Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: 2020 - Odstępcze poglądy prominentnego ŚJ - Rolf Furuli  (Przeczytany 2298 razy)

Offline Roszada

Odp: 2020 - Odstępcze poglądy prominentnego ŚJ - Rolf Furuli
« Odpowiedź #30 dnia: 24 Czerwiec, 2020, 20:51 »
Od naszego korespondenta o Furulim:
Cytuj
Aktualizacja 22.06.2020
„Mogę potwierdzić, że jestem teraz wykluczony” - mówi Rolf Furuli, który od blisko 60 lat jest centralną postacią Świadków Jehowy w kraju i za granicą.

https://www.vl.no/…/furuli-har-blitt-ekskludert-fra-jehovas…


Offline Vog

Odp: 2020 - Odstępcze poglądy prominentnego ŚJ - Rolf Furuli
« Odpowiedź #31 dnia: 25 Czerwiec, 2020, 23:05 »
Szkoda że trzeba wykupić dostęp żeby przeczytać artykuł. Może ktoś ma i tu wklei?


Offline NieZnaPrawdy

Odp: 2020 - Odstępcze poglądy prominentnego ŚJ - Rolf Furuli
« Odpowiedź #32 dnia: 26 Czerwiec, 2020, 13:49 »
Ciekawe czy chłop się zacznie wybudzać czy będzie nadal tkwił tam mentalnie?


Offline Aliki

 • Głosiciel
 • Wiadomości: 255
 • Polubień: 728
 • Ludu mój, wyjdźcie z niej! (Obj 18:4)
Odp: 2020 - Odstępcze poglądy prominentnego ŚJ - Rolf Furuli
« Odpowiedź #33 dnia: 26 Czerwiec, 2020, 17:15 »
Właśnie zauważyłam na Reddit nowości w temacie. Artykuł z norweskiej prasy w całości przetłumaczony na język angielski. Furuli wyznał że otrzymał setki maili od braci którzy nie chcą już starszakować bo sumienie im nie pozwala reprezentować CK.


Offline rzeski

Odp: 2020 - Odstępcze poglądy prominentnego ŚJ - Rolf Furuli
« Odpowiedź #34 dnia: 26 Czerwiec, 2020, 18:11 »
Jak zimna woda dla ust spragnionych,
tak dobra wieść z dalekiej krainy (Prz 25:25)


Offline Aliki

 • Głosiciel
 • Wiadomości: 255
 • Polubień: 728
 • Ludu mój, wyjdźcie z niej! (Obj 18:4)
Odp: 2020 - Odstępcze poglądy prominentnego ŚJ - Rolf Furuli
« Odpowiedź #35 dnia: 29 Czerwiec, 2020, 14:10 »
Hej, mamy tu artykuł z norweskiej prasy przetłumaczony na język polski.  Wrzucę go w częściach.

JEDYNĄ OPCJĄ BYŁO OPUBLIKOWANIE TEJ KSIĄŻKI
ROLF FURULI
Były starszy w społeczności Świadków Jehowy i były wykładowca języków semickich

Byłem Świadkiem Jehowy 59 lat. W tym okresie nigdy nie doświadczyłem osobiście niczego negatywnego czy bolesnego. Nauczałem studentów w językach biblijnych i posiadam gruntowną znajomość jej tekstów. Stąd nie mam wątpliwości, iż jedyną społecznością posiadającą nauki oparte na Biblii są Świadkowie Jehowy.
50 lat temu przedstawiałem nową formę organizacyjna – starsi i słudzy pomocniczy – podobna do takiej, jaką znajdujemy w  Nowym Testamencie. Przez większość dwudziestego wieku organizacja funkcjonowała jak zbory chrześcijańskie w pierwszym wieku. Ale wtedy zdarzyło się w zborach to samo. Mężczyźni, którzy przewodzili kościołowi, przyznawali sobie coraz więcej i więcej władzy, aż wyjawiła się grupa biskupów, którzy byli przywódcami kościoła. W dwudziestym pierwszym wieku Ciało Kierownicze, najwyższy organ zarządzający wśród Świadków Jehowy, przyznawało sobie coraz więcej i więcej władzy a dziś ośmiu mężczyzn usługuje jako rząd z nieograniczoną władzą. Mają władzę nad naukami, posiadłościami oraz pieniędzmi i nikt nie może wątpić w nic, co oni napiszą albo zrobią. Jest to oczywiste odejście od organizacji, jaką był pierwotny kościół chrześcijański.

