Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Artykuł z jw.org "Dlaczego Świadkowie Jehowy nie obchodzą pewnych świąt?"  (Przeczytany 3110 razy)

Offline dawalkowiak

Powitanie ;)
Dzisiaj natknąłem się na taki artykuł: https://www.jw.org/pl/%C5%9Bwiadkowie-jehowy/faq/jw-obchodzenie-swiat/

Mam wrażenie, że nie pominęli żadnego święta  :o A najlepsze jest to, że dzień kobiet porównali z uroczystościami związanymi z ruchami społecznymi lub politycznymi ???
Napisano dokładnie:
"Biblia mówi: „Lepiej chronić się u Jehowy, niż ufać ludziom” (Psalm 118:8, 9). Świadkowie Jehowy nie chcą sprawiać wrażenia, że w kwestii rozwiązania problemów nękających świat pokładają nadzieję w ludziach zamiast w Bogu. Dlatego nie uczestniczą w uroczystościach Dnia Młodzieży ani Dnia Kobiet, które wspierają kampanie polityczne lub społeczne. Z tego samego powodu nie obchodzą Dnia Emancypacji czy innych tego typu świąt. Oczekują, że problem rasizmu i nierównego traktowania rozwiąże Królestwo Boże"

Czy to nie przesada? Mam wrażenie, że już naprawdę nie mają pomysłu na logiczne argumenty :-\
Bo dobrze jest wiedzieć, ale nie dobrze jest wiedzieć, że się wie...


Offline Apostasy

Bo są chorzy psychicznie.... Bo mają kija w dupie, bo mają w dupie innych liczą się tylko Oni...


Offline dawalkowiak

Wybacz, ale myślę że raczej są pokrzywdzeni, bo zmanipulowani przez CK i mózgi oddają na ofiarę dla CK.

Ogólnie przekaz dla mnie jest taki, że jak dam kobiecie kwiatka na dzień kobiet, to znaczy, że biorę udział w ruchu politycznym i mam się czuć jak na proteście polityczno-społecznościowym :o
Bo dobrze jest wiedzieć, ale nie dobrze jest wiedzieć, że się wie...


Offline Sebastian

argumenty o Dniu Kobiet są co prawda mało sensowne (jakiś tam odjechany i mocno niedzisiejszy sens jednak mają), ale i tak nie są w stanie przebić argumentów antyurodzinowych o treści (cyt.) "zwracanie uwagi na człowieka"...

od zawsze ciśnienie mi sie podnosiło gdy to słyszałem, nawet gdy byłem jeszcze gorliwym świadkiem Jehowy i pełniłem służbę pionierską...

co to w ogóle za argument "zwracanie uwagi na człowieka"?! Jak ktoś NIE jest egoistą to siłą rzeczy zwraca uwagę na innych ludzi gdyż zwracanie uwagi na człowieka jest samym sednem i istotą życia w społeczeństwie.

jeśli członkowie CK zabraniają "zwracania uwagi na człowieka", to równie dobrze mogliby zabronić oddychania (miałoby to dokładnie tyle samo sensu)...
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline janeczek

Tu to akurat cel jest jeden widoczny od sędziego izolacja skierowanie wszelkich sił na organizację, są wyjątki dzień ślubu można świętować pamiętać o dniu śmierci bliskich to takie wyjątki, może jeszcze urodziny meksyk są tolerowane wszystko inne jest tępione żeby nie odciągać od głoszenia organizacji nie ma znaczenia co to za święto tak dla zasady, przesada prowadzi do tego że teraz niby dzień pamiątki uznają za święto kongresy czy ostatnio wizyta NO mnie wychowano w braku jakikolwiek świąt i to mi zostało wielu nawyków światkowych się pozbyłem, ale wstrętu do kaszanki składnik mocz dializa oczyszcza krew z niego tak mi tłumaczono zostało i brak świąt w moim przypadku już się nie da, niestety w pewnym wieku facet staje się niekształtowalny weszło w nawyk ten czas to, naprawy sprzątanie garażu ogólnie dłubanina na jaką brakuje czasu normalnie czy to pamiątka czy wigilia, chyba nie tylko ja tak mam i organizacji zaczeło to przeszkadzać stąd teraz coś na siłę kombinują, wszystko co nas izoluje od społeczeństwa wytwarza sztuczne zagrożenia armagedom krzywi nam osobowość jeden choruje cierpi, drugi twardnieje staje się trudny dla otoczenia nic dobrego nie wynika z tego, wyhodowali sobie prawdziwych wrogów pogieli mi charakter emocje teraz im oddaje czego mnie nauczyli z niewielką nawiązką, karma wraca
PAŚCIE TRZODĘ BOŻĄ 
Publikacja ta jest poufna i chroniona prawem autorskim.  Ktoś dobrowolnie przyjmuje krew należy podać w zborze że winowajca odłączył się


