Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Wspaniały finał... czy wciąż aktulany?  (Przeczytany 17267 razy)

Offline Roszada

Odp: Wspaniały finał... czy wciąż aktulany?
« Odpowiedź #30 dnia: 30 Lipiec, 2015, 18:58 »
Dzięki, Roszado, czyli WTS się ze mną zgadza  ;D!
Tak to jest, że WTS się zgadza, ale ŚJ się nie zgadzają, bo nie znają nauk WTSu. ;D


Offline Janosik

Odp: Wspaniały finał... czy wciąż aktulany?
« Odpowiedź #31 dnia: 30 Lipiec, 2015, 23:09 »
Kwestia modlitwy do Jezusa jest niejednoznaczna ...... Jednocześnie warto zauważyć ,że pogląd w tym temacie jest uzależniony od tego czy uznajemy ,że bóg jest trójcą czy też nie.
[/b]Dziewiatka tys to normalnie powinien napisać list z protestem do CK. Jak oni śmią pisać ze Jan modlił sie do Jezusa i zapytać sie dlaczego tak piszą bo to jest wbrew twej wierze.Jestem ciekaw czy zostaniesz wówczas zaproszony przed komitet pomocy trzech braci starszych?
Jestem homofobem.


Offline Roszada

Odp: Wspaniały finał... czy wciąż aktulany?
« Odpowiedź #32 dnia: 31 Lipiec, 2015, 10:48 »
[/b]Dziewiatka tys to normalnie powinien napisać list z protestem do CK. Jak oni śmią pisać ze Jan modlił sie do Jezusa i zapytać sie dlaczego tak piszą bo to jest wbrew twej wierze.Jestem ciekaw czy zostaniesz wówczas zaproszony przed komitet pomocy trzech braci starszych?
A to by była ciekawa sprawa.
Upomnieć CK za kierowanie do modlitw do Jezusa.
Wyobrażam sobie jak by się tłumaczyli. ;D


Offline Roszada

Odp: Wspaniały finał... czy wciąż aktulany?
« Odpowiedź #33 dnia: 31 Lipiec, 2015, 20:16 »
Kolejne nieaktualne nauki w Wspaniały finał...

Zmartwychwstanie niebiańskie według „dowodów” w roku 1918

   „Wszystkie dowody wskazują na to, że owo zmartwychwstanie niebiańskie rozpoczęło się w roku 1918...” (Wspaniały finał Objawienia bliski! 1993 s. 103).

   Zmiana w roku 2007

   „Z tego by wynikało, że pierwsze zmartwychwstanie rozpoczęło się między rokiem 1914 a 1935. Czy jego początek da się ustalić jeszcze dokładniej? (...) Czy można zatem przyjąć, że skoro Jezus zasiadł na tronie jesienią 1914, to jego wierni namaszczeni naśladowcy zaczęli powstawać do życia trzy i pół roku później, wiosną 1918 roku? Istnieje taka możliwość. Chociaż nie znajduje bezpośredniego potwierdzenia w Biblii, pozostaje w zgodzie z wersetami wskazującymi, że pierwsze zmartwychwstanie zaczęło się odbywać wkrótce po rozpoczęciu się obecności Chrystusa” (Strażnica Nr 1, 2007 s. 28).

   Być może z powodu braku pewności w swoją naukę, Towarzystwo Strażnica zmieniło w nowszym skorowidzu (z lat 2001-2010) słowa o tym:

„1918, (...) rozpoczyna się zmartwychwstanie niebiańskie” (Skorowidz do publikacji Towarzystwa Strażnica 1986-2000, 2003 s. 96);

„1918: (...) prawdopodobnie rozpoczyna się zmartwychwstanie niebiańskie” (Skorowidz do publikacji Towarzystwa Strażnica 2001-2010, 2011 s. 103).

Zakończenie powołania niebiańskiego w roku 1935

„Kiedy w roku 1935 rozpoznano w nich wielką rzeszę drugich owiec, stanowiło to wskazówkę, że kompletowanie 144 000 dobiegało końca” (Wspaniały finał Objawienia bliski! 1993 s. 125).

