drobne, niskie, wręcz chude mogą wchodzić w okres dojrzewania później. Czy były w czasach Izraela te pierwsze czy drugie pozostawiam do oceny czytelnikowi znającemu nieco te czasy historycznie czy choć biblijnie.
« Ostatnia zmiana: 02 Wrzesień, 2015, 13:23 wysłana przez KAZ »
Powstrzymuję się jedynie od pewnych odpowiedzi,
aby mnie nikt nie oceniał ponad to, co widzi we mnie
oraz co ode mnie usłyszy.


Offline Dietrich

Odp: Życie płciowe w starożytnym Izraelu
« Odpowiedź #31 dnia: 02 Wrzesień, 2015, 17:30 »
Ciekaw jestem oficjalnego stanowiska Strażnicy w tej kwestii.
Wydaje mi się, że nie widziałem żadnego konkretnego artykułu na ten temat.


Offline Liberal

Odp: Życie płciowe w starożytnym Izraelu
« Odpowiedź #32 dnia: 03 Wrzesień, 2015, 01:50 »
Z takiego mędrkowania na sposób Organizacyjny (bo to ten sam styl dochodzenia pt. czego chce i nie chce Bóg), można ukuć naukę lub zarzut, że skoro Stwórca był za niewolnictwem nawet w czasach NT to powinno ono funkcjonować współcześnie.

Można ukuć zarzut, że skoro Bóg nigdy się nie zmienia to nie ma nic przeciwko niewolnictwu.

Wybacz po prostu śmiech na sali.

Ano śmiech, śmiech :)
Zwłaszcza kiedy ktoś wyznaje starotestamentowego boga i twierdzi, że jego sposób rozumowania przystaje do współczesności :)
Marek Boczkowski

Viva la Apostasía!


Offline KAZ

  • Pionier
  • Wiadomości: 565
  • Polubień: 150
  • Chrystus drogą, prawdą, życiem.
Odp: Życie płciowe w starożytnym Izraelu
« Odpowiedź #33 dnia: 03 Wrzesień, 2015, 09:07 »
Można ukuć zarzut, że skoro Bóg nigdy się nie zmienia to nie ma nic przeciwko niewolnictwu.

Pewnie i można o ile zinterpretuje się ową nie zmienność błędnie, na swoje potrzeby lub danej doktryny.


Liberał powiem i napiszę więcej. Coś czego wielu czytających do tej pory nie widziało. Czytam bowiem w Ks Wyjścia oraz Ks. Powtórzonego Praw iż:

1.  Dzień zaś siódmy jest szabatem ku czci Pana, Boga twego. Nie możesz przeto w dniu tym wykonywać żadnej pracy ani ty sam, ani syn twój, ani twoja córka, ani twój niewolnik, ani twoja niewolnica, ani twoje bydło, ani cudzoziemiec, który mieszka pośród twych bram. W sześciu dniach bowiem uczynił Pan niebo, ziemię, morze oraz wszystko, co jest w nich, w siódmym zaś dniu odpoczął. Dlatego pobłogosławił Pan dzień szabatu i uznał go za święty. (Ks. Wyjścia 20:10-11, Biblia Tysiąclecia)

oraz:

2. Będziesz zważał na szabat, aby go święcić, jak ci nakazał Pan, Bóg twój. Sześć dni będziesz pracował i wykonywał wszelką twą pracę, lecz w siódmym dniu jest szabat Pana, Boga twego. Nie będziesz wykonywał żadnej pracy ani ty, ani twój syn, ani twoja córka, ani twój sługa, ani twoja służąca, ani twój wół, ani twój osioł, ani żadne twoje zwierzę, ani obcy, który przebywa w twoich bramach; aby wypoczął twój niewolnik i twoja niewolnica, jak i ty. Pamiętaj, że byłeś niewolnikiem w ziemi egipskiej i wyprowadził cię stamtąd Pan, Bóg twój, ręką mocną i wyciągniętym ramieniem: przeto ci nakazał Pan, Bóg twój, strzec dnia szabatu. (Ks. Powt. Prawa 5:12-15, Biblia Tysiąclecia)


Czy na tej samej zasadzie, żony nie powinny świecić szabatu, są z tego zwolnione ? Gdzie w powyższych fragmentach widzisz nakaz świecenia szabatu przez żony ?

(Pytanie z cyklu dlaczego nie ma w Ks. Kapłańskiej
informacji o dzieciach.)
« Ostatnia zmiana: 03 Wrzesień, 2015, 10:03 wysłana przez KAZ »
Powstrzymuję się jedynie od pewnych odpowiedzi,
aby mnie nikt nie oceniał ponad to, co widzi we mnie
oraz co ode mnie usłyszy.


Offline Liberal

Odp: Życie płciowe w starożytnym Izraelu
« Odpowiedź #34 dnia: 04 Wrzesień, 2015, 02:33 »
Czy na tej samej zasadzie, żony nie powinny świecić szabatu, są z tego zwolnione ? Gdzie w powyższych fragmentach widzisz nakaz świecenia szabatu przez żony ?

Nie widzę.
Z bardzo prostej przyczyny - trzeba wziąć pod uwagę ówczesne uwarunkowania obyczajowe i kulturowe.
Synowie, córki, niewolnicy czy bydło stanowili naturalny i wymierny majątek patriarchy. Żona natomiast była "własnością" męża (można sprawdzić w słowniku hebrajskim określenie beʽuláh). I wbrew dzisiejszej chrześcijańskiej idealizacji starotestamentowego modelu rodziny, prawda jest taka, że w patriarchalnym społeczeństwie żony z reguły nie miały żadnych praw, a jedynie obowiązki, traktowane były przedmiotowo, były totalnie zależne od męża i praktycznie znajdowały się na najniższym szczeblu społecznej hierarchii (czego odpryski znajdujemy w listach apostoła Pawła).
A poza tym, kto przygotowałby posiłek paschalny skoro wszyscy świętowali? ;)

Dla mnie te wersety to kolejny przykład tego, jak bardzo szowinistyczny jest Jehowa.
Marek Boczkowski

Viva la Apostasía!


