Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Krótka historia boga Jahwe - prof. Łukasz Niesiołowski-Spanò  (Przeczytany 1404 razy)

Offline Marek Aureliusz

Polecam.
Dla osób szczególnie wierzących ten materiał może być drastyczny.


Offline Roszada

Odp: Krótka historia boga Jahwe - prof. Łukasz Niesiołowski-Spanò
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Listopad, 2022, 12:14 »
Nie znam człowieka. :)
Przed godniejszymi stawałem. ;)


Offline Marek Aureliusz

Odp: Krótka historia boga Jahwe - prof. Łukasz Niesiołowski-Spanò
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Listopad, 2022, 12:36 »
Warto posłuchać Włodku.
Ciekawy jest wątek z samego początku dlaczego w Polsce jest tak mało współczesnej biblistyki, przyjmujemy wszystko za pewnik jak prawdę absolutną.
Dzisiejsze badania na te tematy pokazują, że Biblia to zbiór opowieści o podłożu historycznym z kontekstem religijno-społecznym.
Jeżeli badaczem Biblii będzie uczony ŚJ czy ultrakatolik to nawet jak spotka w Biblii coś co nie pasuje, to zacznie sobie pewne rzeczy racjonalizować.

Dla przykładu, jak najnowsze badania identyfikują Juniasa czy może Junię z Rzymian 16:7 - czy to możliwe, że kobieta miała tytuł apostoła? Wszak współczesne teksty krytyczne wskazują, że to imię kobiece, to była kobieta.
Skoro kobieta była apostołem to zaczyna się filozoficzne podejście do tego czy apostoł to tytuł czy funkcja.
Jeden werset wywraca do góry nogami pojmowanie pierszowiecznego zboru, gdzie obraz jest taki, że to męska struktura.

Co nie zmienia faktu, że Biblia potrafi być wartościowa, i ma ponadczoswe rady.
Niemniej uczciwość nakazuje potwierdzić, że podobną wartość mają inne historyczne dzieła.
Dokładnie tak samo jak współczesne.
Często przy tym posługuje się przykładem książki Małego Księcia, niesamowita opowieść z ważnym morałem na koniec, niemniej nikt rozsądny nie wierzy w przedstawiony tam świat, chociaż inspirowany jest światem nam znanym...


Offline Roszada

Odp: Krótka historia boga Jahwe - prof. Łukasz Niesiołowski-Spanò
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Listopad, 2022, 12:48 »
Ja się naczytałem w swym życiu i źródeł przeciw i za.
Mam pogląd wyrobiony.

Do dziś stoją u mnie na półce książki Tylocha, Poniatowskiego, Kellera i Kosidowskiego.

Teraz pora na Was. ;D


Offline Turbulent_Business

Odp: Krótka historia boga Jahwe - prof. Łukasz Niesiołowski-Spanò
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Listopad, 2022, 15:50 »
Nie znam człowieka. :)
Przed godniejszymi stawałem. ;)

Jak go nie znasz Panie Włodku to czemu z gory Pan zakladasz ze inni sa godniejsi:) Pytam grzecznie, bo to tak troszke nie ladnie szufladkowac. Troche po swiadkowskiemu.

Co do wywiadu warto posluchac, bo malo jest takich glosow w kraju. Chociazby dla urozmaicenia.
Lepsze sa pytania bez odpowiedzi, niz odpwiedzi ktorych nie mozna zakwestionowac


Offline Roszada

Odp: Krótka historia boga Jahwe - prof. Łukasz Niesiołowski-Spanò
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Listopad, 2022, 15:58 »
Jak go nie znasz Panie Włodku to czemu z gory Pan zakladasz ze inni sa godniejsi:) Pytam grzecznie, bo to tak troszke nie ladnie szufladkowac. Troche po swiadkowskiemu.
Bo takich różnej maści teologów wraz z pojawieniem się netu na pęczki można liczyć.
Każdy aby zwabić sobie, takich słuchaczy, jak jego obrońcy.
Gdybym miał słuchać każdego cudaka, którego tu proponujecie, to brakłoby czasu na życie i innych wartościowych ludzi.


Offline Turbulent_Business

Odp: Krótka historia boga Jahwe - prof. Łukasz Niesiołowski-Spanò
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Listopad, 2022, 16:22 »
Bo takich różnej maści teologów wraz z pojawieniem się netu na pęczki można liczyć.
Każdy aby zwabić sobie, takich słuchaczy, jak jego obrońcy.
Gdybym miał słuchać każdego cudaka, którego tu proponujecie, to brakłoby czasu na życie i innych wartościowych ludzi.

