Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Jak rozpoznać grupę destrukcyjną?  (Przeczytany 4861 razy)

WIDZĘ MROKI

  • Gość
Jak rozpoznać grupę destrukcyjną?
« dnia: 20 Sierpień, 2019, 10:48 »
Dominikańskie Centrum Informacji podaje po czym można rozpoznać grupę destrukcyjną:

- Czy grupa (lider) uważa się za nieomylną?
- Czy lider domaga się całkowitego posłuszeństwa od członków grupy?
- Czy władza lidera nad Twoim życiem jest nieograniczona?
- Czy lider ingeruje w Twoje życie osobiste, np. sugeruje Ci z kim powinieneś zawrzeć związek małżeński, gdzie mieszkać, jaką pracę podjąć jak
  dysponować pieniędzmi?
- Czy istnieje przekonanie że tylko grupa / lider posiada monopol na prawdę, a inni ludzie pogrążeni są w błędzie?
- Czy tylko w tej grupie możesz osiągnąć zbawienie?
- Czy grupa / lider upokarza publicznie bądź prywatnie osoby należące do grupy?
- Czy lider w relacji z Tobą przekracza granice intymności?
- Czy grupa / lider ogranicza dopływ informacji z zewnątrz, np. zabrania korzystania z mediów, czytania materiałów innych niż te proponowane przez
  grupę?
- Czy Twoi bliscy zwracają Ci uwagę, że poświęcasz zbyt dużo czasu na grupę, zaniedbując obowiązki rodzinne (kontakty z rodziną, przyjaciółmi,
  troskę o współmałżonka, opiekę nad dziećmi) lub zawodowe / szkolne?
- Czy przynależność do grupy jest ważniejsza niż relacje rodzinne i małżeńskie?
- Czy grupa / lider sugeruje odcięcie się od osób, które krytykują grupę lub nie chcą się do niej przyłączyć?
- Czy grupa / lider wzbudza w Tobie poczucie winy, kiedy nie uczestniczysz we wszystkich spotkaniach organizowanych przez grupę?
- Czy rezygnacja z grupy jest równoznaczna z całkowitym wykluczeniem i zerwaniem kontaktów z jej członkami?
- Czy oficjalne nauczanie grupy jest inne dla nowicjuszy niż dla osób z dłuższym stażem przynależności?
- Czy grupa / lider domaga się od Ciebie, abyś wyznawał publicznie swoje grzechy, słabości, sprawy, których się wstydzisz? Czy ta wiedza jest
  wykorzystywana przeciw Tobie?
- Czy boisz się odejść z grupy, wierząc, że jeśli to zrobisz, spotka Cię kara?
- Czy pracując na rzecz grupy pozbawiony jesteś opieki społecznej i medycznej? Czy liderzy namawiają Cię do pracy na czarno, omijając obowiązujące
  przepisy?
- Czy przy pozyskiwaniu nowych adeptów grupa / lider ukrywa istotne informacje o charakterze grupy przez stosowanie kłamstw, półprawd?
- Czy rozpoczynając kurs prowadzony przez grupę, musisz zobowiązać się do jego ukończenia?
- Czy byłeś namawiany do osobistego i finansowego zaangażowania się w grupę, zanim zapoznałeś się z nauczaniem, zasadami i zwyczajami, które
  obowiązują jej członków?
- Czy rozmawianie o tym, co Ci się nie podoba w grupie, jest zakazane?
- Czy grupa jest wrogo nastawiona wobec świata i ludzi, którzy myślą i wierzą inaczej?

  Jeżeli na większość z zadanych pytań odpowiedziałeś twierdząco, możesz zakwalifikować grupę jako tę, która stanowi potencjalne zagrożenie .la Ciebie i Twoich bliskich."  zaznaczenie dodałem.

Źródło: "Biuletyn Dominikańskiego Centrum Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach"

Dzięki NNN, świetna pozycja, każdy powinien mieć ją w swym zasięgu.


Offline Cytryna

Odp: Jak rozpoznać grupę destrukcyjną?
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Sierpień, 2019, 11:17 »
Teraz widzę to wyraźnie,jasno tzn. nowe światło mi padło  ;D ;D ;D,ale kilka lat temu?? hmmm pewnie bym nie skojarzyła.I m.in. to pokazuje siłę psychomanipulacji.


Offline Lemuel

Odp: Jak rozpoznać grupę destrukcyjną?
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Sierpień, 2019, 12:55 »
Przerażające, że każdy z tych punktów powyżej występuje u Ś.J. To wyjaśnia, dlaczego tak piekielnie trudno jest im się przebudzić.
A może dominikanie po prostu nie znoszą świadków i napisali punkty pod nich  ::) ;) ?
Starzy forumowi wyjadacze pewnie już to znają, ale wrzucam dla tych, co nie widzieli:
https://youtu.be/GdlGN8daY9k
https://youtu.be/41UeHDXbaDU
« Ostatnia zmiana: 20 Sierpień, 2019, 12:58 wysłana przez Lemuel »


Offline Bugareszt

  • Pionier
  • Wiadomości: 757
  • Polubień: 848
  • Dzięki bogu jestem ateistą. Nigdy nie byłem w org.
Odp: Jak rozpoznać grupę destrukcyjną?
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Sierpień, 2019, 13:07 »
Niestety pierwsze chrześcijaństwo w Biblii też tworzyło według mnie coś w rodzaju dzisiejszej sekty i to bardzo destrukcyjnej, na szczęście dziś chrześcijanie nie stosują się do tych wzorców i jest w miarę ok
Nie mamy prawa naszej nieznajomości praw rządzących światem uważać za przejaw boskości. To tylko nasza niewiedza.