Offline KAZ

  • Pionier
  • Wiadomości: 565
  • Polubień: 150
  • Chrystus drogą, prawdą, życiem.
Odp: Życie płciowe w starożytnym Izraelu
« Odpowiedź #35 dnia: 04 Wrzesień, 2015, 08:42 »
heheh :) Litości Liberał.

Nie idzie o to czy była "własnością". Prawo dotyczyło wszystkich domowników włącznie z zwierzchnością patriarchalną i kopka. Żony natomiast owszem były pod panowaniem męża ale miały swoje prawa a nawet władzę. Ukazuje to cały ST od księgi rodzaju po czasy Chrystusa. Kolejny raz uskrajniasz (jak z wiekiem dziewczynki), wyciągasz coś czego tam nie ma i argumentujesz w taki sposób aby pozyskać podobnych do siebie słuchaczy na sposób ŚJ, tyle że lustrzanym odbiciem (przeciwko Bogu). Jednak sposób krytyki metoda argumentacji pozostaje ta sama. Nie wyzbyłeś się tego moim zdaniem.

Z jednej strony piszesz, że Bóg szowinistyczny, z drugiej że trzeba wziąć pod uwagę ówczesne uwarunkowania. To może skup się na czasach i owych uwarunkowaniach. Uczciwiej przyznać że kultury narodów i ich dojrzałość kształtowały się na przełomie wieków a Bóg nakazywał tylko to co mogło się na niej przyjąć w tamtych czasach, to co było niezbędne i konieczne dla zbudowania i przetrwania narodu. Przyszedł czas podniósł poprzeczkę wyżej jak innymi słowy uczy np. Apostoł Paweł.

Ty natomiast zdaje się chciałbyś mieć już dydaktykę pedagogiczną pod górą Synaj na 5 tys tomów, wykutą w kamieniu i podaną gromadzie koczujących "nie czytatych i nie pisatych" pasterzy.
« Ostatnia zmiana: 04 Wrzesień, 2015, 09:06 wysłana przez KAZ »
Powstrzymuję się jedynie od pewnych odpowiedzi,
aby mnie nikt nie oceniał ponad to, co widzi we mnie
oraz co ode mnie usłyszy.


Offline KAZ

  • Pionier
  • Wiadomości: 565
  • Polubień: 150
  • Chrystus drogą, prawdą, życiem.
Odp: Życie płciowe w starożytnym Izraelu
« Odpowiedź #36 dnia: 04 Wrzesień, 2015, 09:11 »

A poza tym, kto przygotowałby posiłek paschalny skoro wszyscy świętowali? ;)


A co ma do tego posiłek paschalny i pascha ? Podałem obrazowo przykład opisu prawa i szabatu dla celów porównawczych Twojego tematu :)
« Ostatnia zmiana: 04 Wrzesień, 2015, 09:14 wysłana przez KAZ »
Powstrzymuję się jedynie od pewnych odpowiedzi,
aby mnie nikt nie oceniał ponad to, co widzi we mnie
oraz co ode mnie usłyszy.


Offline Córka Weterana

Odp: Życie płciowe w starożytnym Izraelu
« Odpowiedź #37 dnia: 04 Wrzesień, 2015, 09:21 »


Przyszedł czas podniósł poprzeczkę wyżej jak innymi słowy uczy np. Apostoł Paweł.

Ty natomiast zdaje się chciałbyś mieć już dydaktykę pedagogiczną pod górą Synaj na 5 tys tomów, wykutą w kamieniu i podaną gromadzie koczujących "nie czytatych i nie pisatych" pasterzy.

Akurat co do apostoła Pawła, to moim zdaniem schrzanił wszystko, co Jezus próbował naprawić. W całej Biblii tylko Jezus traktował kobiety z szacunkiem, co nawet dziwiło postronnych, w tym jego uczniów. To by wskazywało, że skoro miał być odbiciem Boga, to i Jego stosunek do kobiet był w porządku, tylko faktycznie nie przebiłby się z tym do Izraelitów z ich mentalnością.
O cieniach szacunku do kobiet świadczy moim zdaniem sprytny wybieg dotyczący "nieczystości" w czasie menstruacji i połogu. Facetowi należało wmówić, że kobieta jest "nieczysta", dzięki temu miała spokój od jego zapędów do seksu i nie groziło jej zakażenie.
Inna rzecz, że cierpiały na tym te, których owulacja wypadała wcześnie po miesiączce, podejrzewam, że była to częsta przyczyna "niepłodności" w Izraelu.


Offline KAZ

  • Pionier
  • Wiadomości: 565
  • Polubień: 150
  • Chrystus drogą, prawdą, życiem.
Odp: Życie płciowe w starożytnym Izraelu
« Odpowiedź #38 dnia: 04 Wrzesień, 2015, 09:23 »
Schrzanił ? :)

Cóż. Każdy ma prawo do swojego zdania, na miarę własnego poznania.
« Ostatnia zmiana: 04 Wrzesień, 2015, 09:30 wysłana przez KAZ »
Powstrzymuję się jedynie od pewnych odpowiedzi,
aby mnie nikt nie oceniał ponad to, co widzi we mnie
oraz co ode mnie usłyszy.