Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Niedawne teksty CK dotyczące kontaktów z wykluczonymi i odstępcami  (Przeczytany 6877 razy)

Offline Roszada

Zakładam ten wątek, by szukający łatwo mogli znaleźć.
Znane mi teksty z lat 2011-2018 dotyczące wykluczenia i kontaktów.

„Pamiętaj o tym, jeżeli kiedykolwiek odczujesz pokusę, by wbrew Bożemu zakazowi zadawać się z wykluczonym krewnym” (Strażnica 15.04 2012 s. 12).

„Czy dowodzisz swojej świętości, nie utrzymując kontaktów z członkami rodziny ani innymi osobami wykluczonymi ze zboru?” (Strażnica 15.11 2014 s. 14).

„Zgodnie z zasadami biblijnymi nie utrzymujemy kontaktów z wykluczonymi oraz tymi, którzy odłączyli się od zboru, chociaż mogą oni przychodzić na zebrania” (Chrześcijańskie życie i służba kwiecień 2017 s. 2).

W roku 2017 przypomniano jak postępować wobec wykluczonych z organizacji, w związku z istniejącymi nowoczesnymi metodami komunikowania się:

„Chociaż może to nie być łatwe, musimy unikać kontaktów z wykluczonymi krewnymi – przez telefon, SMS-y, listy, mejle czy portale społecznościowe” (Strażnica październik 2017 s. 16).

   Oczywiście wspomina się też o donoszeniu starszym o „poważnych” grzechach współwyznawców:

„A co w sytuacji, kiedy ktoś ze zboru popełnił poważny grzech, a ty o tym wiesz? Możliwe, że starsi, którzy mają obowiązek dbać o czystość moralną zboru, będą musieli cię spytać, co wiesz o tej sprawie. Co byś zrobił, szczególnie gdyby chodziło o twojego przyjaciela lub krewnego? »Kto kieruje się prawdą, zeznaje uczciwie« (Prz. 12:17, Edycja Świętego Pawła; 21:28). Dlatego jesteś zobowiązany powiedzieć całą prawdę, nie tylko jej część. Starsi mają prawo znać fakty. Dzięki temu mogą ustalić, jak najlepiej pomóc grzesznikowi odbudować więź z Jehową (Jak. 5:14, 15)” (Strażnica październik 2018 s. 10).

   Towarzystwo Strażnica zalicza wykluczonych (odstępców) do „chorych pod względem umysłowym”:

„Załóżmy, że lekarz mówi ci, byś unikał osoby cierpiącej na śmiertelną chorobę zakaźną. Będzie dla ciebie oczywiste, co ma na myśli, i ściśle zastosujesz się do jego przestrogi. Odstępcy ‛chorują pod względem umysłowym’ i szukają sposobności, by zarazić innych swoimi zdradzieckimi poglądami (1 Tym. 6:3, 4). Jehowa, Wielki Lekarz, zaleca nam, abyśmy unikali kontaktów z nimi” (Strażnica 15.07 2011 s. 16).


Offline sawaszi

Odp: Niedawne teksty CK dotyczące kontaktów z wykluczonymi
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Październik, 2018, 20:03 »
Super organizacja oczyszcza się "z brudów tego świata" i stanie się święta jedynie dla samej siebie ??
Skoro nikt nie okaże się godnym - to co to będzie? - co będzie ?? ..


