Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Pamiątka-13 czy 14 nissan?  (Przeczytany 3925 razy)

Offline Moyses

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 076
  • Polubień: 6229
  • Nie próbuj, rób albo nie rób, nie ma próbowania.
Odp: Pamiątka-13 czy 14 nissan?
« Odpowiedź #30 dnia: 08 Kwiecień, 2020, 20:58 »
Witam, w załączeniu kartka z żydowskiego kalendarza, 7 kwietnia był 13 nissan czy ja czegoś nie rozumiem a pamiątka powinna być obchodzona 14,czy ktoś umie to wytłumaczyć

Już to było tłumaczone. Podczas tego roku, gdy pamiątka świadkowa różniła się prawie o miesiąc od żydowskiej. Tylko ile można tłumaczyć, jeśli ktoś nie rozumie. Tłumaczyć dlaczego jest 5780/5781 wg żydów a dlaczego jest 6045 u świadków?
Może jeszcze trzeba wytłumaczyć katolicką niedzielę, i dlaczego jest niedziela. Dodatkowo czemu jedni obchodzą śmierć ruchomo, a inni zmartwychwstanie ruchomo, ale zawsze w niedziele. Boże narodzenie też tłumaczyć?
W żydowskim kalendarzu, jak byk, jest napisane, że wczoraj był 13 nisan. To kiedy jest 14 nisan, skoro jest dziś? Dlaczego w innym okresie 14 nisan mają miesiąc po świadkowym 14 nisan? Skąd jest nisan? Skąd jest współczesny kalendarz żydowski? Skąd jest kalendarz katolicki? Jak wyznaczano 14 nisan przed naszą erą? Podpowiem - wyrywanymi kartkami z kalendarza.
Pytaj teologów sportu i księgowych bezgłowych. Najlepsi fachmani w swoim fachu.
Poczytam jako obserwator. W Biblii jest wszystko napisane, tylko trzeba czytać. Wtedy nawet można się dowiedzieć, dlaczego pamiątkę (czy tam paschę) należy obchodzić miesiąc później w wypadku jakiś nieprzewidzianych okoliczności. Nie dzień później, nie tydzień później, nie 3 tygodnie później. Tylko miesiąc. Temat jest prosty, ale jest też sprawdzianem inteligencji. 


DeepPinkTool

  • Gość
Odp: Pamiątka-13 czy 14 nissan?
« Odpowiedź #31 dnia: 08 Kwiecień, 2020, 21:01 »
Okej. Astronomii nie miałem w szkole, a w niebo nie patrzę. :(

Czasami warto. Niebo gwieździste nade mną itd


Offline Nadaszyniak

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 5 964
  • Polubień: 8456
  • Psychomanipulacja owieczek # wielkiej wieży(Ww)
Odp: Pamiątka-13 czy 14 nissan?
« Odpowiedź #32 dnia: 08 Kwiecień, 2020, 21:18 »
(mtg):  Czyścioch  >:D


Offline Roszada

Odp: Pamiątka-13 czy 14 nissan?
« Odpowiedź #33 dnia: 08 Kwiecień, 2020, 21:18 »
Wprawdzie to nie o dacie, a o spożywaniu i to dyskusja CK, choć dawna:

https://sjwp.pl/dyskusje-swiatopogladowe/czy-mozna-wypic-wino-i-zjesc-chleb-po-pamiatce/msg215491/#msg215491


Offline Bugareszt

  • Pionier
  • Wiadomości: 757
  • Polubień: 848
  • Dzięki bogu jestem ateistą. Nigdy nie byłem w org.
Odp: Pamiątka-13 czy 14 nissan?
« Odpowiedź #34 dnia: 08 Kwiecień, 2020, 22:10 »
Witam, w załączeniu kartka z żydowskiego kalendarza, 7 kwietnia był 13 nissan czy ja czegoś nie rozumiem a pamiątka powinna być obchodzona 14,czy ktoś umie to wytłumaczyć

W wielkim uproszczeniu , ewangelie synoptyczne mówią że wieczerza była 14 ale Jan pisze że Jezus umarł w wigilię Paschy czyli 14, więc wieczerza musiała się odbyć 13 a pascha 15
Nie mamy prawa naszej nieznajomości praw rządzących światem uważać za przejaw boskości. To tylko nasza niewiedza.


