Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: strategia teokratyczna  (Przeczytany 1481 razy)

Offline Krystian

strategia teokratyczna
« dnia: 23 Maj, 2020, 21:34 »
Kiedyś, gdzieś czytałem, że świadkowie mogą, kłamać, jak chodzi o organizacje
Pamięta, ktoś tą Strażnice?
Kłamstwo CK:
"Co najważniejsze, czasopismo to umacnia zaufanie do danej przez Stwórcę obietnicy, że zanim przeminie to pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1914, nastanie nowy świat"


Offline listonosz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 281
  • Polubień: 3498
  • Der bestirnte Himmel über mir...
Odp: strategia teokratyczna
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Maj, 2020, 21:57 »
Kiedyś, gdzieś czytałem, że świadkowie mogą, kłamać, jak chodzi o organizacje
Pamięta, ktoś tą Strażnice?

 Omawialismy  temat  tu :https://sjwp.pl/napisz-my-znajdziemy-odpowiedni-dzial/teokratyczny-podstep-czyli-czy-sj-moga-oklamywac-i-kogo/


Offline Krystian

Kłamstwo CK:
"Co najważniejsze, czasopismo to umacnia zaufanie do danej przez Stwórcę obietnicy, że zanim przeminie to pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1914, nastanie nowy świat"


Offline dziewiatka

Odp: strategia teokratyczna
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Maj, 2020, 09:28 »
Może nie kłamać tylko nie mówić prawdy .Różnica jest istotna bo kłamstwo to celowe wprowadzenie w błąd,natomiast w tym drugim przypadku to nie wyprowadzanie z błędu,lub podanie informacji nie kompletnych,nie udzielanie informacji prawdziwych tym ,którzy nie mają do tego prawa.


Offline Gostek

Odp: strategia teokratyczna
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Czerwiec, 2020, 10:24 »
No dobrze, a czy nie udzielenie informacji prawdziwych, tylko zmyślonych, to nie jest kłamstwo? Wydaje mi się, że jednak jest to kłamstwem. Co innego jest powstrzymanie się w takim przypadku od odpowiedzi.. Akurat definicja kłamstwa sformułowania dokładnie tak jak ją podał mój poprzednik Dziewiątka bardzo jest na rękę ŚJ,gdzie można okłamać drugą stronę i jeszcze wyjść zwycięzko z sytuacji.
« Ostatnia zmiana: 06 Czerwiec, 2020, 10:27 wysłana przez Gostek »


Offline donadams

Odp: strategia teokratyczna
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Czerwiec, 2020, 10:28 »
dziewiatka nie mówi o podawaniu fałszywych informacji, tylko o nie podawaniu prawdziwych lub podawaniu niekompletnych. Nie sugeruje więc kłamstwa. Co najwyżej bierne działanie.
Chrystus umarł za nasze grzechy, został pogrzebany i trzeciego dnia zmartwychwstał - zgodnie z Pismem.


Offline Gostek

Odp: strategia teokratyczna
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Czerwiec, 2020, 11:25 »
Kłamstwo można też określić łagodniejszą, bardziej łagodną dla uszu formą, np. mówi się, że ktoś mataczy albo blefuje. Odbiór inny a efekt ten sam.


Offline Roszada

Odp: strategia teokratyczna
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Czerwiec, 2020, 11:29 »
Kłamstwo można też określić łagodniejszą, bardziej łagodną dla uszu formą, np. mówi się, że ktoś mataczy albo blefuje. Odbiór inny a efekt ten sam.
W polityce modne: "Pan poseł mija się z prawdą". :)

Co znaczy, "łże jak pies [świnia]". ;D


Offline donadams

Odp: strategia teokratyczna
« Odpowiedź #8 dnia: 06 Czerwiec, 2020, 11:36 »
Wydaje mi się, że różnica o której pisze dziewiatka polega na czymś innym.

Można spytać kogoś: "Czy Jan jest Świadkiem Jehowy?"

