Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Zlikwidowane zbory w Polsce  (Przeczytany 8406 razy)

Offline Trinity

Odp: Zlikwidowane zbory w Polsce
« Odpowiedź #15 dnia: 08 Luty, 2020, 10:43 »
w dużych miastach zawsze są zbory centrum
lub śródmieście. i u mnie te zbory miały zwykły ból dupy gdy chciano ich połączyć z Ptaszkowicami
 



Offline Gostek

Odp: Zlikwidowane zbory w Polsce
« Odpowiedź #16 dnia: 08 Luty, 2020, 10:51 »
W Niemczech za to wyrastają jak grzyby po deszczu. Bo 20 lat temu było ich chyba że  4 a obecnie jest grubo ponad 80, tylko w mieście Berlin jest ich cztery. Jednak najczęściej są to bracia z niemieckich zborów, którzy postanowili przejść do polskich oraz tzw. nowi przyjezdni, którzy stanowią tak na oko jakieś 50 procent ogółu. Niestety, wyniki działalności tychże polskich zborów na obczyźnie są bardzo znikome. Na kongresach gdzie zbiera się ok 2tyś ŚJ, ochrzczonych niejednokrotnie jest 1 osoba...
Piszę o tych zborach, bo są one chyba chyba włączone pod,, dowództwo Nadarzyn,, jednak terytorialnie zarządzane są przez Selters. Nie wiem jednak  kto je uwzględnia w swoich statystykach
« Ostatnia zmiana: 08 Luty, 2020, 11:01 wysłana przez Gostek »


Offline Roszada

Odp: Zlikwidowane zbory w Polsce
« Odpowiedź #17 dnia: 08 Luty, 2020, 11:12 »
W Niemczech za to wyrastają jak grzyby po deszczu. Bo 20 lat temu było ich chyba że  4 a obecnie jest grubo ponad 80, tylko w mieście Berlin jest ich cztery.
Nie wiem czy tak jest jak piszesz. Może lokalnie gdzieś tak, ale globlanie to tak wygląda:

Niemcy

2011 – 2228 zborów
2012 – 2237 zborów
2013 – 2228 zborów
2014 – 2201 zborów
2015 – 2187 zborów
2016 – 2159 zborów
2017 – 2118 zborów
2018 – 2105 zborów
2019 – 2091 zborów

Niemcy też likwidują zbory, ale wolniej niż w USA. Może przyśpieszenie dopiero przed nimi.


Offline Gostek

Odp: Zlikwidowane zbory w Polsce
« Odpowiedź #18 dnia: 08 Luty, 2020, 11:23 »
Napisałem o zborach polskich, które działają w Niemczech, którymi zarządza Nadarzyn. Jednak nie wiem, kto je ujmuje w statystykach.
Te zbory są bardzo liczne, bo liczą często ponad 100 osób. Razem to daje jakieś 8000 polskich ŚJ.
« Ostatnia zmiana: 08 Luty, 2020, 11:26 wysłana przez Gostek »


Offline Roszada

Odp: Zlikwidowane zbory w Polsce
« Odpowiedź #19 dnia: 08 Luty, 2020, 11:38 »
Napisałem o zborach polskich, które działają w Niemczech, którymi zarządza Nadarzyn.
Okej, a ja napisałem globalnie o Niemczech. :)


Offline Moyses

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 076
  • Polubień: 6229
  • Nie próbuj, rób albo nie rób, nie ma próbowania.
Odp: Zlikwidowane zbory w Polsce
« Odpowiedź #20 dnia: 08 Luty, 2020, 11:40 »
Napisałem o zborach polskich, które działają w Niemczech, którymi zarządza Nadarzyn. Jednak nie wiem, kto je ujmuje w statystykach.
Te zbory są bardzo liczne, bo liczą często ponad 100 osób. Razem to daje jakieś 8000 polskich ŚJ.

A ile jest teraz obwodów polskojęzycznych w Niemczech? Serafin gdzieś lata? Wtedy Ci wytłumaczę, kto zarządza polskimi zborami w Niemczech.


