Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Samson i prostytutka  (Przeczytany 2144 razy)

Offline Legion

Samson i prostytutka
« dnia: 06 Styczeń, 2022, 19:10 »
Słucham tak dzisiejszego zebrania i zastanawiam się nad fragmentem, który omawiają dzisiaj braciszki i siostry.
Sędziów 16:1 - "Kiedy pewnego razu Samson poszedł do Gazy, zobaczył tam prostytutkę i do niej zaszedł."
Abstrahując już czy ta cała opowieść ma w sobie choć iskrę prawdy. Zastanowiło mnie jak to możliwe aby sługa Jehowy chodził do prostytutki.
Oczywiście żona od razu wystrzeliła... "ale nie napisano, że z nią spał!" Więc wywaliłem jej tekstem, że "ja też mam zwyczaj zwiedzania burdeli bez korzystania z usług ewentualnie gdy jadę w delegację to załatwiam tam nocleg". Trochę za mocno ale jak inaczej dotrzeć do zaślepionego?
Google it i znalazłem oczywiście domysły świadkowskie dlaczego Samson spał u prostytutki.
https://wol.jw.org/pl/wol/d/r12/lp-p/1979132

I na koniec, znowu abstrahując od tych życzeniowych wyjaśnień, jak to jest - że osobie wykluczonej (np. sama się odłącza) podrzędny głosiciel nie powinien powiedzieć dzień dobry na ulicy, a jednocześnie nie jest problemem, że wyjątkowy sługa Boga, wykonujący wyroki Najwyższego Boga, sypia u grzesznicy chyba wysokiego szczebla?

Najgorsze jest to, że tak jak kiedyś na YT Światusy mówili... Świadki nakładają osobiste klapki na oczy czy tam świadkowy szlaban i zaczynają tłumaczyć sobie ten fakt jakkolwiek, byle zracjonalizować sobie dlaczego Samson mógł zrobić to co zrobił tak aby nie kłóciło się to im z przekonaniami.


Offline Blue

Odp: Samson i prostytutka
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Styczeń, 2022, 20:04 »
Gdyby w dzisiejszych czasach jakiś gorliwy brat przespał się w burdelu, na terenie gdzie jest zakaz, raczej nie mógłby liczyć na taryfę ulgową na swoim komitecie :)


Offline Gandalf Szary

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 771
  • Polubień: 5137
  • Najbardziej boję się fanatyków.
Odp: Samson i prostytutka
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Styczeń, 2022, 20:10 »
Gdyby w dzisiejszych czasach jakiś gorliwy brat przespał się w burdelu, na terenie gdzie jest zakaz, raczej nie mógłby liczyć na taryfę ulgową na swoim komitecie :)
[/b][/size]
Na komitecie może podać przykład Samsona:)
„Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest”.

Johann Wolfgang Gothe,


Offline Trinity

Odp: Samson i prostytutka
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Styczeń, 2022, 20:14 »
Gdyby w dzisiejszych czasach jakiś gorliwy brat przespał się w burdelu, na terenie gdzie jest zakaz, raczej nie mógłby liczyć na taryfę ulgową na swoim komitecie :)

dobre
też słuchałam dziś zuma
a Dilajla była Filistymką? bo kiedyś było lobby ze nie
i jeszcze werset o tym odczytywała dwunastolatka 🙄
« Ostatnia zmiana: 06 Styczeń, 2022, 20:20 wysłana przez Trinity »


Offline Gandalf Szary

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 771
  • Polubień: 5137
  • Najbardziej boję się fanatyków.
Odp: Samson i prostytutka
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Styczeń, 2022, 20:17 »
Jest jeszcze jeden tekst o nierządzie. Dosyć kontrowersyjny:

(15): Kiedy Juda ją ujrzał, pomyślał, że jest ona nierządnicą, gdyż miała twarz zasłoniętą. (16): Zboczywszy ku niej z drogi, rzekł: Pozwól mi zbliżyć się do ciebie - nie wiedział bowiem, że to jego synowa. A ona zapytała: Co mi dasz za to, że się zbliżysz do mnie? (17): Powiedział: Przyślę ci koźlątko ze stada. Na to ona: Ale dasz jakiś zastaw, dopóki nie przyślesz. [Biblia Tysiąclecia V, Rdz 38]
„Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest”.

Johann Wolfgang Gothe,


Offline Estera

Odp: Samson i prostytutka
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Styczeń, 2022, 20:25 »
   To podobnie, jak o sławetnym królu Dawidzie nie mówi się, że był cudzołożnikiem i mordercą.
   Ukradł komuś żonę, mając żony.
   I podstępnie zabił jej męża.
   Wydając królewski rozkaz.
    :'( :'(
Kim będziesz beze mnie? Zapytał strach. Będę wolna!
PAŚCIE TRZODĘ BOŻĄ - tajny kodeks karny Świadków Jehowy tylko dla starszych.