Władza była używana przez  CK na wiele pozytywnych sposobów ale również do wprowadzenia wielu praw i regulacji, które nie były oparte na Biblii. Dla przykładu – przez ostatnie 15 lat prowadzono kampanię przeciwko wyższemu wykształceniu i tysiące młodych ludzi zostało poddanych presji, by takiego wykształcenia nie zdobywać.  Tysiące innych Świadków zostało wykluczonych na bazie niebiblijnych przepisów.  W ostatnich latach musiałem „przełknąć wiele wielbłądów” ale byłem lojalny wobec CK. Jednakże parę ostatnich lat pokazało, że sprawy zmierzają w niewłaściwym kierunku.  Właśnie dlatego napisałem książkę „Moja ukochana religia i Ciało Kierownicze”, która wyszczególnia parę poważnych błędów, jakie CK popełniło i popełnia. Książka została wysłana do CK i napisałem,  że jeśli CK zajmie się problemami w niej wskazanymi, to nie dojdzie do publikacji. Jednak ta propozycja została odrzucona.
Konkretny przykład skrajnego podejścia CK można zauważyć w sposobie wykluczania i traktowania osób wykluczonych. Wykluczanie z kościoła chrześcijańskiego jest uzasadnione w Biblii, w 1 Koryntian 5:9-13 oraz 6:6-11. Wynika z tych wersetów, że wykluczenie nie następowało dlatego, że ktoś popełnił poważny grzech albo nawet kilka, ale dlatego że ktoś jest przesiąknięty takim grzechem. Tylko źli ludzie mieli być wykluczani (5:13).
Jak ktoś wykluczony miał być traktowany? Chrześcijanie nie powinni utrzymywać z nim kontaktów ani nawet spożywać posiłków ( 1 Koryntian 5:11-13). To ukazuje, że powinien istnieć dystans pomiędzy chrześcijanami a osobami wykluczonymi ze zboru. O osobie nieposłusznej słowom Pawła, 2 Tesaloniczan 3:14 mówi : "Przestańcie się z nim zadawać". Słowo "zadawać", jak widać, nie oznacza, iż nie powinno się do takiej osoby odzywać czy witać z nią, gdyż werset 15 mówi: "Nie uważajcie go za wroga ale upominajcie go jak brata".
Jednakże są pewni ludzie, których chrześcijanie traktują inaczej niż tych, którzy nie usłuchali Pawła i wykluczonych. O kogo chodzi? To ludzie nazwani zwodzicielami i antychrystami (2 Jana 7). To byli ludzie aktywnie szerzący fałszywe doktryny "zaprzeczając iż Pan Jezus przyszedł w ciele". Jan mówi o nich: "Nie przyjmujcie ich do swych domów ani ich nie pozdrawiajcie".
Sednem sprawy jest to, że chrześcijanie nie powinni utrzymywać kontaktów z wykluczonymi, ale tylko " zwodzicieli i antychrystów" nie należy witać ani zapraszać do domów. Jak zatem chrześcijanie powinni traktować osobę, która opuszcza zbór chrześcijański i już nie chce być jego częścią? Ponieważ chrześcijanie powinni okazywać miłość wszystkim ludziom, dotyczy to również okazywania życzliwości wykluczonym.

« Ostatnia zmiana: 29 Czerwiec, 2020, 14:38 wysłana przez Aliki »


Offline Aliki

 • Głosiciel
 • Wiadomości: 255
 • Polubień: 728
 • Ludu mój, wyjdźcie z niej! (Obj 18:4)
Odp: 2020 - Odstępcze poglądy prominentnego ŚJ - Rolf Furuli
« Odpowiedź #36 dnia: 29 Czerwiec, 2020, 16:02 »
Ale organ zarządzający SJ ma odmienne nastawienie. W Strażnicy z września 1986 jest odnośnik do książki "Pomoc do zrozumienia Biblii": "Ci, którzy dobrowolnie opuszczają zbór chrześcijański, stają się częścią Antychrysta (1Jana 2:18,19)". Dalej w tekście : "Kto z własnej woli i oficjalnie odłącza się od organizacji, pasuje do tego opisu (zwodziciela i antychrysta z 2 Jana)".
To oznacza, że osoba, która weźmie udział w wyborach i przez to traktowana jak ktoś, kto opuścił zbór, albo osoba, która się odłączyła i wysłała list z tą informacją, jest umieszczana w tej samej grupie co zwodziciele i antychrzescijanie.
Jest to jedno z najbardziej skrajnych stanowisk, jakie znajdujemy pośród praw i regulacji stworzonych przez CK jako dodatek do przykazań i zasad znajdujących się w Biblii.
Podsumowując - według Biblii chrześcijanie nie powinni utrzymywać kontaktów z wykluczonymi, np. jadać z nimi posiłków. Ale nie ma w Biblii podstaw do unikania rozmów albo witania się z takimi osobami. Ludzie, którzy odeszli z kościoła, powinni być traktowani z miłością, jak wszyscy inni. Jak widać podejście SJ do wykluczonych nie jest poparte Biblią ale zasadami ustanowionymi przez CK.
Zostałem wykluczony na podstawie zarządzeń wydanych przez CK. Powodem była ww napisana przeze mnie książka, w której nie zgadzam się z CK i je krytykuję. Trzy osoby, które podjęły tę decyzję, potraktowały mnie przyjaźnie ale żadna z nich nie czytała tej książki. Oznacza to, że nie rozważono w ogóle czy mój krytycyzm był uzasadniony czy też nie. Jedynie fakt, iż publicznie skrytykowałem CK był podstawą do wykluczenia.
Oczywiście utrata przyjaciół to coś negatywnego. Ale nie jest to dla mnie tragedia. Jako starszy nauczyłem się, że widząc w zborze coś sprzecznego z Biblią, trzeba działać. Teraz odkryłem wiele rzeczy stojących w sprzeczności z Biblią na samym szczycie organizacji. Gdy próbuję coś z tym zrobić, zachowuję czyste sumienie. A dobrze działające sumienie może oprzeć się wszelkiej presji. Po opublikowaniu książki otrzymałem setki e-maili - wiele od mężczyzn, którzy ostatnio odmówili przyjęcia zamianowania na starszych, ponieważ ich sumienie nie pozwala im dłużej reprezentować CK oraz od starszych, którzy są głęboko zaniepokojeni kierunkiem rozwoju organizacji. Pozostanę z nimi w kontakcie.
Nie mam zamiaru wyrządzić szkody mojej ukochanej religii ale robi to negatywny wizerunek. Wiem, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy tysiące moich braci i sióstr zostaną wykluczone na podstawie zasad stworzonych przez CK. A skoro CK kategorycznie odmówiło zrobienia czegoś w tej sprawie to moją jedyną możliwością było opublikowanie tej książki.