„Większość członków prawdziwego Izraela Bożego wybrano między Pięćdziesiątnicą roku 33 n.e. a rokiem 1935, w którym podczas historycznego zgromadzenia Świadków Jehowy w Waszyngtonie położono nacisk na zgromadzanie wielkiej rzeszy, mającej nadzieję ziemską (Objawienie 7:9)” (Wspaniały finał Objawienia bliski! 1993 s. 117).

   Zmiana w roku 2007

Towarzystwo Strażnica przedstawiając 1 maja 2007 roku nową naukę dotyczącą powoływania do klasy niebiańskiej (tzn. do 144 000 pomazańców), podało takie oto „Pytanie czytelników”:

„Kiedy Bóg przestanie powoływać chrześcijan do życia w niebie?” (Strażnica Nr 9, 2007 s. 30).

W odpowiedzi zamieszczono takie oto zdanie:

„Najwyraźniej więc nie można ustalić konkretnej daty, kiedy Bóg przestanie powoływać chrześcijan do życia w niebie” (jw. s. 31).

„Kiedy Bóg przestanie powoływać chrześcijan do życia w niebie? Biblia nie podaje dokładnej odpowiedzi na to pytanie. (...) nie możemy więc ustalić konkretnej daty, kiedy Bóg przestanie powoływać chrześcijan do życia w niebie” (Strażnica Nr 16, 2007 s. 19).
« Ostatnia zmiana: 31 Lipiec, 2015, 20:21 wysłana przez Roszada »


Offline Roszada

Odp: Wspaniały finał... czy wciąż aktulany?
« Odpowiedź #34 dnia: 31 Lipiec, 2015, 21:06 »
„To pokolenie” – pokolenie roku 1914

„Wybiegając myślą naprzód ku udrękom nękającym ziemię od pierwszej wojny światowej, powiedział również: »Nie przeminie to pokolenie, aż się to wszystko stanie«. A zatem czas wyznaczony na wprowadzenie w czyn postanowień Bożych musi być zatrważająco bliski (Marka 13:8, 30-32)” (Wspaniały finał Objawienia bliski! 1993 s. 17).

„Zanim obecne pokolenie symbolicznych szarańczy zdąży dojść do kresu swego życia, zlecone przez Jehowę zadanie polegające na obwieszczaniu Jego wyroków zostanie zakończone — ze szkodą dla wszystkich zatwardziałych bluźnierców. Chmara szarańczy nie posiadała się z radości, gdy na kongresie w roku 1919 poinformowano o wydaniu nowego czasopisma pod nazwą Złoty Wiek. Dwutygodnik ten miał zaostrzyć ton ich świadczenia.” (Wspaniały finał Objawienia bliski! 1993 s. 146-147).

   Zmiany w roku 2008, 2010 i 2014

   Skoncentrujemy się na ostatniej zmianie nauki z roku 2014, w której zsumowano dwie grupy pomazańców:

   „Jezus, podając szczegółowe proroctwo dotyczące zakończenia systemu rzeczy, powiedział: »To pokolenie na pewno nie przeminie, dopóki się to wszystko nie stanie« (odczytaj Mateusza 24:33-35). Rozumiemy, że »to pokolenie«, o którym mówił Jezus, obejmuje dwie grupy namaszczonych chrześcijan. Pierwsza z nich żyła w roku 1914 i bez trudu rozpoznała wtedy znak obecności Chrystusa. W skład tej grupy nie wchodzili ci, którzy po prostu żyli w roku 1914, ale ci, którzy w owym roku albo wcześniej zostali namaszczeni duchem jako synowie Boży (Rzym. 8:14-17). Drugą grupę wchodzącą w skład »tego pokolenia« tworzą pomazańcy żyjący współcześnie z pierwszą grupą. Ale nie chodzi jedynie o zazębianie się okresów życia chrześcijan z obu tych grup, lecz raczej okresów ich namaszczenia – członkowie tej drugiej grupy zostali namaszczeni duchem świętym, gdy przynajmniej część członków pierwszej wciąż jeszcze przebywała na ziemi. Dlatego nie każdy z dzisiejszych pomazańców należy do »tego pokolenia«, o którym mówił Jezus. Członkowie drugiej grupy posunęli się już w latach. A przecież słowa Jezusa zapisane w Ewangelii według Mateusza 24:34 upewniają nas, że przynajmniej część »tego pokolenia na pewno nie przeminie«, aż ujrzy początek wielkiego ucisku. Powinno to wzmocnić w nas przekonanie, że już wkrótce Władca Królestwa Bożego przystąpi do zniszczenia niegodziwych i zaprowadzi sprawiedliwy nowy świat (2 Piotra 3:13)” (Strażnica 15.01 2014 s. 31).


