Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Przykłady religijnego fanatyzmu  (Przeczytany 5523 razy)

Offline PoProstuJa

Przykłady religijnego fanatyzmu
« dnia: 27 Grudzień, 2020, 01:19 »
Hej,

dziś rozmyślałam o fanatyzmie religijnym, który często ma miejsce u Świadków, ale oczywiście zdarza się także w innych religiach.
Jakie znacie przykłady ilustrujące jak może zachowywać się fanatyk religijny (oczywiście z życia wzięte)? - może być Świadek lub przedstawiciel innej religii.

Ja podam taki - mój "ulubiony" - historia z pierwszej ręki, bo wypowiedzi owego fanatyka słyszałam na własne uszy.

Zmarł pewien Świadek - ochrzczony w orgu od młodości. Syn zmarłego zawiadamiał różne osoby (z rodziny i znajomych) o terminie pogrzebu. Dzwoni też do pewnego gorliwego Świadka, który znał jego ojca z młodości, od ponad 30 lat, ponieważ byli kiedyś w jednym zborze i zostali bliskimi znajomymi / kumplami.
Dowiedziawszy się, że pogrzeb będzie w sobotę ów zatroskany brat mówi:
"Ojjj... no nie wiem czy zdążę na pogrzeb... To będzie bardzo trudne... Nie wiem czy przyjadę, bo... mamy w sobotę sprzątanie Sali Królestwa!"

Dalszy ciąg historii...
Szczęśliwie ów brat zdążył jednak przyjechać na pogrzeb. Gdy wszyscy po kolei składali rodzinie kondolencje, on również podszedł do rodziny i zaczął utyskiwać, że jednak przyjechał... ale: "nawet nie wiecie jakie to było trudne..." bo biedaczek musiał szybko pędzić ze sprzątania sali!

Szczerze powiem, że nawet nie wiem czy choć raz użył słów, że mu przykro z powodu śmierci tego brata. Dla niego najważniejsze były wyczyszczone kibelki i umyta podłoga na Sali Królestwa... A śmiercią człowieka i smutkiem rodziny kto by się przejmował?! Przecież wierzymy w zmartwychwstanie!


Offline Sebastian

Odp: Przykłady religijnego fanatyzmu
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Grudzień, 2020, 02:12 »
Jakie znacie przykłady ilustrujące jak może zachowywać się fanatyk religijny (oczywiście z życia wzięte)? - może być Świadek lub przedstawiciel innej religii.
szczegóły opisałem w innym wątku, wiec tutaj nie będę wszystkiego powtarzać
stara dewotka miała dwie wnuczki i jedną wydziedziczyła dlatego że ta żyła inaczej niż chce kościół, dzieci też powydziedziczała itd. pełnoobjawowy fanatyzm;
, ale skupię się na moralno-etycznej ocenie postawy spadkodawczyni

rozumiem, że pani X miała prawo być gorliwą katoliczką
rozumiem, że pani X miała prawo czuć dyskomfort gdy widziała że jej dzieci i wnuczka nie żyją tak jak Kościół Katolicki tego oczekuje

ale kompletnie nie rozumiem jak _chrześcijanka_ może wydziedziczyć swoje dziecko i to _z_powodu_ własnej porażki pedagogicznej

szczególnie przerażająca jest dla mnie wymagana przez polskie prawo państwowe procedura, którą ta fanatyczna katoliczka musiała starannie dopełnić aby wydziedziczenie okazało się skuteczne

trzeba pójść do notariusza i tam uroczyście oświadczyć, że NIE PRZEBACZA swojemu dziecku

w tym konkretnym przypadku słowa NIE PRZEBACZAM padły 5x, gdyż pani ta wydziedziczyła wszystkie czworo swoich dzieci oraz jedną wnuczkę

nie jestem faryzeuszem i rozumiem że _każdy_ człowiek czasami gada różne głupstwa, zwłaszcza gdy się zdenerwuje. Codziennie w Polsce ludzie wypowiadają miliony niepotrzebnych raniących słów, wiadomo: "jesteśmy niedoskonali", ja również wiele razy powiedziałem coś niestosownego...

ale w tej historii przerażający jest ten zimny spokój w kancelarii notarialnej.