Offline Estera

 • Pionier specjalny
 • Wiadomości: 5 700
 • Polubień: 13174
 • Wiara, to nie łatwowierność.
Odp: Niedawne teksty CK dotyczące kontaktów z wykluczonymi
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Październik, 2018, 23:15 »
Super organizacja oczyszcza się "z brudów tego świata" i stanie się święta jedynie dla samej siebie ??
Skoro nikt nie okaże się godnym - to co to będzie? - co będzie ?? ..
   Co to będzie? Co to będzie??
   Ciemno wszędzie, głucho wszędzie. Co to będzie? Co to będzie?
   A tu taki kawałek, jeśli chodzi o wykluczonych:
   http://i.imgur.com/dJXho3e.png

   Boją się tych wykluczonych jak ognia.
   Chcą wyizolować ludzi za wszelką cenę.
   Skoro prawda sama się broni, to czego się tak boją??
Zachęcam do czytania, warto ... https://jedrusiowy.wordpress.com
Tego bloga również skarbnica wiedzy ... https://komitetsadowniczy.blogspot.com


Offline Nadaszyniak

 • Pionier specjalny
 • Wiadomości: 4 014
 • Polubień: 6008
 • Psychomanipulacja owieczek # wielkiej wieży(Ww)
Odp: Niedawne teksty CK dotyczące kontaktów z wykluczonymi
« Odpowiedź #3 dnia: 08 Październik, 2018, 23:53 »
Moje trzy grosze:

"..poznajcie prawdę a prawda was wyzwoli..."
 8-miu obrzydliwych cielców, boi się o swoje zyski, roleksy, dostatnie pasożytnicze życie, są zatrwożeni o samych siebie  - że powoli zakłamanie ''sekty (Ww), drgnęło w podstawach i lud strasznicowy uchodzi z szeregów, kierując się, ku wolności duchowej.Offline Roszada

Odp: Niedawne teksty CK dotyczące kontaktów z wykluczonymi
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Październik, 2018, 13:18 »
U Liberala w artykule są starsze teksty pokazujące jak rodziły się i wprowadzano procedury wykluczeniowe, które dziś obowiązują:

https://www.jwfacts.com/watchtower/polish/shunning.php


Offline sawaszi

Odp: Niedawne teksty CK dotyczące kontaktów z wykluczonymi
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Październik, 2018, 14:52 »
Boże Święty myślisz o tem czasami czy organizacja WTS nie jest 'kolejną ściemą szatana' ..
- z PŚ cytat : "Bóg jest sprawiedliwy i cierpliwy jest i nie chce aby ktokolwiek zginął ... -ale doszedł do całej prawdy i będzie mu służył z miłości
- albowiem Bóg takich poszukuje


Offline Roszada

Odp: Niedawne teksty CK dotyczące kontaktów z wykluczonymi
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Październik, 2018, 20:56 »
Teksty o sankcjach wobec "odłączających się":

„Inaczej jest z kimś, kto postanawia się odłączyć; w takiej sytuacji zbór powiadamia się o tym za pomocą krótkiego komunikatu: »[Imię i nazwisko] nie jest już Świadkiem Jehowy«. Taka osoba jest traktowana jak wykluczona. Treść komunikatu powinien zatwierdzić koordynator grona starszych” (Zorganizowani do spełniania woli Jehowy 2015 s. 142).

„Ponieważ odłączenie się jest rezultatem czyjejś osobistej decyzji, a nie decyzji podjętej przez komitet, nie można się od tego odwołać. Dlatego odpowiednie ogłoszenie podaje się na najbliższym zebraniu służby, bez konieczności czekania siedmiu dni” (‘Paście trzodę Bożą’ 2010 s. 112).


Offline Nadaszyniak

 • Pionier specjalny
 • Wiadomości: 4 014
 • Polubień: 6008
 • Psychomanipulacja owieczek # wielkiej wieży(Ww)
Odp: Niedawne teksty CK dotyczące kontaktów z wykluczonymi
« Odpowiedź #7 dnia: 09 Październik, 2018, 22:03 »
moje trzy grosze:

ks. ''Paście trzodę Bożą'' str.116  ( egz. tylko dla starszych)

