Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Czy wiara w Boga jest racjonalna?  (Przeczytany 1200 razy)

Offline Krystian

Czy wiara w Boga jest racjonalna?
« dnia: 29 Marzec, 2022, 20:15 »
Debata pomiędzy ateistą, a wierzącym w Boga na Uniwersytecie Śląskim.

https://youtu.be/eriaJBc5Nas?t=5
Kłamstwo CK:
"Co najważniejsze, czasopismo to umacnia zaufanie do danej przez Stwórcę obietnicy, że zanim przeminie to pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1914, nastanie nowy świat"


Offline Sebastian

Odp: Czy wiara w Boga jest racjonalna?
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Marzec, 2022, 22:35 »
moim zdaniem, wiara w _osobowego_ Boga jest nieracjonalna i dziecinna...
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Gostek

Odp: Czy wiara w Boga jest racjonalna?
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Marzec, 2022, 23:09 »
To zależy kogo spytamy o zdanie. Osoba wierzący potwierdzi istnienie Boga, a Ateista zaneguje. Innych opcji chyba już nie ma..


Offline Krystian

Odp: Czy wiara w Boga jest racjonalna?
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Marzec, 2022, 23:23 »
moim zdaniem, wiara w _osobowego_ Boga jest nieracjonalna i dziecinna...

Tak jak dla mnie, że świat powstał z niczego
Wiara ateistów mnie rozwala
Żaden wierzący takiej wiary nie ma
Kłamstwo CK:
"Co najważniejsze, czasopismo to umacnia zaufanie do danej przez Stwórcę obietnicy, że zanim przeminie to pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1914, nastanie nowy świat"


Offline Gostek

Odp: Czy wiara w Boga jest racjonalna?
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Marzec, 2022, 00:14 »
Na pytanie, kto stworzył Boga albo skąd on się wziął, też nikt nie może dać żadnej odpowiedzi. 😦


Offline Krystian

Odp: Czy wiara w Boga jest racjonalna?
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Marzec, 2022, 00:31 »
Na pytanie, kto stworzył Boga albo skąd on się wziął, też nikt nie może dać żadnej odpowiedzi. 😦

To prawda, ale bardziej się przychylam, że musiał ktoś stworzyć ten świat.
Ja przynajmniej zakładam, że to był Bóg.
A co zakładają ateiści?
Kłamstwo CK:
"Co najważniejsze, czasopismo to umacnia zaufanie do danej przez Stwórcę obietnicy, że zanim przeminie to pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1914, nastanie nowy świat"


Offline Siedemtwarzy

Odp: Czy wiara w Boga jest racjonalna?
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Marzec, 2022, 06:14 »
Przez ostatnie dwa lata pandemii, zobaczyliśmy na własne oczy jak działa ewolucja i jak nie działa Bóg.


Offline Nadaszyniak

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 6 000
  • Polubień: 8491
  • Psychomanipulacja owieczek # wielkiej wieży(Ww)
Odp: Czy wiara w Boga jest racjonalna?
« Odpowiedź #7 dnia: 30 Marzec, 2022, 11:37 »
(mtg): '' Jeśli religia jest ciągle nauczana, to bynajmniej nie z powodu, iż jej idee wciąż nas przekonują, lecz dlatego, że niektórzy z nas chcą zapewnić spokój klas niższych.
Spokojnymi ludźmi jest o wiele łatwiej rządzić niż krzykliwymi i niezadowolonym.
Religia jest rodzajem opium narodu, który pozwala uśpić ludzi w  pobożnych marzeniach i skłonić aby zapomnieli o krzywdach, które są im wyrządzane.  …''
K.Marks
(Ww) wiedzie prim narzucając utopijne marzenia oparte na (KL), gdy uwzględnimy powyższą wypowiedź.
Trzeba uwzględnić - ''gust'' i ''wiara'' nie podlega dyskusji.


