Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Pamiątka-13 czy 14 nissan?  (Przeczytany 3928 razy)

Offline Roszada

Odp: Pamiątka-13 czy 14 nissan?
« Odpowiedź #15 dnia: 08 Kwiecień, 2020, 16:41 »
Towarzystwo Strażnica zmieniło datę obchodzonej Pamiątki.

Do roku 1919 namaszczeni chrześcijanie określali datę 14 Nisana w oparciu o kalendarz żydowski” (Strażnica Rok XCVII [1976] Nr 3 s. 20).

„W ostatnich latach ciało kierownicze świadków Jehowy ustala (...) w taki sposób, jak to miało miejsce w czasach biblijnych, mianowicie na podstawie faktycznego uwidocznienia się nowego księżyca w Jerozolimie. Z tego też względu powstawała niekiedy różnica jednego lub dwóch dni między datą obchodzenia Pamiątki u świadków Jehowy, a datą 14 Nisana w aktualnym kalendarzu żydowskim” (Strażnica Rok XCVII [1976] Nr 3 s. 20).

No to widac teraz skąd różnica 13 czy 14 Nisan u ŚJ. :)


DeepPinkTool

  • Gość
Odp: Pamiątka-13 czy 14 nissan?
« Odpowiedź #16 dnia: 08 Kwiecień, 2020, 16:46 »
Z powyższego tekstu wynika, że równoprawne zdają się być daty 12,13,14,15 i 16 nisan.  ;)


Offline Roszada

Odp: Pamiątka-13 czy 14 nissan?
« Odpowiedź #17 dnia: 08 Kwiecień, 2020, 16:48 »
Dlatego wszystkim, co chcąc dogmatu w sprawie daty Wieczerzy, powiem że jest to proste jak sznurek w kieszeni. :)

A tu filozofia CK:

„Chociaż Pascha nie była zapowiedzią Pamiątki, to pewne jej elementy mają dla nas znaczenie” (Chrześcijańskie życie i służba – program zebrań kwiecień 2018 s. 2).

„Słusznie więc datę obchodzenia Pamiątki oblicza się tak, jak w owych czasach Żydzi określali dzień Paschy. Miesiąc Nisan zaczynał się u nich wtedy, gdy na wiosnę mogli po raz pierwszy dostrzec nowy księżyc najbliższy zrównania dnia z nocą. Pascha następowała czternaście dni później. – Izaj. 66:23; Wyjścia 12:2, 6. Świadkowie Jehowy przy ustalaniu daty Pamiątki opierają się obecnie na tym starożytnym pierwowzorze” (Strażnica Rok XCIX [1978] Nr 4 s. 23).

Krętactwo? :-\
« Ostatnia zmiana: 08 Kwiecień, 2020, 16:51 wysłana przez Roszada »


Offline Roszada

Odp: Pamiątka-13 czy 14 nissan?
« Odpowiedź #18 dnia: 08 Kwiecień, 2020, 17:25 »
No i wreszcie samo spożywanie.

   Towarzystwo Strażnica w roku 1986 ogłosiło, że klasa ziemska Świadków Jehowy „symbolicznie spożywa ciało i krew Jezusa”:

„1986, »wielka rzesza« symbolicznie spożywa ciało i krew Jezusa (Jn 6:51-56)” (Skorowidz do publikacji Towarzystwa Strażnica 1986-2000, 2003 s. 96).

„(...) rozsądek podpowiada, że symboliczne »spożywanie ciała Jezusa i picie jego krwi« polega na okazywaniu wiary w zbawczą moc ciała i krwi, które Jezus złożył w ofierze” (Prowadzenie rozmów na podstawie Pism 2001 s. 231).

Symboliczne spożywanie symbilicznych symboli przez symbolikę symboli. ;)


Offline Bugareszt

  • Pionier
  • Wiadomości: 757
  • Polubień: 848
  • Dzięki bogu jestem ateistą. Nigdy nie byłem w org.
Odp: Pamiątka-13 czy 14 nissan?
« Odpowiedź #19 dnia: 08 Kwiecień, 2020, 17:35 »
Mam nadzieję że nie dostanę bana ale w dacie pamiątki zgadzam się z śj ;) mam problem jedynie z miejscem tej wieczerzy, czyli domu matki Marka jak to się przeważnie przyjmuje jak tam weszło 120 osób

Wtedy Piotr w obecności braci, a zebrało się razem około stu dwudziestu osób, tak przemówił:
Nie mamy prawa naszej nieznajomości praw rządzących światem uważać za przejaw boskości. To tylko nasza niewiedza.