6. Gdyby starsi wiedzieli,że jacyś członkowie zboru utrzymują nieuzasadnione kontakty z krewnymi którzy zostali wykluczeni lub się
odłączyli, lecz nie mieszkają razem pod jednym dachem
,powinni z nimi porozmawiać i udzielić im rad opartych na Piśmie Świętym. Omówią myśli z książki ''Miłość Boża'', strony od 207do 209, Strażnicy 15 z lipca 1988 roku od 26 do 31 lub artykuł ''Okazuj chrześcijańską lojalność, gdy ktoś z twoich bliskich jest wykluczony'', zamieszczony w Naszej Służbie Królestwa z sierpnia 2002 roku.
Jeżeli w tej sprawie chrześcijanin postępuje wyraźnie wbrew postanowieniu o wykluczeniu i nie reaguje na rady, może to oznaczać, że nie nadaje się do zadań powierzonych w zborze przykładnym głosicielom. Starsi nie podejmą wobec niego działań sądowniczych, chyba że będzie utrzymywał z taką osobą więź duchową lub otwarcie krytykował decyzję wykluczenia.


Offline Roszada

Odp: Niedawne teksty CK dotyczące kontaktów z wykluczonymi
« Odpowiedź #8 dnia: 25 Październik, 2018, 19:41 »
„Trwajcie w miłości Bożej” 2008 (ang. nowa wersja “Keep Yourselves in God’s Love” 2014)

*** lv s. 208 ak. 3 Jak traktować osoby wykluczone ***
Sytuacja wygląda inaczej, gdy wykluczony zostaje członek rodziny, który z nami nie mieszka. Sprawy rodzinne mogą sporadycznie wymagać nawiązania z taką osobą kontaktu, ale powinien się on sprowadzać do niezbędnego minimum. Lojalni chrześcijanie nie wynajdują pretekstów, żeby móc przestawać z takim krewnym. Powodowani lojalnością wobec Jehowy i Jego organizacji, popierają biblijny sposób traktowania zatwardziałych grzeszników. Mają przy tym na względzie dobro danej osoby i w rezultacie mogą jej pomóc odnieść pożytek z otrzymanego skarcenia (Hebrajczyków 12:11).

*** lv s. 208 ak. 2 Jak traktować osoby wykluczone ***
Zdarza się, że wykluczony zostaje ktoś z najbliższej rodziny, z kim mieszkamy pod jednym dachem. Wykluczenie go ze zboru nie powoduje zerwania więzów rodzinnych, toteż codzienne życie może się toczyć normalnym trybem. Niemniej winowajca przez swoje postępowanie zerwał więź duchową łączącą go z wiernymi Bogu członkami rodziny. Nie może więc z nimi uczestniczyć w zajęciach związanych z wielbieniem Boga. Gdyby na przykład był obecny, kiedy rodzina wspólnie studiuje Biblię, nie mógłby brać udziału w dyskusji. Jeśli jednak wykluczone zostaje nieletnie dziecko, rodzice w dalszym ciągu są odpowiedzialni za pouczanie go i karcenie. Mogą zatem postanowić, że będą z nim nadal prowadzić studium biblijne (Przysłów 6:20-22; 29:17).

Nie on zerwał "więź duchową", tylko oni z nim. :-\

Paradoks: książka ma tytuł „Trwajcie w miłości Bożej”. :(

*** w18 marzec s. 31 ***
Jedną z najtrudniejszych prób posłuszeństwa dla niektórych rodziców są kontakty z wykluczonym dzieckiem. Pewna matka, której córka została wykluczona i wyprowadziła się z domu, przyznaje: „Szukałam w naszych publikacjach różnych furtek, żeby móc spędzać czas z córką i wnuczką”. Ale mąż życzliwie pomógł jej dostrzec, że nie są już odpowiedzialni za córkę i powinni być lojalni wobec Jehowy.


