Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Pedofilia w kościele w USA - porównanie liczb  (Przeczytany 25184 razy)

Offline PoProstuJa

Pedofilia w kościele w USA - porównanie liczb
« dnia: 17 Sierpień, 2018, 11:19 »
Artykuł o pedofilii w kościele w USA.

Ciekawe są liczby:

"W ocenie organizacji "Odpowiedzialność Biskupów" (Bishop Accountability) w latach 1950-2016 w Stanach Zjednoczonych ok. 6721 księży dopuściło się przestępstw seksualnych wobec nieletnich. Liczba dziecięcych ofiar molestowania szacowana jest na ok. 18 565 osób."


A teraz statystyka ile jest księży w USA:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_katolicki_w_Stanach_Zjednoczonych

"Kościół posiada 41 406 diecezjalnych i zakonnych księży, a także ponad 30 000 świeckich duchownych. Sióstr zakonnych jest 63 032, braci 5 040, 16 kardynałów, 424 czynnych i emerytowanych biskupów oraz 5 029 seminarzystów. W Stanach Zjednoczonych Kościół rzymskokatolicki zatrudnia ponad milion pracowników. Budżet wynosi prawie 100 miliardów dolarów, który przeznaczany jest na utrzymanie szkół podstawowych, średnich, domów opieki, szpitali i innych instytucji wchodzących w skład Kościoła."

Przy czym jak wiadomo - podana liczba pedofilów w USA dotyczy ostatnich 66 lat działalności KK w USA.

Wklejam cały artykuł:

https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-wstrzasajacy-raport-w-usa-w-ciagu-70-lat-w-pensylwanii-1000-,nId,2619142

W świetle raportu opublikowanego we wtorek przez społeczny zespół ekspertów powołany przez prokuraturę stanu Pensylwania dla zbadania molestowania nieletnich przez kler katolicki ofiarami 300 księży-pedofili w tym stanie padło w ciągu 70 lat do tysiąca dzieci. Udostępniony we wtorek 1400-stronicowy raport jest owocem niezależnego śledztwa prowadzonego od 18 miesięcy. O jego przebiegu informuje we wtorek dziennik "The Washington Post".

Wchodzący w skład komisji eksperci-mężowie zaufania przeanalizowali do 2 milionów tajnych dokumentów dotyczących przestępstw wobec nieletnich na tle seksualnym w diecezjach Allentown, Erie, Greensburg, Harrisburg, Pittsburgh i Scranton.

Byli oni w pełni świadomi, że ujawnione fakty nie będą mieć żadnych konsekwencji prawnych - zaznaczył podczas wtorkowej prezentacji raportu prokurator generalny stanu Pensylwania Josh Shapiro. Większość przestępstw uległa przedawnieniu, tylko dwóch spośród 300 księży, którzy dopuszczali się molestowania, odpowiedziało przed sądem.

Zgodnie z amerykańskim prawem, prokuratura może powołać specjalną komisję złożoną z osób cieszących się zaufaniem publicznym dla zbadania czy dana sprawa (grupa spraw) powinna być przedmiotem postępowania sądowego.Prokurator Shapiro skorzystał z tej możliwości nie tyle, by nadać sprawom bieg sądowy, co aby wskazać na skalę problemu. Jak podkreślają amerykańskie media, dzięki raportowi było możliwe ujawnienie nazwisk pedofilów. Komisja podjęła bowiem decyzję o ich opublikowaniu.

Raport zawiera wiele bulwersujących opisów znęcania się nad dziećmi: jeden z księży dopuszczał się gwałtów na pięciu dziewczynkach będących siostrami - najmłodsza miała zaledwie 1,5 roku, inny duchowny kilkanaście razy zmusił do innych czynności seksualnych 10-letniego chłopca, powodując u niego uszkodzenia kręgosłupa i przedwczesną śmierć, z kolei grupa księży z jednej z diecezji w stanie Pensylwania zmuszała nastolatka do pozowania nago na krzyżu - księża z lubością fotografowali się na tle tej sceny ukrzyżowania, co obecnie stanowi "uzupełnienie" dokumentacji tego przestępstwa.