Offline Gostek

Odp: Zlikwidowane zbory w Polsce
« Odpowiedź #21 dnia: 08 Luty, 2020, 12:26 »
Tak on dalej obsługuje zbory w Niemczech. Niemcy są podzielone na trzy obwody, północ, część środkowa i południe. Razem jest to spora ilość osób, Jeśli są ujęci w polskich statystykach, to faktycznie w samej Polsce jest braci dużo mniej aniżeli 116tyś.Uwzględniając,że poza granicami jest ich jakieś 15 do 20 tyś, to w rzeczywistości w Polsce ŚJ jest ok. 100tyś.
Jeżeli nie wlicza się ich w polskie statystyki, to należałoby doliczyć te 15-20 tyś rozsianych po świecie ŚJ do zamieszkujących w Polsce i dałoby to razem liczbę ponad 130tysięczną.

Dodam, że jakieś 70 procent tych należących do zborów polskich w DE są tam zameldowani na stałe, pozostałe 30 procent to bracia stałe zmieniający miejsca pobytu, często wracający po iluś tam latach spowrotem do Polski. To może być grupa ok. 3 tyś ŚJ która przynależy do tych zborów tylko tymczasowo.
« Ostatnia zmiana: 08 Luty, 2020, 12:36 wysłana przez Gostek »


Offline Roszada

Odp: Zlikwidowane zbory w Polsce
« Odpowiedź #22 dnia: 08 Luty, 2020, 12:34 »
Jeżeli nie wlicza się ich w polskie statystyki, to należałoby doliczyć te 15-20 tyś rozsianych po świecie ŚJ do zamieszkujących w Polsce i dałoby to razem liczbę ponad 130tysięczną.
Jak będziemy tak wszystkim doliczać, to się okaże, ze jest dwa razy więcej. :)

Poza tym nie ma już 116 tys. ale 114:  ;D


2019 r. - przeciętna liczba głosicieli: 114 542 (najwyższa: 115 229), spadek -1% (Sprawozdanie z działalności Świadków Jehowy na całym świecie w roku służbowym 2019 s. 4).


Offline Gostek

Odp: Zlikwidowane zbory w Polsce
« Odpowiedź #23 dnia: 08 Luty, 2020, 12:41 »
Jednak, wiadomo, migracja obywateli polskich w ostatnich 10 latach mogła dotyczyć nawet 3 mln osób. W tym mogłobyć spoko jakieś 20tyś ŚJ. Oni, chociaż częściowo muszą gdzieś być.
I napewno wpłynęło to w jakimś stopniu na gwałtowne zmniejszenie się liczby ŚJ w Polsce. Bo tam za granicami co rusz słychać o powstawaniu nowych polskich zborów. Jeszcze jakieś 5 lat temu to było ich o połowę mniej.
« Ostatnia zmiana: 08 Luty, 2020, 12:45 wysłana przez Gostek »


Offline Moyses

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 076
  • Polubień: 6229
  • Nie próbuj, rób albo nie rób, nie ma próbowania.
Odp: Zlikwidowane zbory w Polsce
« Odpowiedź #24 dnia: 08 Luty, 2020, 12:52 »
Gostek, ja Ci fenkju.
Celowo nazwisko pozmieniam. Ale jak znasz, to załapiesz. Juśkiewicza kojarzysz? On chyba kiedyś robił Wam południe. Wtedy były jeszcze dwa obwody. Pamięć mam dziurawą, więc pisze tak na pałę. Ma siostrę. Nawet ładna, jak na swoje lata.
Facet był 'betonowy', to jasne. Jednak gdy dochodziło do załatwienia czegoś, to tylko z nim.
Polskojęzyczne zbory w Niemczech podlegają pod Niemieckie BO. ;)


Offline Gostek

Odp: Zlikwidowane zbory w Polsce
« Odpowiedź #25 dnia: 08 Luty, 2020, 13:09 »
Tak, kojarzę gościa, jego kariera jako No nie trwała jednak długo. Miał chyba żonę Niemkę, co to się polskiego nauczyła.  ;D


Offline Opatowianin

Odp: Zlikwidowane zbory w Polsce
« Odpowiedź #26 dnia: 08 Luty, 2020, 13:16 »
Przynajmniej trochę 'załapałeś' ;). Tylko dalej nie widzę jedenastu.

Nie chce mi się grzebać w Internetach, zatem zapytam. Z tym Połczynem Zdrój, to o co chodzi? Pamiętam zbór w Czaplinku i Barwicach. To jeśli chodzi o te okolice. Ale w Puławach było 5 a jest 3, tu mam gorszy zgryz. Bo ja pamiętam 3. W tak krótkim czasie był rozrost teokracji, że wyrosło im 5?