*** w16 czerwiec s. 15 ***
Niektóre dzieci, choć były wychowywane w chrześcijańskich rodzinach, odchodzą od prawdy lub są wykluczane, co sprawia ich bliskim ogromny ból. Pewna siostra z RPA opowiada: „Kiedy mój brat został wykluczony, czułam się tak, jakby umarł. Myślałam, że pęknie mi serce!”. Jak zareagowała ona sama oraz jej rodzice? Podporządkowali się wskazówkom ze Słowa Bożego (odczytaj 1 Koryntian 5:11, 13). Rodzice dodają: „Postanowiliśmy zastosować się do zasad zawartych w Biblii, bo wiedzieliśmy, że przyniesie to najlepsze rezultaty. Patrzyliśmy na wykluczenie jak na karcenie od Jehowy, które wypływa z miłości i jest proporcjonalne do przewinienia. Dlatego ograniczyliśmy kontakt z synem do załatwiania niezbędnych spraw rodzinnych”.
« Ostatnia zmiana: 25 Październik, 2018, 19:55 wysłana przez Roszada »


Offline RenlyB

Odp: Niedawne teksty CK dotyczące kontaktów z wykluczonymi
« Odpowiedź #9 dnia: 26 Październik, 2018, 09:37 »
„Starsi mają prawo znać fakty. Dzięki temu mogą ustalić, jak najlepiej pomóc grzesznikowi odbudować więź z Jehową (Jak. 5:14, 15)” (Strażnica październik 2018 s. 10).

Taaaa. Dzięki temu mogą zwołać komitet i wykluczyć delikwenta. Z pomocą to nie ma żadnego związku.

Jehowa, Wielki Lekarz, zaleca nam, abyśmy unikali kontaktów z nimi” (Strażnica 15.07 2011 s. 16).

"Wielki Lekarz?" Tego jeszcze nie słyszałem.
A przecież nie chcą, żeby owieczki szły na studia? :)
"Kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą." J.Goebbels


Offline Walt Kowalski

Odp: Niedawne teksty CK dotyczące kontaktów z wykluczonymi
« Odpowiedź #10 dnia: 26 Październik, 2018, 19:33 »
Zaraz zaraz.  Czyli z cytatu z paście wynika, że gdy wykluczoną bliską osobą jest ktoś kto się sam odłączył i duchowa więź oraz krytykowanie decyzji nie wchodzi w grę to komitet za rozpasanie nie grozi?  😊


Offline Gandalf Szary

 • Pionier specjalny
 • Wiadomości: 1 748
 • Polubień: 2775
 • Najbardziej boję się fanatyków.
Odp: Niedawne teksty CK dotyczące kontaktów z wykluczonymi
« Odpowiedź #11 dnia: 26 Październik, 2018, 20:37 »
Oczywiście wspomina się też o donoszeniu starszym o „poważnych” grzechach współwyznawców:

„A co w sytuacji, kiedy ktoś ze zboru popełnił poważny grzech, a ty o tym wiesz? Możliwe, że starsi, którzy mają obowiązek dbać o czystość moralną zboru, będą musieli cię spytać, co wiesz o tej sprawie. Co byś zrobił, szczególnie gdyby chodziło o twojego przyjaciela lub krewnego? »Kto kieruje się prawdą, zeznaje uczciwie« (Prz. 12:17, Edycja Świętego Pawła; 21:28). Dlatego jesteś zobowiązany powiedzieć całą prawdę, nie tylko jej część. Starsi mają prawo znać fakty. Dzięki temu mogą ustalić, jak najlepiej pomóc grzesznikowi odbudować więź z Jehową (Jak. 5:14, 15)” (Strażnica październik 2018 s. 10).


Pamiętam jak mówiło się, że przez osoby, które wiedzą o grzechu współwyznawcy i go nie ujawniają narażają zbór na brak błogosławieństwa od Boga. Zborowi się nie wiodło: brak studiów biblijnych, brak zainteresowanych, małe frekwencja na zebraniach, brak nowych członków zboru itp.  Najczęstszym przykładem Biblijnym jakim się posługiwano, aby uargumentować ten  pogląd to przykład klęski Izraelitów pod Aj jako karę za świętokradztwo Joz.7: 1, 21 - 25. 

