Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Największe wzajemne sprzeczności, w które wierzą Świadkowie  (Przeczytany 4280 razy)

Offline lma

Chyba brakuje po prostu działu "Wierzenia ŚJ", w każdym razie nie znalazłem takiego  :)

Mam prośbę, jak w temacie. Wydaje mi się, że warto byłoby skatalogować, uporządkować, najbardziej rażące wzajemne sprzeczności, w które wierzą ŚJ. Chodzi wzajemnie wykluczające się albo sprzeczne wierzenia A i B, w które jednak Świadkowie są w stanie wierzyć NARAZ, i są nauczeni radzić sobie z dysonansem poznawczym wynikającym z takiej niekomfortowej sytuacji.

Zacznę od razu od przykładu:
- ciało kierownicze nie jest natchnione, ale jednocześnie wymusza na Świadkach, żeby traktowali je jako "kanał łączności" z Bogiem. Nie jest natchnione, ale jednocześnie jest pod wpływem i kierownictwem ducha świętego.

Dzięki,
Marek.


Offline Trinity

Odp: Największe wzajemne sprzeczności, w które wierzą Świadkowie
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Styczeń, 2020, 22:05 »
witaj Marku
tu na forum jest wszystko
user Roszada jest tu mistrzem
opisał wszystko co dotyczy świadków
poczytaj go to geniusz i jest bardzo pomocny
ma też swoją stronę


Offline Roszada

Odp: Największe wzajemne sprzeczności, w które wierzą Świadkowie
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Styczeń, 2020, 22:50 »
Trinity, jemu chodzi o co innego.

Tu jest dział o zmianach nauk co najmniej 3 razy:

https://sjwp.pl/nowe-swiatla/mrugajace-nowe-swiatla-zbior-zmieniajacych-sie-nauk/msg83385/#msg83385

Jemu zaś chodzi o pewne niekonsekwencje.
Typu: Jezus nie jest Bogiem, ale jak im się pokaże, w J 20:28 "Pan mój i Bóg mój", to okazuje się, że niby wierzą w to, ale mówią, że Jezus nie jest Jehową. ;D


Offline Trinity

Odp: Największe wzajemne sprzeczności, w które wierzą Świadkowie
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Styczeń, 2020, 00:34 »
a ja myślałam że jak poczyta twój materiał to sam rokmini te sprzeczności 🤣


Offline Gostek

Odp: Największe wzajemne sprzeczności, w które wierzą Świadkowie
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Styczeń, 2020, 01:20 »
Taka sprzeczność występuje też w temacie,, życie na rajskiej ziemi po Armagedonie,, Jezus mówił, że małżonkowie nie będą się żenili, że będą jak aniołowie. Strażnica zaś uczy, że małżonkowie będą żyli że sobą w swoich domach. Napewno wielu ŚJ zabiera to spokój umysłu,i nasuwa wiele pytań..


Offline Opatowianin

Odp: Największe wzajemne sprzeczności, w które wierzą Świadkowie
« Odpowiedź #5 dnia: 22 Styczeń, 2020, 02:28 »
Taka sprzeczność występuje też w temacie,, życie na rajskiej ziemi po Armagedonie,, Jezus mówił, że małżonkowie nie będą się żenili, że będą jak aniołowie. Strażnica zaś uczy, że małżonkowie będą żyli że sobą w swoich domach. Napewno wielu ŚJ zabiera to spokój umysłu,i nasuwa wiele pytań..

ŚJ w tej kwestii są bardzo podzieleni (mimo przechwalania się "niezwykłą jednomyślnością")  ;)

1. Część zgadza się z wypowiedzią Jezusa.
2. Część utrzymuje że "nie wiadomo jak to będzie".
3. Część - i jak zauważyłem, jest w tym bardzo stanowcza - powołując się na jakieś bliżej nieokreślone "nowe zrozumienia" z początku lat 90., przedstawia taką teorię:
Tylko pomazańcy nie będą się żenić ani wychodzić za mąż, bo jest powiedziane o zmartwychwstałych, że "właściwie nie będą mogli już umrzeć" (Łk 20:36, PNŚ), a na ziemi nie będzie nieśmiertelności (ziemskie "życie wieczne" to tylko długowieczność).  ;D ...Po prostu jeden wielki bełkot. Nie zważają nawet na nauki wts o "dostępności nieba" tylko dla tych, którzy dożyli Pięćdziesiątnicy 33 r. i umieszczają na niebiańskich wyżynach osoby zmarłe znacznie wcześniej - niewiastę i jej siedmiu mężów, o których pytali Jezusa saduceusze...  ;D

