Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Zapytania o "nowe światła"  (Przeczytany 135223 razy)

Dobry Pasterz

  • Gość
Odp: Zapytania o "nowe światła"
« Odpowiedź #90 dnia: 09 Marzec, 2017, 21:24 »
No i te zmiany są do dziś. I raczej się nie zmienią.

Godziny dla pionierów, hmm. To jest postanowienie niebiblijne, więc ciężko mówić że wymagania godzinowe dla pionierów są nowymi światłami :)


KaiserSoze

  • Gość
Odp: Zapytania o "nowe światła"
« Odpowiedź #91 dnia: 09 Marzec, 2017, 21:32 »
No i te zmiany są do dziś. I raczej się nie zmienią.

Nie mów hop ;)


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Zapytania o "nowe światła"
« Odpowiedź #92 dnia: 09 Marzec, 2017, 23:39 »
Rozumiem że nie ma nauki która by się nie zmieniła.
Ale np. jak uznali że Bogiem jest Jehowa - to jest tak do dziś. Jak uznali że wszyscy musimy głosić - tak jest do dziś. Jak uznali że nie wolno palić - tak jest do dziś.

Czasami niektóre światła nie zmieniają nauki tylko ją poluzowują/doprecozywują (sorry na pewno źle napisałem te wyrazy) - tak jak w przypadku transfuzji krwi - kiedyś chyba polityka odnośnie tego była bardziej rygorystyczna.

No a kwestie podlegające interpretacji - daty, niespełnione proroctwa - no tu to just istna rewia świateł, kolorofon chciałoby się powiedzieć :)

Ale nie masz pewności, że się nie zmieni :)


Offline Roszada

Odp: Zapytania o "nowe światła"
« Odpowiedź #93 dnia: 10 Marzec, 2017, 12:26 »
No i te zmiany są do dziś. I raczej się nie zmienią.

Godziny dla pionierów, hmm. To jest postanowienie niebiblijne, więc ciężko mówić że wymagania godzinowe dla pionierów są nowymi światłami :)
A kto Ci zaręczy, że się nie zmienią?
Na razie tolerują papierosy u zainteresowanych. Może przyjść czas, że zabronią takim przychodzić do sal. :)
Nie wiem co tam się dzieje z papierosami elektronicznymi. :-\

Imię Boże nie zmieni się?
A jak znajdą manuskrypty NT z I wieku bez imienia to co?
Już przyznali, że nie wszystkie STARE manuskrypty greckie ST miały JHWH. :)
http://piotrandryszczak.pl/polemika2a/co-sie-stalo-z-tetragramem-nowe-stanowisko-swiadkow-jehowy-z-roku-2015.html

Głoszenie się nie zmieni?
Już się zmienia dzięki stojakom. :)

Mówisz godziny dla pionierów nie są nowym światłem.
Są nowym zwyczajem.
Skrótowo zmiany godzin dla pionierów specjalnych:

200 godz
175
150
140
130
.....

Samego liczenia godzin też nie było do 1928 r.
« Ostatnia zmiana: 10 Marzec, 2017, 12:38 wysłana przez Roszada »


Offline Roszada

Odp: Zapytania o "nowe światła"
« Odpowiedź #94 dnia: 10 Marzec, 2017, 13:13 »
Jeszcze w kwestii papierosów.

Interesujące jest to, że przed rokiem 1973 wielu Świadków Jehowy posiadało tak zwane „działki tytoniowe”, do uprawy tytoniu, lub pracowało w przemyśle z nim związanym. Szeroko to zagadnienie opisuje Służba Królestwa numer 5 z roku 1974 na stronach od 5 do 9. Oto nowa sankcja dla takich osób:

Gdyby jednak po wygaśnięciu tej umowy chrześcijański rolnik zawarł nową umowę na uprawę tytoniu, zostałby wykluczony ze zboru chrześcijańskiego” (Służba Królestwa Nr 5, 1974 s. 7).

Może przyjść czas, że nowym światłem okaże się zakaz sprzedawania papierosów, gdy ŚJ ma sklep lub gdy pracuje w sklepie. ;)

A tu o wykluczeniach za papierosy:

„Nadszedł więc czas, aby Bóg usunął tych, którzy nie chcieli dostrzec potrzeby oczyszczenia się z wszelkiej zmazy ciała i ducha. W samych tylko Stanach Zjednoczonych musiano od maja 1974 roku wykluczyć ponad 2000 osób, ponieważ nie odstąpiły od tego nieczystego nawyku” (Strażnica Rok XCVII [1976] Nr 21 s. 12).