W ocenie organizacji "Odpowiedzialność Biskupów" (Bishop Accountability) w latach 1950-2016 w Stanach Zjednoczonych ok. 6721 księży dopuściło się przestępstw seksualnych wobec nieletnich. Liczba dziecięcych ofiar molestowania szacowana jest na ok. 18 565 osób.

Opinia publiczna, a następnie - władza, zaczęła się interesować sprawami wykorzystywania seksualnego dzieci przez kler po sprawie kardynała Bernarda Lawa, który w 2002 roku zrezygnował z funkcji arcybiskupa Bostonu po ujawnieniu, że przez lata tuszował przypadki pedofilii wśród tamtejszych księży.

Law był arcybiskupem Bostonu przez 19 lat do 2002 roku, gdy w nagrodzonym Pulitzerem śledztwie dziennikarskim "Boston Globe" ujawnił, że choć przez wiele lat wiedział o przypadkach pedofilii wśród podlegających mu księży, nie pozbawiał ich stanowisk, a tylko przenosił do innych parafii. Przez krytyków oskarżany był o tuszowanie skandalu.

Początkowo znany z niechęci do mediów kardynał Law odmawiał komentowania skandalu, później wystosował przeprosiny i zapowiedział zmiany. Jednak publiczne oburzenie, a także wiele głosów krytycznych, w tym od podlegających mu księży, sprawiły, że ustąpił z urzędu w tym samym roku, jako najwyższy rangą dostojnik Kościoła katolickiego w USA.

Kardynał Law cieszył się opinią "stosunkowo postępowego arcybiskupa", a jego zdecydowany sprzeciw wobec zalegalizowania aborcji, walka o równouprawnienie czarnoskórych obywateli USA, troska o sprawy młodzieży, pomoc dla Kubańczyków i liczne pielgrzymki do różnych zakątków świata, w tym do Polski w 1986 roku, zyskały mu duże poparcie wśród wiernych.

Dziennikarskie śledztwo "Boston Globe", które doprowadziło do ujawnienia skandalu pedofilskiego w archidiecezji bostońskiej, stało się tematem filmu "Spotlight", który w 2016 roku zdobył dwa Oscary, w tym dla najlepszego filmu i za najlepszy scenariusz oryginalny.


« Ostatnia zmiana: 17 Sierpień, 2018, 11:22 wysłana przez PoProstuJa »


Offline Roszada

Odp: Pedofilia w kościele w USA - porównanie liczb
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Sierpień, 2018, 11:28 »
W ostatnim Gościu Niedzielnym z 12 sierpnia 2018 s. 40-41 jest obszerny artykuł o tym. Art. pt. Milczenie owiec.
Tak na marginesie, to Towarzystwo raczej nie zamieszcza takich artykułów o sobie. ;)

Piszą, że w USA do 2009 r. KK wypłacił 2,6 miliarda dolarów odszkodowań.
W Bostonie musiano sprzedać pałac arcybiskupi. Niektóre diecezje ogłosiły bankructwo. Nie ma zmiłuj się. :-\


Offline PoProstuJa

Odp: Pedofilia w kościele w USA - porównanie liczb
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Sierpień, 2018, 11:48 »
W ostatnim Gościu Niedzielnym z 12 sierpnia 2018 s. 40-41 jest obszerny artykuł o tym. Art. pt. Milczenie owiec.
Tak na marginesie, to Towarzystwo raczej nie zamieszcza takich artykułów o sobie. ;)

Piszą, że w USA do 2009 r. KK wypłacił 2,6 miliarda dolarów odszkodowań.
W Bostonie musiano sprzedać pałac arcybiskupi. Niektóre diecezje ogłosiły bankructwo. Nie ma zmiłuj się. :-\

Niech płacą i niech bankrutują - nie mam nic przeciwko temu!

Dokumenty zostały udostępnione pro forma, bo i tak już żaden ksiądz skazany nie zostanie.

Roszada powiedz mi jak katolicy sobie te afery tłumaczą?

Bo jak wiem jak sobie tłumaczą Świadkowie - tacy jak Trampek czy miranda.

Ja sobie tego wytłumaczyć nie potrafiłam, dlatego odeszłam od Świadków.

