Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Dzień dziecka - czy sj mogą go obchodzić?  (Przeczytany 644 razy)

Offline falafel

Dzień dziecka - czy sj mogą go obchodzić?
« dnia: 27 Sierpień, 2023, 16:03 »
Szukałem w biblioteczkach i po jw orgach. Jest jakieś oficjalne info w tej sprawie?


Offline NieZnaPrawdy

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 297
  • Polubień: 2231
  • Między ślepymi jednooki królem
Odp: Dzień dziecka - czy sj mogą go obchodzić?
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Sierpień, 2023, 16:07 »

Mogą >:D

1 Koryntian 6:12 PLNT

Wszystko mi wolno, ale nie wszystko przynosi pożytek. Wszystko mi wolno, ale ja niczemu nie dam się zniewolić.


Online donadams

Odp: Dzień dziecka - czy sj mogą go obchodzić?
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Sierpień, 2023, 16:24 »
To ja może odpowiem z doświadczeń z mojego i moich znajomych dzieciństwa w tej wspaniałej organizacji :)

Tematu dnia dziecka się nie podejmuje, ale jest ciche przyzwolenie, żeby korzystać. Wszystkie znane mi osoby korzystały z cukierków, prezentów czy jakichś drobnych atrakcji szkolnych w tym zakresie. Niektórzy znani mi rodzice narzekali na składki płacone w szkole, że idą między innymi "na ten dzień dziecka", co wydaje mi się, że wynika to z ogólnej awersji świadków Jehowy do jakichkolwiek okazji (pomijając tych, na których można pić, takich jak rocznice ślubów). Niektórzy rodzice nie zabierali dzieci na pozaszkolne atrakcje tego typu, uważając, że mogłoby to być gorszące. Inni znów nie mieli takich problemów i jak gdzieś ustawiały się jakieś miejskie czy inne atrakcje na dzień dziecka, to swoje dzieci tam brali.

Natomiast przez całą moją jw karierę, temat dnia dziecka był podniesiony chyba tylko raz i to w bardzo niewielkim gronie, co każe mi myśleć, że jest milczące przyzwolenie jeśli ktoś bardzo chce.

Natomiast ten werset powyżej zawsze uwielbiałem - szczególnie, że gdy używa go świadek, to tylko po to, żeby pokazać, że jednak nie możesz czegoś robić :D
Chrystus umarł za nasze grzechy, został pogrzebany i trzeciego dnia zmartwychwstał - zgodnie z Pismem.


Offline Sebastian

Odp: Dzień dziecka - czy sj mogą go obchodzić?
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Sierpień, 2023, 23:58 »
ja pamiętam że dzień dziecka był zabroniony
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Gremczak

Odp: Dzień dziecka - czy sj mogą go obchodzić?
« Odpowiedź #4 dnia: 28 Sierpień, 2023, 00:13 »

Natomiast ten werset powyżej zawsze uwielbiałem - szczególnie, że gdy używa go świadek, to tylko po to, żeby pokazać, że jednak nie możesz czegoś robić :D
Mogą >:D

1 Koryntian 6:12 PLNT

Wszystko mi wolno, ale nie wszystko przynosi pożytek. Wszystko mi wolno, ale ja niczemu nie dam się zniewolić.
Ten werset przeczy temu co mówią ŚJ.
Szczególnie druga część.

Pierwsza natomiast pozbawiona jest jakiejkolwiek logiki.


Online donadams

Odp: Dzień dziecka - czy sj mogą go obchodzić?
« Odpowiedź #5 dnia: 28 Sierpień, 2023, 09:38 »
Nie wiem w jakim sensie widzisz w nim brak logiki, no chyba że poszukujesz w tym jednym zdaniu jakiejś transcendentnej prawdy :)

Biorąc pod uwagę kontekst jak i całość nauki chrześcijańskiej, oczywiste jest to, że wszystko nie oznacza wszystkiego. Jest to pewien zabieg występujący w różnych kulturach oraz różnych językach, w tym w języku polskim:

- Będę kandydować!
- Każdy może kandydować, ale nie każdy może coś zmienić!

Oczywiście nie każdy może kandydować, chociaż większość tak, ale jest to zabieg mający na celu uwydatnienie pewnej kwestii.

Natomiast druga część tego zdania wskazuje na to, że ze względu na przyjęte założenia, cele, dążenia danej osoby, można podejmować lepsze i gorsze decyzje. Czyny ludzkie nie są zawieszone w próżni i zawsze mają jakiś kontekst, w którym następuje ich różnego rodzaju ocena.

Więc wydaje mi się, że to ma sens.

Natomiast nie ma sensu wykorzystywanie tego wersetu do tego, żeby jednak tłumaczyć, iż większości rzeczy nie można.
Chrystus umarł za nasze grzechy, został pogrzebany i trzeciego dnia zmartwychwstał - zgodnie z Pismem.


Offline szymonbudny

  • Pionier
  • Wiadomości: 858
  • Polubień: 648
  • https://unitarianin.wordpress.com
    • https://unitarianin.wordpress.com
Odp: Dzień dziecka - czy sj mogą go obchodzić?
« Odpowiedź #6 dnia: 28 Sierpień, 2023, 11:14 »
Ja zastanwiam się czy mogę obchodzić "Dzień kota"?
Czy mogę kupić mu wypasioną saszetę czy też wbiję go w pychę i spowoduję jego duchowy upadek? ;)


EDIT:
Oczywiście jestem za Dniem dziecka i piszę to, bo wprowadzanie coraz to kolejnych zakazów i taka mentalność "czego by tu jeszcze zakazać?" jest patologiczna.
Bo zakazanie czegoś wiąże się od razu ze ścganiem tych, którzy ten zakaz łamią.


