Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Oto ile mogło kosztować wybudowanie Biura Głównego w Warwick  (Przeczytany 4774 razy)

Offline donadams

Mając kilka godzin wolnego czasu postanowiłem przekalkulować na podstawie dostępnych danych możliwy koszt powstania Biura Głównego w Warwick.

Założenia co do wielkości inwestycji:
- powierzchnia użytkowa budynków to ok. 1 600 000 stóp kwadratowych (na podstawie zdjęć satelitarnych, wraz z uwzględnieniem ilości kondygnacji, wychodzi ok. 1 300 000 stóp kwadratowych, ale na potrzeby kalkulacji dodałem jeszcze około 25%, co w gruncie rzeczy pozwoliłoby na budowę kolejnego piętra, ale założyłem, że tak będzie bezpieczniej);
- powierzchnia całej działki to 253 akry (dane oficjalne za jw.org).

Założenia co do kosztów ziemi:
- na podstawie strony www.zillow.com wziąłem pod uwagę oferty sprzedaży ziemi o powierzchni od 200 do 300 akrów (łącznie 56 ofert sprzedaży ze stanu Nowy Jork; część ofert odrzuciłem z powodu niskich cen działek wynikających ze specyficznego przeznaczenia tych ziemi, np. na polowania). Wobec powyższego ustaliłem następujące możliwości ceny działki pod budowę Biura Głównego w Warwick:
a) 1 282 139,57 USD (na podstawie uzyskanej średniej ceny za jeden akr, tj. 5 067,75 USD)
b) 5 502 750,00 USD (na podstawie drugiej co do wysokości ceny za jeden akr, tj. 21 750,00 USD)
c) 10 284 552,85 USD (na podstawie najwyższej ceny za jeden akr, tj. 40 650,41 USD)

Pomimo tak dużych rozbieżnościach w cenie jednostkowej pomiędzy najwyższą a drugą najwyższą ceną (co wskazuje na to, że najwyższa cena jest przypadkiem skrajnym i w wielu obliczeniach statystycznych zostałaby po prostu odrzucona, żeby nie zaburzać danych) do dalszych rozważań przyjąłem skrajny najwyższy wariant.

UWAGA: Podana przeze mnie cena może być zawyżona z następujących powodów:
a)   na niektórych z tych działek stoją nieruchomości, np. jednorodzinny dom o wysokim standardzie posadowiony na niemal 100 hektarowej działce – sama wartość domu podnosi wartość działki przeliczanej na akr;
b)   Strażnica, jako organizacja niedochodowa, korzysta z różnego rodzaju benefitów, takich jak ulgi podatkowe;
c)   Strażnica, jako międzynarodowa korporacja, wychodzi z pozycji siły – stać ją na długie i silne negocjacje, zapewne połączone z zaawansowaną analizą rynku;
d)   działka pod Biuro Główne została zakupiona w 2009 roku, kiedy ceny nieruchomości były najniższe od wielu lat (według www.globalpropertyguide.com ceny nieruchomości w USA od 2009 do 2019 roku podrożały o około 18-20%; spadek cen nieruchomości od 2005 do 2009 roku wyniósł niemal 30%, co uczyniło rok 2009 idealną okazją do tego typu inwestycji).

Założenia co do kosztów budynków:
- na podstawie strony www.loopnet.com wziąłem pod uwagę wszystkie oferty sprzedaży hoteli o powierzchni powyżej 50 000 stóp kwadratowych (jako punkt odniesienia przyjąłem hotele, ponieważ jest to rodzaj zabudowań najbardziej zbliżony do Betel, choćby ze względu na ilość pokoi, miejsca typowo usługowe, takie jak recepcje, jadalnie, sale konferencyjne itd.; wykorzystałem tylko 9 ofert, które prezentowały stosunkowo wysoki standard). Wobec powyższego ustaliłem następujące możliwości ceny kosztów budowy Biura Głównego w Warwick:
a) 84 702 842,86 USD (na podstawie uzyskanej średniej ceny za jedną stopę kwadratową, tj. 52,94 USD)
b) 206 718 346,25 USD (na podstawie najwyższej ceny za jedną stopę kwadratową, tj. 129,20 USD)

