Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Kontrowersja: (2 Sm 24.1) i (1Krn 21.1) Czy Szatan jest bogiem?  (Przeczytany 1767 razy)

Offline Forsaken

  • Nieochrzczony głosiciel
  • Wiadomości: 75
  • Polubień: 63
  • JHWH-jak to czytać?
Księga Samuela w wersecie 24.1 podaje:
„Jeszcze raz Pan zapłonął gniewem przeciw Izraelitom. Pobudził przeciw nim Dawida słowami: Idź i policz Izraela i Judę”
https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=1209
Natomiast 1 Kronik  (1 Krn 21.1) pisze o tym samym:
„Powstał szatan przeciwko Izraelowi i pobudził Dawida, żeby policzył Izraela”
https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=1272
To pytam, kto pobudził Dawida do liczenia, Bóg czy szatan? A może Bóg jest  szatanem?  Pytanie jest żartobliwe ale zapraszam do dyskusji…


Offline Gandalf Szary

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 771
  • Polubień: 5137
  • Najbardziej boję się fanatyków.
Odp: Kontrowersja: (2 Sm 24.1) i (1Krn 21.1) Czy Szatan jest bogiem?
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Maj, 2020, 19:46 »
Może było tak jak w przypadku Hioba. Bóg pozwolił na działanie Szatanowi i sprawozdanie z Kronik podaje, że to Szatan, a Samuel podaje, że to Pan pobudził Dawida do policzenia ludu. Szatan zwiódł Dawida za przyzwoleniem Pana.
„Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest”.

Johann Wolfgang Gothe,


Offline Bugareszt

  • Pionier
  • Wiadomości: 757
  • Polubień: 848
  • Dzięki bogu jestem ateistą. Nigdy nie byłem w org.
Odp: Kontrowersja: (2 Sm 24.1) i (1Krn 21.1) Czy Szatan jest bogiem?
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Maj, 2020, 19:52 »
A nie mógł go pobudzić szatan do tego samego co Bóg ? Tam nie jest napisane kto go nie pobudził , tylko kto go do tego pobudził.
Nie mamy prawa naszej nieznajomości praw rządzących światem uważać za przejaw boskości. To tylko nasza niewiedza.


Offline Gandalf Szary

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 771
  • Polubień: 5137
  • Najbardziej boję się fanatyków.
Odp: Kontrowersja: (2 Sm 24.1) i (1Krn 21.1) Czy Szatan jest bogiem?
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Maj, 2020, 20:03 »
A nie mógł go pobudzić szatan do tego samego co Bóg ? Tam nie jest napisane kto go nie pobudził , tylko kto go do tego pobudził.
[/b][/size]
Cóż nie wiadomo, niezbyt precyzyjnie jest to opisane.
„Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest”.

Johann Wolfgang Gothe,


Offline Moyses

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 076
  • Polubień: 6229
  • Nie próbuj, rób albo nie rób, nie ma próbowania.
Odp: Kontrowersja: (2 Sm 24.1) i (1Krn 21.1) Czy Szatan jest bogiem?
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Maj, 2020, 20:07 »
To pytam, kto pobudził Dawida do liczenia, Bóg czy szatan? A może Bóg jest  szatanem?  Pytanie jest żartobliwe ale zapraszam do dyskusji…

Zapomniałeś podkreślić, która to ta Samuelowa. Druga. W katolickiej Biblii stoi, że Jahwe. W Kronikowym fragmencie mają Szatana z małej litery. Pytaj właścicieli Biblii - wszak tacy się tu określili. Idź na taką stronę Internetową reklamowaną dosyć często. Tam jest dosyć sporo wklejek. Może one coś podpowiedzą? Albo idź z tym pytaniem do poradnika prowadzącego poradnie. Oni mówią, że się znają, więc pewnie mają rację. Ja to człek ze wsi, więc nie znam się.


Offline Bugareszt

  • Pionier
  • Wiadomości: 757
  • Polubień: 848
  • Dzięki bogu jestem ateistą. Nigdy nie byłem w org.
Odp: Kontrowersja: (2 Sm 24.1) i (1Krn 21.1) Czy Szatan jest bogiem?
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Maj, 2020, 20:53 »

Cóż nie wiadomo, niezbyt precyzyjnie jest to opisane.

W takim wypadku można szukać odpowiedzi na pytanie: Kogo posłuchał się Dawid ? Boga czy Szatana ?
Nie mamy prawa naszej nieznajomości praw rządzących światem uważać za przejaw boskości. To tylko nasza niewiedza.


Offline Gandalf Szary

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 771
  • Polubień: 5137
  • Najbardziej boję się fanatyków.
Odp: Kontrowersja: (2 Sm 24.1) i (1Krn 21.1) Czy Szatan jest bogiem?
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Maj, 2020, 20:57 »
W takim wypadku można szukać odpowiedzi na pytanie: Kogo posłuchał się Dawid ? Boga czy Szatana ?
[/b][/size]
A gdzie szukać odpowiedzi? W/g organizacji Bogu nic złego przypisać nie można, więc to wina Szatana, albo Dawida, że dał się zwieść.
« Ostatnia zmiana: 13 Maj, 2020, 20:58 wysłana przez Gandalf Szary »
„Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest”.