Offline Roszada

Odp: Pamiątka-13 czy 14 nissan?
« Odpowiedź #20 dnia: 08 Kwiecień, 2020, 17:55 »
A możesz się zgadzać nawet ze samym diabłem, bo on też obchodzi swoją pamiątkę. Może razem z nimi. ;D
Datę ma więc identyczną. ;)
Wszak przybiera postać anioła światłości i naśladuje Boga. ;)
« Ostatnia zmiana: 08 Kwiecień, 2020, 18:14 wysłana przez Roszada »


Offline Roszada

Odp: Pamiątka-13 czy 14 nissan?
« Odpowiedź #21 dnia: 08 Kwiecień, 2020, 18:28 »
No i z najnowszego podręcznika z 2020 r. Zorganizowani...

*** od rozdz. 7 s. 70 ***
Nie jest to żaden rytuał z akcentami mistycznymi, lecz symboliczny posiłek, w którym uczestniczą ludzie powołani na współdziedziców Jezusa Chrystusa w jego niebiańskim Królestwie (Łuk. 22:28-30). Wszyscy inni oddani Bogu chrześcijanie oraz osoby postronne przychodzą na Wieczerzę Pańską w charakterze obserwatorów

*** od rozdz. 7 s. 69 ***
Data Pamiątki śmierci Chrystusa pokrywa się z datą Paschy, o której mówi Biblia (Wyjścia 12:2, 6; Mat. 26:17, 20, 26). Pascha była dorocznym świętem upamiętniającym wyjście Izraelitów z Egiptu w roku 1513 p.n.e. Jehowa polecił im wtedy, żeby 14 dnia pierwszego miesiąca księżycowego spożyli baranka paschalnego i opuścili Egipt, gdzie przebywali w niewoli (Wyjścia 12:1-51).

To jest ta ich niekonsekwencja, w na Paschę i spożywanie baranka byli zapraszani wszyscy nawet nieIzraelici.


Offline Stanisław Klocek

Odp: Pamiątka-13 czy 14 nissan?
« Odpowiedź #22 dnia: 08 Kwiecień, 2020, 18:37 »
Mógłbyś Stanisławie to jakoś rozwinąć? Skąd takie stwierdzenie, że zauważono w czasach biblijnych? 2 tyś km?
Nie chcę mi się rozwijać tego zagadnienia, ponieważ pochłaniające dużo czasu. Swego czasu poświęciłem sporo czasu nad tą kwestią w artykule Dzień śmierci Jezusa. Z czasem to zniechęciło mnie z powodu, że hosting ,,TinyPic" do tamtej pory darmowy, potem zażądały opłat za adres do str. www. Skoro nie zapłaciłem, stąd takie pajace zamiast skanu. Pytasz skąd te 2 tys.? Oczywiście tą liczbę ustaliłem sam. Jednak było to z jakiegoś wiarygodnego źródła, gdzie nie były określone km., lecz miejscowościami. Tą różnicę zauważyło wielu ludzi w starożytności. Nie dokończyłem tego artykułu i nie pamiętam źródeł. Ale szukając w necie można znaleźć m. in. to pdf z którego wyodrębniłem ten skan, gdzie jest wzmianka dotycząca różnicy dnia (doby).


Offline Bugareszt

  • Pionier
  • Wiadomości: 757
  • Polubień: 848
  • Dzięki bogu jestem ateistą. Nigdy nie byłem w org.
Odp: Pamiątka-13 czy 14 nissan?
« Odpowiedź #23 dnia: 08 Kwiecień, 2020, 18:50 »
W kilku opracowaniach czytałem taką teorię, że faryzeusze mieli trochę inny kalendarz niż saduceusze i dlatego było takie wyprzedzenie , ale powiem szczerze osobiście nigdy tego nie miałem czasu sprawdzić.
Nie mamy prawa naszej nieznajomości praw rządzących światem uważać za przejaw boskości. To tylko nasza niewiedza.