Offline Gandalf Szary

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 771
  • Polubień: 5137
  • Najbardziej boję się fanatyków.
Odp: Samson i prostytutka
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Styczeń, 2022, 20:35 »
Ciekawe wyjaśnienie sytuacji oraz prostytucji w czasach patriarchów.
http://www.wieczernik.oaza.pl/artykul/juda-i-tamar-rdz-38-1-30_id522
„Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest”.

Johann Wolfgang Gothe,


Offline Ekskluzywna Inkluzywność

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 340
  • Polubień: 4061
  • Kronikarz Brata Bogumiła
Odp: Samson i prostytutka
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Styczeń, 2022, 21:04 »
Oczywiście, że Samson dymał się z Dalilą, a potem sobie na niej spał. Zawsze śmieszy, że ani starożytni Grecy ani my czytający oryginalne wersje ich mitów nie mieliśmy problemu z tym, że  bogowie i herosi hellenów byli tyranami, hulakami, awanturnikami, złośliwcami i dymaczami, ale gdy przychodzi do interpretowania opowieści biblijnych, to nagle traktujemy wszystkich jak aniołków, chyba że mamy do czynienia z dosłownością jakiej nie da się przykryć. Wydaje mi się, że nawet antyczni żydzi nie mieli na punkcie swoich bohaterów takiej manii czystości. Tak samo z córką Jeftego, większość badaczy jest za tym, że poszła na ofiarę, ale jehowi muszą być po stronie tej mniejszości, która głosi, że poszła do zakonu :P

Wygładzają te opowieści biblijne tak jak wygładzało się baśnie braci Grimm.

A jednocześnie nie przeszkadza im to głosić wizji Boga, który zgotuje światu armagedon, który żadną miarą nie będzie cukierkowy. I tu widoczna jest ich schizofrenia.


Offline Safari

Odp: Samson i prostytutka
« Odpowiedź #8 dnia: 06 Styczeń, 2022, 21:10 »
Biblia powinna byc ksiazka dozwolona od pewnego wieku.
(Czytaj:zakazane powinno byc jej czytanie /nauczanie dzieci. Za duzo gwaltow, morderstw, kazirodztwa I magii wszelkiego rodzaju (aha Harry Potter zakazany, to Biblia tym bardziej).

Dokladnie pamietam jak za malolata mnie straumatyzowal ostatni rozdzial ksiegi Sedziow. (Zbiorowy gwalt na kobiecie i the pokretbe tlumaczenia dlaczego pan buczek do tego dopuscil). Potem Abraham ktory chcial wydac corki motlochowi (zeby sobie pouzywali. A nice tykac przynyszow-facetow, toz to kobietom latwiej sie bronic). Dawid zabijajacy 10-tki tysiecy. Glowy Filistinow, ludobojstwa... Krotko mowiac czemu nie widze chrzesciajnskich rodzicow protestujacych przed kosciolami przeciwko nauczaniu dzieci tak traumatyzujacych historii? 😂

Na szczescie moje dzieci beda wolne od tych opowiesci dziwnej tresci.

Jestem za banem Biblii 😂
"Faith, if it is ever right about anything, is right by accident" S.Harris


Offline Gandalf Szary

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 771
  • Polubień: 5137
  • Najbardziej boję się fanatyków.
Odp: Samson i prostytutka
« Odpowiedź #9 dnia: 06 Styczeń, 2022, 21:17 »
Oczywiście, że Samson dymał się z Dalilą, a potem sobie na niej spał. Zawsze śmieszy, że ani starożytni Grecy ani my czytający oryginalne wersje ich mitów nie mieliśmy problemu z tym, że  bogowie i herosi hellenów byli tyranami, hulakami, awanturnikami, złośliwcami i dymaczami, ale gdy przychodzi do interpretowania opowieści biblijnych, to nagle traktujemy wszystkich jak aniołków, chyba że mamy do czynienia z dosłownością jakiej nie da się przykryć. Wydaje mi się, że nawet antyczni żydzi nie mieli na punkcie swoich bohaterów takiej manii czystości. Tak samo z córką Jeftego, większość badaczy jest za tym, że poszła na ofiarę, ale jehowi muszą być po stronie tej mniejszości, która głosi, że poszła do zakonu :P

Wygładzają te opowieści biblijne tak jak wygładzało się baśnie braci Grimm.