Offline Weteran

Odp: Wspaniały finał... czy wciąż aktulany?
« Odpowiedź #35 dnia: 01 Sierpień, 2015, 00:25 »
„Zanim obecne pokolenie symbolicznych szarańczy zdąży dojść do kresu swego życia, zlecone przez Jehowę zadanie polegające na obwieszczaniu Jego wyroków zostanie zakończone — ze szkodą dla wszystkich zatwardziałych bluźnierców. Chmara szarańczy nie posiadała się z radości, gdy na kongresie w roku 1919 poinformowano o wydaniu nowego czasopisma pod nazwą Złoty Wiek. Dwutygodnik ten miał zaostrzyć ton ich świadczenia.” (Wspaniały finał Objawienia bliski! 1993 s. 146-147).

Pozwolę sobie skromnie przypomnieć, że właśnie jakiś czas temu obaliłem bzdurną intepretację Rutherforda i następców dotyczącą szarańczy, czego zajawkę dałem tu;
http://swiadkowiejehowywpolsce.org/index.php?topic=1172.msg10587#msg10587

Wiem Roszada że kiedyś napisałeś mi, że nie masz czasu czytać mojego bloga, ale może ten artykuł Ci się spodoba.  ;)
Weteran

Ignoruję posty: accurate, Ebed, Efektmotyla, Efezjan, Kamil. Przebudzony, sabekk, tomek_s, ZAMOS


Offline Roszada

Odp: Wspaniały finał... czy wciąż aktulany?
« Odpowiedź #36 dnia: 01 Sierpień, 2015, 08:18 »
Koniecznie przeczytam, tym bardziej że jestem teraz jakby w temacie. :)


Offline Weteran

Odp: Wspaniały finał... czy wciąż aktulany?
« Odpowiedź #37 dnia: 01 Sierpień, 2015, 08:56 »
Koniecznie przeczytam, tym bardziej że jestem teraz jakby w temacie. :)

No to czekam na Twoją opinię.  :)
Weteran

Ignoruję posty: accurate, Ebed, Efektmotyla, Efezjan, Kamil. Przebudzony, sabekk, tomek_s, ZAMOS


Offline Roszada

Odp: Wspaniały finał... czy wciąż aktulany?
« Odpowiedź #38 dnia: 01 Sierpień, 2015, 10:28 »
No to czekam na Twoją opinię.  :)

Najbardziej podobał mi się ten fragment:
Cytuj
Jeżeli ofiarami niszczycielskiej plagi szarańczy (czyli wg WTS, ludu Jehowy) są przeciwnicy „religii prawdziwej” z kręgów czy to religijnych, czy politycznych, to w jaki sposób mieliby zgodnie z powyżej cytowanymi wersetami zostać „wynagrodzeni” i „wysławiać imię Jehowy??? Widać tu nonsensowność interpretacji WTS.

Poza tym oryginalne jest spostrzeżenie, że właśnie była im potrzebna w tym wypadku zamiana dnia Pańskiego na Jehowy.

Ale generalnie, ale prywatnie, ja się zgadzam z tym, że oni są "plagą szarańczy", choć niekoniecznie akurat tą z Biblii. :)
Jeśli chcą być tą plaga, to ja im nie zabronię.

