Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Dylematy z duszą  (Przeczytany 1813 razy)

Offline Stanisław Klocek

Dylematy z duszą
« dnia: 05 Styczeń, 2023, 20:07 »

Robię film na YT. Potrzebuję mądrych argumentów na temat istnienia duszy, czegoś co jest inne niż ciało fizyczne. Będę zadawał utrudniające pytania, a wszyscy niech starają  przekonywać w  istnienie duszy tak, jak odpowiadałby sam Bóg lub zwolennicy nauki, nawet będąc ateistami.
Cytuj
Jeśli kogoś będzie nęcić nie odpowiadać wprost na pytanie, a co innego, to proszę o przedstawianie uwag, ale niech robi -->tu w Śmietniku. W razie potrzeb, o te ciekawsze spostrzeżenia poproszę w odpowiedniej chwili o umieszczenie w tym wątku, przy wskazanym pytaniu.
Pytanie.
  • Czym się charakteryzuje, lub jakie czynniki dowodzą istnienia duszy ludzkiej, zarówno w ciele fizycznym, jak i poza nim?
  • Przyjmując istnienie duszy chrześcijańskiej to, czy Bóg stwarza tylko ludziom?
Wzór odpowiedzi na pytania: Odp. 1. treść ... Odp. 2. treść ... itd. itp.

Inne wątki o duszy: (ewentualnie pomocne do komentarzy)
Dusza-przekłady biblijne, - w nim; zestaw wersów
DUSZA CZY NIEŚMIERTELNA?
Dusza nieśmiertelna według PNŚ
Ez 18:4, 20 - o jakiej duszy mówią teksty?
"Wzburzona dusza" zniknęła - zmiana w Ps 42,5
« Ostatnia zmiana: 05 Styczeń, 2023, 20:09 wysłana przez Stanisław Klocek »


Offline Do

Odp: Dylematy z duszą
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Styczeń, 2023, 20:39 »
Jedyna dusza jaka według mnie istnieje to ta od starego żelaska.
Pozdrawiam
Do


Offline Stanisław Klocek

Odp: Dylematy z duszą
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Styczeń, 2023, 21:26 »

  • Czym się charakteryzuje, lub jakie czynniki dowodzą istnienia duszy ludzkiej, zarówno w ciele fizycznym, jak i poza nim?
  • Przyjmując istnienie duszy chrześcijańskiej to, czy Bóg stwarza tylko ludziom?
  • Co dowodzi, że stworzono człowiekowi duszę w chwili zapłodnienia? (gdzie o tym w Biblii?)
Wzór odpowiedzi na pytania: Odp. 1. treść ... itd



Offline Gremczak

Odp: Dylematy z duszą
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Styczeń, 2023, 21:43 »
biblia gdańska 1 mojż.2;7.
Dusza to człowiek.
Nie coś odrębnego.


Offline Storczyk

Odp: Dylematy z duszą
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Styczeń, 2023, 10:19 »
Bardzo ciekawy.Ale trudny temat aby go rozszyfrować.
Pamiętam jak moja babcia ( katoliczka)  gdy nie było długo nikogo na ulicy mawiała " nie ma ani żywej duszy".
To były czasy gdy naturalna wieczorna medytacja była na porządku dziennym bynajmniej u mojej babci, czasy bez tv i radia. Tylko okno i książka 
Później gdy zostałam świadkiem.Uczyli mnie tego samego dusza to człowiek . Gaśnie jak zdmuchnięta świeczka.
W Biblii też raczej przeważa za tym, że dusza to energia. Do mnie nikt nigdy nie przyszedł .
Do mojej dużo starszej siostry przychodziła długo w/w babcia.
Do mojej bratanicy raz ojciec, niemal codziennie mama i jej babcia, Była przejęta, że chcą ją zabrać ...





 