Offline gerontas

Dlaczego Świadkowie Jehowy nie obchodzą pewnych świąt? Przecież Świadkowie Jehowy nie obchodzą ŻADNYCH świąt. Nawet jeśli chodzi o pamiątkę śmierci Jezusa Chrystusa to nie są uczestnikami tego święta ale smutnymi obserwatorami. Podobnie jak ja gdy przez okno obserwuje świąteczną choinkę sąsiada.


Online Gremczak

Ale czy trzeba obchodzić w ogóle jakieś święta?.
Ja też nie obchodzę żadnych świąt.


Offline Technolog

To że Dzień Kobiet historycznie pochodzi od protestów kobiet to prawda. Ale tak było kiedyś. Obecnie Dzień Kobiet do tego się nie odnosi, na pewno nie w Polsce. Więc wracając do Pinaty "Jeśli jednak dana tradycja nie ma już dziś żadnych odniesień do religii fałszywej ani nie narusza zasad Bożych, to przestrzeganie jej jest pozostawione osobistej decyzji każdego chrześcijanina."

Ten art z linku to chyba od 2006 roku pierwszy, który mówi wprost, żeby nie obchodzić Dnia Kobiet. W Przebudźcie się w 2006 zostało to zasugerowane, nie napisano wprost.
Na temat Dnia Babci mała dziewczynka odpowiedziała na pytanie:
- Czy obchodzisz Dzień Babci?
-  Jestem Świadkiem Jehowy, więc nie obchodzę tego święta.

I koniec, jesteś ŚJ więc nie obchodzisz, bo tak. Żadnego wyjaśnienia w czasopismach nie znajdziesz.
« Ostatnia zmiana: 15 Luty, 2021, 08:46 wysłana przez Technolog »


DeepPinkTool

  • Gość
Odnośnie Dnia Babci i Dnia Dziadka, trwają prace nad opublikowaniem "nowego światła". Według przecieków z "kanału" ma ukazać się wyjaśnienie, że Jehowa nie miała ani babci ani dziadka, więc nie należy tych świąt obchodzić.


Offline Kyuubi

Odnośnie Dnia Babci i Dnia Dziadka, trwają prace nad opublikowaniem "nowego światła". Według przecieków z "kanału" ma ukazać się wyjaśnienie, że Jehowa nie miała ani babci ani dziadka, więc nie należy tych świąt obchodzić.

Hehehe dobre swiatlo pewbie antony po dobra lyche siegnąl XD

Jeali chodzi o to ze ck i sj ucza ze wszystkie swieta sa zle katolickie itp to im latwo przychodzi krytykowanie i zażucanie. Ale jak ty im cos skrytykujesz albo chcesz im wykazac ze ich nauka jestt bledna i cialo kierownicze ich oszukuje i manipuluje to uciekają i nie chca dyskutować bo szatana wszedzie widza...
.


Offline paragraf4N wg.CK

"zwracanie uwagi na człowieka " To skąd ta tytułomania wśród JW? Jak przyjeżdża NO na każda zapowiedz z podkreśleniem funkcji jak by ktoś nie wiedział.
Tak samo w świętej telewizji czy na zgromadzeniach . Ciekawostka -mając przez długi czas kontakt z betelczykami zauważyłem pewną prawidłowość :na pytanie
z jakiego zboru jestem ja odpowiadałem (tu nazwa). Oni odpowiadali (zawsze) MY z BETEL.


Offline Marek Aureliusz

Pewnego razu w służbie na wózku zagadał mnie symaptyckzyny Pan który dość dobrze znał wierzenia ŚJ i zapytał jak to jest, że nie obchodzimy urodzin ? No to standard gatka, człowiek, cześć, Bóg i cały klasyczny zestaw odpowiedzi i fragmenty na poparcie dlaczego urodziny są złe.
Potem zadał pytanie czy obchodzimy rocznicę śluby - no to odpowiadam - oczywiście (chcąc wzbudzić poczucie, że jesteśmy normalni i spotykamy dla ważnych rodzinnych uroczystości) po czym była torpeda od niego - czym zatem się różni rocznica ślubu od urodzin skoro w zasadzie tak samo spędza się czas a zamiast jednego bożka ( czyli solenizanta co ma urodziny ) mamy dwóch ?