Na co w odpowiedzi ktoś może powiedzieć:
Wersja 1 - "Tak! Jan jest lojalnym Świadkiem Jehowy!"
Wersja 2 - "Jan jest lojalnym sługą Bożym!"

Jak widzisz w drugiej wersji ograniczono pewne informacje wobec rozmówcy, ale jednocześnie nie pozbawiono Jana pewnego atrybutu, którym jest wiara w Boga. Pominięto więc pewne informacje, ale nie dopuszczono się kłamstwa. Oczywiście przesłuchujący może uznać to za zatajenie istotnych informacji, wprowadzenie w błąd czy manipulację i postawić na równi z kłamstwem. Jest jednak różnica pomiędzy powyższymi odpowiedziami, a stwierdzeniem, że "Jan nie jest Świadkiem Jehowy". Co ciekawe, i tutaj można tłumaczyć sobie, że odpowiadający miał na myśli to, że Jan nie jest związany statutem, nie jest formalnie zapisany w szeregi Świadków Jehowy, tak jak odbywa się to w niektórych innych wyznaniach itd. Jest to oczywiste kłamstwo, ponieważ w odpowiedzi stosuje się pewien słuszny tok rozumowania, ale nie jest to słuszny tok rozumowania w stosunku do Świadków Jehowy. Odpowiadający może jednak nadal być przekonany, że taka odpowiedź nie mieści się w definicji kłamstwa.
Chrystus umarł za nasze grzechy, został pogrzebany i trzeciego dnia zmartwychwstał - zgodnie z Pismem.


Offline NieZnaPrawdy

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 263
  • Polubień: 2167
  • Między ślepymi jednooki królem
Odp: strategia teokratyczna
« Odpowiedź #9 dnia: 07 Czerwiec, 2020, 20:59 »
Kiedyś ojciec wygoił młodszą siostrę z pokoju TV i zapytał " Lekcje masz odrobione?"
Wychodząc odpowiedziała "Nic nie mam zadane." ,a kiedy była już w przedpokoju cicho dorzuciła " Tylko z geografii".

To jak skłamała czy nie skłamała ?

Trochę to przypomina mi wyjawianie prawd przez ŚJ.


Offline Gandalf Szary

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 771
  • Polubień: 5137
  • Najbardziej boję się fanatyków.
Odp: strategia teokratyczna
« Odpowiedź #10 dnia: 07 Czerwiec, 2020, 21:14 »
Kiedyś ojciec wygoił młodszą siostrę z pokoju TV i zapytał " Lekcje masz odrobione?"
Wychodząc odpowiedziała "Nic nie mam zadane." ,a kiedy była już w przedpokoju cicho dorzuciła " Tylko z geografii".

To jak skłamała czy nie skłamała ?

Trochę to przypomina mi wyjawianie prawd przez ŚJ.
[/b][/size]
Nie skłamała. Powiedziała przecież ,,Tylko z geografii", a że telewizor głośno chodził to wina rodzica, że niedosłyszał. ;)
Ps. W żadnej publikacji nie spotkałem się z usprawiedliwieniem kłamstwa. Natomiast w praktyce traktowane jest to jako mniejsze zło. Nawet NO nie potępi i nie przygani, wiem bo byłem, powiedziałem i nic nie zrobił.
„Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest”.

Johann Wolfgang Gothe,


Offline NieZnaPrawdy

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 263
  • Polubień: 2167
  • Między ślepymi jednooki królem
Odp: strategia teokratyczna
« Odpowiedź #11 dnia: 08 Czerwiec, 2020, 09:25 »
Kiedyś czytałem o w tym jak sąd Wielkiej Brytanii skazał człowieka za żebranie.
Człowiek ten żebrał na ulicy mówiąc, że przez 3 miesiące nie otrzymuje renty górniczej.
Samo stwierdzenie było prawdziwe ale wprowadzało w błąd, bo jemu żadna renta nigdy nie przysługiwała.

Tak jest z mnóstwem spraw u ŚJ.