A jakie argumenty mają katolicy? Że wiara dobra, a ludzie niedoskonali?!... (nawet ci zwierzchnicy, którzy to wszystko tuszują)?!


Offline Roszada

Odp: Pedofilia w kościele w USA - porównanie liczb
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Sierpień, 2018, 11:53 »
Cytuj
Roszada powiedz mi jak katolicy sobie te afery tłumaczą?
Tak tłumaczą, jak wspomniałem. Opisano to i widać czarno na białym. Nie jest to dziś ukrywane. Właśnie ten art. opisuje że wyszła stara sprawa 87 letniego arcybiskupa, którego papież zawiesił co do kontaktów z wiernymi do momentu zakończenia śledztwa.

Świat Zachodu jest bardziej zdeprawowany niż w naszej Polsce.
Tak u ŚJ jak i w innych wyznaniach.


Offline PoProstuJa

Odp: Pedofilia w kościele w USA - porównanie liczb
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Sierpień, 2018, 12:09 »
Tak tłumaczą, jak wspomniałem.

Czyli, że co?
Że jak już odbyło się dziennikarskie śledztwo i dodatkowo nakręcono już o tej pedofilii film, to kościół łaskawie się przyznaje? I łaskawie płaci odszkodowania?
Gdyby nie to śledztwo, to NIKT z kościoła by się nie przyznał sam z siebie.

Opisano to i widać czarno na białym. Nie jest to dziś ukrywane.
Gdyby jeszcze wypierali się faktów w żywe oczy, to to już byłby kabaret!

Właśnie ten art. opisuje że wyszła stara sprawa 87 letniego arcybiskupa, którego papież zawiesił co do kontaktów z wiernymi do momentu zakończenia śledztwa.
Straszna kara dla arybiskupa... Który pewnie i tak już z zakonu nie wychodzi i być może podpiera się przy pomocy balkonika.
A do więzienia i tak go nie wsadzą, bo pewnie jest zbyt stary i zbyt chory.

Świat Zachodu jest bardziej zdeprawowany niż w naszej Polsce.
Tak u ŚJ jak i w innych wyznaniach.

To tylko Roszada Twoje pobożne życzenie! :)

Zachód jest po prostu bardziej bezwzględny w tropieniu pedofilii. Być może wcale nie z pobudek humanitarnych, a choćby po to żeby mieć newsa do gazety czy do filmu.

W Polsce natomiast pomiędzy kościołem a politykami istnieje idealna symbioza. Dlatego trudno się spodziewać, aby kościół był atakowany przez polityków.


Offline Roszada

Odp: Pedofilia w kościele w USA - porównanie liczb
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Sierpień, 2018, 12:12 »
Jak lepiej wszystko wiesz to po co mnie pytasz? :-\


Offline PoProstuJa

Odp: Pedofilia w kościele w USA - porównanie liczb
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Sierpień, 2018, 12:15 »
Jak lepiej wszystko wiesz to po co mnie pytasz? :-\

Bo chcę zobaczyć czy jako katolikowi jest Ci zwyczajnie wstyd za to co się dzieje w tej religii, czy też wolisz to usprawiedliwiać.Offline Roszada

Odp: Pedofilia w kościele w USA - porównanie liczb
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Sierpień, 2018, 12:19 »
Bo chcę zobaczyć czy jako katolikowi jest Ci zwyczajnie wstyd za to co się dzieje w tej religii, czy też wolisz to usprawiedliwiać.
Powodów do chwalenia nie widzę.
Obciach, większego nie było przez 300 lat w USA w KK i aż się dziwię, że tam wszyscy ludzie nie uciekli z KK.