Ja w mej książce W obronie wiary kiedyś też zamieściłem podobny komentarz dotyczący tej nagrody dla nas za te dzieła szarańczy (widać z tego, że dochodzimy do jednych lub podobnych wniosków):
Cytuj
Nie warto przeprowadzać polemiki z tą interpretacją, a wypada dodać, że dla potwierdzenia swych myśli ŚJ ukazali te stwory na ilustracjach. Szarańcza i skorpiony występują w Biblii zawsze jako istoty negatywne (Łk 10:19, 11:12, Pwt 8:15, 28:38, Wj 10:4), a Jezus swym uczniom dał „władzę stąpania po wężach i skorpionach i po całej potędze przeciwnika” Łk 10:19. O tej szarańczy Ap 9:2n. mówi, że wyszła z Czeluści, co też nie wskazuje na nic dobrego (por. Łk 8:31, Ap 11:7, 17:8, 20:3). Nawet gdyby interpretować wyżej wymienione teksty tak, jak chcą ŚJ, to okazuje się, że według tekstu Jl 2:25 Bóg wynagrodzi swemu ludowi za zniszczenia dokonane przez tę szarańczę. Ją samą zaś ma obrócić w „zaduch” i „zgniliznę” (Jl 2:20). Tych wersetów jednak ŚJ nie przytaczają.


Offline Roszada

Odp: Wspaniały finał... czy wciąż aktulany?
« Odpowiedź #39 dnia: 01 Sierpień, 2015, 10:30 »
Jednak w moim temacie dotyczącym Wspaniały finał... nie jest akurat ważne, kto jest tą szarańczą tylko, że ta szarańcza teraz się już na 'dwa pokolenia' rozrasta, choć miała zanim wymrze załatwić całe dzieło. ;)


Offline Weteran

Odp: Wspaniały finał... czy wciąż aktulany?
« Odpowiedź #40 dnia: 01 Sierpień, 2015, 11:44 »
Dzięki Roszada, że znalazłeś czas na lekturę. Fajnie, że dochodzimy do podobnych wniosków. Co oni zrobili z ludźmi, że muszą często wierzyć w takie bzdury...
« Ostatnia zmiana: 01 Sierpień, 2015, 14:20 wysłana przez Weteran »
Weteran

Ignoruję posty: accurate, Ebed, Efektmotyla, Efezjan, Kamil. Przebudzony, sabekk, tomek_s, ZAMOS


Offline Roszada

Odp: Wspaniały finał... czy wciąż aktulany?
« Odpowiedź #41 dnia: 01 Sierpień, 2015, 11:49 »
Dzięki Roszada, że znalazłeś czas na lekturę. Fajnie, że dochodzimy do podobnych wniosków. Co oni zrobili zludźmi, że muszą często wierzyć w takie bzdury...
Ja kiedyś grzebałem jaka była pierwotna wersja szarańczy. Pomógł mi Liberal.

Właśnie w tym czasopiśmie pt. Zwiastun Poranka, wydawanym przez adwentystę N. Barboura i współredaktora C. T. Russella, utożsamiono szarańczę (Ap 9:3) z muzułmanami, a okres „pięciu miesięcy” (Ap 9:5) z latami 1299-1449. Oto fragmenty z ich wspólnych publikacji:

„Piąta trąba zbiegła się z inwazją Saracenów na wschodnie obszary imperium [rzymskiego] w dniu 27 lipca R.P. 1299. I przez pięć miesięcy, czyli biorąc dzień za rok, przez 150 lat dopuszczone było dla nich dręczenie, lecz nie zabicie (werset 5)” (The Herald of the Morning listopad 1878, s. 76).

„Wypełniło się to, jak już ukazano, w najeździe Saracenów na wschodnią część imperium zapoczątkowanym w roku 1299 i trwającym aż do ostatecznej bitwy i upadku Konstantynopola; bitwa rozpoczęła się w 1449 roku, czym dokonało się 150 lat, czyli pięć proroczych miesięcy, podczas których byli oni dręczeni, lecz nie zabici (Obj. 9:5)” (The Herald of the Morning styczeń 1879, s. 3).

Później, do 1930 r. byli to metodyści:

   W roku 1917 rozpoczęło w Towarzystwie Strażnica nauczanie, że „szarańczą” z tekstu Ap 9:3 są metodyści:

   „Metodyzm uszkodził tak samo anglikańskie zrzeszenie jak i Prawdę.
[Ap ] 9:3. A z owego dymu wyszły szarańcze. – Ogromna liczba zwolenników (...)
Dano im moc. – Uczęszczać na dawne zebrania Metodystów i być świadkami »dostawania mocy« było ciekawym bardzo widokiem” (Dokonana Tajemnica 1925 [ang. 1917, 1927] s. 185).