Johann Wolfgang Gothe,


Offline Bugareszt

  • Pionier
  • Wiadomości: 757
  • Polubień: 848
  • Dzięki bogu jestem ateistą. Nigdy nie byłem w org.
Odp: Kontrowersja: (2 Sm 24.1) i (1Krn 21.1) Czy Szatan jest bogiem?
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Maj, 2020, 21:24 »

A gdzie szukać odpowiedzi? W/g organizacji Bogu nic złego przypisać nie można, więc to wina Szatana, albo Dawida, że dał się zwieść.

Wydaje mi się że każdy wierzący tak własnie  potraktuje tą kwestię, że nic złego Bogu nie można zarzucić i że to Bóg o wszystkim decyduje nawet o ich grzesznych czynach i na tym dyskusje zakończy ;)
Nie mamy prawa naszej nieznajomości praw rządzących światem uważać za przejaw boskości. To tylko nasza niewiedza.


Offline Forsaken

  • Nieochrzczony głosiciel
  • Wiadomości: 75
  • Polubień: 63
  • JHWH-jak to czytać?
Odp: Kontrowersja: (2 Sm 24.1) i (1Krn 21.1) Czy Szatan jest bogiem?
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Maj, 2020, 21:29 »
Pytanie, nie kto dał się zwieść, tylko kto pobudził...

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka



DeepPinkTool

  • Gość
Odp: Kontrowersja: (2 Sm 24.1) i (1Krn 21.1) Czy Szatan jest bogiem?
« Odpowiedź #9 dnia: 13 Maj, 2020, 21:32 »
Przecież u Hioba można przeczytać, że Szatan i bóg (wielkość liter dla zbilansowania tych w pewnym przekładzie) to kolesie. Z Rodzaju się można dowiedzieć, że bogowie stworzyli człowieka na swój obraz i podobieństwo. Dalej mamy, że człowiek stał się podobny bogom gdy poznał co to Dobro i Zło. Jaką to różnica kto kazał Dawidowi? Czy Bóg osobiście, czy za pośrednictwem Szatana? Wszystko zostaje w biblijnej świętej rodzinie.  >:D


Offline Bugareszt

  • Pionier
  • Wiadomości: 757
  • Polubień: 848
  • Dzięki bogu jestem ateistą. Nigdy nie byłem w org.
Odp: Kontrowersja: (2 Sm 24.1) i (1Krn 21.1) Czy Szatan jest bogiem?
« Odpowiedź #10 dnia: 13 Maj, 2020, 21:47 »
Pytanie, nie kto dał się zwieść, tylko kto pobudził...

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

Biblia pisze wyraźnie, pobudził go Bóg i pobudził go szatan, tu nie ma sprzeczności
Nie mamy prawa naszej nieznajomości praw rządzących światem uważać za przejaw boskości. To tylko nasza niewiedza.


DeepPinkTool

  • Gość
Odp: Kontrowersja: (2 Sm 24.1) i (1Krn 21.1) Czy Szatan jest bogiem?
« Odpowiedź #11 dnia: 13 Maj, 2020, 22:28 »
Biblia pisze wyraźnie, pobudził go Bóg i pobudził go szatan, tu nie ma sprzeczności
Ale pobudził Szatan czy szatan?  >:D


Offline Gremczak

Odp: Kontrowersja: (2 Sm 24.1) i (1Krn 21.1) Czy Szatan jest bogiem?
« Odpowiedź #12 dnia: 13 Maj, 2020, 22:41 »
Biblia pisze wyraźnie, pobudził go Bóg i pobudził go szatan, tu nie ma sprzeczności

Z tego wynika ,że obaj na jednym wózku jadą.
Weszli w jakąś komitywę.


Offline Drengr

Odp: Kontrowersja: (2 Sm 24.1) i (1Krn 21.1) Czy Szatan jest bogiem?
« Odpowiedź #13 dnia: 13 Maj, 2020, 23:21 »
Co jeśli bóg wymyślił szatana by zdyscyplinować ludzkość?
Takie „ bądź grzeczny bo przyjdzie taki zły pan i cię zabierze!”...


Offline Sebastian

Odp: Kontrowersja: (2 Sm 24.1) i (1Krn 21.1) Czy Szatan jest bogiem?
« Odpowiedź #14 dnia: 14 Maj, 2020, 04:23 »
dotyczące Ksiegi Hioba uwagi redakcyjne w Biblii Tysiąclecia wskazują, że słowo szatan oznacza przeciwnika ale przeciwnika ludzi a niekoniecznie przeciwnika Boga - takie spojrzenie może wskazywać że na niebiańskim dworze królewskim Boga Jahwe istnieli jacyś nazwijmy to "dworzanie" którzy nienawidzili ludzi ale służyli Bogu Jahwe.

gdyby ten tok rozumowania przenieść na kwestię spisu ludności to Jahwe mógł posłużyć sie szatanem aby zwieść Dawida.

wątek posługiwania się przez Jahwe niebiańskimi kusicielami niebiańskimi zwodzicielami i niebiańskimi kłamcami pojawia sie kilkakrotnie w starym testamencie
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)