Ahhhh... Ten "cudak" to nie teolog, ale historyk starozytnosci:) Ale po co tracic 3 minuty na odpalenie Wikipedii, mozna od razu stwierdzić, że to cudak... Tytulu profesora nie dostaje sie za wiadro ziemniakow...

Jako autor książek podejscie masz Panie Włodku nieprofesjonalne i stronnicze... Troche mi szkoda czytajacych Twoje ksiazki...
Lepsze sa pytania bez odpowiedzi, niz odpwiedzi ktorych nie mozna zakwestionowac


Offline Roszada

Odp: Krótka historia boga Jahwe - prof. Łukasz Niesiołowski-Spanò
« Odpowiedź #7 dnia: 03 Listopad, 2022, 16:29 »
Jesteś tak samo stronniczy jak ja. ;D
Nie znasz lepszych, to chwalisz każdego złapanego w łapance dla forum. ;)
Ty przodujesz widzę w tym. :)


Offline Turbulent_Business

Odp: Krótka historia boga Jahwe - prof. Łukasz Niesiołowski-Spanò
« Odpowiedź #8 dnia: 03 Listopad, 2022, 16:42 »
Jesteś tak samo stronniczy jak ja. ;D
Nie znasz lepszych, to chwalisz każdego złapanego w łapance dla forum. ;)
Ty przodujesz widzę w tym. :)

Ja swoje wywody pisze rekreacyjnie i dla sportu. Pan jesteś autorem ksiazek. Mi to kolo dupu lata czy komus moj post pasuje czy nie, pisze amonimowo, dlatego jak najbardziej zachecam do krytycznego podejscia do moich wypocin i weryfikowania każdego mojego slowa. Tobie jako pisarzowi takie stronnicze podejscie moze tylko zaszkodzic.

Ja bede uwazal Twoje autorytety za stronnicze, Ty moje za cudakow. Nigdy sie nie bedziemy zgadzac i nie ma w tym nic zlego. Róbta co chceta:)

W pyskowke wszedlem tylko po to, ze gdybym kiedys wpadl na pomysl przeczytania Twoich ksiazek to mam tu czarno na bialym wylozone podejscie autora. Ja i kazdy kto przeczyta te posty zanim w przecigu minut je usuniesz:):)
Lepsze sa pytania bez odpowiedzi, niz odpwiedzi ktorych nie mozna zakwestionowac



Offline Turbulent_Business

Odp: Krótka historia boga Jahwe - prof. Łukasz Niesiołowski-Spanò
« Odpowiedź #10 dnia: 03 Listopad, 2022, 16:57 »
No to mamy konsensus naukowy;)
Lepsze sa pytania bez odpowiedzi, niz odpwiedzi ktorych nie mozna zakwestionowac


Offline Marek Aureliusz

Odp: Krótka historia boga Jahwe - prof. Łukasz Niesiołowski-Spanò
« Odpowiedź #11 dnia: 04 Listopad, 2022, 08:13 »
No właśnie przykre, że Panie Włodku pisze Pan o doktorze habilitowanym jako o cudaku, wszak taki tytuł jest efektem ciężkiej pracy i nie nadaje się go od tak albo wygrywa w czipsach.
Nie chcę tutaj bronić tego co mówi Pan Doktor ale przyklejanie mu łatki cudaka jest conajmniej uwłaczające dla jego osoby.

Czy zechce się Pan Panie Włodku pochwalić Pana dorobkiem naukowym który został zweryfikowany? Nie oczekuje tego, jednak zachęcam do powściągliwości.
Wspomniany człowiek to nie jest jutuber który znalazł sobie niszę. Biorąc pod uwagę jak w naszym kraju traktowana jest religia KK to tezy Pana Doktora są na pewno nie na rękę aktualnej władzy, a nie mają problemu z tym by kontynuował swoje badania.

Widzę także Panie Włodku, że ma Pan te same problemy co typowy ŚJ który np bada historyczność roku 607. Pan i nie tylko Pan zachęca do weryfikowania takich "doktryn" w oparciu o historię. Ponieważ Pana ten temat nie dotyczy łatwo Panu powiedzieć, że historia nie popiera roku 607. Natomiast dla każdego ŚJ odrzucenie roku 607 to jak wyrzeczenie się wiary. To krok w stronę apostazji. Wszystko w tej religii oparte jest o czynnik roku 607/1914.

Dla Pana i wielu innych chrześcijan gdy ktoś zaczyna robić to samo ale np w temacie autentyczności Salomona zaczyna Pan zachowywać się jak każdy ŚJ, ktoś ma czelność podnosić wątpliowość w sprawy co do których wątpliowści mieć nie można.
Bo skoro uwierzymy, że Salomon to fikcja literacka, to czy ewangeliczny Jezus jest prawdziwy? Skoro miał być większym Salomonem, skoro Jezus uczuł o Salomonie...Furtek jakie otwiera taka wątpliowść jest nieskończona ilość. I najpewniej boi się Pan tego jak boi się pytań ŚJ który przestaje wierzyć w rok 607.

