Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Czy wiara w Boga jest racjonalna?  (Przeczytany 1125 razy)

Offline Matylda

Odp: Czy wiara w Boga jest racjonalna?
« Odpowiedź #15 dnia: 31 Marzec, 2022, 18:26 »
Jak wam się wydaje, ilu aktywnych ŚJ nie wierzy w ogóle w Boga.
Kiedyś, gdy byłem w środku, to myślałem, że w 100procentach  mniej lub bardziej wszyscy ŚJ są ludźmi wierzącymi.
Teraz, kiedy mentalnie jestem na zewnątrz, to postrzegam to zupełnie inaczej.
Moim zdaniem na palcach jednej ręki da się policzyć tych co wierzą. Zresztą podobnie jak katole. Człowiek którego wiara wypływa z głębi serca, jest dobry, wszystkich lubi, wszystkich szanuje, wszystkich rozumie. Żyje praktycznie po to aby służyć.
Świadki biegają na zebrania i łażą po chalupach bo im obiecano życie wieczne w raju na ziemi. Nie przypominam sobie żeby coś mówiono o tym jak będziemy po armagedonie wielbić Boga i służyć innym. Za to dobrze pamiętam infantylne obrazki z mojego zbioru, na których były fajne chaty, kolorowe ciuchy, dorodne owoce w ogrodzie, lew i baranek na trawniku. To nie jest wiara to jest chciejstwo.


Offline Blue

Odp: Czy wiara w Boga jest racjonalna?
« Odpowiedź #16 dnia: 31 Marzec, 2022, 19:53 »
i jako ateista wyruszałeś do "służby"?

Cóż poradzić. Dopiero z perspektywy czasu widać, że to też była jakaś faza wybudzania. Choć już wtedy robiłem co mogłem, by zainteresowanego do "prawdy" zniechęcić.


Offline Sebastian

Odp: Czy wiara w Boga jest racjonalna?
« Odpowiedź #17 dnia: 31 Marzec, 2022, 21:51 »
wracając do tematu...

moim zdaniem, sam pomysł pytania o to czy wiara "jest racjonalna" jest chybiony

to tak jakby (wybaczcie porównanie) zapytać, "czy mity greckie są zgodne ze standardami unii europejskiej?"

jeśli człowiek religijny potrzebuje samemu sobie udowodnić że jego wiara "jest racjonalna", to jest na krótkiej drodze do zostania ateistą...

wiara nie wyklucza rozumu a rozum nie wyklucza wiary (i teoretycznie mogą istnieć jakieś punkty wspólne dla rozumowego postrzegania świata i dla postrzegania świata przez pryzmat wiary), ale zazwyczaj ludzie wierzący (nawet jeśli temu zaprzeczają) to w praktyce uważają, że wiara jest albo "lepsza" od rozumu albo "ważniejsza" od rozumu

potrzeba racjonalizowania wiary dowodzi wg mnie słabości owej wiary


Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline NieZnaPrawdy

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 262
  • Polubień: 2164
  • Między ślepymi jednooki królem
Odp: Czy wiara w Boga jest racjonalna?
« Odpowiedź #18 dnia: 31 Marzec, 2022, 21:57 »
W proponowanym filmie 1:58:00
- Kobieta :"Bóg idealnie wpasowuje się do tego co potrzebujemy."

Moja riposta -a najbardziej wpasowuje się do tego co potrzebują liderzy danej religii.


Offline NieZnaPrawdy

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 262
  • Polubień: 2164
  • Między ślepymi jednooki królem
Odp: Czy wiara w Boga jest racjonalna?
« Odpowiedź #19 dnia: 31 Marzec, 2022, 22:41 »
Tak można by podsumować tę rozmowę.

Ateista twierdzi, nie mam podstaw i logicznych przesłanek aby wierzyć dlatego nie wierzę.

Chrześcijanin  natomiast znajduje pewne przesłanki dla swojej wiary i dlatego nawet logiczne argumenty przeciw tej wierze nie są wstanie go przekonać
do porzucenia uprzednio przyjętej wiary.
« Ostatnia zmiana: 31 Marzec, 2022, 22:43 wysłana przez NieZnaPrawdy »


Offline gruby drab

Odp: Czy wiara w Boga jest racjonalna?
« Odpowiedź #20 dnia: 03 Kwiecień, 2022, 11:04 »
to co napisał Gostek, to jest niezły odjazd :)

wyobraźcie sobie, że osoba, która zapuka waszych drzwi "aby rozmawiać o Biblii" _może_ być ateistą! :)

poważnie, może być ateistą! :)

Na pewno może być ateistą w stosunku do innych bogów, oprócz wybranego przez siebie subiektywną metodologią.
Jednak, gdy aktywny świadek Jehowy jest ateistą w stosunku do wszystkich bogów, łącznie z bogiem wymyślonym przez semickie plemiona, musi doświadczać silnego uczucia rozwarstwienia intelektualnego. Najprawdopodobniej jakiś przymus, szantaż lub obawa zmusza go do wykonywania czynności związanych z religijnymi ceremoniami, jak oddawanie czci bóstwu za pomocą stania na ulicy z plakatami.