Jako były katolik mam podobne wspomnienia z np. osobami pracującymi w Wielkanoc czy inneświeta. Albo łamiącymi post.
Oczywiście nikt tam nikogo nie wyklucza z kościoła za to, ale stoi za tym jakaś podobna forma mentalności.

« Ostatnia zmiana: 28 Sierpień, 2023, 11:57 wysłana przez szymonbudny »
Wszyscy, którzy wierzą, że Jezus jest Chrystusem, są dziećmi Bożymi. I każdy, kto kocha Ojca, kocha też Jego dzieci. [1J 5:1 PNŚ 2018]


Offline Gremczak

Odp: Dzień dziecka - czy sj mogą go obchodzić?
« Odpowiedź #7 dnia: 28 Sierpień, 2023, 16:17 »
Nie wiem w jakim sensie widzisz w nim brak logiki, no chyba że poszukujesz w tym jednym zdaniu jakiejś transcendentnej prawdy :)

Biorąc pod uwagę kontekst jak i całość nauki chrześcijańskiej, oczywiste jest to, że wszystko nie oznacza wszystkiego. Jest to pewien zabieg występujący w różnych kulturach oraz różnych językach, w tym w języku polskim:

- Będę kandydować!
- Każdy może kandydować, ale nie każdy może coś zmienić!

Oczywiście nie każdy może kandydować, chociaż większość tak, ale jest to zabieg mający na celu uwydatnienie pewnej kwestii.

Natomiast druga część tego zdania wskazuje na to, że ze względu na przyjęte założenia, cele, dążenia danej osoby, można podejmować lepsze i gorsze decyzje. Czyny ludzkie nie są zawieszone w próżni i zawsze mają jakiś kontekst, w którym następuje ich różnego rodzaju ocena.

Więc wydaje mi się, że to ma sens.

Natomiast nie ma sensu wykorzystywanie tego wersetu do tego, żeby jednak tłumaczyć, iż większości rzeczy nie można.
Skomentuję to króciutko.
Są pewne grupy, religijne też,że mają zawężone widzenie i nie potrafią dostrzec pożytku.


Online donadams

Odp: Dzień dziecka - czy sj mogą go obchodzić?
« Odpowiedź #8 dnia: 28 Sierpień, 2023, 20:07 »
No dobrze ale w takim razie to znaczy, że raczej nie widzisz logiki w postępowaniu określonych grup, a nie w samym przytoczonym fragmencie. Nie wiem, może my się zwyczajnie nie rozumiemy?  ::)
Chrystus umarł za nasze grzechy, został pogrzebany i trzeciego dnia zmartwychwstał - zgodnie z Pismem.


Offline Gremczak

Odp: Dzień dziecka - czy sj mogą go obchodzić?
« Odpowiedź #9 dnia: 28 Sierpień, 2023, 21:06 »
Wszystko mi wolno ale ja niczemu nie dam się zniewolić.
Pisałem wcześniej,że to przeczy ŚJ.
Chcąc być SJ nie wszystko wolno.
SJ są zniewoleni przez własne doktryny.

Wszystko mi wolno ale nie wszystko przynosi pożytek.
Rozchodzie się o tych  co stosują się do tych słów i uważają te słowa za wielką mądrość.
Mają zawężone  widzenie i nie potrafią dostrzec pożytku.

« Ostatnia zmiana: 28 Sierpień, 2023, 21:10 wysłana przez Gremczak »


Offline Storczyk

Odp: Dzień dziecka - czy sj mogą go obchodzić?
« Odpowiedź #10 dnia: 28 Sierpień, 2023, 21:38 »
Nie mogą obchodzić dnia dziecka.
Może  tam poszczególny słaby duchowo pokryjomu kupuję i świętuję, i ma wyrzuty sumienia.
To jest świeckie niebiblijne i zbędnie wbijające dzieci w pychę , takie było przesłanie.
Nie pochwali się nikt taką próżnością wobec własnej pociechy:) Pociecha też się lepiej nie chwali bo nie będzie dobrym budującym towarzystwem do zabawy  :)








Offline Nadaszyniak

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 6 000
  • Polubień: 8491
  • Psychomanipulacja owieczek # wielkiej wieży(Ww)
Odp: Dzień dziecka - czy sj mogą go obchodzić?
« Odpowiedź #11 dnia: 28 Sierpień, 2023, 21:46 »
(mtg):  >:D


Offline Marek Aureliusz

Odp: Dzień dziecka - czy sj mogą go obchodzić?
« Odpowiedź #12 dnia: 29 Sierpień, 2023, 10:40 »
W każdym przypadku jakakolwiek zabawa czy jakikolwiek dzień skądkolwiek jest zakazany.
To niepotrzebne zwracanie uwagi na człowieka.
Zamiast tego należy podziękować w modlitwie za Ciało Kierownicze


Online donadams

Odp: Dzień dziecka - czy sj mogą go obchodzić?
« Odpowiedź #13 dnia: 29 Sierpień, 2023, 17:04 »
W każdym przypadku jakakolwiek zabawa czy jakikolwiek dzień skądkolwiek jest zakazany.
To niepotrzebne zwracanie uwagi na człowieka.
Zamiast tego należy podziękować w modlitwie za Ciało Kierownicze

Znów wyjdę na obrońcę organizacji ale co mi tam...

Nie przesadzajcie już :)
Chrystus umarł za nasze grzechy, został pogrzebany i trzeciego dnia zmartwychwstał - zgodnie z Pismem.


Offline falafel

Odp: Dzień dziecka - czy sj mogą go obchodzić?
« Odpowiedź #14 dnia: 30 Sierpień, 2023, 06:15 »
Ale są na to jakieś podstawy? Artykuł?