Offline Sebastian

Odp: Czy wiara w Boga jest racjonalna?
« Odpowiedź #8 dnia: 30 Marzec, 2022, 13:04 »
jak już wyżej wskazałem,
moim zdaniem, wiara w _osobowego_ Boga jest nieracjonalna i dziecinna...
stanowczo odrzucam możliwość istnienia _osobowego_ Boga, ale nie mogę 100% wykluczyć jakiejś bezosobowej formy bóstwa...

Abyście zrozumieli o co mi chodzi, posłużę się cytatem ze znanej piosenki zespołu Budka Suflera:

Jeśli pośród naszych
Gwiezdnych dróg
Pośród nieskończonych tras
Gdzieś istnieje jeden
Wieczny Bóg
To na imię ma on: Czas
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Warszawa wschodnia

Odp: Czy wiara w Boga jest racjonalna?
« Odpowiedź #9 dnia: 30 Marzec, 2022, 17:50 »
Ponieważ to chyba pytanie o opinię, taki rodzaj sondy to w mojej ocenie istnieje osobowy Bóg, wiara w niego jest racjonalną bo daje wymierne korzyści. Wątpliwe jest dla mnie natomiast istnienie religii "prawdziwej".


Offline Blue

Odp: Czy wiara w Boga jest racjonalna?
« Odpowiedź #10 dnia: 30 Marzec, 2022, 18:22 »
Tak jak dla mnie, że świat powstał z niczego
Wiara ateistów mnie rozwala
Żaden wierzący takiej wiary nie ma

Ciężko mi kategoryzować ludzi, ale (generalnie) ateiści to po prostu osoby, które nie wierzą w istnienie żadnego Boga, ponieważ nie widzą żadnych dowodów na jego istnienie.
Ateiści mogą wierzyć w różne rzeczy, ale do braku wiary w coś nie jest potrzebna żadna wiara.

Od razu powiem, że ja jestem ateistą.


Offline Gostek

Odp: Czy wiara w Boga jest racjonalna?
« Odpowiedź #11 dnia: 30 Marzec, 2022, 19:27 »
Jak wam się wydaje, ilu aktywnych ŚJ nie wierzy w ogóle w Boga.
Kiedyś, gdy byłem w środku, to myślałem, że w 100procentach  mniej lub bardziej wszyscy ŚJ są ludźmi wierzącymi.
Teraz, kiedy mentalnie jestem na zewnątrz, to postrzegam to zupełnie inaczej.


Offline Sebastian

Odp: Czy wiara w Boga jest racjonalna?
« Odpowiedź #12 dnia: 31 Marzec, 2022, 09:16 »
to co napisał Gostek, to jest niezły odjazd :)

wyobraźcie sobie, że osoba, która zapuka waszych drzwi "aby rozmawiać o Biblii" _może_ być ateistą! :)

poważnie, może być ateistą! :)
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Blue

Odp: Czy wiara w Boga jest racjonalna?
« Odpowiedź #13 dnia: 31 Marzec, 2022, 15:21 »
Jak wam się wydaje, ilu aktywnych ŚJ nie wierzy w ogóle w Boga.
Kiedyś, gdy byłem w środku, to myślałem, że w 100procentach  mniej lub bardziej wszyscy ŚJ są ludźmi wierzącymi.
Teraz, kiedy mentalnie jestem na zewnątrz, to postrzegam to zupełnie inaczej.

Na pewno część praktykujących ŚJ jest ateistami. Np. ja byłem ateistą, zanim zostałem "odstępcą". Wiem, że to absurdalne ale przez jakiś czas żyłem w przeświadczeniu, że nawet jeżeli Boga nie ma, to i tak Świadkowie są najlepszą grupą ludzi w której można żyć...


Offline Sebastian

Odp: Czy wiara w Boga jest racjonalna?
« Odpowiedź #14 dnia: 31 Marzec, 2022, 16:27 »
Wiem, że to absurdalne ale przez jakiś czas żyłem w przeświadczeniu, że nawet jeżeli Boga nie ma, to i tak Świadkowie są najlepszą grupą ludzi w której można żyć...
i jako ateista wyruszałeś do "służby"?
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)