Pani X przychodzi _z_zamiarem_ sporządzenia aktu notarialnego
Notariusz odpłatnie sporządza akt o zamówionej treści
Akt musi zostać odczytany i podpisany
i w tym akcie musi 5x zostać użyte wyrażenie: NIE WYBACZAM!

wyobrażacie sobie _chrześcijankę_ która 5x "uroczyście NIE wybacza"?!
ja gdy sobie o tym pomyślę, to robi mi się niedobrze...

dodajmy, że dzieci pani X i wnuczka pani X nie są żadnymi potworami. Nie mają na koncie ani pedofilii ani handlu narkotykami, nigdy nie użyły przemocy wobec pani X itd.itp.

Normalni ludzie, tyle że obojętni religijnie. Każda z wydziedziczonych osób zdecydowała się na rozwód i na ponowne małżeństwo i to były jedyne "zbrodnie" jakie wydziedziczeni popełnili.

A pani X zamiast dokonać autorefleksji nad własną porażką pedagogiczną, postanowiła 5x "uroczyście NIE wybaczyć"...
« Ostatnia zmiana: 27 Grudzień, 2020, 02:32 wysłana przez Sebastian »
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Blue

Odp: Przykłady religijnego fanatyzmu
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Grudzień, 2020, 08:38 »
Czy dzieci nie mogą zawalczyć z takim wydziedziczeniem? Trochę to wydaje się bezpodstawne...

Jeśli chodzi o fanatyzm - mi teść (JW) powiedział kiedyś, że mieć wykluczone dziecka jest gorsze od jego śmierci.


Offline Natan

Odp: Przykłady religijnego fanatyzmu
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Grudzień, 2020, 08:51 »
Podam dwa przykłady z naszego kraju:

1) Kobieta, były Świadek została wydziedziczona przez rodziców, takich byle jakich Świadków, jednak bardzo niezadowolonych z tego, że ona przyłączyła się do innego kościoła (protestanckiego) i wyznaje ewangelię odmienną od tej w organizacji Strażnicy. Mimo, że ta ich córka najwięcej im pomagała i pomaga, spadek ma przypaść w udziale jej siostrze zaangażowanej w okultystyczny ruch new age, która mieszka daleko i niewiele im pomaga. Zatem dla tych rodziców Świadków lepsza wydawała się opcja new age, byle nie była to ewangelia. Dodam, że ta córka, były Świadek nie zraziła się wydziedziczeniem i nadal stale pomaga rodzicom, którzy - dzięki Bogu - ostatnio weryfikują swoje podejście i do córki - protestantki, i do chrześcijaństwa. Zatem światełko w tunelu - tylko krowa nie zmienia poglądów.

2) Kobieta, była katoliczka, która obecnie należy do Kościoła Chrześcijan Baptystów, została wydziedziczona przez rodziców katolików, mimo że to ona najwięcej im pomagała. Spadek ma przypaść w udziale mało sympatycznym i mało pomocnym członkom rodziny, ale najważniejsze, że są katolikami. Dodam, że ta córka, baptystka, nie zraziła się tym, iż została wyłączona ze spadku, lecz nadal opiekuje się mamą, która jeszcze żyje. (Wydziedziczenie miało miejsce już parę lat temu, kiedy żył ojciec). 


Offline mav

  • Ja tu tylko sprzątam
  • Wiadomości: 1 228
  • Polubień: 6988
  • Nie sztuka się godzić, sztuką jest się wcale nie pokłócić.
Odp: Przykłady religijnego fanatyzmu
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Grudzień, 2020, 09:53 »
W tym roku minęły 4 lata odkąd nikt z rodziny Leny (rodzice i czwórka rodzeństwa) się do nas nie odzywa, pomijając jeden epizod rok temu, gdy spotkaliśmy jej matkę przypadkiem w sklepie i choć zamieniła z nami dwa słowa to zapytana wprost potwierdziła, że zamierzają kontynuować obecny stan rzeczy. Jeśli to nie jest przykład fanatyzmu religijnego to nie wiem co nim jest.