A jednocześnie nie przeszkadza im to głosić wizji Boga, który zgotuje światu armagedon, który żadną miarą nie będzie cukierkowy. I tu widoczna jest ich schizofrenia.
[/b][/size]
Nie jest to takie pewne. Nie ma kogo zapytać czy Samson dymał prostytutkę. Szansa 50/50. Ale nawet jeżeli tak, to trzeba pamiętać, że Samson żył przed prawem Mojżeszowym i prostytucja w tych czasach zupełnie inaczej była odbierana. Dlatego Juda współżył ze swoją synową, która podszyła się pod prostytutkę.
„Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest”.

Johann Wolfgang Gothe,


Offline Gremczak

Odp: Samson i prostytutka
« Odpowiedź #10 dnia: 06 Styczeń, 2022, 21:24 »
Na 100% spał z nią.  Przeczytajcie dokładnie całą sytuację.
« Ostatnia zmiana: 06 Styczeń, 2022, 21:26 wysłana przez Gremczak »


Offline Gandalf Szary

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 771
  • Polubień: 5137
  • Najbardziej boję się fanatyków.
Odp: Samson i prostytutka
« Odpowiedź #11 dnia: 06 Styczeń, 2022, 21:29 »
Na 100% spał z nią.  Przeczytajcie dokładnie całą sytuację.
Kto i dlaczego przebrał się za ta prostytutkę.
[/b][/size]

Biblia mówi otwarcie o stosunku płciowym, a w tym wypadku czytamy:

(3): Samson spał aż do północy, a kiedy wstał, ujął wrota miejskiej bramy wraz z jej podwojami i wyrwał je z zaworą, następnie włożył na swe barki i zaniósł na szczyt góry znajdującej się naprzeciw Hebronu. [Biblia Tysiąclecia V, Sdz 16]

Czyli najstarsi górale tego nie wiedzą. Chyba, że byliście materacami, no to szacun!!
„Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest”.

Johann Wolfgang Gothe,


Offline Trinity

Odp: Samson i prostytutka
« Odpowiedź #12 dnia: 06 Styczeń, 2022, 21:30 »
 .


Offline Ekskluzywna Inkluzywność

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 340
  • Polubień: 4061
  • Kronikarz Brata Bogumiła
Odp: Samson i prostytutka
« Odpowiedź #13 dnia: 06 Styczeń, 2022, 21:45 »

Nie jest to takie pewne. Nie ma kogo zapytać czy Samson dymał prostytutkę. Szansa 50/50.

Nie jest pewne to czy Józef miał z Marią kolejne dzieci, choć i tutaj skala prawdopodobieństwa przechyla się nieco bardziej niż 50% na korzyść tego, że jednak miał. Natomiast Samson chadzał do dziwki, spał z nią i na niej, ale do niczego nie doszło, bo nie miał dziurki w kalesonach :P Jakoś nie mam problemu wyobrazić sobie pieniacza i masowego mordercy, że będzie przy okazji jebaką. Potrafić przyjąć, że rozbijał ludziom łby czaszką, ale nie że pociupciał? :P

Ale nawet jeżeli tak, to trzeba pamiętać, że Samson żył przed prawem Mojżeszowym i prostytucja w tych czasach zupełnie inaczej była odbierana. Dlatego Juda współżył ze swoją synową, która podszyła się pod prostytutkę.

Otóż to. I od tego trzeba zacząć. A wszelkie wybiegi wygładzające są po prostu śmieszne.


Offline Gandalf Szary

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 771
  • Polubień: 5137
  • Najbardziej boję się fanatyków.
Odp: Samson i prostytutka
« Odpowiedź #14 dnia: 06 Styczeń, 2022, 21:54 »
Nie jest pewne to czy Józef miał z Marią kolejne dzieci, choć i tutaj skala prawdopodobieństwa przechyla się nieco bardziej niż 50% na korzyść tego, że jednak miał. Natomiast Samson chadzał do dziwki, spał z nią i na niej, ale do niczego nie doszło, bo nie miał dziurki w kalesonach :P Jakoś nie mam problemu wyobrazić sobie pieniacza i masowego mordercy, że będzie przy okazji jebaką. Potrafić przyjąć, że rozbijał ludziom łby czaszką, ale nie że pociupciał? :P

Otóż to. I od tego trzeba zacząć. A wszelkie wybiegi wygładzające są po prostu śmieszne.
[/b][/size]

Nie wygładzam. Ale skoro w innych relacjach jest wprost napisane, że współżył, a tu spał to można założyć w 50 % że nic nie było. Ale mógł być jebaką, który wyrżnął prostytutkę i sobie zasnął. Prawdopodobieństwo 50%. Nikt materacem nie był, a nie ma kogo zapytać hehe. Ale biorąc profesję to ekskluzywne prostytutki oferowały nie tylko ciało, ale szereg usług, których wyrafinowany klient wymagał. Np zwyczajna rozmowa o sprawach ważnych, o której z małżonką nie można było porozmawiać.
„Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest”.

Johann Wolfgang Gothe,