Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Badacze Pisma Świętego nadal działają?  (Przeczytany 15984 razy)

Offline PoProstuJa

Badacze Pisma Świętego nadal działają?
« dnia: 09 Luty, 2020, 00:11 »
Na Facebooku można się natknąć na sponsorowaną wiadomość dotyczącą możliwości udziału w biblijnych spotkaniach.
Tytuł: Czego uczą listy do Tymoteusza?

Konto na facebooku nazywa się:
Biblijnespotkania.pl

istnieje również strona:   https://www.biblijnespotkania.pl/

Jak można zauważyć i na facebooku i na wskazanej stronie - jest tam promowana książka "Boski plan wieków".
Ja już myślałam, że to książka, która odeszła do lamusa, że tego już nikt nie czyta! A tymczasem na stronie jest oferta, że można ją otrzymać. Russell nie żyje już ponad 100 lat, a jego książka dalej "hula" w sieci!

Czy ktoś z Was wie kim są ci ludzie, którym się chce promować (i chyba czytać) tę książkę? Czy to jakiś odłam Badaczy Pisma Świętego, którzy wierzą w natchnienie Russella?
Jestem ciekawa czy coś wiecie na ten temat?




Offline Opatowianin

Odp: Badacze Pisma Świętego nadal działają?
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Luty, 2020, 08:06 »
Do pism Russella odwołuje się m.in. Stowarzyszenie Badaczy Pisma Świętego, jedna z grup powstałych wskutek przedwojennych rozłamów w międzynarodowym ruchu "badackim". Ugrupowanie to ma około 200 wiernych w Polsce. W przeciwieństwie do ŚJ, działało legalnie w PRL.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Stowarzyszenie_Badaczy_Pisma_%C5%9Awi%C4%99tego

Inne podobne - nawet liczniejsze (też powstałe w tym okresie, odwołujące się do "twórczości" Russella):

Świecki Ruch Misyjny "Epifania" (w Polsce ponad 1300 wiernych)
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awiecki_Ruch_Misyjny_%E2%80%9EEpifania%E2%80%9D

Zrzeszenie Wolnych Badaczy Pisma Świętego (w Polsce ponad 1700 wiernych)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zrzeszenie_Wolnych_Badaczy_Pisma_%C5%9Awi%C4%99tego
« Ostatnia zmiana: 09 Luty, 2020, 08:22 wysłana przez Opatowianin »


Offline Roszada

Odp: Badacze Pisma Świętego nadal działają?
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Luty, 2020, 12:32 »
Powoli wymierają. Takie mamuty i kustosze nauk Russella.
Kiedyś miałem zarzyłe kontakty z nimi.
Dziś moi badaccy nauczyciele powymierali.
Od nich zdobywałem stare tomy Russella itp.


Offline Roszada

Odp: Badacze Pisma Świętego nadal działają?
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Luty, 2020, 15:02 »
Są jeszcze mniejsze grupy czy zbory oderwane. Znałem taką jedną i jej przedstawiciela. Zwano ich chronologistami, bo trzymali się mocno obliczeń Russella, które inne grupy w pewiem sposób odpuszczają se czy zmieniają.

A nasza założycielka wątku powinna wiedzieć, ze w jej mieście jest centrala jednej z wymienionych grup badaczy. :)


Offline agent terenowy

Odp: Badacze Pisma Świętego nadal działają?
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Luty, 2020, 16:14 »
Badacz badaczowi nierówny. Jedni bez Russella żyć nie mogą (szczególnie ci starej daty) , dla innych jest historią ruchu, a trzymają się samej Biblii. Często w obrębie jednego zboru.
Czyli badacz badaczowi nierówny. :)
"Wszyscy, którymi kieruje duch Boży, naprawdę są synami Bożymi" (Rz 8:14 NŚ rew.)


Offline Opatowianin

Odp: Badacze Pisma Świętego nadal działają?
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Luty, 2020, 16:15 »
Są jeszcze mniejsze grupy czy zbory oderwane.
Swego czasu był "Świecki Ruch Przyjaciół Człowieka - Anioł Pański" w Łodzi. Ale to już chyba historia...


Offline Ostatni Mohikanin

Odp: Badacze Pisma Świętego nadal działają?
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Luty, 2020, 17:52 »
W Poznaniu są epifaniści. Byłem u nich kilka razy. Zdobyłem trochę książek. Grupa liczy ok 70-80 osób.