Offline Stanisław Klocek

Odp: Dylematy z duszą
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Styczeń, 2023, 16:28 »
biblia gdańska 1 mojż.2;7.Dusza to człowiek.
Jestem tego samego zdania. Mimo tego, chcę polemizować z wierzącymi w nieśmiertelność duszy i ich argumentami. Jeśli przyjęć Rdz 2:7 jako podstawę, jakoby Bóg stwarza duszę w chwili zapłodnienia kobiety. To.
Cytuj
KKK 366 Kościół naucza, że każda dusza duchowa jest bezpośrednio stworzona przez Boga (...) nie jest ona "produktem" rodziców – i jest nieśmiertelna (...) nie ginie więc po jej oddzieleniu się od ciała w chwili śmierci i połączy się na nowo z ciałem w chwili ostatecznego zmartwychwstania.
W związku z tym Biblia donosi, że początkiem duszy jest pierwsze pojawienie się krwi w płodzie. Słusznie, krew przestaje krążyć, mózg umiera, życie przestaje istnieć lub dusza, zależnie od przekładu.
Cytuj
Kpł 17:14 BT - Bo życie wszelkiego ciała jest we krwi jego ...
NBG - Gdyż duszą każdej cielesnej natury jest jej krew ... 
BJW - Dusza bowiem każdego ciała we krwi jest. ...
Rabini, że po 40 dniach od zapłodnienia. Podobnie Tomasz z Akwinu (1225-74)  że chłopiec otrzymuje duszę po 40 dniach od zapłodnienia, a dziewczynka po 90. Współczesna nauka medyczna, że od 28 do 40 dni powstaje serduszko. Skoro istnienie duszy ma ścisły związek z krwią i życiem to pytanie 4-te.
  • Czym się charakteryzuje, lub jakie czynniki dowodzą istnienia duszy ludzkiej, zarówno w ciele fizycznym, jak i poza nim?
  • Przyjmując istnienie duszy chrześcijańskiej to, czy Bóg stwarza tylko ludziom?
  • Co dowodzi, że stworzono człowiekowi duszę w chwili zapłodnienia? (gdzie o tym w Biblii?)
  • Kiedy Bóg stwarza duszę, w chwili poczęcia, pojawienia się krwi, a może pierwszego samodzielnego oddechu noworodka (Rdz 2:7)?
Bardzo ciekawy. Ale trudny temat aby go rozszyfrować.
Pomożecie? Pytał ktoś. Podobnie Bóg - pomóżcie rozwiązać węzeł gordyjski.





Offline Gremczak

Odp: Dylematy z duszą
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Styczeń, 2023, 19:27 »
Wg reinkarnacji dusza (ta część niematerialna poprzedniej osoby)reinkarnuje z chwilą pierwszych ruchów płodu.


Offline NieZnaPrawdy

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 297
  • Polubień: 2229
  • Między ślepymi jednooki królem
Odp: Dylematy z duszą
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Styczeń, 2023, 00:02 »
Gdyby duszę nadawano w momencie zapłodnienia to bliźnięta jednojajowe posiadałyby jedną wspólna.


Offline Storczyk

Odp: Dylematy z duszą
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Styczeń, 2023, 20:29 »
Ks.Artur Katolo w cyklu Pytania o wiarę, odpowiada na zapytanie czytelnika. Czym jest dusza? Pytający wymienia dowody na śmiertelności duszy .
Natomiast ksiądz na podstawie Biblii oraz innych
możliwych sposobów, broni nieśmiertelności duszy.
Przytacza nawet interpretację świadków odnośnie Łazarza i bogacza, jak  zmieniła się ich nauka w tym temacie :)
http://mateusz.pl/pow/pow_990413.htm


Offline NieZnaPrawdy

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 297
  • Polubień: 2229
  • Między ślepymi jednooki królem
Odp: Dylematy z duszą
« Odpowiedź #9 dnia: 08 Styczeń, 2023, 17:05 »
Po co człowiekowi dusza skoro myśli i uczucia to wynik działania mózgu (sieci neuronowej)?
Jaką funkcję miałaby pełnić ta tajemnicza dusza?


Offline Storczyk

Odp: Dylematy z duszą
« Odpowiedź #10 dnia: 08 Styczeń, 2023, 20:29 »
Filozofowie ,Teolodzy również prości ludzie szukają odpowiedzi w tym zawiłym temacie. Jeden z wniosków.
W potocznym rozumieniu duszy ludzkiej, postrzegamy ją najczęściej jako istniejącą niejako obok tego, co materialne, czyli naszego ciała. Mówimy, że odpowiada w nas za to, co niematerialne czy też duchowe (samoświadomość, intelekt, wolną wolę, otwarcie na drugiego człowieka oraz na Pana Boga i łaskę uświęcającą).
https://contragentiles.pl › czytelnia


Offline Gwałcidusza

Odp: Dylematy z duszą
« Odpowiedź #11 dnia: 09 Styczeń, 2023, 00:23 »
Po co człowiekowi dusza skoro myśli i uczucia to wynik działania mózgu (sieci neuronowej)?
Jaką funkcję miałaby pełnić ta tajemnicza dusza?
Jako kapsuła ratunkowa dla świadomości w drodze do świata duchowego. Czyli do świata z którego wyłonił się nasz wszechświat w tak zwanym wielkim wybuchu. Do domu Ojca wszechświata. Bo ten świat jest przemijalny jak głosi nauka. Miał początek i będzie miał koniec. A ci którzy się tutaj narodzili i kochają Ojca, trafią do niego w tej kapsule aby otrzymać nowe ciała. Brzmi jak bajka? Nie przeczę. Ale jest wystarczające w świetle celu twego pytania.
« Ostatnia zmiana: 09 Styczeń, 2023, 00:25 wysłana przez Gwałcidusza »