A co tu usprawiedliwiać? :-\
Bym wykastrował ich. ;D

Śmiejesz się co papież zrobił. :-\
Papież czeka co prokurator i sąd orzeknie.
« Ostatnia zmiana: 21 Październik, 2018, 20:28 wysłana przez Roszada »


Offline Sebastian

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 4 181
  • Polubień: 5713
  • tel.kom.+48 799831259 Stowarzyszenie@WYZWOLENI.org
Odp: Pedofilia w kościele w USA - porównanie liczb
« Odpowiedź #8 dnia: 17 Sierpień, 2018, 12:42 »
Powodów do chwalenia nie widzę.
jakby dobrze pokombinować znalazłyby się powody do chwalenia się ;)

np. "jesteśmy miłosierni i wybaczamy" (także pedofilom) wyspowiadać się i można dalej grzeszyć; w ten sposób spełnia się na katolikach słowo z pisma świętego że "po miłości poznają żeście uczniami moimi" ;)

np. "sam fakt że sprawy wyszły na jaw jest powodem do dumy", gdyż dowodzi że wierni mają poprawne poczucie sprawiedliwości, nie dają się zastraszyć, a w dobrym kościele nie ma takiego problemu z ostracyzmem jak w tych złych niedobrych sektach ;)

np. wzorem anegdotki o Leninie który mógł zaźgać a jedynie kazał dziecku "iść sobie" można powiedzieć że ofiary nie muszą bać się o swoje życie i właśnie dlatego zeznają i latają po mediach;

itd. itp.


Offline PoProstuJa

Odp: Pedofilia w kościele w USA - porównanie liczb
« Odpowiedź #9 dnia: 17 Sierpień, 2018, 13:12 »
Powodów do chwalenia nie widzę.
Obciach, większego nie było przez 300 lat w USA w KK i aż się dziwię, że tam wszyscy ludzie nie uciekli z KK.

A co tu usprawiedliwiać? :-\
Był wykastrował ich. ;D

Śmiejesz się co papież zrobił. :-\
Papież czeka co prokurator i sąd orzeknie.

Roszada wybacz, że ja Ciebie wzięłam w taki ogień pytań.

Cóż mogę powiedzieć.

Kiedy system, w który wierzyliśmy całe życie zawodzi, to czujemy się tak, jakbyśmy się obudzili z ręką w nocniku.
Może ta sytuacja ze skandalem w kościele w USA choć trochę przybliży Ci to jak czują się Świadkowie, którzy dowiedzieli się o skandalu pedofilskim w Australii.
I teraz mamy wybór - usprawiedliwiać to albo nie usprawiedliwiać.
Świadkowie pokroju Trampka będą mówili, że wszystko w porządku jest...
Katolicy pokroju pewnego arcybiskupa będą mówić, że to dzieci same pchają się dorosłym na kolana... lub do łóżek (jak to z kolei skomentował inny ksiądz).

Ja wiem po sobie, że nigdy takich czynów nie usprawiedliwiałam, a wręcz zgorszenie moje dosięgnęło sufitu. Wiedziałam już wtedy, że w religii prawdziwej nie może dochodzić do tolerowania tak rażących grzechów - przestępstw.
Ja z tą wiedzą podjęłam decyzję o odcięciu się i nie firmowaniu swoim nazwiskiem takiej religii.
Inni zrobią z kolei to co im sumienie dyktuje.

W każdym razie zasada ogólna dla katolików i Świadków brzmi: NIE MUSISZ USPRAWIEDLIWIAĆ PRZESTĘPCÓW! Niech sami się tłumaczą!


Offline Safari

Odp: Pedofilia w kościele w USA - porównanie liczb
« Odpowiedź #10 dnia: 17 Sierpień, 2018, 18:34 »
W ostatnim Gościu Niedzielnym z 12 sierpnia 2018 s. 40-41 jest obszerny artykuł o tym. Art. pt. Milczenie owiec.
Tak na marginesie, to Towarzystwo raczej nie zamieszcza takich artykułów o sobie. ;)

Piszą, że w USA do 2009 r. KK wypłacił 2,6 miliarda dolarów odszkodowań.
W Bostonie musiano sprzedać pałac arcybiskupi. Niektóre diecezje ogłosiły bankructwo. Nie ma zmiłuj się. :-\

Tytul artykulu to: 'Milczenie owiec?'

Nestety artykul nie jest upubliczniony :/ https://www.gosc.pl/doc/4929434.Milczenie-owiec, masz może Roszado wiedzę, czy można go gdzieś znaleźć za darmo? Bo chciałabym się dowiedzieć, kto jest owcami. Jakoś mi się ten tytul skojarzyl z milczeniem ofiar... Ale to tylko moja hipoteza (owce = ofiary nadużyć seksualnych i/lub ich rodzice) bo nie przeczytałam artykułu, a chciałam. (A w tym przypadku moim zdaniem problem przede wszystkim leży w instytucjonalnych rozwiązaniach ukrywania pedofilii wśród duchownych i wystawiania kolejnych dzieci na pastwę przestępców)..