UWAGA:
a)   chociaż wziąłem pod uwagę tylko 9 nieruchomości, wszystkie one były sprzedawane jako nieruchomości komercyjne, a więc należy założyć, że sprzedający zakłada zysk, a kupujący ponosi wyższą cenę kupna (niż koszt budowy), ponieważ jest to inwestycja; może to w rzeczywistości oznaczać, że powyższa cena wyraża w jakiej cenie Strażnica mogłaby próbować sprzedać wybudowany przez siebie kompleks, ale koszt wybudowania go w rzeczywistości mógł być znacznie niższy;
b)   przyjęta najwyższa cena koreluje z średnią ceną budowy domu w USA w roku 2017, tj. 153 USD za stopę kwadratową; faktem jest, że do obliczeń w przypadku Warwick przyjąłem 129,20 USD, ale należy mieć świadomość, że cena jednostkowa przy budowie jakiejkolwiek nieruchomości spada wraz ze wzrostem powierzchni użytkowej; podany koszt 153 USD przyjmuje się w przypadku jednorodzinnego domu o powierzchni 2 800 stóp kwadratowych, natomiast w przypadku Warwick przyjęto 129,20 USD dla powierzchni 1 600 000 stóp kwadratowych – oznacza to, że cena za stopę kwadratową spadła zaledwie o około 15%, chociaż powierzchnia wzrosła o około 57 000% (słownie: pięćdziesiąt siedem tysięcy procent); stąd wniosek, że koszt 129,20 USD za stopę kwadratową Biura Głównego w Warwick jest jak najbardziej możliwy;
c)   wiele prac przy budowie wykonali wolontariusze; przyjęcie, że ponoszono pewne koszty wyżywienia czy zakwaterowania ich i tak sprawia, że stanowi to kolejny czynnik mówiący, że w rzeczywistości koszt budowy mógł być niższy;
d)   aby zminimalizować koszty budowy, Strażnica zakupiła wiele ciężkiego sprzętu, który następnie został sprzedany (lub nadal jest sprzedawany), co sprawiło, że koszt robót wykonanych tego typu sprzętem drastycznie spadł (ograniczył się do eksploatacji oraz spadku wartości); jest to kolejny czynnik mogący stanowić o niższych rzeczywistych kosztach powstania tego kompleksu.

WNIOSKI:
a) jeśli założyć najwyższą realną cenę działki i średnią cenę za stopę kwadratową, uzyskujemy koszt powstania Biura Głównego na poziomie około 95 milionów dolarów. Jeśli natomiast założymy najwyższą możliwą cenę działki oraz najwyższą z uzyskanych cen za stopę kwadratową, uzyskujemy sumaryczny koszt rzędu około 217 milionów dolarów.
b) jeśli się nie mylę, na podstawie między innymi The New York Times przyjmuje się, że nieruchomości w Nowym Jorku zostały sprzedane za około 1 miliard 300 milionów dolarów. Oznaczałoby to, że jedynie ok. 17% z tej kwoty zostało przeznaczonych na budowę kompleksu w Warwick.


Proszę nie traktować tego jako pewnik, a jedynie punkt odniesienia potwierdzony pewnymi obliczeniami z uwzględnieniem przeglądu rynku. W rzeczywistości koszt powstania Biura Głównego w Warwick mógł być zarówno wyższy, jak i niższy. Jednakże na podstawie powyższego uważam za absurdalne twierdzenie jednego z członków Ciała Kierowniczego, że pieniądze uzyskane ze sprzedaży nieruchomości w Nowym Jorku ledwie starczyły na pokrycie kosztów budowy nowego biura (o ile się nie mylę słowa te padły z ust Stephena Letta w jednej z audycji tv.jw.org).
« Ostatnia zmiana: 22 Sierpień, 2019, 22:38 wysłana przez donadams »
Chrystus umarł za nasze grzechy, został pogrzebany i trzeciego dnia zmartwychwstał - zgodnie z Pismem.


Offline Tokaji

Odp: Oto ile mogło kosztować wybudowanie Biura Głównego w Warwick
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Sierpień, 2019, 12:34 »
Jednakże na podstawie powyższego uważam za absurdalne twierdzenie jednego z członków Ciała Kierowniczego, że pieniądze uzyskane ze sprzedaży nieruchomości w Nowym Jorku ledwie starczyły na pokrycie kosztów budowy nowego biura (o ile się nie mylę słowa te padły z ust Stephena Letta w jednej z audycji tv.jw.org).

