Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Przedstawiciele kraju  (Przeczytany 206 razy)

Offline kłapouchy

Przedstawiciele kraju
« dnia: 15 Luty, 2020, 17:15 »
Przedstawiciele kraju (po ang. country representatives) to nieznany powszechnie wśród Świadków "przywilej" organizacyjny. Nie został wspomniany choćby jednym zdaniem w książce "Zorganizowani", ale trochę informacji na ich temat podaje publikacja "Branch Organization": https://faithleaks.org/wiki/documents/f/f6/2018-08-Branch_Organization.pdf
W linku oryginalny tekst, więc pozwoliłem sobie na tłumaczenie własne (za którego jakość z góry przepraszam).

Wzmianka pierwsza
Rozdział 1. Akapit 5
"5. Ciało Kierownicze mianuje i odwołuje członków Komitetów Oddziałów i Komitetów Krajów oraz wyznacza brata, który usługuje jako koordynator komitetu. Mianuje również nadzorców obwodów i przedstawicieli krajów. W większości przypadków, takich zamianowań dokonuje się na podstawie zaleceń Komitetu Oddziału. Ciało Kierownicze mianuje również pomocników komitetów Ciała Kierowniczego oraz przedstawicieli Biura Głównego składających wizyty w oddziałach."

Wzmianka druga
Rozdział 2. Akapit 26
"26. Zalecenia dla Ciała Kierowniczego: Jeśli Komitet Oddziału chce zalecić zamianowanie lub skreślenie nadzorcy obwodu lub przedstawiciela kraju, powinien wypełnić i wysłać do Ciała Kierowniczego formularz Recommendation(s) to the Governing Body – Circuit Overseer (S-391) lub Recommendation(s) to the Governing Body – Country Representative (A-114). Choć Komitet Oddziału powinien starannie i z modlitwą przeanalizować kwalifikacje każdego zalecanego brata (oraz jego żony, jeśli jest żonaty), nie wymaga się rozległych, dodatkowych komentarzy w osobnym liście, chyba że jest coś istotnego do napisania o bracie (lub jego żonie), co Ciało Kierownicze powinno wiedzieć przy rozpatrywaniu zalecenia. Żon takich braci nie wymienia się na formularzu z zaleceniami – Zobacz 2:49; 6:132."

No i wreszcie fragment drugiego rozdziału, który mówi kim w organizacji Świadków Jehowy są przedstawiciele krajów:

"48. Przedstawiciele krajów: W krajach ze znaczną liczbą głosicieli, w których nie ma Komitetu Oddziału ani Komitetu Kraju, Ciało Kierownicze mianuje trzech wykwalifikowanych starszych do usługiwania w charakterze przedstawicieli kraju. Jako grupa, przedstawiciele kraju służą jako doradcy, pomagając Komitetowi Oddziału pozostawać na bieżąco z lokalną sytuacją w kraju nadzorowanym przez to Biuro Oddziału. Bracia usługujący jako przedstawiciele kraju nie są uważani za Komitet Kraju i nie mają uprawnień nadzorczych. Przedstawiciele kraju nie kwalifikują się na Kurs dla Członków Komitetów Oddziałów i Ich Żon. Niemniej Komitet Oddziału powinien uważać ich za pomocne narzędzie i co jakiś czas zasięgać u nich informacji, być może wysyłając im listę pytań do rozważenia (Przysł. 15:22). Przedstawiciele kraju powinni być roztropnymi mężczyznami, którzy mogą zapewnić istotny wkład w dzieło Królestwa i zaspokajanie lokalnych potrzeb w kraju, w którym mieszkają. (Przysł. 27:23; Dzieje 6:3) Ich wkład będzie szczególnie pomocny, kiedy zauważą okoliczności lub trendy, które zagrażają braciom lub dziełu Królestwa w tym kraju. Do osób zalecanych mogą należeć pionierzy specjalni lub nadzorcy obwodów. Szczególnie nadawać się mogą starsi, którzy wcześniej w tym kraju usługiwali w Komitecie Oddziału lub w Komitecie Kraju. Wskazane jest, by co najmniej jeden z przedstawicieli kraju był jego rodowitym mieszkańcem. W kraju, w którym funkcjonuje Biuro Tłumaczeń, jednym z trzech przedstawicieli kraju może być nadzorca języka, nadzorca konserwacji lub nadzorca domu.

49. Zalecenia i skreślenia przedstawicieli kraju przekazuje się Ciału Kierowniczemu przy użyciu formularza Recommendation(s) to the Governing Body – Country Representative (A-114). (Zobacz 2:26). Jednego z trzech braci należy zalecić do usługiwania w charakterze przewodniczącego grupy. Gdy Ciało Kierownicze potwierdzi zamianowanie lub skreślenie przedstawiciela kraju, w Biurze Głównym zostanie uaktualniony wpis w HuB Persons. Biuro Oddziału powinno przekazać nowo zamianowanym przedstawicielom kraju list wyjaśniający ich zamianowanie oraz podstawowe działania grupy, w którym podano również nazwiska i dane kontaktowe dwóch pozostałych przedstawicieli kraju.

50. Przedstawiciele kraju mogą się spotykać w dogodnym czasie i miejscu, kiedykolwiek zachodzi potrzeba lub zgodnie z zarządzeniem Komitetu Oddziału. Grupa nie otrzymuje stałego biura ani sprzętu komputerowego. Ich okresowe spotkania powinny się odbywać w dogodnej lokalizacji, takiej jak Sala Królestwa, Sala Zgromadzeń lub dom jednego z braci – o ile można tam zachować poufność. Takie spotkania nie powinny kolidować z normalnie zaplanowanymi zebraniami czy zgromadzeniami. Biuro Oddziału może zwrócić przedstawicielom kraju, na ich prośbę, rozsądne wydatki związane z podróżą na miejsce ich okresowych spotkań. Spotkania powinny się rozpoczynać i kończyć modlitwą. Sprawozdanie, zazwyczaj nie dłuższe niż jedna do dwóch stron wydruku i zaadresowane do Komitetu Oddziału powinno wystarczyć do przekazania kluczowych uwag. Przewodniczący grupy powinien przechowywać te sprawozdania w poufnych dokumentach przez dwa lata. Sprawozdania starsze niż dwa lata należy zniszczyć, gdyż Biuro Oddziału posiada ich kopie w swoich aktach."

To są wszystkie informacje, jakie na temat przedstawicieli kraju podaje "Branch Organization".

Warto zwrócić uwagę, że przedstawicieli krajów mianuje się między innymi w krajach, w których kiedyś funkcjonował Komitet Oddziału lub Komitet Kraju.
Usprawnienie organizacyjne czy efekt zwijania się organizacji?


Offline Roszada

Odp: Przedstawiciele kraju
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Luty, 2020, 18:45 »
Cytuj
Ciało Kierownicze mianuje i odwołuje członków Komitetów Oddziałów i Komitetów Krajów

Dla mnie "przedstawiciele krajów", to osoby w Biurach Oddziałów, które zrzesza kilka państw, jak to zaczęto robić w latach 2012-2013.

https://sjwp.pl/nowe-swiatla/2012-polaczenie-niektorych-biur-oddzialow/

Kiedyś, jak było w Szwajcarii Centralne Biuro Europejskie, też byli przedstawiciele dla poszczególnych krajów.