Dlatego skoro ŚJ mają słuchać historyków w temacie roku 607, to cały świat KK powinien rozważyć głos tych samych historyków który poddają w wątpliwość pewne kwestie z Biblii.
Ja Panie Włodku ponad 30 lat wierzyłem w fikcję wymyśloną w USA, dzisiaj już się tego nie wstydzę, to nie moja wina, że zostałem tak wychowany. Wstydem by było dalej w to wierzyć, wiedząc jak słabe ma to podstawy.
Do tego samego zachęcam uczestników forum którzy deklarują się jako wierzący członkowie KK czy innej społeczności.

Niemniej bardzo szanuję Pana pracę i wiedzę na temat ŚJ której z całą pewnością to powiem nie powstydziłby się członek CK na temat wierzeń ŚJ. Jest Pan w tych kwestiach autorytetem dla wielu ŚJ.
Wielu z nich nie wie w co wierzy.
Za to moim zdaniem większość byłych mentalnie ŚJ wie w co nie wierzy - dlatego gro z nich do ateiści, agonostycy.


Offline Roszada

Odp: Krótka historia boga Jahwe - prof. Łukasz Niesiołowski-Spanò
« Odpowiedź #12 dnia: 04 Listopad, 2022, 08:19 »
No właśnie przykre, że Panie Włodku pisze Pan o doktorze habilitowanym jako o cudaku, ŚJ wie w co nie wierzy - dlatego gro z nich do ateiści, agonostycy.
Czytaj z uwagą. Wymieniłem książki znanych ateistów polskich, Tylocha itd. Mam je do dziś. Nie spaliłem i nie obśmiewam jak Wy książki wierzących.

Doktorów habilitowanych marnych jest na pęczki w Polsce. Ty nie uznajesz autorytetu dziesiątków doktorów od teologii, patrystyki, biblistyki itd.
Dlatego mam prawo Ciebie naśladować i za cudaków uznawać, jak Ty, innych specjalistów.


Offline Marek Aureliusz

Odp: Krótka historia boga Jahwe - prof. Łukasz Niesiołowski-Spanò
« Odpowiedź #13 dnia: 04 Listopad, 2022, 08:34 »
Wszak ja nie dyskredytuje osób o jakich wspomniałeś. Szanuje ich pracę, każdy kto oddaje swoje życie badaniu jakiejś sprawy i robi to zgodnie ze sztuką badacza zasługuje w moich oczach na uznanie i na to by zapoznać się z jego pracą.
Przeczytałem wiele opracować teologicznych.
Jednak to co dla mnie jest istotne, to fakty muszą zgadzać się z wiarą, a nie wiara z faktami.
Dlatego dzisiaj jest mi tak ciężko uwierzyć.

Już raz w życiu bezgranicznie wierzyłem, przyjąłem pewne założenia za fakty. Niestety nie wytrzymało to próby z faktami.
Miało być złoto, ale okazało się być tombakiem.

Nie jest Pan w stanie zrozumieć co czuję ja oraz dziesiątki tysięci byłych ŚJ którzy są ateiastami czy agnostykami, ponieważ nie przeżył Pan takiego rozczarowania Bogiem jak właśnie my.
Nie chcę tutaj uprawiać swojej martyrologii, ale to trzeba przeżyć by to zrozumieć, tak jak tylko kobieta która poroniła upragnione dziecko jest w stanie zrozumieć uczucia jakie ma druga kobieta która przeżyła to samo.
Każdy inny może sobie jedynie to wyobraźić, ale nigdy tego nie poczujemy. O ile inna kobieta może spotka się z takimi uczuciami jak ją to spotka, tak takiego stanu nigdy nie doświadczy mężczyzna choćby nie wiem jak się starał (nie neguje uczuć mężczyzn którzy także przeżyli poronienie dziecka którego wyczekiwali, ale to inne odczucia, inne od kobiecych, wiem, że złapie Pan co tym przykładem chcę uzmysłowić)
To są kwestie subiektywne i nie będzie Pan tego w stanie ogarnąć ponieważ jest to niemożliwe, po starej znajomości powiem, że nic Pan nie traci bez pewności co to za uczucia.


Offline Roszada

Odp: Krótka historia boga Jahwe - prof. Łukasz Niesiołowski-Spanò
« Odpowiedź #14 dnia: 04 Listopad, 2022, 08:38 »
To zachęć do kilku filmów i książek biblistów z prawdziwego zdarzenia, a nie tych co wymyślają teorie spiskowe w XXI wieku. ;D