Członkowie Ciała Kierowniczego bardzo lubią mówić wymijająco wprost  ;D ::) , tak by stworzyć pozory szczerości przed przeciętnym wyznawcą i na końcu nie wiesz jak się nazywasz.

Przykład zatajenia informacji z innej beczki, gdybym nie miał dostępu do innych stron oprócz JW.org to nie wiedziałbym, że brat Raymond Franz, który był w Ciele Kierowniczym jest wykluczony, bo na JW.org nadal są tylko dwa artykuły mówiące tylko o namaszczeniu tego brata i jego przemówieniach. To dość istotne, bo to co ustalał jako jeden z członków CK miało wpływ na życie milionów ludzi, a nie doszukałem się na ten temat ani artykułu ani sprostowania na JW.org, jedynej stronie "nie pochodzącej od Szatana". Polecam książkę "Kryzys Sumienia" i wywiady z bratem Raymondem, w przeciwieństwie do obecnych członków Ciała Kierowniczego jest wzorem pokory.

Ps. Ciekawy pomysł z przekalkulowaniem kosztów powstania Biura Głównego w Warwick, gratki.
« Ostatnia zmiana: 23 Sierpień, 2019, 13:00 wysłana przez Tokaji »
"Ci, którzy marzą w nocy, budzą się i stwierdzają, że to był sen.
Ci, którzy marzą w dzień, są niebezpieczni, bo robią wszystko, żeby te marzenia spełnić."


Offline Proctor

Odp: Oto ile mogło kosztować wybudowanie Biura Głównego w Warwick
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Sierpień, 2019, 12:55 »
Donadams
Szacun😃


Offline donadams

Odp: Oto ile mogło kosztować wybudowanie Biura Głównego w Warwick
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Sierpień, 2019, 13:02 »
To już nie tyle pomysł, co swego rodzaju konieczność. Nie mogę znieść mydlenia oczu ludziom w ten sposób. Uważam też, że tego rodzaju obliczenia nie są potrzebne, ale niektórym może to pomóc.

A nie są one potrzebne, bo przyjmować takie stwierdzenia to tak, jakby wierzyć w to, że ktoś sprzedał kilkanaście budynków, z czego ponad połowa to biurowce w centrum Warszawy i ledwie starczyło mu na wybudowanie kompleksu w Urszulinie dla mniej niż połowy ludzi, którzy pracowali w Warszawie. Nikt by się w to nie dał wkręcić w Polsce, a jednak jak przeniesiemy to na rynek USA, nagle ludzie zakładają, że to możliwe. To wbrew jakiejkolwiek logice.

(Dla niewtajemniczonych Urszulin to wioska pod Nadarzynem zamieszkiwana przez około 100 osób - niewiele więcej osób mieszka w promieniu 4 km od Biura Głównego).
Chrystus umarł za nasze grzechy, został pogrzebany i trzeciego dnia zmartwychwstał - zgodnie z Pismem.


Offline donadams

Odp: Oto ile mogło kosztować wybudowanie Biura Głównego w Warwick
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Listopad, 2019, 08:02 »
Na jednym z angielskojęzycznych forów na temat ŚJ znalazłem link do plików dotyczących nabycia przez Świadków Jehowy działki pod budowę biura głównego.

https://www.courtlistener.com/docket/5373802/lorterdan-properties-at-ramapo-i-llc-v-watchtower-bible-and-tract/

Na potrzeby tego tematu szczególnie istotny jest punkt 45 wraz z załącznikami. Wśród załączników można znaleźć oficjalną korespondencję wychodząca od Pana Leona Weavera Jr, pełniącego od jakiegoś czasu funkcję prezesa nowojorskiego Towarzystwa Strażnica. Na potrzeby analiz podatkowych przyjmuje on wartość komercyjną biura głównego na 150 milionów dolarów.

Od tej wartości wylicza się roczny podatek od nieruchomości, który jest istotnym czynnikiem przy wyborze lokalizacji jakiejkolwiek nieruchomości w USA, ponieważ wysokość tego podatku jest różna dla różnych stanów, okręgów itd.