Offline HARNAŚ

Odp: Przykłady religijnego fanatyzmu
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Grudzień, 2020, 10:01 »
Moi rodzice mieli za przyjaciół małżeństwo .On ,podobnie jak mój ojciec starszy zboru , ona , podobnie jak moja mama pionierka.
Bardzo często wspólnie się gościli, byli od lat w jednym zborze , wspólne wakacje , ogniska i prawie codzienne kawki po służbie lub dotyczące spraw zborowych .
 Mieli kilkoro dzieci , więc za młodu nie narzekałem na nudę w ich towarzystwie.
Z biegiem lat czwórka z tych dzieci opuściła zbór ale  jeden został młodym starszym .Rodzice bardzo skutecznie wspierali go finansowo , łącznie z wybudowaniem niewielkiego domu w atrakcyjnej dzielnicy. Co prawda  to młode małżeństwo , gdy się ich bliżej pozna , trudno nazwać szczęśliwym i przykładnym , no ale dla kariery w zborze można wiele zatuszować , co skutecznie robił też  decyzyjny tatuś ,  no bo oni są przecież w prawdzie i trzeba ich wspierać.
 Po jakimś czasie do zboru powrócił  jeszcze syn i najstarsza córka . / nie rozumiem po co , bo miały już swoje rodziny w tzw. świecie / W każdym bądź razie kiedyś moja mama spytała
- Mieciu / imię zmienione/ dlaczego nie utrzymujecie kontaktu ze swoimi wnukami od najstarszego syna ? Przecież dobrze żyje , pracuje , ma fajną rodzinę , radzi sobie.
- Bo on jest przecież wykluczony i ie chce wrócić- odpowiedział Mieciu.
- No ale masz od niego fajne wnuki , one nie są niczego winne.
- A po co wiązać się z wnukami , które pójdą na zatracenie i zagładę?


Offline Nemo

  • El Kapitan
  • Wiadomości: 5 508
  • Polubień: 14309
  • Często pod wiatr. Ale zawsze własnym kursem.
Odp: Przykłady religijnego fanatyzmu
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Grudzień, 2020, 10:51 »
W tym roku minęły 4 lata odkąd nikt z rodziny Leny (rodzice i czwórka rodzeństwa) się do nas nie odzywa, pomijając jeden epizod rok temu, gdy spotkaliśmy jej matkę przypadkiem w sklepie i choć zamieniła z nami dwa słowa to zapytana wprost potwierdziła, że zamierzają kontynuować obecny stan rzeczy. Jeśli to nie jest przykład fanatyzmu religijnego to nie wiem co nim jest.
U mnie żona nie ma od ponad 5 lat kontaktu ze swoją siostrą. Ta uznała moją żonę za martwą. Przez te ponad 5 lat, 3x otrzymałem kondolencje po śmierci mojej żony od ledwo mi znanych ludzi, bo jej siostra opowiada, ze "miała siostrę" no to ludzie mi kondolencje składają, bo wiedzą że to moja szwagierka.
To jest dopiero przykład fanatyzmu.
Niemądrym jest być zbyt pewnym własnej wiedzy. Zdrowo jest pamiętać, że najsilniejszy może osłabnąć, a najmądrzejszy się mylić.
Mahatma Gandhi


Offline Sebastian

Odp: Przykłady religijnego fanatyzmu
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Grudzień, 2020, 11:40 »
Czy dzieci nie mogą zawalczyć z takim wydziedziczeniem? Trochę to wydaje się bezpodstawne...
mogą ale nie zawsze chcą i nie zawsze potrafią i nie zawsze to sie opłaca.

Jedyne czego pokrzywdzone wydziedziczeniem dziecko może być 100% pewne, to tego że każdy prawnik zażąda wysokiego wynagrodzenia, a wynik sprawy jest niepewny.

Postanowienia ustawy kodeks cywilny są bardzo ogólne (mówią np. o uporczywym postępowaniu niezgodnie z zasadami współżycia społecznego) i jeśli ktoś decyduje się na to, aby walczyć w sądzie, to musi liczyć się z tym że sąd będzie oceniał np. czy układanie sobie życia osobistego na nowo przed orzeczeniem rozwodu jest zgodne czy niezgodne z zasadami współżycia społecznego - większość rozwodników uważa to za mocno poniżające.

Poza tym, najczęściej fanatyk religijny nie ma wielkiego majątku i w większości sporów jest to jeden dom lub jedno mieszkanie (w którym i tak wszyscy spadkobiercy nie zmieściliby się).

Wydziedziczeni najczęściej reagują nerwowo ("wsadź sobie w d... to swoje stare mieszkanie") i nie podejmują sporu sądowego.