Ciekawe ile osób w związku z tym nadal umiało się maskować. :-\
Sam znałem takich. Tylko 'popalali' w pracy i w miejscach niedostępnych dla innych ŚJ.
« Ostatnia zmiana: 10 Marzec, 2017, 13:19 wysłana przez Roszada »


Dobry Pasterz

  • Gość
Odp: Zapytania o "nowe światła"
« Odpowiedź #95 dnia: 10 Marzec, 2017, 13:22 »
Na razie tolerują papierosy u zainteresowanych. Może przyjść czas, że zabronią takim przychodzić do sal. :)
Przecież przyjść może każdy. Nie ma statusu "zainteresowany" uprawniającego do wejścia na salę.

Imię Boże nie zmieni się?
A jak znajdą manuskrypty NT z I wieku bez imienia to co?
Już przyznali, że nie wszystkie STARE manuskrypty greckie ST miały JHWH. :)
http://piotrandryszczak.pl/polemika2a/co-sie-stalo-z-tetragramem-nowe-stanowisko-swiadkow-jehowy-z-roku-2015.html
Jak znajdą manuskrypty NT testamentu bez JHWH to może poprawią NT a nie naukę o imieniu Boga. Imię JHWH pojawia się bez wątpliwości we wszystkich tekstach krytycznych ST, jak i w innych, uznanych przekładach. To chyba nawet jeśli w przyszłości (w co nie wierzę, teoretyzuję jedynie) okaże się że w ST nie było w oryginałach tetragramu JHWH będzie przełomem na skalę światową a nie nowych światłem ŚJ, prawda?

Głoszenie się nie zmieni?
Już się zmienia dzięki stojakom. :)

Zmienia się forma, nie sam fakt głoszenia.

Mówisz godziny dla pionierów nie są nowym światłem.
Są nowym zwyczajem.
Zwyczaj nie równa się nowemu światłu. Jest tylko postanowieniem organizacyjnym.

Samego liczenia godzin też nie było do 1928 r.

Powrócenie do tego zwyczaju przyjąłbym z oklaskami. Już nawet mogę sprzedać strażnicy uzasadnienie tego. A nawet - co mi tam, jestem przecież ŚJ - dałbym im za darmo :) A brzmiałoby tak:

"Czy wyobrażacie sobie bracia jak w I w. n.e. apostoł Paweł podchodzi do pierwszej osoby, zaczyna rozmowę a potem z wyrazem zadowolenia na twarzy odwraca klepsydrę i mówi: no to mamy służbę zaczętą. Albo jak pod koniec miesiąca wysyła sprawozdanie do apostołów z ilością klepsydr spędzonych w służbie?"


Offline Roszada

Odp: Zapytania o "nowe światła"
« Odpowiedź #96 dnia: 10 Marzec, 2017, 13:27 »
Cytuj
Zwyczaj nie równa się nowemu światłu. Jest tylko postanowieniem organizacyjnym.
Ja na to inaczej patrzę:

Niewłaściwe poglądy, wierzenia i praktyki są stopniowo zarzucane, a kto decyduje się przy nich obstawać, odchodzi razem z nimi” (Świadkowie Jehowy – głosiciele Królestwa Bożego 1995 s. 641).

Cytuj
Zmienia się forma, nie sam fakt głoszenia.
Stanie przy stojaku nazywasz głoszeniem?
Koń by się uśmiał.
4 stojaki obok i pogaduszki 4-6 głosicieli razem. To stały obraz z Gdańska.
Głoszeniem mogło być zaczepianie ludzi, a nie czekanie na zaczepienie przy stojaku.
Cytuj

Przecież przyjść może każdy. Nie ma statusu "zainteresowany" uprawniającego do wejścia na salę.
Ciekawe jak jako starszy byłbyś zadowolony jakby ktoś z zainteresowanych wychodził na papierosa 'w przerwach' zebrania, albo stał na progu sali królestwa przed zebraniem by sobie popalać. :-\
« Ostatnia zmiana: 10 Marzec, 2017, 13:31 wysłana przez Roszada »


Dobry Pasterz

  • Gość
Odp: Zapytania o "nowe światła"
« Odpowiedź #97 dnia: 10 Marzec, 2017, 13:30 »
Niewłaściwe poglądy, wierzenia i praktyki są stopniowo zarzucane, a kto decyduje się przy nich obstawać, odchodzi razem z nimi” (Świadkowie Jehowy – głosiciele Królestwa Bożego 1995 s. 641).