Zakładam więc, że podana przez tego Pana kwota 150 milionów (stanowiąca wartość komercyjną, a więc rzeczywisty koszt mógł być niższy) jest realna i przyjmuję ją jako fakt.

Po raz kolejny podkreślam kłamstwo Stephena Letta, członka Ciała Kierowniczego, który w jednym z broadcastingow prosił o datki argumentując, że prawie cała kwota ze sprzedaży nieruchomości w Nowym Jorku została pochłonięta przez nowe biuro główne. Biorąc pod uwagę powyższą kwotę, która pojawia się w oficjalnych dokumentach, jest to kłamstwo i ze sprzedaży budynków w Nowym Jorku w rozliczeniu z budową nowego biura głównego, Strażnica zaoszczędziła ponad miliard dolarów.
Chrystus umarł za nasze grzechy, został pogrzebany i trzeciego dnia zmartwychwstał - zgodnie z Pismem.


Offline Siedemtwarzy

Odp: Oto ile mogło kosztować wybudowanie Biura Głównego w Warwick
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Listopad, 2019, 08:54 »
Naprawdę, dobra kalkulacja. Należy do niej dodać, jeszcze około 80 mln na wyciągnięcie wody ze sztolni i zalanie tego masą( tutaj nie wiem czy beton czy jakaś inna mieszanka), celem neutralizacj pokopalnianych zagrożeń.


Offline donadams

Odp: Oto ile mogło kosztować wybudowanie Biura Głównego w Warwick
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Listopad, 2019, 10:44 »
Słucham?
Chrystus umarł za nasze grzechy, został pogrzebany i trzeciego dnia zmartwychwstał - zgodnie z Pismem.


Offline Disorder

Odp: Oto ile mogło kosztować wybudowanie Biura Głównego w Warwick
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Listopad, 2019, 11:58 »
Gdyby ktoś miał namiary na w/w fragment z Lettem to bardzo proszę o namiary. Byłby to jeden z grubszych dowodów na kłamstwa CK.


Offline donadams

Odp: Oto ile mogło kosztować wybudowanie Biura Głównego w Warwick
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Listopad, 2019, 14:47 »
Był to Broadcasting z maja 2015.

Do końca 2018 roku wartość wszystkich sprzedanych w Nowym Jorku nieruchomości począwszy od 2004 roku wyniosła 2,081,520,000 dolarów (za JwLeaks).

Według dokumentów przedstawionych przez tą samą stronę, w chwili w której Lett wypowiadał to kłamstwo, suma sprzedaży wynosiła 822,400,000 dolarów. To nadal kilkukrotnie więcej niż mogło kosztować całe Warwick.

Tym samym proszę o uznanie dwóch powyższych kwot za update wartości wcześniej podawanych przeze mnie w tym wątku.
« Ostatnia zmiana: 04 Listopad, 2019, 15:28 wysłana przez donadams »
Chrystus umarł za nasze grzechy, został pogrzebany i trzeciego dnia zmartwychwstał - zgodnie z Pismem.


Offline Disorder

Odp: Oto ile mogło kosztować wybudowanie Biura Głównego w Warwick
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Listopad, 2019, 20:12 »
Broadcasting ​— maj 2015 od 27:01.

Lett powiedział, że kasa z nieruchomości z NY pokryje jedynie budowę Warwick i zakup innych obiektów, które będą potrzebne do przeprowadzki z Brooklynu.

Czyli jest tutaj furtka dla kolejnych obiektów.


Offline donadams

Odp: Oto ile mogło kosztować wybudowanie Biura Głównego w Warwick
« Odpowiedź #10 dnia: 05 Listopad, 2019, 07:34 »
Rzeczywiście - zupełnie tak samo, jak żona pyta męża czy wyrzuci śmieci, a on mówi, że tak (nie mówiąc kiedy i mając na myśli marzec Anno Domini 2023). To nie jest furtka. To kłamstwo. Moralność tej i innych wypowiedzi pozostawia całe mnóstwo do życzenia.