Offline Roszada

Odp: Wspaniały finał... czy wciąż aktulany?
« Odpowiedź #42 dnia: 01 Sierpień, 2015, 19:51 »
Myślałem, że we Wspaniały finał... po 2006 r. będą ze 3 nauki do kasacji, a tu jest ich od cholerki.
Kolejny przykład:

Świecenie (jaśnienie) pomazańców z Mt 13:43

„Obecnie, pod koniec tego systemu rzeczy, duchowi bracia Jezusa ‛jaśnieją jak słońce w Królestwie Ojca swego’ (Mateusza 13:40, 43)” (Wspaniały finał Objawienia bliski! 1993 s. 225-226).

„Podczas dnia Pańskiego sprawiedliwi mieli „jaśnieć (...) jak słońce”. Zbór chrześcijański został więc przygotowany do pewnego dzieła (Mateusza 13:24-30, 36-43, BT)” (Wspaniały finał Objawienia bliski! 1993 s. 188).

   Zmiana w roku 2013

   Towarzystwo Strażnica w roku 2013 przeniosło „świecenie” pomazańców z tekstu Mt 13:43 z ziemi do nieba i z roku 1918 na przyszłość, w „niebiańskim Królestwie”:

„Piąty element to jasne świecenie. Jezus zakończył swe proroctwo słowami: »W owym czasie prawi będą świecić jasno jak słońce w królestwie ich Ojca« (Mat. 13:43). Kiedy i gdzie się to spełni? Urzeczywistnienie się tych słów nadal jest kwestią przyszłości. Jezus nie miał na myśli czegoś, co obecnie dzieje się na ziemi, lecz coś, co w przyszłości wydarzy się w niebie” (Strażnica 15.07 2013 s. 13).

„W Daniela 12:3 czytamy, że »wnikliwi [chrześcijańscy pomazańcy] będą jaśnieć jak blask przestworza«. Dzieje się tak, gdy przebywając jeszcze na ziemi, uczestniczą w dziele głoszenia. Ale Mateusza 13:43 wskazuje na czas, gdy będą jasno świecić w niebiańskim Królestwie. Wcześniej uważaliśmy, że oba wersety odnoszą się do tego samego – do działalności ewangelizacyjnej” (Strażnica 15.07 2013 s. 14).

Żmudna robota. :-\


Offline Puszek

Odp: Wspaniały finał... czy wciąż aktulany?
« Odpowiedź #43 dnia: 01 Sierpień, 2015, 21:38 »
Ja tych światełek nie ogarniam  :o Tego jest cała masa. Teraz wydali w języku angielskim książkę "Jezus - droga, prawda, życie", która ma zastąpić "Największego z ludzi". Dlaczego? Bo zmieniło, się zrozumienie.I tak w kółko. Gdy czytam twoje wyciągi zmiennych światełek, to doszedłem do wniosku, że przeciętny ŚJ nawet nie wie, że coś już jest nieaktualne (bynajmniej mówie na swoim przykładzie) nad tym się nie nadąża dosłownie.
"I chodź ucieknijmy stąd, nie chcę już oddychać tym zatrutym powietrzem! Chodź ucieknijmy stąd, nikt nie będzie mówił nam co dla nas jest najlepsze..."


Offline M

Odp: Wspaniały finał... czy wciąż aktulany?
« Odpowiedź #44 dnia: 01 Sierpień, 2015, 22:07 »
Gdy czytam twoje wyciągi zmiennych światełek, to doszedłem do wniosku, że przeciętny ŚJ nawet nie wie, że coś już jest nieaktualne (bynajmniej mówie na swoim przykładzie) nad tym się nie nadąża dosłownie.

A żebyś wiedział. Przeciętny głosiciel spytany o to jak rozumie się obecnie naukę o "tym pokoleniu" będzie dwa albo trzy "światła" do tyłu ;D. A nawet jak będzie mu coś świtało, to nie spotkałem jeszcze ani jednego, który potrafiłby tę naukę z marszu przytoczyć bez sięgania do publikacji. O wytłumaczeniu jej już nawet nie wspomnę, bo takiego wytłumaczenia nigdzie podanego nie ma (publikacje nie podają żadnych wersetów wspierających najnowszą interpretację).