Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Jakie jest pochodzenie Halloween? [Świadkowie Jehowy]  (Przeczytany 791 razy)

Offline Kyuubi

Jakie jest pochodzenie Halloween? [Świadkowie Jehowy]
« dnia: 01 Listopad, 2023, 11:46 »
Związku z tym ze mamy święto wszystkich świętych, to zajrzałem na jw.org i artkuł - Jakie jest pochodzenie Halloween?
I co przykuło mi uwagę to jeden punkt:

Przebrania, słodycze i „cukierek albo psikus”:
Według pewnej książki niektórzy Celtowie zakładali upiorne stroje, żeby błąkające się duchy „wzięły ich za swoich” i zostawiły w spokoju. Inni próbowali je obłaskawić za pomocą słodyczy (Halloween: An American Holiday, an American History, strona 4).

Na stole leży pomarańczowy pojemnik w kształcie dyni, z którego wysypują się słodycze.
W średniowiecznej Europie Kościół katolicki zaadaptował pogańskie zwyczaje i zachęcał wiernych, żeby w wigilię Wszystkich Świętych chodzili w przebraniach od domu do domu i prosili o drobne upominki w zamian za modlitwę za zmarłych

Chodzi mi o tekst który podkreśliłem, szukam w necie coś na ten temat ale nie mogę znaleźć nic. Może źle szukam?, moze wy mi w tym pomożecie?


Offline debata

Odp: Jakie jest pochodzenie Halloween? [Świadkowie Jehowy]
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Listopad, 2023, 12:09 »
Pogaństwo, w czystej postaci pogaństwo  >:D >:D


Offline Sebastian

Odp: Jakie jest pochodzenie Halloween? [Świadkowie Jehowy]
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Listopad, 2023, 13:03 »
nie jestem ekspertem od średniowiecza (przyjmijmy umownie że średniowiecze trwa od 476 n.e. do 1492 n.e.) ale...
każdy z nas pamięta Dziady Adama Mickiewicza bo była to lektura
i wielu z nas pamięta komentarze z książki do j.polskiego które tłumaczyły na czym polega starolitewski zwyczaj wywoływania duchów opisany przez Mickiewicza
i przynajmniej niektórzy z nas pamiętają wyczytane w książce do języka polskiego słowa że Kościół Katolicki nieudolnie usiłował zwalczyć ten pogański zwyczaj, ale mu się to nie udało i właśnie dlatego Mickiewicz mógł napisać to co napisał
w mojej ocenie na sprawę należy popatrzeć właśnie z tej perspektywy: katolicyzm nie "promował" pogaństwa ale był nieudolny w jego zwalczaniu
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Gremczak

Odp: Jakie jest pochodzenie Halloween? [Świadkowie Jehowy]
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Listopad, 2023, 13:51 »
Jest jakaś różnica miedzy chrześcijaństwem a pogaństwem?
Ja jej nie widzę.
Obie wersje można do jednego worka włożyć.
« Ostatnia zmiana: 01 Listopad, 2023, 13:57 wysłana przez Gremczak »


Offline rychtar

Odp: Jakie jest pochodzenie Halloween? [Świadkowie Jehowy]
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Listopad, 2023, 07:01 »

Przebrania, słodycze i „cukierek albo psikus”:
Według pewnej książki niektórzy Celtowie zakładali upiorne stroje, żeby błąkające się duchy „wzięły ich za swoich” i zostawiły w spokoju. Inni próbowali je obłaskawić za pomocą słodyczy (Halloween: An American Holiday, an American History, strona 4).

Mnie zastanawia co to za "pewna książka"? Bo skoro powołują się na "pewną książkę" to dobrym obyczajem jest podanie autora, nazwy książki i konkretnego miejsca. Widocznie jest ona niewygodna dla JW.ORG skoro nie podają szczegółów źródła. Zresztą to ich taktyka od wielu lat. Jak źródło jest przychylne organizacji to chętnie podają konkretne nazwy, inaczej się mają sprawy w przypadku nieprzychylnych źródeł organizacji, wtedy lepiej napisać "pewna książka", "pewien autor" itd. bo jeszcze czegoś ciekawego ludzie dowiedzieliby się. To takie moje małe spostrzeżenie o poranku :)
Du...Du hast...Du hast mich...Du hast mich...Du hast mich gefragt
Du hast mich gefragt
Du hast mich gefragt und ich hab' nichts gesagt


Offline Turbulent_Business

Odp: Jakie jest pochodzenie Halloween? [Świadkowie Jehowy]
« Odpowiedź #5 dnia: 02 Listopad, 2023, 07:56 »
Mnie zastanawia co to za "pewna książka"? Bo skoro powołują się na "pewną książkę" to dobrym obyczajem jest podanie autora, nazwy książki i konkretnego miejsca. Widocznie jest ona niewygodna dla JW.ORG skoro nie podają szczegółów źródła. Zresztą to ich taktyka od wielu lat. Jak źródło jest przychylne organizacji to chętnie podają konkretne nazwy, inaczej się mają sprawy w przypadku nieprzychylnych źródeł organizacji, wtedy lepiej napisać "pewna książka", "pewien autor" itd. bo jeszcze czegoś ciekawego ludzie dowiedzieliby się. To takie moje małe spostrzeżenie o poranku :)

W zdrowym umysle odnosnik typu "pewna ksiazka" powinien zapalic wielka czerwona migajaca lampe i umysl taki powinine nakazac bezwzgledne potraktowanie takiego odnosnika, jak i calego artykulu, jako niewyarygodnych. To pokazuje co sekta robi z glowami owieczek...