Poza tym, nawet jeśli to furtka, zakładając że Lett wziął pod uwagę tylko kwotę, o której wiedział do tej pory że na pewno została uzyskana ze sprzedaży, musiałby mieć na myśli wybudowanie jeszcze 4 podobnych nowych biur głównych, co raczej nie będzie miało miejsca. Biorąc pod uwagę całą kwotę uzyskaną ze sprzedaży obiektów z NY, o której pewnie miał pojęcie ze względu na wcześniej prowadzone analizy, musiałby mieć na myśli wybudowanie czy zakup 12 podobnych obiektów do nowego biura głównego. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że to się nie stanie.

Nawet gdyby nowe centrum produkcji multimediów kosztowało kolejne 150 milionów dolarów, co się nie stanie, nadal nie zbliżamy się nawet do połowy kwoty 820 mln, nie wspominając już o całym portfolio wartym 2 mld.
« Ostatnia zmiana: 05 Listopad, 2019, 07:52 wysłana przez donadams »
Chrystus umarł za nasze grzechy, został pogrzebany i trzeciego dnia zmartwychwstał - zgodnie z Pismem.


Offline Siedemtwarzy

Odp: Oto ile mogło kosztować wybudowanie Biura Głównego w Warwick
« Odpowiedź #11 dnia: 05 Listopad, 2019, 10:05 »
Lett, przekazał co mu na promterze napisali. Czy zgodnie z prawdą, raczej wątpie, ale daleki jestem od stawiania tego zero jedynkowo. Nie wiemy jak finansowane były zakupy budynków w NJ. Moze na kredyt. Moze kasa za sprzedaż została rozłożona na kilka, kilkanascie rat przez kupującego. To ze kasa, w orgu zawsze jest tematen tabu to wiadomo i nawet w zborach juz powoli traca transparentność. Czy Lett robił to świadomie, czy tylko mu to spece od PR przekazali?


Offline donadams

Odp: Oto ile mogło kosztować wybudowanie Biura Głównego w Warwick
« Odpowiedź #12 dnia: 05 Listopad, 2019, 11:13 »
Nawet gdyby niewidocznie dostawali tylko 5 mln, użyte przez niego sformułowania nadal byłyby niemoralne. Natomiast on, jako członek CK, ponosi pełną odpowiedzialność za to, co mówi. To samo dotyczy każdego innego człowieka. Nawet jeśli jestem etatowym pracownikiem i szef karze mi kłamać, to ja ponoszę odpowiedzialność za kłamstwo. Absurdem jest tłumaczenie się, że szef mi kazał. Jeśli kłamstwo niesie za sobą określone konsekwencje, mam do wyboru albo je zaakceptować i ponieść za nie odpowiedzialność, albo ich nie zaakceptować i rozstać się z firmą. Jeśli natomiast błędnie przekazana informacja wynika z braku w mojej wiedzy, nadal jest to moja odpowiedzialność, ponieważ nie sprawdziłem informacji i sygnowałem ją swoją osobą w chwili, gdy padła z moich ust.
Chrystus umarł za nasze grzechy, został pogrzebany i trzeciego dnia zmartwychwstał - zgodnie z Pismem.


BetMen

  • Gość
Odp: Oto ile mogło kosztować wybudowanie Biura Głównego w Warwick
« Odpowiedź #13 dnia: 05 Listopad, 2019, 11:44 »
Bo Wy przeoczyliście jeden fakt...
Pozostałą kwotę ze sprzedaży budynków w NY przeznaczyli na inwestycje w funduszach!
Tylko teraz pytanie,jakich i jaką kwotę?


dwaswiaty

  • Gość
Odp: Oto ile mogło kosztować wybudowanie Biura Głównego w Warwick
« Odpowiedź #14 dnia: 05 Listopad, 2019, 11:59 »
Dla mnie te wyliczenia to wróżenie z fusów...
Nie wiemy ile kosztowały materiały wykończeniowe, itp. ..., tak naprawdę wiemy mało.

Nowa siedziba Apple miała kosztować $3mld. Wyszło 5mld, podobno w dużej mierze przez koszty użytych materiałów, a nie koszty robocizny.

Ile kosztowała budowa biura głównego: nie wiadomo
Czy Lett kłamał? Nie znam odpowiedzi na pytanie pierwsze, nie znam więc i na to.
Inne: czy ufamy Lettowi? 😉