Offline Kleryk

  • Głosiciel
  • Wiadomości: 465
  • Polubień: 2245
  • Aby zacząć myśleć musisz przestać brać 'Prozium'
Odp: Jak rozpoznać grupę destrukcyjną?
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Sierpień, 2019, 13:45 »
Warto podać prawdziwe źródło :)

Ksiazka Psychomanipulacja w sektach
Stephen Hassan rok 1988
"Kłamstwo powtarzane 1000 razy staje się prawdą."
Josef Goebbels


Offline Cytryna

Odp: Jak rozpoznać grupę destrukcyjną?
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Sierpień, 2019, 13:59 »
Warto podać prawdziwe źródło :)

Ksiazka Psychomanipulacja w sektach
Stephen Hassan rok 1988

czyli Dominikanie umiescili w swoim biuletynie fragment z tej książki ?


WIDZĘ MROKI

  • Gość
Odp: Jak rozpoznać grupę destrukcyjną?
« Odpowiedź #6 dnia: 20 Sierpień, 2019, 14:05 »
Warto podać prawdziwe źródło :)

Ksiazka Psychomanipulacja w sektach
Stephen Hassan rok 1988

"Biuletyn Dominikański Centrum Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach"

Strona 9 podtytuł: Wyjaśnienie mechanizmów manipulacji.

" Żeby skutecznie pomóc osobie zmanipulowanej odzyskać wolność, trzeba zrozumieć, w jaki sposób doszło do radykalnych zmian w jej zachowaniu i decyzjach. Poniżej znajduje się próba wyjaśnienia mechanizmu manipulacji, oparta głównie na koncepcji S Hassana. (Psychomanipulacja w sektach; Jak uwolnić się od manipulacji psychicznej w sekcie?)."

Źródło podałem, "Biuletyn Informacyjny........", a że w oparciu o opracowanie Hassana, próbują dominikanie wyjaśnić psychomanipulację w sektach, dla mnie to mało istotne, istotne jest to co zrobiono.

Zasugerowałem, że dobrym by było by każdy był w posiadaniu tego Biuletynu, resztę doczyta sam. ;)

czyli Dominikanie umiescili w swoim biuletynie fragment z tej książki ?
zaznaczenie dodałem

Absolutnie nie, mam tą książkę, nigdzie tych pytań nie ma, zresztą sami piszą, że podejmują próbę wyjaśnienia mechanizmów, co przytoczyłem wyżej.

« Ostatnia zmiana: 20 Sierpień, 2019, 14:09 wysłana przez WIDZĘ MROKI »


Offline UWAGA AWARIA

Odp: Jak rozpoznać grupę destrukcyjną?
« Odpowiedź #7 dnia: 20 Sierpień, 2019, 14:06 »
https://wol.jw.org/pl/wol/pc/r12/lp-p/1200275141/24/0

      sekciarstwo
 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;)


CYTAT Z JW:
"Niekiedy środki przekazu oraz organizacje zwalczające sekty obdarzają tym mianem Świadków Jehowy. Ostatnio w prasie ukazało się sporo artykułów, w których Świadków stawia się na równi z grupami religijnymi znanymi z podejrzanych praktyk. Czy jednak słuszne jest kojarzenie Świadków Jehowy z jakimś małym, skrajnym ugrupowaniem religijnym? Członkowie sekt często izolują się od przyjaciół, rodziny, a nawet od reszty społeczeństwa. Czy tak samo postępują Świadkowie Jehowy? Czy stosują oszukańcze, nieetyczne metody pozyskiwania nowych wyznawców?"
https://wol.jw.org/pl/wol/d/r12/lp-p/1994120
 :-X :-\
« Ostatnia zmiana: 20 Sierpień, 2019, 14:16 wysłana przez UWAGA AWARIA »


Offline Kleryk

  • Głosiciel
  • Wiadomości: 465
  • Polubień: 2245
  • Aby zacząć myśleć musisz przestać brać 'Prozium'
Odp: Jak rozpoznać grupę destrukcyjną?
« Odpowiedź #8 dnia: 20 Sierpień, 2019, 14:20 »
Jeśli podali źródło swojego opracowania to ok.
Książkę Psychomanipulacja w sektach, polecam jako lektóre obowiązkową.
W książce jest postawiona seria genialnych putan oraz są wskazówki jak rozmawiać ze zmanipulowana osobą
"Kłamstwo powtarzane 1000 razy staje się prawdą."
Josef Goebbels