Lepsze sa pytania bez odpowiedzi, niz odpwiedzi ktorych nie mozna zakwestionowac


Offline Gremczak

Odp: Jakie jest pochodzenie Halloween? [Świadkowie Jehowy]
« Odpowiedź #6 dnia: 02 Listopad, 2023, 10:14 »
Gdy ja z nimi rozmawiałem, rozmawiam to używam takie samego zwrotu jak oni.
W pewnej książce powiedziano zupełnie co innego.
Pytam wtedy.
Więc gdzie leży prawda?


Offline agent terenowy

Odp: Jakie jest pochodzenie Halloween? [Świadkowie Jehowy]
« Odpowiedź #7 dnia: 02 Listopad, 2023, 14:33 »
Jak to gdzie? To oczywiste, że w pewnej książce. 😅😅😅😅😅😅
"Wszyscy, którymi kieruje duch Boży, naprawdę są synami Bożymi" (Rz 8:14 NŚ rew.)


Offline Sebastian

Odp: Jakie jest pochodzenie Halloween? [Świadkowie Jehowy]
« Odpowiedź #8 dnia: 02 Listopad, 2023, 18:58 »
napisali "pewna" książka gdyż chcieli podać "niepewną" informację :)
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Nadaszyniak

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 6 000
  • Polubień: 8491
  • Psychomanipulacja owieczek # wielkiej wieży(Ww)
Odp: Jakie jest pochodzenie Halloween? [Świadkowie Jehowy]
« Odpowiedź #9 dnia: 02 Listopad, 2023, 21:05 »
napisali "pewna" książka gdyż chcieli podać "niepewną" informację :)
(mtg): takie sformułowanie wzbudza zaciekawienie  >:D


Offline Kyuubi

Odp: Jakie jest pochodzenie Halloween? [Świadkowie Jehowy]
« Odpowiedź #10 dnia: 03 Listopad, 2023, 16:17 »
Dobra dobra ale gdzie ja znajdę tą pewną książkę ?
Moze zapytac o to samych świadków?


Offline agent terenowy

Odp: Jakie jest pochodzenie Halloween? [Świadkowie Jehowy]
« Odpowiedź #11 dnia: 03 Listopad, 2023, 17:59 »
Dobra dobra ale gdzie ja znajdę tą pewną książkę ?
Moze zapytac o to samych świadków?
Ta książka jest tak pewna, że nie ma potrzeby jej sprawdzać, ani się nie godzi jej szukać. 😅😅😅
"Wszyscy, którymi kieruje duch Boży, naprawdę są synami Bożymi" (Rz 8:14 NŚ rew.)


Offline Sebastian

Odp: Jakie jest pochodzenie Halloween? [Świadkowie Jehowy]
« Odpowiedź #12 dnia: 03 Listopad, 2023, 18:35 »
Dobra dobra ale gdzie ja znajdę tą pewną książkę ?
np. tutaj :) link poniżej :)
https://www.amazon.com/Halloween-American-Holiday-History/dp/1565543467
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Sebastian

Odp: Jakie jest pochodzenie Halloween? [Świadkowie Jehowy]
« Odpowiedź #13 dnia: 03 Listopad, 2023, 19:49 »
chcę wyraźnie wyodrębnić dwie odrębne kwestie:

po pierwsze, strażnica nadużywa wyrażeń typu "w pewnym kraju", "w pewnej książce", "pewien naukowiec", itd. itp. a słownictwo to służy zamaskowaniu źródła informacji które w wielu wypadkach może być niewygodne dla strażnicy

po drugie, akurat w tym konkretnym przypadku o który zapytał autor wątku, sytuacja jest odmienna, gdyż podano nie tylko tytuł książki, ale nawet stronę, a sama książka jest do nabycia na Amazonie.
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Nadaszyniak

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 6 000
  • Polubień: 8491
  • Psychomanipulacja owieczek # wielkiej wieży(Ww)
Odp: Jakie jest pochodzenie Halloween? [Świadkowie Jehowy]
« Odpowiedź #14 dnia: 03 Listopad, 2023, 20:17 »
po drugie, akurat w tym konkretnym przypadku o który zapytał autor wątku, sytuacja jest odmienna, gdyż podano nie tylko tytuł książki, ale nawet stronę, a sama książka jest do nabycia na Amazonie.
(mtg): a myślałem, to "SREBRZANKA", gdybym się założył musiałbym za kare wrócić w podskokach do (Ww), ''Boziu'', ''Boziu" dobrze, że ugryzłem sie w jęzor  >:D