Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Które nowe światło Was najbardziej zauroczyło czy zbulwersowało?  (Przeczytany 30182 razy)

Offline Roszada

Odp: Które nowe światło Was najbardziej zauroczyło czy zbulwersowało?
« Odpowiedź #15 dnia: 02 Lipiec, 2015, 15:54 »
Mnie zadziwił ten 'zakaz' prywatnych spotkań biblijnych.
Co opisała Nasza Służba Królestwa Nr 9, 2007 s. 7
« Ostatnia zmiana: 02 Lipiec, 2015, 15:59 wysłana przez Roszada »


Offline M

Odp: Które nowe światło Was najbardziej zauroczyło czy zbulwersowało?
« Odpowiedź #16 dnia: 02 Lipiec, 2015, 17:11 »
Dokładnie to miałem na myśli Roszada. A do tego list z 18 czerwca 2013 odnośnie przygotowań do Strażnicy w grupach:

Cytuj
W niniejszym liście chcielibyśmy poruszyć sprawę grupowego przygotowywania się do studium Strażnicy. Nadzorcy podróżujący zwracają uwagę na rosnącą skalę tego zjawiska. (...) W wielu wypadkach takie wspólne przygotowania do zebrań odbywają się bez właściwego duchowego przewodnictwa, zdarza się nawet, ze w obecności starszych prowadzą je słudzy pomocniczy lub inni niezamianowani bracia.

(...)

Zapewne dobrze orientujecie się, czy taki problem dotyczy również Waszego zboru. Jeśli tak, to z osobami organizującymi tego typu spotkania omówcie myśli z naszych publikacji, które zawierają zasady dotyczące przygotowywania się do zebrań zborowych. Wyjaśnijcie, ze takie przygotowanie zazwyczaj powinno odbywać się w gronie rodziny lub indywidualnie. Tworzenie prywatnych grup wspólnego studium Biblii nie jest zalecane przez organizacje i prosimy o zaprzestanie tej praktyki.

Warto zwrócić uwagę na zdanie: "Tworzenie prywatnych grup wspólnego studium Biblii nie jest zalecane przez organizacje". Pokazuje to jaki naprawdę stosunek organizacja ma do osób, które samodzielnie czytają Biblię i wyciągają wnioski.
« Ostatnia zmiana: 02 Lipiec, 2015, 17:12 wysłana przez M »


Offline Ariana

Odp: Które nowe światło Was najbardziej zauroczyło czy zbulwersowało?
« Odpowiedź #17 dnia: 02 Lipiec, 2015, 18:37 »
Najbardziej ucieszylo mnie nowe postanowienie odnośnie zmniejszenia liczby zebran ;-) hehe
Wiem, że to nie jest jaśniejsze światło, ale to była największa radość i ulga ;-)
 ;D

Gdybym była w organizacji to tez by mnie to bardzo ucieszyło:)
A najbardziej chyba cieszyłabym się ze zniesienia nakazu głoszenia :D


Offline Roszada

Odp: Które nowe światło Was najbardziej zauroczyło czy zbulwersowało?
« Odpowiedź #18 dnia: 02 Lipiec, 2015, 18:41 »
A najbardziej chyba cieszyłabym się ze zniesienia nakazu głoszenia :D
Ależ nie ma przecież obowiązku głoszenia.
Znam takich co całymi latami byli tylko 'zagrzańcami' w sali królestwa.
Nawet palili papierosy. Chodzili sobie na zebranka, będąc latami zainteresowanymi.
Nikt ich nie wyrzucał ani nawet nie namawiał na głoszenie, skoro palili. :-\


Offline Ariana

Odp: Które nowe światło Was najbardziej zauroczyło czy zbulwersowało?
« Odpowiedź #19 dnia: 02 Lipiec, 2015, 18:45 »
Ależ nie ma przecież obowiązku głoszenia.
Znam takich co całymi latami byli tylko 'zagrzańcami' w sali królestwa.
Nawet palili papierosy. Chodzili sobie na zebranka, będąc latami zainteresowanymi.
Nikt ich nie wyrzucał ani nawet nie namawiał na głoszenie, skoro palili. :-\

Że też ja palić nie chciałam, no....