« Ostatnia zmiana: 22 Styczeń, 2020, 02:31 wysłana przez Opatowianin »


Offline HARNAŚ

Odp: Największe wzajemne sprzeczności, w które wierzą Świadkowie
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Styczeń, 2020, 07:00 »
 NOWY TESTAMENT
2 List do Koryntian
 
12
1 Jeżeli trzeba się chlubić - choć co prawda nie wypada - przejdę do widzeń i objawień Pańskich. 2 Znam człowieka w Chrystusie, który przed czternastu laty1 - czy w ciele - nie wiem, czy poza ciałem - też nie wiem, Bóg to wie - został porwany aż do trzeciego nieba. 3 I wiem, że ten człowiek - czy w ciele, nie wiem, czy poza ciałem, , Bóg to wie - 4 został porwany do raju i słyszał tajemne słowa, których się nie godzi człowiekowi powtarzać. 5

Biblia podaje , że został porwany do Raju a sami wierzą , że raj będzie tylko na Ziemi na dodatek  na nowy , który będzie tylko na Ziemi trzeba poczekać    ;D
« Ostatnia zmiana: 22 Styczeń, 2020, 07:24 wysłana przez HARNAŚ »


Offline Gremczak

Odp: Największe wzajemne sprzeczności, w które wierzą Świadkowie
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Styczeń, 2020, 08:05 »
Taka sprzeczność występuje też w temacie,,Strażni życie na rajskiej ziemi po Armagedonie,, Jezus mówił, że małżonkowie nie będą się żenili, że będą jak aniołowie. [/b]ca zaś uczy, że małżonkowie będą żyli że sobą w swoich domach. Napewno wielu ŚJ zabiera to spokój umysłu,i nasuwa wiele pytań..
To nie wynika ,ze strażnicy . To wynika z samej biblii.


Offline Roszada

Odp: Największe wzajemne sprzeczności, w które wierzą Świadkowie
« Odpowiedź #8 dnia: 22 Styczeń, 2020, 10:12 »
Dla mnie taką sprzecznością było używanie określenia "ukrzyżowany" do drzewa czy pnia w latach 1936-1950, gdy w 1936 odrzucili krzyż.
Odrzucać krzyż a pisać o "ukrzyżowaniu" zawierającym słowo krzyż:

   „Prawie tuż po ukrzyżowaniu Jezusa złośliwe duchowieństwo...” (Ochrona 1936 s. 49; por. s. 23, 37, 47); patrz też Uleczenie 1938 s. 6, 14, 20-21 („ukrzyżowany”).

„przed swoim ukrzyżowaniem (...) umarł na drzewie, ukrzyżowany” (Faszyzm czy wolność 1939 s. 49-50; Nowy Dzień 01.08 1939 s. 1135).

„Co najmniej przy jednej okazji, a możliwe i dwu, on ukazał się w kształcie w jakim był ukrzyżowany” („Prawda was wyswobodzi” 1946 [ang. 1943] s. 248).

   „(...) Chrystusa Jezusa, którego przybito do drzewa pomiędzy dwoma łotrami” (jw. s. 225).

Porównaj: Religion 1940 s. 42 (crucifixion), s. 69 (crucified), s. 108 (crucifixion); Walka o wolność na domowym froncie 1943 s. 4 (władza „ukrzyżowała tego”; ang. crucified).

   Dopiero po wydaniu w roku 1950 angielskiego Nowego Testamentu Towarzystwo Strażnica uporządkowało swe nazewnictwo i zaczęło stosować określenie „przybity do pala”. W tej Biblii wszędzie w miejsce słowa „krzyż” wstawiono termin „pal” lub „pal męki”.


Offline Roszada

Odp: Największe wzajemne sprzeczności, w które wierzą Świadkowie
« Odpowiedź #9 dnia: 22 Styczeń, 2020, 11:09 »
Sprzeczności bywały, gdy w USA jakąś nowa naukę wprowadzono, a w innych krajach dopiero po kilku latach. Np. podczas wojny.