W opisanym przeze mnie przypadku troje wydziedziczonych dzieci czuło się pokrzywdzone ale nie miało sił psychicznych na walkę przed sądami, a czwarte dziecko ucieszyło się że mieszkanie "zostało w rodzinie" (w tym sensie że "co prawda ja nie dostałem mieszkania, ale dostała je moja córka, też dobrze")

Aby nie robić wielkich off-topów, podsumujmy że prawo państwowe w tym zakresie jest bardzo ogólne, nie ma precedensów "antyfanatycznych" na które możnaby powołać się, procesy są kosztowne, a poszkodowani nie wykazują entuzjazmu do włóczenia rodziny po sądach.
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Trinity

Odp: Przykłady religijnego fanatyzmu
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Grudzień, 2020, 12:23 »
U mnie żona nie ma od ponad 5 lat kontaktu ze swoją siostrą. Ta uznała moją żonę za martwą. Przez te ponad 5 lat, 3x otrzymałem kondolencje po śmierci mojej żony od ledwo mi znanych ludzi, bo jej siostra opowiada, ze "miała siostrę" no to ludzie mi kondolencje składają, bo wiedzą że to moja szwagierka.
To jest dopiero przykład fanatyzmu.
bardzo współczuję twojej żonie
a jeszcze bardziej tej siostrze
bo jak jej spadną łuski to chyba jej serce pęknie z żalu
za tymi utaconymi latami 😔

moja była również bezwzględna
powiedziała mi że skoro w moim sercu
nie ma Jehowy to w jej sercu nie ma  miejsca na mnie.
beczałam ze 2 dni.
po czym życie jej się rozjechało, doznała "miłości" po swidkowsku i dzisiaj  ja odstępca przy niej to pikuś 😏😉
oczywiście przeprosiła mnie za to powiedzenie
« Ostatnia zmiana: 27 Grudzień, 2020, 12:25 wysłana przez Trinity »


Offline Nadaszyniak

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 5 964
  • Polubień: 8456
  • Psychomanipulacja owieczek # wielkiej wieży(Ww)
Odp: Przykłady religijnego fanatyzmu
« Odpowiedź #9 dnia: 27 Grudzień, 2020, 12:47 »
Witaj Trinity:
Piszesz bardzo enigmatycznie cytuję z Twojego postu: '...moja była również bezwzględna
powiedziała mi że skoro w moim sercu
nie ma Jehowy to w jej sercu nie ma  miejsca na mnie.
beczałam ze 2 dni.
po czym życie jej się rozjechało, doznała "miłości" po swidkowsku i dzisiaj  ja odstępca przy niej to pikuś ...'


Proszę pisz jak kobieta albo mężczyzna, bo wydaje się mnie jesteś  trzecią płcią- nie miej urazy wobec mnie, to moja przywara korektorska - pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 27 Grudzień, 2020, 12:50 wysłana przez Nadaszyniak »


Offline Sebastian

Odp: Przykłady religijnego fanatyzmu
« Odpowiedź #10 dnia: 27 Grudzień, 2020, 12:57 »
Proszę pisz jak kobieta albo mężczyzna, bo wydaje się mnie jesteś  trzecią płcią,
czepiasz się :)

Nemo pisał o swojej siostrze i Trynity pisała o swojej siostrze (kontekst wyraźnie na to wskazuje)
Wypowiedzi Trynity są tak 100% kobiece, że pomyłka co do płci jest niemożliwa...
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Magda

  • Głosiciel
  • Wiadomości: 356
  • Polubień: 449
  • https://www.youtube.com/watch?v=clS6USdnB58
Odp: Przykłady religijnego fanatyzmu
« Odpowiedź #11 dnia: 27 Grudzień, 2020, 13:12 »
Przykładów religijnego fanatyzmu wystarczyło by na książkę.
Ponieważ szczególnie interesuje mnie sytuacja dzieci to opiszę dwie takie sytuacje. Plus jeden bliskiej mi osoby.
1. Pierwszy dotyczy dzieci z fundamentalistycznej chrześcijańskiej sekty amerykańskiej. Dzieci te nie były w ogóle leczone, nie podawano im żadnych lekarstw, dlatego też umierały z błahych powodów. Za siedzibą sekty wyrosło sporo takich małych grobów dzieci ich sfanatyzowanych rodziców. Sprawa wydała się gdy chłopak, który dorósl w tej sekcie podał ich do sądu o zaniedbania. Ich jedyna linia obrona była w stylu "Bo Bóg tak chciał, a poza tym świat jest tak straszny że dobrze się stało i nie muszą się męczyć"
2. Drugi przykład pochodzi też z fundamentalistycznej sekty chrześcijańskiej ze Stanów. "Zbór" orzekł, że dwaj młodzi chłopcy (kilkunastoletni) zasługują na karę, ponieważ wykazywali zainteresowanie dziewczynkami. Jak uradzili tak zrobili, po wieczornej modlitwie (a jakże!) zebrali się razem z rodzicami tych chłopców i tak długo ich tłukli aż jednego zabili (zamordowali) a drugi z trudem przeżył.
3. Trzeci przykład : moja dość bliska koleżanka wychowana została przez zdewociałego sfanatyzowanego ojca (katolika). W domu nie wolno było oglądać telewizji, czytać niektórych książek (klasyka). Kiedy była nastolatką poznała chłopca i się zakochała. Normalna sprawa. W domu obowiązywał reżim co do godziny wracania do domu. Będąc na randce z nim zagapiła się i spóźniła godzinę. Ojciec nakazał jej wynoszenie się z domu i natychmiastowy ślub z chłopakiem co niestety zrobiła. Okazał się wyjątkowym szubrawcem. Nie chcę tu wszystkiego opisywać, na szczęście wyszła z tego (rozwód, itd.)
jeśli coś wydaje ci się zbyt piękne, żeby było prawdziwe to jest to zbyt piękne, żeby było prawdziwe
https://www.youtube.com/watch?v=H_a46WJ1viA
https://www.youtube.com/watch?v=UoavV7D74BU