Pamiętajmy że jest to komentarz do liczby godzin wymaganych o pionierów. Czyli sądzisz że jeśli ktoś był pionierem w czasach gdy wymagano 1000 godzin na rok (ok. 90 na miesiąc) a potem przyszło skorygowanie na 840 h/rok (70 h/miesiąc) ale postanowił nadal głosić te 1000 h to zostanie wykluczony albo sam odejdzie? Albo jak kiedyś zostaną te wymagania zwiększone a ktoś im nie podoła to też zostanie wykluczony? Nonsens

Co do stojaka - tak to jest forma dawania świadectwa. Nic w tym śmiesznego. Kwestia zachowania się to inna sprawa. I masz rację - część osób zachowuje się nieodpowiednio do czynności którą wykonują.

Ciekawe jak jako starszy byłbyś zadowolony jakby ktoś z zainteresowanych wychodził na papierosa 'w przerwach' zebrania, albo stał na progu sali królestwa przed zebraniem by sobie popalać. :-\

Znam takich co wychodzą - nie przeszkadza mi to. Na progu sali - nie, oczekiwałbym że odejdą kawałek.
« Ostatnia zmiana: 10 Marzec, 2017, 13:37 wysłana przez Dobry Pasterz »


Offline Roszada

Odp: Zapytania o "nowe światła"
« Odpowiedź #98 dnia: 10 Marzec, 2017, 13:36 »
Pamiętajmy że jest to komentarz do liczby godzin wymaganych o pionierów. Czyli sądzisz że jeśli ktoś był pionierem w czasach gdy wymagano 1000 godzin na rok (ok. 90 na miesiąc) a potem przyszło skorygowanie na 840 h/rok (70 h/miesiąc) ale postanowił nadal głosić te 1000 h to zostanie wykluczony albo sam odejdzie? Albo jak kiedyś zostaną te wymagania zwiększone a ktoś im nie podoła to też zostanie wykluczony? Nonsens
To nie mój problem. :)

Cytuj
Jak znajdą manuskrypty NT testamentu bez JHWH to może poprawią NT a nie naukę o imieniu Boga. Imię JHWH pojawia się bez wątpliwości we wszystkich tekstach krytycznych ST, jak i w innych, uznanych przekładach. To chyba nawet jeśli w przyszłości (w co nie wierzę, teoretyzuję jedynie) okaże się że w ST nie było w oryginałach tetragramu JHWH będzie przełomem na skalę światową a nie nowych światłem ŚJ, prawda?
Towarzystwo zalicza do nowych świateł sprawę imienia.

*** dx86-14 Kształtowanie się wierzeń ***
2013: znaczenie imienia Jehowa: sgd 5

*** dx86-16 Beliefs Clarified ***
2013, meaning of name Jehovah: w15 12/15 10-11; nwt 1735

No i zachwycało się dostawieniem kilku miejsc do ST. :)

« Ostatnia zmiana: 10 Marzec, 2017, 13:40 wysłana przez Roszada »


Dobry Pasterz

  • Gość
Odp: Zapytania o "nowe światła"
« Odpowiedź #99 dnia: 10 Marzec, 2017, 13:39 »
Towarzystwo zalicza do nowych świateł sprawę imienia.

*** dx86-14 Kształtowanie się wierzeń ***
2013: znaczenie imienia Jehowa: sgd 5

*** dx86-16 Beliefs Clarified ***
2013, meaning of name Jehovah: w15 12/15 10-11; nwt 1735

Znaczenia a nie brzmienia. A w mojej wypowiedzi chodziło mi o to że gdyby na skutek nowych odkryć okazało się że JHWH nie występuję w ST to nie byłoby to nowym światłem tylko u ŚJ ale i katolików i zapewne większości religii korzystających ze ST.
« Ostatnia zmiana: 10 Marzec, 2017, 13:45 wysłana przez Dobry Pasterz »