Offline Roszada

Odp: Pamiątka-13 czy 14 nissan?
« Odpowiedź #35 dnia: 08 Kwiecień, 2020, 22:32 »
A to co pisze Bukareszt wynikało też z różnych kalendarzy i różnego obchodzenia przez różne grupy Żydów.
Zapomnieliśmy o diasporze, a tam jeszcze inaczej było.


Offline Bugareszt

  • Pionier
  • Wiadomości: 757
  • Polubień: 848
  • Dzięki bogu jestem ateistą. Nigdy nie byłem w org.
Odp: Pamiątka-13 czy 14 nissan?
« Odpowiedź #36 dnia: 09 Kwiecień, 2020, 13:10 »
Taka mała ciekawostka, jest taki słynny obraz Leonardo da Vinci , ktoś widzi tam kielich ?
Nie mamy prawa naszej nieznajomości praw rządzących światem uważać za przejaw boskości. To tylko nasza niewiedza.


Offline Roszada

Odp: Pamiątka-13 czy 14 nissan?
« Odpowiedź #37 dnia: 09 Kwiecień, 2020, 13:24 »
Kielich nie był używany prawdopodobnie do II w. przed Chr. :)

Nikt nie wie kiedy konkretnie wino weszło do Paschy. :-\


Offline Roszada

Odp: Pamiątka-13 czy 14 nissan?
« Odpowiedź #38 dnia: 09 Kwiecień, 2020, 16:27 »
Badacze Pisma Św. różnią się od ŚJ co do daty obchodzenia Pamiątki.
Zaczęło się to tak:

*** jv rozdz. 6 s. 68 ***
A co się stało z owymi przeciwnikami oraz ich zwolennikami? Po walnym zgromadzeniu w styczniu 1918 roku oponenci odłączyli się, a nawet postanowili oddzielnie obchodzić Pamiątkę w dniu 26 marca 1918 roku. Ich jedność nie trwała jednak długo, ponieważ szybko się rozpadli na różne sekty.

Ale w roku 1918 jeszcze data była ta sama, tylko że obchodzili oddzielnie.
Oto data Towarzystwa:

"Wieczerza W tym roku przypadła na 26go marca" (Strażnica kwiecień 1918 s. 64).

Dopiero Towarzystwo, jak podałem w roku 1919 lub nawet w 1920 wprowadziło inna datę, by się odróżniać od oponentów:

„Do roku 1919 namaszczeni chrześcijanie określali datę 14 Nisana w oparciu o kalendarz żydowski” (Strażnica Rok XCVII [1976] Nr 3 s. 20).

Oczywiście tak wtedy (po staremu), jak i później mówiło, że obchodzi 14 Nisan.
Czyli kłótnia kiedy jest właściwy 14 Nisan. :)


Offline Roszada

Odp: Pamiątka-13 czy 14 nissan?
« Odpowiedź #39 dnia: 09 Kwiecień, 2020, 17:01 »
Badacze podają 13 Nisan, a nie 14 Nisan, jak ŚJ.

W tym roku 2020 badacze mieli identyczną datę 7 kwietnia, jak ŚJ.

Ale w 2018 badacze 29 marca, a ŚJ 31 marca
W 2019 badacze 18 kwietnia, a ŚJ 19 kwietnia

Inne lata u badaczy (2005-2034):

http://www.nastrazy.pl/herald/czytaj.php?rok=2005&numer=2&plik=przewidywane_daty_pamiatki

« Ostatnia zmiana: 09 Kwiecień, 2020, 17:04 wysłana przez Roszada »


Offline Roszada

Odp: Pamiątka-13 czy 14 nissan?
« Odpowiedź #40 dnia: 09 Kwiecień, 2020, 17:38 »
Towarzystwo samo podaje, że zmieniało wyznaczanie daty Pamiątki:

