Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: artykuł wp o nastoletnich świadkach  (Przeczytany 1848 razy)


DeepPinkTool

  • Gość
Odp: artykuł wp o nastoletnich świadkach
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Wrzesień, 2019, 10:23 »
 :) Czytając ten "wywiad" jak inne na WP "wywiady" z fikcyjnymi osobami (czyli nie rzeczywistymi ludźmi podanymi z imienia i nazwiska) odniosłem wrażenie, że autorka rozmawia sama za sobą, wkładając w usta "rozmówców" coś co się dowiedziała gdzieś od kogoś.
Rzekomy Jonasz mówi: "... chłopak został wyrzucony ze wspólnoty i rodzice się go wyrzekli, bo zdecydował, że odda nerkę swojej dziewczynie, która nie była Świadkiem Jehowy. Transplantacja i transfuzja krwi są u nas zakazane."
Zdawało mi się, że "nauka o krwi" jest jednym z wyróżników Świadków Jehowy i głosiciel winien wiedzieć że za transplantację się nie wyrzuca (chyba  ;))
Choć z drugiej strony ŚJ wcale chyba nie muszą znać doktryny ŚJ.  ;) ;D >:D
 
"Sumienie pozwala niektórym Świadkom Jehowy zgodzić się na przeszczepienie narządu, jeśli można to wykonać bez użycia krwi. Pod koniec pewnego doniesienia o 13 transplantacjach nerek powiedziano: „W sumie okazuje się, że większości Świadków Jehowy można bezpiecznie i pomyślnie przeszczepić nerkę” (Transplantation z czerwca 1988). Co więcej, odmowa przyjęcia krwi nie przeszkadza nawet w udanym przeprowadzeniu przeszczepu serca."[Jak krew może ocalić twoje życie? s. 16]

"Zdaniem Świadków Biblia nie wypowiada się bezpośrednio w sprawie przeszczepiania rozmaitych organów, toteż decyzję co do transplantacji rogówki, nerki lub innych narządów czy tkanek każdy z nich musi powziąć indywidualnie."[Jak krew może ocalić twoje życie? ss. 27-28]

"Ze względu na przekonania religijne José nie chciał przyjąć krwi. Chciał natomiast, by mu przeszczepiono wątrobę. Niewykonalne? Niektórym mogło się tak wydawać. Ale naczelny chirurg uważał, że on i jego koledzy mają szansę dokonać udanej operacji bez użycia krwi. I właśnie tak zrobili! Zaledwie 25 dni po transplantacji José był już w domu z żoną i córką.* Przypis: Świadkowie Jehowy uważają, że decyzję o transplantacji narządów każdy musi podjąć sam zgodnie z własnym sumieniem."[Przebudźcie się! — 2000, g00 8.1 s. 3]


Offline Drengr

Odp: artykuł wp o nastoletnich świadkach
« Odpowiedź #2 dnia: 24 Wrzesień, 2019, 14:35 »
Czyli artykuł wysrany z palca 😂


Offline Efektmotyla

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 547
  • Polubień: 4649
  • Wspaniale że znajomi i rodzina się budzą :)
Odp: artykuł wp o nastoletnich świadkach
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Wrzesień, 2019, 14:46 »
To jest dopiero fake news:

Biuro Informacji Organizacji Świadków Jehowych w Polsce: Nasza religia zachęca do przyjmowania chrztu przez osoby starsze, w wieku ok. 17-18, nawet 20 lat. Zależy nam na tym, żeby to była świadoma decyzja. Każdy członek wspólnoty, po przyjęciu sakramentu chrztu, ma obowiązek głoszenia słowa bożego. Nie ma limitu czasowego, ani określonego sposobu. Musi być w tym aktywny i pełnić posługę godnie.


Cały ten artykuł wygląda jak napisany przez trolla na zamówienie ku chwale jw.org


Offline stinkfist34

Odp: artykuł wp o nastoletnich świadkach
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Wrzesień, 2019, 15:57 »
Ostatnio na wizycie pasterskiej u mnie "bracia" probowali wykazać, że SJ to jedyna prawdziwa religia bo tylko oni głoszą wzorem pierwszych chrześcijan. Po wizycie już wiedziałem jak to skomentować.... Chodzą bo muszą. Bo są do tego zobowiazani, bo taki jest wymóg sekty. Nie robią tego z miłości do Boga i ludzi, ale z poczucia obowiązku.

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka



Offline wybraniecGwiazd

Odp: artykuł wp o nastoletnich świadkach
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Wrzesień, 2019, 16:22 »
Co za bulszit!
Życie jest zbyt krótkie, by pić niedobre wino, nie jeść lodów i marnować czas na ludzi, którzy nie przeskoczyliby dla nas kałuży.