Offline Stanisław Klocek

Odp: Dylematy z duszą
« Odpowiedź #12 dnia: 09 Styczeń, 2023, 09:18 »
... Jaką funkcję miałaby pełnić ta tajemnicza dusza?
Kształt definicji o nieśmiertelności duszy spełnia wiele zachcianek, zależnie od religii. Dla wielu jest jak placebo na świadomość o śmierci. Dla  katolickiej jest swego rodzaju przekupstwem Boga, przed niepomyślnym osądem. Służą temu różnego rodzaju msze za zmarłego, jak np. msza gregoriańska. Ten zwyczaj jest tak silny, jak wile szkodliwych nałogów typu narkotyki, alkoholizm itp , a mimo tego nałogowiec będzie się bronił na wszelkie sposoby w doszukiwaniu się pozytywów. Ponadto, według teologów jest danie odpowiedzi na wielką niewiadomą powstanie nowego życia.
Cytuj
"Niezbędnym warunkiem  formacji, organizacji  ciała ludzkiego jest obecność od początku duszy ludzkiej. (…) w której dusza i ciało łączą się w tym samym momencie zapłodnienia". Link 1
Czy teolodzy mają rację, gdy komplikuje:
Cytuj
Otóż dziś wiadomo, że ciąża zaczyna się nie z chwilą zapłodnienia, lecz z chwilą zagnieżdżenia zarodka w macicy, co ma miejsce około 10 dni po zapłodnieniu (...) w warunkach naturalnych, jedynie w około połowie przypadków dochodzi do zagnieżdża się zarodka w macicy Link 2
Przyjmując dogmat o stworzeniu duszy przez Boga w chwili zapłodnienia, a połowa zarodków zostaje uśmiercona bez świadomości matki, to powstaje złożone pytanie 5-te.
. . . . 5Co z miliardami dusz, które przy poczęciu stworzone, by przed 10-tym dniem uśmiercił sam Bóg ich zarodki? Jakie będzie ich zmartwychwstanie? Czy podczas zmartwychwstania ciała zarodków będą wszczepiane in vitro, aby kontynuować proces dorastania do dorosłości?

Gdyby duszę nadawano w momencie zapłodnienia to bliźnięta jednojajowe posiadałyby jedną wspólna.
No właśnie. Co na to teolodzy? Bóg niby może wszystko, ale pytanie 6-te.
. . . . 6. Czy Bóg może stwarzać duszę zarodkowi, który to nie powstał w wyniku zapłodnienia przez plemnik?
Za pomoc w zrozumieniu powyższego pytania, nich posłuży grafika (na dole w załączniku), która przedstawia trojaczki jednojajowe. Dodam, że szukając na siłę w Biblii, znalazłem takie trzy przypadki osób ludzkich chodzących, które powstały bez zapłodnienia męskim nasieniem. Dla mnie są to mity, ale dla wierzących "u Boga wszystko jest możliwe". To na razie wstęp o in vitro i ich nieśmiertelnych duszach.
 
« Ostatnia zmiana: 09 Styczeń, 2023, 09:21 wysłana przez Stanisław Klocek »


Offline Gostek

Odp: Dylematy z duszą
« Odpowiedź #13 dnia: 09 Styczeń, 2023, 15:03 »
Moja prababka jak umarła to dwa tygodnie trzymali w chałupie wszystkie krzesła do góry nogami żeby się czasem jej dusza nie zasiedziała przy stole. Leżała trzy dni w trumnie w przedpokoju. Lato upał plus 30 stopni. Parę razy jak przechodziłem koło niej to normalnie słyszałem jakieś takie piszczenie jakby syczenie tak właśnie jakby z niej dusza wychodziła. Potem przyszedł lekarz i powiedział że się ciało rozkłada i trup po prostu puszcza bąki. Zdania w rodzinie do tej pory są mocno podzielone. Osobiście dla mnie to jakiejś takie dziwne pośmiertne popierdywanie prababki jest dowodem na wyjście duszy z ciała. Fakt że smrodek był ale w to że trup puszcza bąki to nie uwierzę nigdy.

Puszcza bąki i i inne wydzieliny i to ze wszystkich dostępnych otworów.😏
Jest to naukowo udowodnione. Dlatego martwe ciała przechowuje się w chłodniach. 🙄
Hm, temat nie dla każdego... Ale jak już o relacji martwa-dusza a żywe-ciało tu mówimy, to przy okazji można też nadmienić parę spostrzeżeń na temat samej śmierci i procesie umierania. 🧐
« Ostatnia zmiana: 09 Styczeń, 2023, 15:08 wysłana przez Gostek »


Offline Storczyk

Odp: Dylematy z duszą
« Odpowiedź #14 dnia: 09 Styczeń, 2023, 19:32 »
Jesteśmy już bardzo daleko .
Już od dawna brakuje tylko genotypu nieśmiertelności .
 
Skoro  zna nas nim powstaliśmy w łonie matki .
To oznacza, że te zarodki będzie potrafił odtworzyć nawet gdy te dni upłyną.
W jaki sposób to zrobi, przecież nie będzie nam objaśniał.
Jako całość jesteśmy zbyt zuchwali, wykorzystali byśmy tę wiedzę przeciwko sobie.