*** jv rozdz. 16 s. 242 ***
Święcili ją w dniu, na który według kalendarza żydowskiego przypadał 14 Nisan, dzień śmierci Jezusa. Z biegiem lat udoskonalono sposób wyznaczania owej daty*.
* Porównaj Strażnicę z marca 1891, strony 33 i 34; z 15 marca 1907, strona 88; z 1 lutego 1935, strona 46; z 1 lutego 1948, strony 41-43

Nawet nie wiedziałem, że tyle razy to zmieniano. ;)
Zawsze im wychodził 14 Nisan? :)

Może to udoskonalanie dalej pójdzie. ;D
« Ostatnia zmiana: 09 Kwiecień, 2020, 17:47 wysłana przez Roszada »


Offline Roszada

Odp: Pamiątka-13 czy 14 nissan?
« Odpowiedź #41 dnia: 10 Kwiecień, 2020, 17:30 »
Zaglądnąłem do wskazanego polskiego odpowiednika z roku 1935.
Cóż piszą?

„Według liczenia astronomicznego miesiąc wschodzi przynajmniej 16 godzin przedtem, zanim może być widziany naturalnem okiem człowieka. Mojżesz swego czasu liczył od takiej godziny, od kiedy mógł zobaczyć księżyc swem gołem okiem, i to jest słuszny sposób dla nas liczyć czas” (Strażnica 01.03 1935 s. 77).

A więc 1 dzień różnicy może wynikać z tego obserwowanego 'miesiąca' gołym okiem czy wg astronomicznych ustaleń. "Przynajmniej 16 godzin" to może dać dobę.

Czyli, jak piszą, Mojżesz 'na oko' ustalał (i było to dla nich dobrze), a oni teraz pewnie w 2020 r. wg 'babilońskich urządzeń'. ;D

Ale Jezus nie miał urządzeń, więc też na oko, więc inaczej niż dziś CK. ;D

Czytałem kiedyś, że najgorzej było jak nie było widoczności. :-\


DeepPinkTool

  • Gość
Odp: Pamiątka-13 czy 14 nissan?
« Odpowiedź #42 dnia: 10 Kwiecień, 2020, 17:46 »
...

Czyli, jak piszą, Mojżesz 'na oko' ustalał (i było to dla nich dobrze), a oni teraz pewnie w 2020 r. wg 'babilońskich urządzeń'. ;D


Korzystanie z 'babilońskich urządzeń' wydaje się konieczne. ŚJ obchodzą paschę w babilońskim miesiącu Nisan inaczej jak Mojżesz, który obchodził paschę w miesiącu Abib.  ;)


Offline Roszada

Odp: Pamiątka-13 czy 14 nissan?
« Odpowiedź #43 dnia: 10 Kwiecień, 2020, 19:33 »
Co do ang. Strażnicy z 1948, to w polskim odpowiedniku z 1949 napisano:

„Księżyc dochodzi do pełni w ciągu 24-godzinnego okresu, który zaczyna o godz. 6.32 rano czasu jerozolimskiego, czyli dnia 12 kwietnia około godz. 11.08 wieczorem czasu nowojorskiego. Stosownie do tego we wtorek, 12 kwietnia po godz. 6-wieczór czyli po zachodzie słońca nastąpi dla członków »ciała Chrystusowego« właściwy czas na obchodzenie wieczerzy” (Strażnica Nr 6, 1949 s. 13).

Nie bardzo kapuję, czemu czas nowojorski przedstawiają skoro wspominają wcześniej o czasie jerozolimskim.
Zawsze sądziłem, że CK wedle czasu brooklyńskiego obchodzi. :)
Chyba za czasów Russell trzymali się bardziej Jerozolimy. ;)

W roku 1978 napisano:

*** w78/4 s. 23 Pytania czytelników ***
Wieczerza Pańska istotnie zbiega się często z pełnią księżyca, ale nie zawsze. Może na przykład zachodzić różnica jednego dnia, w zależności od miejsca zamieszkania i używanego kalendarza.