Offline Nadaszyniak

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 5 990
  • Polubień: 8481
  • Psychomanipulacja owieczek # wielkiej wieży(Ww)
Odp: artykuł wp o nastoletnich świadkach
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Wrzesień, 2019, 18:58 »
(mtg): sekta(Ww) sprytnie działa nawet jest zdolna przekonać reportera, redakcję aby zamieścić o jej członkach wywiad, artykuł w znanej gazecie. Z autopsji wiem jak takie sprawy przechodzą przez naczelnego aby informacja pojawiła się w danym periodyku.
(Ww) jak nie wózki, stojaki  czy huczne kongresy, aby ''wyjść przed orkiestrę'' stosuje różne metody werbunku w swoje szeregi, taki artykuł j/w niekiedy spełnia ich realia docierając do większej części czytelników. Przebiegła nie powiem w swym działaniu  >:D >:


Offline Nemo

  • El Kapitan
  • Wiadomości: 5 517
  • Polubień: 14344
  • Często pod wiatr. Ale zawsze własnym kursem.
Odp: artykuł wp o nastoletnich świadkach
« Odpowiedź #7 dnia: 24 Wrzesień, 2019, 19:55 »
Zdjęcie chyba nie z naszego kraju. Rydwan opisany nie po naszemu.
Niemądrym jest być zbyt pewnym własnej wiedzy. Zdrowo jest pamiętać, że najsilniejszy może osłabnąć, a najmądrzejszy się mylić.
Mahatma Gandhi


Offline Vog

Odp: artykuł wp o nastoletnich świadkach
« Odpowiedź #8 dnia: 24 Wrzesień, 2019, 20:09 »
Zdjęcie chyba nie z naszego kraju. Rydwan opisany nie po naszemu.
To kadr z filmu "Apostasy".


Offline josh82

Odp: artykuł wp o nastoletnich świadkach
« Odpowiedź #9 dnia: 24 Wrzesień, 2019, 20:10 »
1:  "Nastoletni Świadkowie Jehowy. "Mam 19 lat i rozdaję ulotki o Bogu""

- Żaden Świadek nie użyłby takiego sformułowania.

2: "P Kobieta: Wasza posługa jest dobrowolna, czy to obowiązek każdego świadka?
Weronika: Każdy Świadek Jehowy, który przyjmie chrzest i zostanie oficjalnym członkiem wspólnoty, ma obowiązek głosić wśród ludzi słowo boże i uczestniczyć w cotygodniowych spotkaniach organizacji.

Jonasz: My oboje przyjęliśmy chrzest rok temu, jako osoby pełnoletnie. Od tego czasu aktywnie udzielamy się we wspólnocie."

- Nigdy nie słyszałem, żeby Świadkowie używali innych sformułowań niż: "Organizacja", "Religia", "Zbór".

3: Co na to wasi koledzy i koleżanki ze szkoły? Komentują jakoś, kiedy spotkają was podczas posługi?
Weronika: Ja jestem nieco mniej konserwatywna. Mam wielu przyjaciół, którzy nie należą do Świadków Jehowy. Jak każda nastolatka wychodzę do kina, na kawę czy pizzę. Nie piję alkoholu, to fakt, ale nie odmawiam sobie wyjścia na imprezę. Lubię tańczyć i dobrze się bawić. Moja religia nie wpływa aż tak mocno na moje życie towarzyskie. Każdy w coś wierzy, moi znajomi potrafią to uszanować. Oczywiście bywały sytuacje, że mówili, że jestem szajbuską, że żyję w sekcie, albo że ubieram się jak średniowieczna wieśniara, bo nie pokazuję ciała. To jednak sporadyczne przypadki.

- Jasne...

4:"Oprócz tego, że pełnicie posługę stojąc z broszurami na mieście, chodzicie też po domach i namawiacie do rozmów o wierze?
Weronika: Nie, ja nie chodzę. Tym zajmują się moi rodzice, którzy są bardziej doświadczeni. Zwykle tak to wygląda, że jednak to starsi członkowie wspólnoty chodzą od drzwi do drzwi.

Jonasz: U mnie tak samo. Rodzice wolą, żebym rozdawał materiały na mieście, po domach chodzą sami."

- Ciekawe, czy Starsi wiedzą, że nie chodzisz od domu do domu?  :D

5: "Słyszeliście o tym, żeby jakaś młoda osoba miała problem ze społecznością właśnie przez związek, albo niedostosowanie się do reguł?
Jonasz: Kilka lat temu mój tata opowiedział w domu o 18-latku, chyba miał na imię Michał, nie pamiętam już. W każdym razie chłopak został wyrzucony ze wspólnoty i rodzice się go wyrzekli, bo zdecydował, że odda nerkę swojej dziewczynie, która nie była Świadkiem Jehowy. Transplantacja i transfuzja krwi są u nas zakazane. Chłopak był pełnoletni, więc zrobił, co uważał za słuszne, ale złamał jedną z najważniejszych zasad."

- Wykluczony ze zboru chyba...

6: "Coraz więcej młodych osób ucieka ze wspólnoty Świadków Jehowy. Jak myślicie, czemu?
Weronika: Myślę, że takie osoby nie do końca wiedziały, na co się piszą, przyjmując chrzest, albo zostały przez kogoś zmuszone.