Powtarzając słowa innych: 'dajesz joanna'. Czekam na dalsze wieści. Być może coś mnie zainteresuje bardziej.

5 zborów w Puławach, zbór w Połczynie-Zdroju, 2 zbory w Białogardzie - było to w drugiej połowie ostatniej dekady tamtego tysiąclecia naszej ery.

Tak w owych czasach stało na liście w nadarzyńskiej portierni.
« Ostatnia zmiana: 08 Luty, 2020, 13:27 wysłana przez Opatowianin »


Offline Moyses

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 076
  • Polubień: 6229
  • Nie próbuj, rób albo nie rób, nie ma próbowania.
Odp: Zlikwidowane zbory w Polsce
« Odpowiedź #27 dnia: 08 Luty, 2020, 13:20 »
To mówimy o tym samym. Z tamtej strony rzekli by: 'vse my panimali'. Tak bez używania innych liter.
Nie pamiętam nawet imiona (imienia) jego siostry. Jestem ciekaw, co u niej. Jak żyje? Tę niemrę tylko pamiętam z twarzy. Jak ma na imię, też nie pamiętam.
Z nazwiska to kojarzysz tych 2 pozostałych? Oczywiście, poza Serafkiem? Może chociaż ich znam? Chociaż z widzenia. Chociaż cokolwiek. :)


Offline Roszada

Odp: Zlikwidowane zbory w Polsce
« Odpowiedź #28 dnia: 08 Luty, 2020, 14:51 »
Jednak, wiadomo, migracja obywateli polskich w ostatnich 10 latach mogła dotyczyć nawet 3 mln osób. W tym mogłobyć spoko jakieś 20tyś ŚJ. Oni, chociaż częściowo muszą gdzieś być.
I napewno wpłynęło to w jakimś stopniu na gwałtowne zmniejszenie się liczby ŚJ w Polsce. Bo tam za granicami co rusz słychać o powstawaniu nowych polskich zborów. Jeszcze jakieś 5 lat temu to było ich o połowę mniej.
Ale jesteś euroentuzjastą.  ;D
Jakby tak wszyscy Polacy napełniali europejskie kraje, to by w Europie był wzrost.
Tymczasem w 2019 r.:

Ukraina -2%
Słowacja -1
Czechy 0%
Niemcy 0
Litwa -2
Łotwa -2
Bośnia -3
Węgry -1
Malta -2
Mołdawia -2
Rumunia -1

Inne kraje europejskie i istotne w świecie

Albania 0%
Austria 0
Australia 0
Armenia -2
Belgia 0
Anglia 0
Kanada 0
Dania 0
Estonia 0
Finlandia 0
Grecja 0
Grenlandia 0
Islandia 0
Włochy 0
Japonia 0
Kazachstan 0
Luksemburg 0
Holandia 0
Serbia 0
Szwecja 0
USA 0

Wenezuela -4

Białoruś +3% (wiwat Łukaszenka) :)
Bułgaria +1
Cypr +2
Francja +1
Gibraltar +4
Indie +4
Izrael +4 (ale Palestyna -3%)
Irlandia +2 (tu są nasi Polacy  :D )
Kosowo +2
Lichtenstein +2
Norwegia +1
Portugalia +1
San Marino +3
Hiszpania +2
Szwajcaria +1
Turcja +19
Tajwan +5

Tak więc ja wolę suche fakty niż twierdzenie, że jak w Polsce nie ma wzrostu, to znaczy, że Polacy napełniają rynki europejskie.

Szkoda, że teraz w Życie i służba nie podają komunikatów jak kiedyś w NSK o powstawaniu zborów zagranicznych. To bym poszperał w niemieckich i ang. NSK i podał ile to ich tam jest i jak rosną. ;)


Offline Gostek

Odp: Zlikwidowane zbory w Polsce
« Odpowiedź #29 dnia: 08 Luty, 2020, 15:51 »
Czyli wynika z tego, że polscy ŚJ ratują statystykę w Niemczech. Przypuszczalnie bez nich, to byłoby  dla Niemiec  - 2, albo i więcej procent na minusie.