Tutaj była moja wymowna przerwa gadaniu głupot i przyszedł czas na refleksję - w głowie taki niebieski ekran jak czasem ma Windows gdy napotka problem krytyczny, tak zwany BSOD
Co by całkowicie rozwalić mi system - na dobitkę zapytał a jak to jest z obrączkami które mają pogańskie korzenie...
Tego dnia mój system duchowy przeżywał długi proces "recovery" ( czyli odbudowanie z kopii zapasowej - dla tych mniej informatycznych).

To były świetne pytania - bardzo proste, grzeczne ale bardzo przemyślane. Te pytania to jeden z początków mojego wybudzenia. Takich ekranów potem w głowie mam tak dużo, że naprawa systemu nic nie dała, trzeba było postawić system na nowo.

Innym razem na wózku spotkałem innego gościa który dopiero mnie przemaglował (chociaż ja myślała, że to ja go magluje, dzisiaj z perspektywy czasu widzę jak bardzo chciał mi pomóc i jak grzecznie to robił) - ale to opowieść na inny czas.

Logiki w obalaniu świąt nie ma - ale jeszcze większej logiki nie ma obronie rocznicy ślubu czy obrączek. To się po prostu nie trzyma kupy.
Skoro obrączki nie mają już skojarzeń z pogańskimi zwyczajami dlatego możemy je używać, inny zwyczaj nie ma dzisiaj podłoża religijnego ani pogańskiego - ale ponieważ z takiego się wywodzi Jehowie się to nie podoba i jest smutny gdy tak robimy.
Notabene Jehowa musi być ciągle smutny skoro takie głupoty miałby go smucić.


Offline Sebastian

zabawię się w adwokata Diabła i napiszę coś "na korzyść" świadków Jehowy...

i znowu wyjdę na dziadka z siwą brodą który pamięta "dawne czasy", ale niech tam...

odnośnie Dnia Kobiet jeszcze 30-32 lata temu (tuż po upadku komuny) powszechna była w polskim społeczeństwie tendencja do NIE obchodzenia 8 marca "bo to komunistyczne święto"

pomińmy bezsensowność tego argumentu o powiązaniach 8 marca z komunizmem i skupmy się na tym że w tamtych czasach 8 marca był powszechnie postrzegany jako mający związek z polityką... w tamtych czasach wytłumaczenie że "nie obchodzimy 8 marca bo jesteśmy neutralni politycznie" miałoby jakiś tam sens...

ale dzisiaj w Polsce w 2021 roku, takie argumenty?
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline dziewiatka

 Tego się nie czyta by zrozumieć powody jakiegoś postępowania tylko po to by być gotowym do wygłoszenia kazania o wyższości KB.Czy nie widzicie jak wielkie możliwości daje pytanie dlaczego nie obchodzicie to sposobność do uświęcenia imienia Jehowy przez wydanie dobitnego świadectwa.Ludzie bez wiary AK trzeba patrzeć na te argumenty a nie krytyka i tylko krytyka.


Offline Salome

Powitanie ;)
Dzisiaj natknąłem się na taki artykuł: https://www.jw.org/pl/%C5%9Bwiadkowie-jehowy/faq/jw-obchodzenie-swiat/

Mam wrażenie, że nie pominęli żadnego święta  :o A najlepsze jest to, że dzień kobiet porównali z uroczystościami związanymi z ruchami społecznymi lub politycznymi ???
Napisano dokładnie:
"Biblia mówi: „Lepiej chronić się u Jehowy, niż ufać ludziom” (Psalm 118:8, 9). Świadkowie Jehowy nie chcą sprawiać wrażenia, że w kwestii rozwiązania problemów nękających świat pokładają nadzieję w ludziach zamiast w Bogu. Dlatego nie uczestniczą w uroczystościach Dnia Młodzieży ani Dnia Kobiet, które wspierają kampanie polityczne lub społeczne. Z tego samego powodu nie obchodzą Dnia Emancypacji czy innych tego typu świąt. Oczekują, że problem rasizmu i nierównego traktowania rozwiąże Królestwo Boże"

Czy to nie przesada? Mam wrażenie, że już naprawdę nie mają pomysłu na logiczne argumenty :-\


A ja po odejściu z sekty tak na złość IM i ku swojej uciesze ........
kupuję kwiaty, pakuję prezenty, maluję laurki, pompuję balony, piję szampany i idę w kiecce mini i na obcasach wszędzie, gdzie mnie tylko zaproszą.

A te dziady z Warwick niech się do trumny ułożą już za życia .....

"Gdzie wszyscy myślą tak samo, nikt nie myśli zbyt wiele" Walter Lippmann