Offline M

Odp: Które nowe światło Was najbardziej zauroczyło czy zbulwersowało?
« Odpowiedź #20 dnia: 02 Lipiec, 2015, 18:47 »
[Tu było coś o wykluczaniu za palenie, ale nie zauważyłem, że Roszada pisze o zainteresowanych, których wykluczyć nie ma jak ;)]
« Ostatnia zmiana: 02 Lipiec, 2015, 18:52 wysłana przez M »


Offline Roszada

Odp: Które nowe światło Was najbardziej zauroczyło czy zbulwersowało?
« Odpowiedź #21 dnia: 02 Lipiec, 2015, 18:58 »
Mojego znajomego, który był starszym, matka chodziła na zebrania, Biblie miała stale przy łóżku, niczym modlitewnik (sam widziałem), a chrztu nie brała. On z nią mieszkał, a siostra jego pionierka także.
Pytam, czemu matka nie chrzci się. Odpowiedź jego, bo chce nadal palić papierosy. ;)


Offline Roszada

Odp: Które nowe światło Was najbardziej zauroczyło czy zbulwersowało?
« Odpowiedź #22 dnia: 02 Lipiec, 2015, 20:22 »
Z moich odkryć ten fragment mnie zaszokował, znając podejście Towarzystwa do figur:

Postać z Kamienia
Niektórzy bracia do biura piszą odnośnie tego, że bracia niemieccy w Magdeburgu wyrzeźbili z kamienia postać reprezentującą naszego Pana, że to jest dla nich zgorszeniem
. Należy pamiętać, że nikt z tamtejszych braci nie oddaje czci temu kamieniowi. Ta postać nie jest niczem więcej jak jest fotografja lub pewien obraz. Prawie w każdem mieszkaniu, bądź rodziny będącej w Prawdzie, bądź rodziny poza Prawdą, znajdują się obrazy naszego Pana. Obrazy te przedstawiają naszego Pana tylko na papierze. Dana postać przedstawia naszego Pana w kamieniu. Nie zauważamy nigdzie, by Pismo Święte było przeciw jednej lub drugiej reprezentacji. Naturalnie, gdyby ktoś kłaniał się takiej postaci, to byłoby bardzo złem i nie na miejscu. Lecz nic podobnego nie jest czynione. Żadna taka myśl nie przyszła do głowy tych braci, którzy wyrzeźbili daną postać. Przez niektórych braci przytaczany ustęp Pisma Świętego, odnośnie znania Chrystusa według ciała, wcale się do tego nie odnosi. Gdyby to byłoby prawdą, to każdy obraz albo każde malowidło reprezentujące naszego Pana musiałoby być wyrzucone. Nie jest dobrze brać tych rzeczy tak krańcowo. Żaden prawdziwy chrześcijanin nie chwali Pana przez patrzenie się na obraz jako na podobiznę Jego. Wcale nie myśleli tak ci, którzy tę kamienną postać przygotowali. To raczej upamiętnia fakty, że bracia przy kopaniu znaleźli kamień i jeden z nich będąc rzeźbiarzem wyrzeźbił postać Pana Jezusa, która została postawiona na podwórku. To jest tylko upamiętnieniem jak mogłoby być upamiętnione przez malowidło. Nikt nie powinien obrażać się tem” (Strażnica 01.01 1927 s. 9).

Zauważcie zgorszyło to nie ludzi ze świata ale głosicieli Towarzystwa.
Jak umiejętnie Towarzystwo umiało bronić swego. :)


Offline R2D2

  • Pionier
  • Wiadomości: 700
  • Polubień: 114
  • "Umiesz mówić prawdę? Naucz się też jej słuchać. "
Odp: Które nowe światło Was najbardziej zauroczyło czy zbulwersowało?
« Odpowiedź #23 dnia: 03 Lipiec, 2015, 09:00 »
Wyjścia 20:4 Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią!
5 Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą.

To jest w dwóch wersetach. Osobne zdania.
Nie bedziesz czynił obrazu , rzeźby!

Więc ich tłumaczenie się nie broni!