Kościół ma instytucjonalny problem z pedofilią - zamiast walczyć z problemem, walczą ze skutkami i wytworzyli cala machinę do usuwania w cień i maskowania przestępstw seksualnych - na dzieciach ale też jak ostatnio się okazało - wielu księzy wykorzystuje seksualnie zakonnice (oraz wykorzystuje je jako tanią/darmową siłę roboczą).

Jest to dla mnie bardzo przykre - bo mając tak wielkie wpływy Kościół K. mógłby zrobić dużo dobrego dla ludzi - jak chociażby uczyć ludzi samodzielnego myślenia, akceptacji inności, szanowania praw drugiego człowieka itd itd. Tymczasem co jakiś czas odkrywane są nowe i nowe skandale... :( I tak, uważam, że kościoły/religie nie uczą ludzi przejawiania powyższych cech (umiejętności).
"Faith, if it is ever right about anything, is right by accident" S.Harris


Offline Roszada

Odp: Pedofilia w kościele w USA - porównanie liczb
« Odpowiedź #11 dnia: 17 Sierpień, 2018, 18:37 »
Poproś mnie to Ci odskanuję.  :)


Offline xXx

Odp: Pedofilia w kościele w USA - porównanie liczb
« Odpowiedź #12 dnia: 17 Sierpień, 2018, 19:32 »
Czyli, że co?
Że jak już odbyło się dziennikarskie śledztwo i dodatkowo nakręcono już o tej pedofilii film, to kościół łaskawie się przyznaje? I łaskawie płaci odszkodowania?
Gdyby nie to śledztwo, to NIKT z kościoła by się nie przyznał sam z siebie.
Gdyby jeszcze wypierali się faktów w żywe oczy, to to już byłby kabaret!


Z tego co słyszałem Papież Franciszek zapowiadał na początku pontyfikatu walkę  z pedofilią. Przyznał że jest to problem kościoła Ponoć osobiście  się zajął  czystkami w kościołach Ameryki południowej.
« Ostatnia zmiana: 17 Sierpień, 2018, 19:36 wysłana przez xXx »


Offline Roszada

Odp: Pedofilia w kościele w USA - porównanie liczb
« Odpowiedź #13 dnia: 17 Sierpień, 2018, 19:39 »
Cytuj
Że jak już odbyło się dziennikarskie śledztwo i dodatkowo nakręcono już o tej pedofilii film, to kościół łaskawie się przyznaje? I łaskawie płaci odszkodowania?
Gdyby nie to śledztwo, to NIKT z kościoła by się nie przyznał sam z siebie.
Ty miej do prokuratorów pretensje i częściowo di tych co się nie zgłaszali do nich, a nie że winowajcy sami się nie zgłaszają. :-\
Nikt się sam nie zgłosi póki go prawo nie ściga. Nie znam takich zgłaszających się i mówiących: jestem pedofilem.

To nie dziennikarze mają śledzić, ale prokuratorzy w danym kraju.

Kto powiedział, że łaskawie płaci KK odszkodowania?
A jak jest niełaskawie?
Nikt nie mówi, że łaskawie czy niełaskawie, tylko wymieniono odszkodowania 2,6 miliarda dolarów.


Offline Sebastian

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 4 181
  • Polubień: 5713
  • tel.kom.+48 799831259 Stowarzyszenie@WYZWOLENI.org
Odp: Pedofilia w kościele w USA - porównanie liczb
« Odpowiedź #14 dnia: 17 Sierpień, 2018, 19:45 »
a jak jest niełaskawie?
tak jak istnieją ojcowie których nie trzeba w ogóle pozywać o alimenty bo sami płacą dobrowolnie na utrzymanie swojego dziecka tak samo można wyobrazić sobie instytucję kościelną która dobrowolnie zajmie się świadczeniem dobra na rzecz ofiar pedofilii