Offline Siedemtwarzy

Odp: Przykłady religijnego fanatyzmu
« Odpowiedź #12 dnia: 27 Grudzień, 2020, 13:12 »
W jakimś poście o tym wspomniałem, ale może szerzej to opowiem. Zadzwonił do mnie brat że zboru, czy nie podjechał bym dostawczakiem, bo oni przeprowadzają się. Ok, nie ma sprawy. Podjeżdżam, wkładamy jakieś meble, kartony lampy, lodówkę etc. No jak to przeprowadzka. Jedziemy na nowe lokum  rozładowujemy, i on mówi że jeszcze jeden kurs, bo tam jeszcze graty są do wzięcia. Mi lekkie zdziwko bo mieszkanie było już puste, ale może w jakiejś piwnicy, garażu. Ok.
Na miejscu jego ojciec i jacyś tam bracia, wycinają miedziane rury ze ścian, zdejmują grzejniki, piec, zdejmują gniazdka, odkręcają kibel, baterie, pustoszą co się tylko da. Ja karpik duży, bo słyszałem, że to oni są właścicielami, więc dopytuje o co chodzi. A no mieszkanie przechodzi na brata rodzonego, a on jest wykluczony, więc niech poczuje co stracił. Brat i ojciec tak traktują własnego syna i brata. Mnie do dziś wstyd ogarnia, że po prostu im tego z samochodu nie wypierdzielilem i nie pojechałem. Tym bardziej że dowiedziałem się później, że wykluczony z żoną spodziewali się dziecka za parę miesięcy.


Offline Takajaja

Odp: Przykłady religijnego fanatyzmu
« Odpowiedź #13 dnia: 27 Grudzień, 2020, 13:14 »
Moim zdaniem fanatyzm często występuje wtedy, gdy ludzie "myślą że wiedzą lepiej" co dla NAS jest najlepsze!! A nie patrzą swojego nosa.

W "świetej" organizacji SJ przynajmniej na tym się to opiera. Przede wszystkim OSTRACYZM. Wmawiane jest czlonkom rodzin osob wykluczonych, że nie kontaktowanie się z nimi to dla ich dobra! Bzdura na resorach!!!
Nie widzą przez to, że sami siebie pozbawiają bycia przy bliskich im osobach itp.

Ostanio w naszym kraju też mielismy przykłady fanatyzmu!
Rządzący mają czelność nam mówić jak ma wygładać nasze życie! W co mamy wierzyć! Tak jakby kazdy z nas nie miał własnego zdania, rozumu, własnej woli i był pozbawiony prawa o decydowaniu o własnym zyciu i ciele.


Offline Nemo

  • El Kapitan
  • Wiadomości: 5 508
  • Polubień: 14309
  • Często pod wiatr. Ale zawsze własnym kursem.
Odp: Przykłady religijnego fanatyzmu
« Odpowiedź #14 dnia: 27 Grudzień, 2020, 13:18 »
bo jak jej spadną łuski to chyba jej serce pęknie z żalu
za tymi utaconymi latami 😔

Nie ma takiej opcji. Prędzej całe cielsko kierownicze zostanie odstępcami niż ona. Tam nie ma już własnej inteligencji. Zamiast mózgu jest procesor dokładnie zaprogramowany przez orgię. Jak pozamykają na zawsze wszystkie sale, to ona będzie tym, który ostatni zamknął za sobą drzwi i przekręcił klucz.
Niemądrym jest być zbyt pewnym własnej wiedzy. Zdrowo jest pamiętać, że najsilniejszy może osłabnąć, a najmądrzejszy się mylić.
Mahatma Gandhi