Offline disloyal

Odp: Badacze Pisma Świętego nadal działają?
« Odpowiedź #7 dnia: 09 Luty, 2020, 18:27 »
Badacze byli, są i będą. W mojej mieścinie organizują konwencje, jest zbór i mają zarejestrowaną działalność wydawnicza  "Fundacja Studiów Biblijnych STRAŻ". Ich strona główna przeszła ewolucję i przypomina delikutaśnie stronę jw.org.
https://nastrazy.org/ i jeszcze taka http://wydawnictwostraz.org/

Pamiętam jak pionier z mojego zboru próbował przewrócić czy też nawrócić Badacza. Prowadził z nim regularnie rozmowy podczas podróży na studia i mówił że Badacze to niby zatrzymali się w rozwoju. JW.org to oczywiście pędzący rydwan Jehowy który już wszystko zbadał i wszystko wie a Badacze ciąglę badają ... Osobiście Badacze są dla mnie bardziej autentyczni, mają więcej pokory i żyją swoim życiem. Biblia jest dla nich dodatkiem do życia a nie życiem.


Offline Roszada

Odp: Badacze Pisma Świętego nadal działają?
« Odpowiedź #8 dnia: 09 Luty, 2020, 18:36 »
Te dwie strony reprezentują jeden nurt:

https://nastrazy.org/ i jeszcze taka http://wydawnictwostraz.org/

Ta druga to taka fundacja która się wyłoniła z pierwszej i zajęła się poprzez sponsoring wydawaniem starych publikacji z czasów Russella. Kilka z nich mam od nich.

Ci piersi mówią o tych drugich: "to prywata", choć sami u nich też kupują. :)


Offline Roszada

Odp: Badacze Pisma Świętego nadal działają?
« Odpowiedź #9 dnia: 09 Luty, 2020, 19:37 »
Swego czasu był "Świecki Ruch Przyjaciół Człowieka - Anioł Pański" w Łodzi. Ale to już chyba historia...
Sorki toć to przecież odłam z 1919 Freytaga:

https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awiecki_Ruch_Przyjaci%C3%B3%C5%82_Cz%C5%82owieka_%E2%80%9EAnio%C5%82_Pa%C5%84ski%E2%80%9D
Cytuj
W latach 30. XX wieku w Polsce ruch miał nieliczne grono zwolenników, którym przewodził Wiśniewski[4].

Towarzystwo o nim pisało:

*** jv rozdz. 28 s. 628 ak. 4 Próby i odsiew wewnątrz organizacji ***
Wspomniane wyżej osoby nie były jedynymi, które pozwoliły, by ich wiarę podkopała pycha. Spotkało to również innych, na przykład Alexandre’a Freytaga, nadzorcę szwajcarskiego biura Towarzystwa w Genewie. Lubił on zwracać na siebie uwagę. Kiedy tłumaczył publikacje na francuski, przemycał w nich swoje zapatrywania, a nawet wykorzystywał urządzenia Towarzystwa do publikowania własnych materiałów.

*** yb74 s. 10 Działalność świadków Jehowy w Niemczech w czasach nowożytnych (część 1) ***
Pod koniec roku 1919 poinformowano braci o jeszcze większym problemie. Kilka lat wcześniej brat Russell upoważnił brata A. Freytaga do nadzorowania dzieła we Francji i Belgii poprzez biuro oddziału w Genewie. Upoważnił go również do wydawania w języku francuskim Strażnic tłumaczonych z języka angielskiego, a także Wykładów Pisma świętego. On jednak nadużywał swego pełnomocnictwa i publikował własną literaturę, wywołując tym niemałe zamieszanie wśród braci. Freytag został usunięty z zajmowanego stanowiska, a biuro oddziału Towarzystwa rozwiązano i założono nowe biuro oddziału w Bernie kierowane przez brata E. Zaugga, a znajdujące się pod ogólnym nadzorem brata Binkele.
Tymczasem zwolennicy Freytaga zaczęli przeprowadzać oddzielne zebrania i działać wśród braci w Niemczech. Ponieważ Freytag krytykował i zniesławiał Towarzystwo, oskarżając je o szerzenie fałszywych nauk, niektórzy bracia utracili właściwy pogląd. Brat Binkele uważał za swój obowiązek zareagować, obalając zarzuty Freytaga. We wrześniu 1920 roku odpowiedział na wszystkie pytania przychodzące z Niemiec w czterostronicowym liście ogólnym. Jednak ziarno zwątpienia zasiane przez Freytaga zaczęło kiełkować i pewna liczba osób, które nie stały zbyt mocno, poszła za nim, zakładając własne zbory. Grupa ta istnieje w Niemczech aż po dzień dzisiejszy.
« Ostatnia zmiana: 09 Luty, 2020, 19:39 wysłana przez Roszada »


Offline PoProstuJa

Odp: Badacze Pisma Świętego nadal działają?
« Odpowiedź #10 dnia: 10 Luty, 2020, 22:29 »
Czyli oni cały czas istnieją...
Liczby 200, 1300 czy 1700 wyglądają dość skromnie i zakładam, że będzie się jeszcze bardziej wykruszać. U Świadków są duże spadki liczby wiernych, ale jednak jakieś 110 tysięcy wyznawców formalnie mają (w Polsce).