Offline Bugareszt

  • Pionier
  • Wiadomości: 757
  • Polubień: 848
  • Dzięki bogu jestem ateistą. Nigdy nie byłem w org.
Odp: Jak rozpoznać grupę destrukcyjną?
« Odpowiedź #9 dnia: 20 Sierpień, 2019, 14:51 »

 Nie sądźcie, że przyszedłem pokój przynieść na ziemię. Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz. 35 Bo przyszedłem poróżnić syna z jego ojcem, córkę z matką, synową z teściową17; 36 i będą nieprzyjaciółmi człowieka jego domownicy18. 37 Kto kocha ojca lub matkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. I kto kocha syna lub córkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien.
Nie mamy prawa naszej nieznajomości praw rządzących światem uważać za przejaw boskości. To tylko nasza niewiedza.


WIDZĘ MROKI

  • Gość
Odp: Jak rozpoznać grupę destrukcyjną?
« Odpowiedź #10 dnia: 20 Sierpień, 2019, 22:25 »
Nie sądźcie, że przyszedłem pokój przynieść na ziemię. Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz. 35 Bo przyszedłem poróżnić syna z jego ojcem, córkę z matką, synową z teściową17; 36 i będą nieprzyjaciółmi człowieka jego domownicy18. 37 Kto kocha ojca lub matkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. I kto kocha syna lub córkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien.

Te słowa dają DUŻO do myślenia, oj dużo.

Jak to się ma do miłości skoro przychodzi z mieczem i mówi wprost o ostracyzmowi. ZONK.


Offline Gremczak

Odp: Jak rozpoznać grupę destrukcyjną?
« Odpowiedź #11 dnia: 20 Sierpień, 2019, 22:45 »
Nie sądźcie, że przyszedłem pokój przynieść na ziemię. Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz. 35 Bo przyszedłem poróżnić syna z jego ojcem, córkę z matką, synową z teściową17; 36 i będą nieprzyjaciółmi człowieka jego domownicy18. 37 Kto kocha ojca lub matkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. I kto kocha syna lub córkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien.
No to mamy winowajce wszelkiej niegodziwości.A  niektórzy ludzie starają się go wykreować na takiego porządnego. Toć to wilk w owczej skórze.Ach strach pomyśleć co by to było, gdyby zdjął maskę kamuflażu.


Offline Lemuel

Odp: Jak rozpoznać grupę destrukcyjną?
« Odpowiedź #12 dnia: 21 Sierpień, 2019, 00:10 »
Te słowa dają DUŻO do myślenia, oj dużo.
Jak to się ma do miłości skoro przychodzi z mieczem i mówi wprost o ostracyzmowi. ZONK.
Pan Jezus nie powiedział tu, że osoba wierząca w niego będzie prześladować członków rodziny lub ich unikać, a wręcz odwrotnie. Praktyka pokazuje, że to naśladowcy Jezusa byli prześladowani i wykluczani ze społeczności. Potwierdzają to inne jego słowa: Mt 10:21-22:
Cytuj
"A wyda na śmierć brat brata i ojciec syna i powstaną dzieci przeciwko rodzicom i przyprawią ich o śmierć. I będziecie w nienawiści u wszystkich dla imienia mego, ale kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony."


Offline Gremczak

Odp: Jak rozpoznać grupę destrukcyjną?
« Odpowiedź #13 dnia: 21 Sierpień, 2019, 00:47 »
Pan Jezus nie powiedział tu, że osoba wierząca w niego będzie prześladować członków rodziny lub ich unikać, a wręcz odwrotnie. Praktyka pokazuje, że to naśladowcy Jezusa byli prześladowani i wykluczani ze społeczności. Potwierdzają to inne jego słowa: Mt 10:21-22:
Nie masz racji.Te słowa wcale nie wskazują tak jak Ty mówisz.Spójrz na to neutralnie. To jest tylko takie Twoje  dopowiedzenie. Nie manipuluj słowami.
  Wskaz mi te słowa. 
 Jezus mówi ogólnie,że tak się będzie działo.A słowa "nie sądźcie że przyniosłem pokój" pokazują ,że odpowiedzialność za to ponosi Jezus. Słowa z Mat 10 :21-22 potwierdzają tylko to ,że są  nienawidzeni za to ,że popierają Jezusa ,że ta niegodziwość która jest i jest za sprawą Jezusa.
« Ostatnia zmiana: 21 Sierpień, 2019, 01:01 wysłana przez Gremczak »


WIDZĘ MROKI

  • Gość
Odp: Jak rozpoznać grupę destrukcyjną?
« Odpowiedź #14 dnia: 21 Sierpień, 2019, 03:20 »
Pan Jezus nie powiedział tu, że osoba wierząca w niego będzie prześladować członków rodziny lub ich unikać, a wręcz odwrotnie. Praktyka pokazuje, że to naśladowcy Jezusa byli prześladowani i wykluczani ze społeczności. Potwierdzają to inne jego słowa: Mt 10:21-22:

Te słowa, które przytoczyłeś, potwierdzają brak wewnętrznej spójności przekazu, a to działa na niekorzyść mówcy..