Kwestia krwi:

https://sjwp.pl/krew-i-kwestie-medyczne/holandia-przeszczepy-i-transfuzja-w-1945-r/msg24712/#msg24712

Do Polski też info o transfuzji dotarło dopiero w publikacjach z końca lat 40..
Nawet w polonijnych zamieszczono te artykuły w latach 1946-47, a nie jak w ang. w latach 1944-45.

„W czasie II wojny światowej zaczęto rutynowo przetaczać rannym żołnierzom krew, wkrótce więc snop światła padł na kwestię jej świętości. Strażnica z 1 lipca 1945 roku (wydanie polonijne z marca 1947 roku) zawierała następujący apel: »Wszyscy czciciele Jehowy, którzy szukają życia wiecznego w nowym świecie sprawiedliwości, winni uznać świętość krwi, i podporządkować się do sprawiedliwych rozporządzeń Boga odnośnie tej tak ważnej sprawy«” (Strażnica Nr 4, 2006 s. 29).


DeepPinkTool

  • Gość
Odp: Największe wzajemne sprzeczności, w które wierzą Świadkowie
« Odpowiedź #10 dnia: 22 Styczeń, 2020, 11:29 »
Jak tam jeszcze chodziłem, to ŚJ twierdzili, że cuda ustały, że nie ma już cudownych uzdrowień i innych takich czarów marów. Nie przeszkadza im to jednak wierzyć, że Jehowa ich cudownie wspiera gdy pomodlą się o zdrowie lub pomyślność. Czasem ponoć zdarza się, że Jehowa posyłając swojego anioła pokieruje głosicieli do człowieka, który akurat chciał popełnić samobójstwo lub takiego który właśnie się modlił o pomoc do Boga.  ;) ;D >:D


Offline Roszada

Odp: Największe wzajemne sprzeczności, w które wierzą Świadkowie
« Odpowiedź #11 dnia: 22 Styczeń, 2020, 12:53 »
No i symbolikę wprowadzają:

że symboliczną dziesięcinę płacą
że symbolicznie dar języków się wylał, bo tylu narodom głoszą.

Kwestia Dekalogu.
Mówią, że nie podlegają, ale że jego wytyczne są przydatne i potrzebne w życiu.

*** w89 15.11 s. 5 Czym jest dla ciebie Dziesięć Przykazań? ***
Czy to znaczy, że chrześcijanie nie muszą już przywiązywać wagi do Dziesięciu Przykazań, które stanowiły zasadniczą część Prawa? Bynajmniej! Dziesięć Słów formalnie ich nie obowiązuje, ale w dalszym ciągu są to cenne wytyczne, podobnie jak inne polecenia ujęte w Prawie Mojżeszowym.


Offline 30LatPrzyPrawdzie

Odp: Największe wzajemne sprzeczności, w które wierzą Świadkowie
« Odpowiedź #12 dnia: 22 Styczeń, 2020, 16:52 »
Jak tam jeszcze chodziłem, to ŚJ twierdzili, że cuda ustały, że nie ma już cudownych uzdrowień i innych takich czarów marów. Nie przeszkadza im to jednak wierzyć, że Jehowa ich cudownie wspiera gdy pomodlą się o zdrowie lub pomyślność. Czasem ponoć zdarza się, że Jehowa posyłając swojego anioła pokieruje głosicieli do człowieka, który akurat chciał popełnić samobójstwo lub takiego który właśnie się modlił o pomoc do Boga.  ;) ;D >:D

O, to, to! ;-)


Offline Roszada

Odp: Największe wzajemne sprzeczności, w które wierzą Świadkowie
« Odpowiedź #13 dnia: 22 Styczeń, 2020, 17:23 »
Taki szczyt opóźnienia światła:

   Zmiana interpretacji tekstu Rz 13:1 z roku 1962 w poszczególnych krajach nastąpiła z opóźnieniem. W Polsce nastało to w roku 1963:

„Strażnica (w języku angielskim) z 15 listopada oraz 1 grudnia 1962 roku (wydania polskie: numer 17 i 18 z roku 1963) rzuciła jasne światło na to zagadnienie...” (Strażnica Nr 10, 1995 s. 22).

