Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Hebr 7.3 czy z tego wynika, że Jezus nie miał początku?  (Przeczytany 9874 razy)

Offline Gremczak

Odp: Hebr 7.3 czy z tego wynika, że Jezus nie miał początku?
« Odpowiedź #30 dnia: 06 Maj, 2019, 20:57 »
Owszem, mówi.

16 bo w Nim zostało wszystko stworzone:
i to, co w niebiosach, i to, co na ziemi,

Poza tym WSZYSTKO, to nie tylko "nowe". Wszystko to wszystko.
W nim to nie znaczy .że przez niego.


Offline Stanisław Klocek

Odp: Hebr 7.3 czy z tego wynika, że Jezus nie miał początku?
« Odpowiedź #31 dnia: 06 Maj, 2019, 22:11 »
16 bo w Nim zostało wszystko stworzone:
i to, co w niebiosach, i to, co na ziemi,

Poza tym WSZYSTKO, to nie tylko "nowe". Wszystko to wszystko.
Odpowiedz na ten post, kto stwarzał wszystko sam i bez pomocy kogoś innego? Kim jest ten ktoś sam? Ojciec, Jezus czy DŚ? Który z tych trzech stwarzał bez pomocy pozostałych dwóch? I przestań skakać myśląć, że uda Ci się wymigać od zawartych tam wersetów.


Offline josh82

Odp: Hebr 7.3 czy z tego wynika, że Jezus nie miał początku?
« Odpowiedź #32 dnia: 06 Maj, 2019, 22:27 »
Odpowiedz na ten post, kto stwarzał wszystko sam i bez pomocy kogoś innego? Kim jest ten ktoś sam? Ojciec, Jezus czy DŚ? Który z tych trzech stwarzał bez pomocy pozostałych dwóch? I przestań skakać myśląć, że uda Ci się wymigać od zawartych tam wersetów.

BÓG! nie sam Ojciec, nie sam Syn, nie sam Duch. Sam Bóg.
Później czytamy, że Jezus/Logos jest Swtórcą. co nasuwa wniosek, że Jezus/Logos jest Bogiem.


Offline Gremczak

Odp: Hebr 7.3 czy z tego wynika, że Jezus nie miał początku?
« Odpowiedź #33 dnia: 06 Maj, 2019, 22:57 »
Ze taż wam chce się czas tracić na takie tyrdymały. Ktoś,  nawet nie wiadomo kto głupotę napisał a wy wymyślacie co to ma znaczyć.


Offline Storczyk

Odp: Hebr 7.3 czy z tego wynika, że Jezus nie miał początku?
« Odpowiedź #34 dnia: 06 Maj, 2019, 23:08 »
A moze by to od rej strony Bog Ojciec najważniejszy zleca Synowi (zrodzony Bog ) zbudowanie swiata(mistrzowski wykonawca )Duch Św. energia Boza(ożywia ).☺


Offline Gremczak

Odp: Hebr 7.3 czy z tego wynika, że Jezus nie miał początku?
« Odpowiedź #35 dnia: 06 Maj, 2019, 23:11 »
Kombinujcie, wymyślajcie.


Offline Storczyk

Odp: Hebr 7.3 czy z tego wynika, że Jezus nie miał początku?
« Odpowiedź #36 dnia: 07 Maj, 2019, 10:10 »
Glupoty?Od wieków,człowiek czci jakies bóstwa.Ludzie od kamienia łupanego do dziś techniki  tak dalece rozwiniętej ,(kosmosy,klonowania) życie oddaja, za wiare w Boga jakiegokolwiek.Mamy zaszczepione podporzadkowanie sie Komuś,Czemuś wyższymu od nas.Ile razy sie słyszy o wypelnianiu pustki duchowej.