Zastanawiam się czy żeby być dobrym chrześcijaninem trzeba się koniecznie kogoś uczepić... na przykład takiego Russela?


Offline Roszada

Odp: Badacze Pisma Świętego nadal działają?
« Odpowiedź #11 dnia: 10 Luty, 2020, 22:54 »
Czyli oni cały czas istnieją...
Liczby 200, 1300 czy 1700
Oni wymierają. Pamiętam czasy gdy było:
odpowiednio: 850, 2500, 3000.


Offline Opatowianin

Odp: Badacze Pisma Świętego nadal działają?
« Odpowiedź #12 dnia: 11 Luty, 2020, 05:06 »
Jak sobie przypominam, o tych grupach pisano w Roczniku 1994 (o Polsce). Coś w tym stylu: Część Badaczy nie chciala głosić, wolała ograniczyć się do słuchania. Trzy z takich rozłamowych grup przetrwały do tej pory. Jednak czas pokazał, komu Jehowa pobłogosławił.


Offline Roszada

Odp: Badacze Pisma Świętego nadal działają?
« Odpowiedź #13 dnia: 11 Luty, 2020, 09:02 »
W Roczniku sporo namieszali, choć przyznali że w momencie rozłamu w Polsce więcej poszło za naukami Russella a nie Rutherforda.
Głównie w USA rozwijali się jako Polish Bible Students Associacion.
To stamtąd przyszło to do Polski.


Offline Roszada

Odp: Badacze Pisma Świętego nadal działają?
« Odpowiedź #14 dnia: 12 Luty, 2020, 13:32 »
Niedawno znów korespondowałem trochę z badaczami wszystkich odcieni, bo pisałem art. w 5 częściach:

Jak J. F. Rutherford z „woli Pana” likwidował polską korporację Towarzystwa Strażnica w Detroit (cz. 1-5)
Zwięzła historia badaczy Pisma Świętego w latach 20. i 30. XX wieku

Ale z nimi korespondencja trudna. Nie ma komu odpisywać na maile. :-\
A Stowarzyszenie to już najgorzej. :(
A przecież to ja, jakby za nich i z korzyścią dla nich, uzupełniłem hasło Czesław Kasprzykowski na wiki o treść:
Cytuj
W trakcie II wojny światowej i po śmierci

„W czasie II wojny światowej w swoim gospodarstwie w Dawidach Bankowych [pod Warszawą] ukrywał kilkoro Żydów. Był świadomy, że ukrywając Żydów grozi Jemu i rodzinie kara śmierci zgodnie z niemieckim ogłoszeniem. Ocaleni przez brata Kasprzykowskiego i jego rodzinę Żydzi, po powstaniu państwa Izrael wystąpili do Instytutu Pamięci Narodowej Yad Vashem w Jerozolimie o nadanie mu odznaczenia Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Odznaczenie to z rąk ambasadora Izraela w Warszawie odebrał Jego syn Bogusław w 1996 roku” (Nadzieja Królestwa Nr 1, 1998 s. 25-26, wyd. przez Stowarzyszenie Badaczy Pisma Świętego). Na stronie 27 zamieszczono w cytowanym czasopiśmie fotokopię przywoływanego dokumentu z instytutu Yad Vashem wymieniającego Czesława i Sylwię Kasprzykowskich.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Czes%C5%82aw_Kasprzykowski

Czesław Kasprzykowski był ciekawą postacią. Miałem okazję poznać jego syna, który też już nie żyje.
W jednym z moich artykułów napisałem:

Cytuj
   C. Kasprzykowski (1886-1961) miał duży talent organizacyjny, bo rozkręcał w Polsce działalność aż trzech grup badaczy Pisma Świętego:

   w latach 1920-1925 badaczy Pisma Świętego z Towarzystwa Strażnica;
   w latach 1925-1928 niezależnych badaczy Pisma Świętego;
   w latach 1928-1936 Świeckiego Ruchu Misyjnego „Epifania”;
   w latach 1936-1961 Stowarzyszenia Badaczy Pisma Świętego.