Ich tłumaczenie powinno brzmieć tak
Inni malują i robią rzeźby i TO BAŁWOCHWALSTWO
Ale jak my namalujemy powiesimy i wyrzeźbimy to jest jak najbardziej ok!
przynajmniej byłoby uczciwie.....
Miłość nigdy nie ustaje..., [nie jest] jak proroctwa, które się skończą 1 Kor 13:8


Offline Fantom

Odp: Które nowe światło Was najbardziej zauroczyło czy zbulwersowało?
« Odpowiedź #24 dnia: 03 Lipiec, 2015, 09:42 »
Wydawało mi sie ,że pisma hebrajskie nie były podzielone na wersety.Jeżeli to ja sie nje mylę,wtedy to ma sens.Czyli można zrobić sobie cokolwiek,ale nie uważać tego za bóstwo,nie czcić tego ,nie padać przed tym na kolana czy całować, adorować.
 5 wers zwraca wyraźnie uwagę komu nie należy się kłaniać .5 Nie będziesz oddawał im pokłonu.Im czyli komu?Temu co zostało zawarte w treści 4 wersetu.
 Ktoś w domu ma obraz lub rzeźbę psa lub kota.Przecież nie są spełnione powyższe warunki. Gdyby tak było to ,że pierwszy wers nie ma związku z nastepnym ,to musielibyśmy być tak jak muzułmanie.U nich właśnie nie wolno przedstawiać żadnej podobizny człowieka czy zwierzęcia.

Akurat w tym miejscu zgadzam sie z argumentacja WTS.Niektórzy starali sie być zbyt nadgorliwi.Nie było ubóstwiania,całowania,adorowania
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Offline R2D2

  • Pionier
  • Wiadomości: 700
  • Polubień: 114
  • "Umiesz mówić prawdę? Naucz się też jej słuchać. "
Odp: Które nowe światło Was najbardziej zauroczyło czy zbulwersowało?
« Odpowiedź #25 dnia: 03 Lipiec, 2015, 09:47 »
no własnie.... czekałam na taką argumentację.....

wyobaź sobie teraz jak swiadkowie traktują tę rzeźbę! Czy jest to taka zwykła rzeźba? jak żaba przy oczku wodnym, którą pies może obsikać?????
A jak traktują "obrazki" wiszące w domach w ramkach?????

podpowiem, są traktowane jak "święte"......

Miłość nigdy nie ustaje..., [nie jest] jak proroctwa, które się skończą 1 Kor 13:8


Offline M

Odp: Które nowe światło Was najbardziej zauroczyło czy zbulwersowało?
« Odpowiedź #26 dnia: 03 Lipiec, 2015, 09:56 »
Wyjścia 20:4 Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią!
5 Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą.

Tak tylko to tu zostawię ::)



Offline Fantom

Odp: Które nowe światło Was najbardziej zauroczyło czy zbulwersowało?
« Odpowiedź #27 dnia: 03 Lipiec, 2015, 10:03 »
Nie moge udzielic odpowiedzi jak traktują, bo nie spotkłem się z podobnym przypadkiem.Ja się odnoszę do korekty z WTS z 1927r.Moim zdaniem mieli rację.Krzyże przydrożne ,kapliczki też są obsikiwane ,a w domu?
  Ja osobiście nie robiłbym czegos takiego na swoim podwórku.Bo po co i do czego miałoby mi byc to potrzebne?Jednak gdybym przejął jakis majątek z całym inwentarzem ,w tym rzeźbę Jezusa wykonaną przez katolickiego artystę,to mogłoby sobie to stać.Lubie sztukę .Miałbym do niej  takie podejście, jak  do innych ''nie świętych'' figur,obrazów.
 Ja nie miałbym oporów pójść do sklepu katolickiego z dewocjonaliami i kupić obraz lub rzeźbę przedstawiającego Jezusa.Tylko,że mój punkt widzenia i traktowania go byłby inny.
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Offline Fantom

Odp: Które nowe światło Was najbardziej zauroczyło czy zbulwersowało?
« Odpowiedź #28 dnia: 03 Lipiec, 2015, 10:06 »
jotwuorg to ich nowo narodzone dziecko,którym sie wszyscy zachwycają.Tylko tyle.Jak dziecko podrośnie i ptrzybedzie mu latek,to euforia również minie.
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Offline R2D2

  • Pionier
  • Wiadomości: 700
  • Polubień: 114
  • "Umiesz mówić prawdę? Naucz się też jej słuchać. "
Odp: Które nowe światło Was najbardziej zauroczyło czy zbulwersowało?
« Odpowiedź #29 dnia: 03 Lipiec, 2015, 10:09 »
A ja powiem tyle, że powiedz co chcesz udowodnić a znajde CI werset.

Kazdy interpretator sobie udowodni biblia co chce!
dlatego według mnie nie może byc ona słowem bożym.
Miłość nigdy nie ustaje..., [nie jest] jak proroctwa, które się skończą 1 Kor 13:8