W związku z tym wszystko jest w jakiś sposób względne co do dnia. :)

A tu tą względność pokazano:

*** w78/4 ss. 23-24 Pytania czytelników ***
Dobrze jest o tym wiedzieć na wypadek, gdyby została przerwana łączność z Ciałem Kierowniczym i pewna grupa Świadków Jehowy by nie wiedziała, na kiedy ustalono datę Pamiątki. Jeżeli w takiej sytuacji będą obchodzić Pamiątkę w ten wieczór, na który kalendarz podaje pierwszą pełnię księżyca po wiosennym zrównaniu dnia z nocą, najprawdopodobniej uczynią to tego samego dnia, co reszta ich braci, albo przynajmniej bardzo blisko tej daty.
« Ostatnia zmiana: 10 Kwiecień, 2020, 19:46 wysłana przez Roszada »


Offline Nadaszyniak

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 5 964
  • Polubień: 8456
  • Psychomanipulacja owieczek # wielkiej wieży(Ww)
Odp: Pamiątka-13 czy 14 nissan?
« Odpowiedź #44 dnia: 10 Kwiecień, 2020, 20:12 »
(mtg): Pragnę zaznaczyć, że nie bronię sekty(Ww), patrzę obiektywnie przytaczając jej suche fakty jak pomiędzy obroną i oskarżycielem

Kiedy ustanowiona. Święto Paschy obchodzono zawsze dnia 14 Nisan (Abib), mniej więcej podczas pełni Księżyca, gdyż w żydowskim kalendarzu księżycowym miesiąc rozpoczynał się od dnia, w którym zaobserwowano nów. A zatem 14 dzień przypadał gdzieś w połowie lunacji (jest to odstęp czasu między jednym a drugim nowiem). Jezus został stracony 14 Nisan 33 r. n.e. Z obliczeń astronomicznych wynika, że w owym roku, w piątek 3 kwietnia według kalendarza juliańskiego, a 1 kwietnia — według gregoriańskiego, doszło do zaćmienia Księżyca (T. R. Oppolzer, Canon der Finsternisse, 1887, s. 344). Zjawisko to występuje tylko wtedy, gdy Księżyc znajduje się w pełni. Płynie stąd uzasadniony wniosek, że w 33 r. n.e. dzień 14 Nisan rozpoczął się według kalendarza gregoriańskiego w czwartek 31 marca, a zakończył w piątek 1 kwietnia.
Jezus ustanowił Wieczerzę Pańską w wieczór przed swoją śmiercią, zaraz po obchodach swej ostatniej Paschy. Przedtem jednak — kiedy już „była noc” — odprawił jeszcze zdrajcę Judasza (Jn 13:30). Ponieważ w kalendarzu żydowskim dzień rozpoczynał się wieczorem i kończył następnego wieczoru, więc uroczystość ta musiała się odbyć późnym wieczorem w czwartek 31 marca (14 Nisan)

cytat przytoczyłem : dx86-15 Pamiątka (Wieczerza Pańska); it-2 s. 298 Pamiątka

W dziele The Pentateuch and Haftorahs (Pentateuch i haftary) wskazano, że według Księgi Wyjścia 12:6 baranka należało zarżnąć „między dwoma wieczorami”. W niektórych przekładach Biblii użyto właśnie tego wyrażenia. W innych oddano je takimi określeniami, jak: „wieczorem”, „o zmierzchu” lub „w okresie wieczornego zmierzchu”. W polskim przekładzie żydowskiego Tanachu rabin Izaak Cylkow przyznał: „Abenezra [Abraham ibn Ezra] rozumie tu, jak Karaici [karaimi] i Samarytanie czas zmierzchu od zachodu słońca do zapadnięcia nocy”. Tak więc baranek miał być zabity po zachodzie słońca, ale jeszcze przed nastaniem ciemności — na początku 14 Nisan.

cytat przytoczyłem:  w13 15.12 18-19



« Ostatnia zmiana: 10 Kwiecień, 2020, 20:41 wysłana przez Nadaszyniak »