Offline Roszada

Odp: Pamiątka-13 czy 14 nissan?
« Odpowiedź #24 dnia: 08 Kwiecień, 2020, 18:59 »
Bo tego nie da się sprawdzić.
Zapisy talmudyczne są z wieków II-IV.

Tego nie da się zdogmatyzować.
Dlatego w KK obchodzi się Wielkanoc w najbliższą niedzielę po tym wiosennym nowiu wiosennej pełni. Z automatu też Wielki Czwartek i Piątek będą bardzo blisko tamtej daty.
« Ostatnia zmiana: 09 Kwiecień, 2020, 17:46 wysłana przez Roszada »


DeepPinkTool

  • Gość
Odp: Pamiątka-13 czy 14 nissan?
« Odpowiedź #25 dnia: 08 Kwiecień, 2020, 19:33 »
Bo tego nie da się sprawdzić.
Zapisy talmudyczne są z wieków II-IV.

Tego nie da się zdogmatyzować.
Dlatego w KK obchodzi się Wielkanoc w najbliższą niedzielę po tym wiosennym nowiu. Z automatu też Wielki Czwartek i Piątek będą bardzo blisko tamtej daty.

Wielkanoc obchodzi się w niedzielę, ale nie w najbliższą po tym wiosennym nowiu. Gdyby tak było to KK byłby już 1,5 tygodnia po Wielkanocy.  ;)


Offline Bugareszt

  • Pionier
  • Wiadomości: 757
  • Polubień: 848
  • Dzięki bogu jestem ateistą. Nigdy nie byłem w org.
Odp: Pamiątka-13 czy 14 nissan?
« Odpowiedź #26 dnia: 08 Kwiecień, 2020, 19:34 »
Bo tego nie da się sprawdzić.
Zapisy talmudyczne są z wieków II-IV.

Tego nie da się zdogmatyzować.
Dlatego w KK obchodzi się Wielkanoc w najbliższą niedzielę po tym wiosennym nowiu. Z automatu też Wielki Czwartek i Piątek będą bardzo blisko tamtej daty.

Myślę, że teraz najważniejsze aby Wielkanoc nie zamieniła się nam w ostatnią wieczerzę
Nie mamy prawa naszej nieznajomości praw rządzących światem uważać za przejaw boskości. To tylko nasza niewiedza.


Offline Roszada

Odp: Pamiątka-13 czy 14 nissan?
« Odpowiedź #27 dnia: 08 Kwiecień, 2020, 19:48 »
Wielkanoc obchodzi się w niedzielę, ale nie w najbliższą po tym wiosennym nowiu. Gdyby tak było to KK byłby już 1,5 tygodnia po Wielkanocy.  ;)
No to jak coś wiesz to mnie popraw. ;)

Przecież Wielki Czwartek, a więc upamiętnienie Ostatniej Wieczerzy jest jutro, a więc blisko świadkowej Pamiątki.


DeepPinkTool

  • Gość
Odp: Pamiątka-13 czy 14 nissan?
« Odpowiedź #28 dnia: 08 Kwiecień, 2020, 20:45 »
No to jak coś wiesz to mnie popraw. ;)

Przecież Wielki Czwartek, a więc upamiętnienie Ostatniej Wieczerzy jest jutro, a więc blisko świadkowej Pamiątki.

 :) Poprawiłem przecież. Napisałeś Roszado "w KK obchodzi się Wielkanoc w najbliższą niedzielę po tym wiosennym nowiu". Nów był 24-03-2020. Wielkanoc musiałaby być zatem 29 i 30 -03-2020. Ale Wielkanoc wyznacza się na pierwszą niedzielę po wiosennej pełni.  ;)


Offline Roszada

Odp: Pamiątka-13 czy 14 nissan?
« Odpowiedź #29 dnia: 08 Kwiecień, 2020, 20:54 »
Okej. Astronomii nie miałem w szkole, a w niebo nie patrzę. :(