Taki kabel był przekonany, że działa z powodu wyższej konieczności oraz dla dobra osoby, która zgrzeszyła.

   
« Ostatnia zmiana: 26 Październik, 2018, 20:43 wysłana przez Gandalf Szary »
,,Jesteś tak daleko ode mnie, czasami jednak blisko tak"


Offline Roszada

Odp: Niedawne teksty CK dotyczące kontaktów z wykluczonymi
« Odpowiedź #12 dnia: 03 Listopad, 2018, 10:26 »
Ewentualny współudział ze starszymi w 'ściganiu winnych':

Niekiedy jednak starsi zboru muszą w ramach powierzonych im obowiązków zadać nam pytania natury osobistej. Jeśli chętnie powiemy prawdę, bardzo im pomożemy i zaskarbimy sobie ich wdzięczność” (Strażnica 15.06 2009 s. 17).


Offline Roszada

Odp: Niedawne teksty CK dotyczące kontaktów z wykluczonymi
« Odpowiedź #13 dnia: 12 Listopad, 2018, 17:27 »
Ciekawe nowe teksty dotyczące wykluczania z lat 2017-2018.

Dlaczego niektórzy rodzice nie naciskają na chrzest dzieci

*** w18 marzec s. 11 ***
Pewna chrześcijanka tak wyjaśniła, dlaczego zniechęcała córkę do chrztu: „Wstyd się przyznać, ale główną przyczyną był strach przed wykluczeniem”. Niektórzy rodzice dochodzą do wniosku, że lepiej będzie, jeśli dziecko zostanie ochrzczone dopiero wtedy, kiedy przestanie zachowywać się niedojrzale (Rodz. 8:21; Prz. 22:15). Mogą myśleć: „Dopóki nie jest ochrzczone, nie można go wykluczyć”. Ale dlaczego takie rozumowanie jest zwodnicze? (Jak. 1:22).

Wykluczenie wyrazem miłości Jehowy

*** w18 marzec ss. 24-25 ***
Nawet wykluczenie jest wyrazem miłości Jehowy, bo chroni zbór przed złymi wpływami (1 Kor. 5:6, 7, 11). A ponieważ Boże karcenie jest zawsze słuszne, wykluczenie może uświadomić grzesznikowi, jak źle postąpił, i skłonić go do skruchy (Dzieje 3:19).

Nawrócony wykluczony

*** w18 marzec s. 26 ***
Pomyślmy o Grahamie, który został wykluczony, potem wrócił do zboru, ale jakiś czas później stał się duchowo nieaktywny. Po kilku latach poprosił o studium starszego, który starał się z nim zaprzyjaźnić.
Starszy ten wspomina: „Problemem Grahama była duma. Krytykował starszych, którzy podjęli decyzję o jego wykluczeniu. Dlatego przez kilka kolejnych spotkań omawialiśmy wersety dotyczące pychy i jej skutków. Graham zaczął się sobie dokładnie przyglądać w lustrze Słowa Bożego. To, co zobaczył, wcale mu się nie spodobało. Efekt był niesamowity! Kiedy sobie uświadomił, że zaślepiała go ‚belka’ pychy i że problemem było jego krytyczne nastawienie, szybko dokonał zmian. Zaczął regularnie przychodzić na zebrania, wnikliwie studiować Słowo Boże i codziennie się modlić. Ponadto zaczął wywiązywać się z duchowych obowiązków głowy rodziny, co bardzo ucieszyło jego żonę i dzieci”

Wykluczenie kogoś odbiera nam szczęście

*** w18 wrzesień s. 18 ***
Szczęście mogą nam odbierać stresujące wydarzenia, jak śmierć lub wykluczenie ze zboru ukochanej osoby, rozwód czy utrata pracy. Trudno też zachować dobre samopoczucie, jeśli w rodzinie ciągle dochodzi do konfliktów i najbliżsi nie potrafią ze sobą spokojnie rozmawiać