Offline NieZnaPrawdy

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 262
  • Polubień: 2164
  • Między ślepymi jednooki królem
Odp: Czy wiara w Boga jest racjonalna?
« Odpowiedź #21 dnia: 03 Kwiecień, 2022, 21:25 »
54 minuta debaty ateista i wierzący.
Wierzący zapytany o wiarę w cuda Hinduizmu nagle zaczyna być agnostykiem a właściwie
zaczyna mówić jak ateista z którym rozmawia -nie wiem nie badałem, nie mam wystarczających dowodów...

Te same teksty padają kiedy SJ przyprzesz do muru konkretną argumentacją.


A tu link do artykułu rzucającego trochę światła na ile idea zmartwychwstania jest unikalna:
https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/2709702,Zmartwychwstanie-w-religiach-swiata-Bogowie-odradzali-sie-wczesniej-ale-zaden-nie-zrobil-tego-tak-jak-Jezus
I jest i nie jest taka wyjątkowa.


Offline blossom

Odp: Czy wiara w Boga jest racjonalna?
« Odpowiedź #22 dnia: 04 Kwiecień, 2022, 10:08 »
Kto wierzy ten wierzy, a kto nie ten nie. Wiara z założenia to jest ufność i przekonanie, że coś jest prawdą bez dowodów, co powoduje, że dyskusje z ateistami nie mają większego sensu. Po prostu trzeba chcieć uwierzyć i wtedy wszystko stanie się racjonalne. Poza tym można wierzyć w rzeczy bardziej lub mniej logiczne lub w ogóle nie wiedzieć w co się wierzy tak naprawdę (taką postawę reprezentuje wiele ludzi zarówno katolików jak i świadków jehowy).
Cytuj
Moim zdaniem na palcach jednej ręki da się policzyć tych co wierzą. Zresztą podobnie jak katole. Człowiek którego wiara wypływa z głębi serca, jest dobry, wszystkich lubi, wszystkich szanuje, wszystkich rozumie. Żyje praktycznie po to aby służyć.
Świadki biegają na zebrania i łażą po chalupach bo im obiecano życie wieczne w raju na ziemi. Nie przypominam sobie żeby coś mówiono o tym jak będziemy po armagedonie wielbić Boga i służyć innym. Za to dobrze pamiętam infantylne obrazki z mojego zbioru, na których były fajne chaty, kolorowe ciuchy, dorodne owoce w ogrodzie, lew i baranek na trawniku. To nie jest wiara to jest chciejstwo.
Dokładnie tak jest. Często pytałam świadków, co planują robić przez wieczność na ziemi to opowiadali jak to zwiedzą cały świat i zrobią wszystko co się da np. nauczą się latać samolotem i inne takie brednie. Na moje słowa, że wieczność jest tak długa, że w końcu skończą się możliwości, odpowiadali, że później się tym będą martwić lub że wszystko wtedy od nowa  ;D  Nikt nawet nie wspomniał o tym, że cieszy go wizja spędzenia wieczności z Bogiem, a przecież to jest podstawa wiary chrześcijańskiej. Tak to świadkowie kochają Jehowę...
« Ostatnia zmiana: 04 Kwiecień, 2022, 10:45 wysłana przez blossom »


Offline Gostek

Odp: Czy wiara w Boga jest racjonalna?
« Odpowiedź #23 dnia: 04 Kwiecień, 2022, 10:47 »
Wiara w Boga ma swoje uzasadnienie biorąc sferę psychiczną i uczucia człowieka.
Jednak, biorąc pod uwagę rozum, to nie ma uzasadnienia, chociażby zadając sobie pytanie - kto stworzył samego  Boga -....!?


Offline blossom

Odp: Czy wiara w Boga jest racjonalna?
« Odpowiedź #24 dnia: 04 Kwiecień, 2022, 13:40 »
Wiara w Boga ma swoje uzasadnienie biorąc sferę psychiczną i uczucia człowieka.
Jednak, biorąc pod uwagę rozum, to nie ma uzasadnienia, chociażby zadając sobie pytanie - kto stworzył samego  Boga -....!?

Nadbóg, a nadboga - nadnadbóg i tak dalej... To pytanie nie ma sensu, bo koncepcja Boga jako Absolutu zakłada, że nie ma on początku i nie został stworzony, ponieważ nie ma już żadnej istoty ponad nim.
Z drugiej strony w podejściu ateistycznym można założyć, że bóg jako idea został stworzony przez człowieka.
Całe te rozważania są natury czysto filozoficznej, ponieważ nie możemy odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie za pomocą dowodów empirycznych.


Offline NieZnaPrawdy

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 262
  • Polubień: 2164
  • Między ślepymi jednooki królem
Odp: Czy wiara w Boga jest racjonalna?
« Odpowiedź #25 dnia: 04 Kwiecień, 2022, 21:03 »
Jednak, biorąc pod uwagę rozum, to nie ma uzasadnienia, chociażby zadając sobie pytanie - kto stworzył samego  Boga -....!?

To jest pytanie takiego samego typu jak, skąd się wzięła początkowa materia we wszechświecie.

Na oba te pytania jest taka sama odpowiedź.