   Na Ukrainę zmiana wykładni dotarła dopiero w roku 1964!
   Do czego prowadzi zmienianie interpretacji Biblii, opisuje jedna z publikacji Świadków Jehowy. Wskazuje ona, jak to na Ukrainie w latach sześćdziesiątych XX wieku nastąpiło zamieszanie doktrynalne wśród głosicieli Towarzystwa Strażnica. Niektórym z nich nie chciało się wierzyć, aby tak zasadnicza zmiana wykładni pochodziła od Towarzystwa Strażnica. Prędzej byli skłonni sądzić, że to KGB ‘spreparowało’ i ‘podesłało’ im nową interpretację tekstu Rz 13:1. Oto opis tej sytuacji:

   „Zamieszanie wokół 13 rozdziału Listu do Rzymian
   (...) Później w Strażnicy z 15 listopada 1962 roku, która po ukraińsku ukazała się z datą 1 lipca 1964 roku, przedstawiono nowe zrozumienie 13 rozdziału Listu do Rzymian. Wcześniej uważaliśmy, że »władze zwierzchnie« z wersetu 1 to Jehowa Bóg i Jezus Chrystus, ale jak podano we wspomnianej Strażnicy, określenie to w gruncie rzeczy odnosi się do rządów ludzkich, które »zajmują względne pozycje za sprawą Boga« (Rzymian 13:1). Pewnym braciom trudno było przyjąć ten skorygowany pogląd, gdyż władze ZSRR okrutnie usiłowały położyć kres czystemu wielbieniu Boga. Uznali więc, że Strażnica zawierająca nowe wyjaśnienie nie pochodzi od prawowitej organizacji Świadków Jehowy. Ich zdaniem wiadomości te zostały sfabrykowane przez tych, którzy poszli na kompromis z władzami. Celem miało być skłonienie nas do pełniejszego podporządkowania się państwu radzieckiemu. Wszyscy słudzy Jehowy na Ukrainie stanęli zatem przed dylematem: Która grupa ma rację? Obserwowałem braci popierających każdą ze stron i analizowałem ich pobudki. Wkrótce dostrzegłem wyraźną różnicę pomiędzy obiema grupami. Większość Świadków, z których część nawet nie pojmowała w pełni nowego wyjaśnienia 13 rozdziału Listu do Rzymian, chciała lojalnie trwać przy Jehowie i Jego organizacji. Ale inni zaczęli podawać w wątpliwość, czy ostatnie publikacje Towarzystwa Strażnica nadal są wydawane przez prawdziwą organizację Świadków Jehowy. Takie osoby miały skłonność do zajmowania w różnych sprawach skrajnego stanowiska. (...) Niektórzy opuścili organizację. Jednak z czasem sporo z nich zrozumiało swój błąd i ponownie podjęło służbę dla Jehowy” (Przebudźcie się! Nr 20, 2000 s. 22-23).

   Podobne zamieszanie nastąpiło też w Rumunii:

„Następny okres prób rozpoczął się w roku 1962, kiedy w Strażnicy wyjaśniono, że określenie »władze zwierzchnie« użyte w Liście do Rzymian 13:1 odnosi się do rządów ludzkich, a nie do Jehowy Boga ani Jezusa Chrystusa, jak rozumiano wcześniej. Wielu rumuńskim braciom, brutalnie prześladowanym przez władze, trudno było zaakceptować to nowe wyjaśnienie. Niejeden szczerze wierzył, że to komuniści sprytnie sfabrykowali taką interpretację, by Świadków Jehowy całkowicie podporządkować istniejącemu reżimowi, wbrew zasadzie podanej w Mateusza 22:21. Pewien rumuński Świadek zagadnął o to współwyznawcę, który jakiś czas spędził między innymi w Berlinie i Rzymie. Opowiada o tym tak: »Ten brat przekonywał mnie, że to nie żaden komunistyczny podstęp, lecz pokarm duchowy przygotowany przez klasę niewolnika. Jednak dalej miałem wątpliwości. Zapytałem więc nadzorcę okręgu, co właściwie powinniśmy teraz robić«. Nadzorca odpowiedział: »Co robić? Po prostu dalej wysilać się w służbie!”« »To była świetna rada. Z radością mogę powiedzieć, że posłuchałem jej i do dzisiaj się wysilam«” (Rocznik Świadków Jehowy 2006 s. 116).


Offline Takajaja

Odp: Największe wzajemne sprzeczności, w które wierzą Świadkowie
« Odpowiedź #14 dnia: 22 Styczeń, 2020, 18:34 »
Roszada...Ty to jestes mózgiem tego forum!!!