Offline Roszada

Odp: Zapytania o "nowe światła"
« Odpowiedź #100 dnia: 10 Marzec, 2017, 13:44 »
Znaczenia a nie brzmienia. A w mojej wypowiedzi chodziło mi o to że gdyby na skutek nowych odkryć okazało się że JHWH nie występuję w ST to nie byłoby to nowym światłem tylko u ŚJ ale i katolików i zapewne większości religii korzystających ze ST.
Ja patrzę globalnie, a nie wycinkowo. Na wszystko co tyczy się imienia.
Znaczenie imienia 3 raz zmienili.
Proces dostawiania imienia w ST nie ma końca.
Kwestia używania nie była kiedyś dzieleniem świata, na tych co używają i tych co mniej używają albo wcale. Lub tych co dostawiają albo nie dostawiają.
Prócz tego używali imion czy określeń Boga, które z czasem porzucili, a inne wprowadzili. Np. "Bóg jest Prorokiem". ;)


Dobry Pasterz

  • Gość
Odp: Zapytania o "nowe światła"
« Odpowiedź #101 dnia: 10 Marzec, 2017, 13:45 »
Ok. Przyjrzałem się temu wątkowi i zauważyłem że jego temat jest inny - ma służyć wylistowaniu zmian w naukach i lepiej rozumiem odpowiedzi Roszady :). W takim razie ostatnich kilka stron, również przy moim współudziale, to mały offtop. Może moderator wydzieli te posty do innego wątku? Tak czy inaczej ja już milknę w tym wątku.


Offline Roszada

Odp: Zapytania o "nowe światła"
« Odpowiedź #102 dnia: 10 Marzec, 2017, 13:48 »
Ok. Przyjrzałem się temu wątkowi i zauważyłem że jego temat jest inny - ma służyć wylistowaniu zmian w naukach i lepiej rozumiem odpowiedzi Roszady :). W takim razie ostatnich kilka stron, również przy moim współudziale, to mały offtop. Może moderator wydzieli te posty do innego wątku? Tak czy inaczej ja już milknę w tym wątku.
Co innego kwestie z datami, a co innego wątek Zapytania o "nowe światła"
Tamte się datami same ustawiają.
Tu można pewne kwestie ogólne omawiać, jak to robimy, globalnie. :)


Offline Roszada

Odp: Zapytania o "nowe światła"
« Odpowiedź #103 dnia: 10 Marzec, 2017, 18:13 »
Czyli w kwestii papierosów może być tak w przyszłości:

pozostanie bez zmian
zabroni się przeprowadzania studium z palaczami
zabroni się ŚJ prowadzić sklepy, w których sprzedaje się też papierosy
zabroni się pracować tam gdzie są one sprzedawane
zabroni się na obszarze otaczającym salę królestwa palenia zainteresowanym :)
pozwoli się palić wg sumienia. ;)
powróci się do dawnych praktyk, które wyglądały tak:

Rok 1935

„(...) w Strażnicy z 1 marca 1935 roku wyraźnie oświadczono, że palacz nie może być zamianowanym przedstawicielem Towarzystwa Biblijnego i Traktatowego – Strażnica ani członkiem personelu Biura Głównego” (Świadkowie Jehowy – głosiciele Królestwa Bożego 1995 s. 181).

Rok 1942

„(...) w Strażnicy z 1 lipca 1942 roku powiedziano, iż zakaz palenia odnosi się również do każdego z tych zamianowanych sług. Gdzieniegdzie zastosowano się do niego w całej pełni dopiero po kilku latach” (Świadkowie Jehowy – głosiciele Królestwa Bożego 1995 s. 181).

Rok 1973

„Kolejny krok w konsekwentnym przestrzeganiu owej wskazówki biblijnej polegał na tym, że od roku 1973 nie dopuszczano żadnego palacza do chrztu” (Świadkowie Jehowy – głosiciele Królestwa Bożego 1995 s. 181).


Offline robbo1

Odp: Zapytania o "nowe światła"
« Odpowiedź #104 dnia: 10 Marzec, 2017, 18:19 »
Te wasze rozmowy to w istocie deliberacje,dywagacje,spekulacje nad ,którymi wielu z nas się nie zastanawia,i dla większości z nas pozostają bez znaczenia.
Palić nie palić,krew jej składniki itp.
To nie jest istotą wiary.
Pewnego rodzaju przekonań,tak i niczym więcej.
Zastanówcie się lepiej:
czy istnieje konieczność dokonywania zmian,czy lepiej nie zmieniać n i c z e g o?