Jonasz: Też mi się tak wydaje. Bycie nastolatkiem i Świadkiem Jehowy się nie wyklucza. Trzeba tylko umieć to ze sobą połączyć."

- Wreszcie odrobina prawdy - młodzi ludzie nie wiedzą w co się ładują, bo zabrania im się zdobywania informacji o ORG pochodzących spoza ORG. Presja na chrzest też robi swoje.

7: "Biuro Informacji Organizacji Świadków Jehowych w Polsce: Nasza religia zachęca do przyjmowania chrztu przez osoby starsze, w wieku ok. 17-18, nawet 20 lat. Zależy nam na tym, żeby to była świadoma decyzja. Każdy członek wspólnoty, po przyjęciu sakramentu chrztu, ma obowiązek głoszenia słowa bożego. Nie ma limitu czasowego, ani określonego sposobu. Musi być w tym aktywny i pełnić posługę godnie."

- Bo przecież dziewięcioletnie, czy dwunastoletnie dziecko jest za młode, żeby podjąć decyzję rzutującą na resztę jego życia, dlatego Steven Lett z dumą patrzył jak dziewięcioletni brat przyjmował chrzest...

- Głoszenie jest wymagane przed chrztem.
- "Sakrament Chrztu" - żaden Świadek nie użyłby tego sformułowania (kojarzy się z Kościołem Katolickim).
- "Nie ma limitu czasowego, ani określonego sposobu" - Poza minimum godzinowym, w zależności od pozycji w zborze. Nie ma określonego sposobu... No ręce opadają.



Albo wywiad jest ściemą, albo udzielający wywiadu wiedzą o swojej religii mniej niż ja.
« Ostatnia zmiana: 24 Wrzesień, 2019, 20:13 wysłana przez josh82 »


Offline Sebastian

Odp: artykuł wp o nastoletnich świadkach
« Odpowiedź #10 dnia: 24 Wrzesień, 2019, 20:25 »
przychylam sie do przypuszczenia że "wywiad" został wyssany z palca

ale gdybym chciał zabawić się w adwokata diabła, to powiedziałbym że z tekstu nie wynika że Jonasz osobiście znał Michała którego wykluczono za przeszczep. Jonasz twierdzi że jego tato opowiadał mu to kilka lat temu (ale samo opowiadane przez ojca zdarzenie mogło mieć miejsce kilka dekad temu)

osobiście nie przypuszczam, aby realnie istniejący świadkowie Jehowy udzielili takiego wywiadu a zwłaszcza aby Weronika przyznała że jest "mniej konserwatywna" od Jonasza. Przecież po takich słowach miałaby co najmniej rozmowę dyscyplinującą ze starszyzną zborową.
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline coma

Odp: artykuł wp o nastoletnich świadkach
« Odpowiedź #11 dnia: 24 Wrzesień, 2019, 22:45 »
Niestety, to tylko bajka.
Na WP, Onecie i innych portalach mają jeden szablon do pisania fikcyjnych reportaży.
Sprawdźcie.


Offline Terebint

Odp: artykuł wp o nastoletnich świadkach
« Odpowiedź #12 dnia: 25 Wrzesień, 2019, 01:16 »
Dziennikarka od "nowych diet" i "portali randkowych" postanowiła wypłynąć na głęboką wodę i zrobić wywiad o czymś poważniejszym... no cóż. Przypuszczam, że wywiad niekoniecznie musi być wyssany z palca, czy też robiony na zamówienie (nie pasuje to z nerkami) ale babka poddała go ostrej obróbce, używając do tego zbyt wielu skrótów myślowych.

Na przykład wykluczenie za oddanie nerki "osobie nie będącej świadkiem Jehowy" - może gość się zakochał w dziewczynie, którą w międzyczasie wykluczono ze zboru (już nie będąca świadkiem Jehowy), a za takie coś, jak oddanie nerki odstępczyni to chyba można polecieć na łeb na szyję, prawda?

Nie chce mi się zresztą tego całego komentować, ale naprawdę nie wiem, po co zamieszczać takiego niesprawdzone gówna? Czy pojawi się niedługo sprostowanie? Bo chyba śJ też nie będą chcieli, aby ludzie myśleli, że u nich wyklucza się za transplantacje?

Ogólnie to wywiad mdły, jakbym czytał jakiś mega tani romans.
"Dusza jest całym światłem... Ciemność jest spowodowana martwym sercem, które ożywić może ból". Hazrat Inayat Khan


Offline Sebastian

Odp: artykuł wp o nastoletnich świadkach
« Odpowiedź #13 dnia: 25 Wrzesień, 2019, 10:51 »
nie da się wykluczyc że artykuł jest pisany "na zamówienie" aby ocieplić wizerunek świadków Jehowy, co ma instrumentalnie pomóc w sprawie Jarosława Aleksiejewicza
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)