Wykluczenie za papierosy pochodzi od Jehowy

*** w17 luty ss. 27-28  ***
Ciało Kierownicze podporządkowuje się Słowu Bożemu (odczytaj Jana 17:17). Rozważmy pewien przykład. W Strażnicy z 1 czerwca 1973 roku (po polsku numer 20) pojawiło się pytanie: „Czy (...) osoby, które nie zerwały z nałogiem tytoniowym, kwalifikują się do chrztu?”. Odpowiedź brzmiała: „Świadectwo biblijne skłania do wniosku, że nie”. W Strażnicy podano kilka fragmentów z Biblii i wyjaśniono, że nieokazujący skruchy palacz powinien zostać wykluczony (1 Kor. 5:7; 2 Kor. 7:1). Następnie dodano: „[Powyższe przepisy] nie stanowią (...) przejawu samowoli ani zapędów dyktatorskich. Jakakolwiek ich surowość w istocie swej pochodzi od Boga, który się wypowiada za pośrednictwem swego spisanego Słowa”.

Od Boga? Jehowa się papierosami zajmuje? :-\

Podawanie podchwytliwych pytań

*** w17 marzec ss. 19-20 ***
Na przykład jak postąpisz, jeśli członek twojej rodziny albo bliski przyjaciel zgrzeszy, nie okaże skruchy i zostanie wykluczony? Czy bez wahania przestaniesz utrzymywać z nim kontakty? Do czego skłoni cię twoje serce?

*** w17 kwiecień s. 25 ***
Jak zareagujesz, gdy starsi zboru podejmą decyzję, której nie rozumiesz lub której nie akceptujesz? Na przykład co zrobisz, jeśli ty albo ktoś z twoich bliskich utraci przywileje służby? A co, jeśli twój współmałżonek, syn, córka lub bliski przyjaciel został wykluczony, a ty się z tym nie zgadzasz? A może uważasz, że jakiemuś grzesznikowi niesłusznie okazano miłosierdzie? Takie sytuacje mogą wystawić na próbę naszą wiarę w Jehowę i w to, że posługuje się On zborem.

*** w17 wrzesień s. 6  ***
A może ktoś z twojej rodziny jest wykluczony i musisz kontrolować emocje, żeby unikać niepotrzebnego kontaktu z nim. Często nie przychodzi to automatycznie, ale pomocne może być uświadomienie sobie, że w ten sposób naśladujesz Jehowę i stosujesz się do Jego nakazów.

*** w17 październik s. 16 ***
Kiedy członek rodziny zostaje wykluczony albo odłącza się od zboru, możesz się czuć, jakby ktoś zadał ci cios mieczem. Jak poradzić sobie z bólem?

Chciane czy niechciane odwiedziny starszych

*** w17 marzec s. 20  ***
Z kolei starsi odwiedzają osoby wykluczone, które porzuciły grzeszne postępowanie, i starają się im pomóc.

« Ostatnia zmiana: 12 Listopad, 2018, 22:27 wysłana przez Roszada »


Offline Roszada

Odp: Niedawne teksty CK dotyczące kontaktów z wykluczonymi
« Odpowiedź #14 dnia: 12 Listopad, 2018, 20:21 »
Cytuj
*** w17 marzec s. 20  ***
Z kolei starsi odwiedzają osoby wykluczone, które porzuciły grzeszne postępowanie, i starają się im pomóc.
To po kiego grzyba je wykluczali.
Mogli wcześniej odwiedzać.
Jakby mnie wywalili to zapewne bym takich facetów pod dach nie wpuszczał.
Proszę bardzo, jak chcecie to do was wpadnę, jak zapraszacie.

A skąd wiedzą, że "porzuciły grzeszne postępowanie"?
A w myślach nie można cudzołożyć, jak mówił Jezus?