Offline Stanisław Klocek

Odp: Hebr 7.3 czy z tego wynika, że Jezus nie miał początku?
« Odpowiedź #37 dnia: 07 Maj, 2019, 10:51 »
Myślę, że nieco odeszliśmy od tematu mojego postu.
Zdecyduj się o co właściwie Ci chodzi? W tytule wątku postawiłeś pytanie: Hebr 7.3 czy z tego wynika, że Jezus nie miał początku? I o to toczy się cała batalia, czy Jezus miał począte swego istnienia, czy nie? Tymczasem Ty odchodzisz od tytułowego pytania, schodząc na kwestie kapłaństwa, jak niżej.
Jeśli możecie wyjaśnić prosiłbym o krótką odpowiedź, czy w tym wersecie (rozdziale) listu do Hebrajczyków myśl dotycząca kapłana Melchizedeka przenosi jego kapłaństwo na osobę Jezusa czyli czy Hebr. 7.3 mówi o Jezusie.
Jeśli naprawdę Ci chodzi o ustalenie najbliższej prawdy, to postaram się odpowiedzieć według mej wiedzy. Autor listu do Hebrajczyków jest nieznany. Z tego powodu w pierwszych II wiekach nie miał uprawnień natchnionego (por. grafikę). Jednak pomijając kwestie kanoniczności, to rzeczywiście autor dąży do tego, że opis w Rdz 14:17-20, relacjonuje jak Abracham składa dziesięcinę dla Melchizedeka. Autor listu do Hebrajczyków w ten sposób prawdopodobnie chce unaocznić, iż w rzeczywistości był to Jezus w przedludzkim bycie o czym fraza "wstąpił poprzednik Jezus" Heb 6:20. Jednakże gdyby przeglądać podobieństwa tamtego kapłana z kapłaństwem Jezusa w niebie, to niewiele ma to wspólnego np.; czy Jezus przyjmuje w niebie ofiary materialnych dziesięcin? 


Offline Gremczak

Odp: Hebr 7.3 czy z tego wynika, że Jezus nie miał początku?
« Odpowiedź #38 dnia: 07 Maj, 2019, 14:13 »
Glupoty?Od wieków,człowiek czci jakies bóstwa.Ludzie od kamienia łupanego do dziś techniki  tak dalece rozwiniętej ,(kosmosy,klonowania) życie oddaja, za wiare w Boga jakiegokolwiek.Mamy zaszczepione podporzadkowanie sie Komuś,Czemuś wyższymu od nas.Ile razy sie słyszy o wypelnianiu pustki duchowej.
No i od wieków jeden drugiemu głupoty wciska.Jedno upada i powstaje drugie .Coś innego.
Ja tam nie mam zaszczepione aby być podporządkowanym komuś jak Ty to ująłeś wyższemu.Wiem tylko ,że kiedyś to mnie wmówiono. Ja tam nie mam zamiaru oddawać życia za kogoś w imię jakiegoś boga. Cenię życie to co mam.


Offline Storczyk

Odp: Hebr 7.3 czy z tego wynika, że Jezus nie miał początku?
« Odpowiedź #39 dnia: 07 Maj, 2019, 15:19 »
Glupoty?Powiedz to  ,egiptologom,archeologom.teologom.Sama jestem w zawieszeniu i rozterce.Ale jakoś z pozycji człowieka.Odwagi powiedzieć,ze  "glupoty "bym nie miala.To musisz byc bardzo pewien swojej tezy.


Offline Storczyk

Odp: Hebr 7.3 czy z tego wynika, że Jezus nie miał początku?
« Odpowiedź #40 dnia: 07 Maj, 2019, 16:53 »
Gremczak ,moj brat byl ateista,kiedy ja bylam zabetonowanym swiadkiem i szanowalismy sie . Nikt nikogo nie przekabacal na swoja stronę nie drwil i wysmiewal.Bratanica deklaruje sie , "wierzę w szafe "nie stanowi to problemu abyśmy gadały i nikt z nikogo nie kpi.Chłopak ma dylemat .I tyle


Offline Gandalf Szary

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 771
  • Polubień: 5137
  • Najbardziej boję się fanatyków.
Odp: Hebr 7.3 czy z tego wynika, że Jezus nie miał początku?
« Odpowiedź #41 dnia: 07 Maj, 2019, 17:27 »
Gremczak ,moj brat byl ateista,kiedy ja bylam zabetonowanym swiadkiem i szanowalismy sie . Nikt nikogo nie przekabacal na swoja stronę nie drwil i wysmiewal.Bratanica deklaruje sie , "wierzę w szafe "nie stanowi to problemu abyśmy gadały i nikt z nikogo nie kpi.Chłopak ma dylemat .I tyle
Bardzo dobrze napisane. Szacunek do drugiego to podstawa.
„Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest”.

Johann Wolfgang Gothe,


Offline Terebint

Odp: Hebr 7.3 czy z tego wynika, że Jezus nie miał początku?
« Odpowiedź #42 dnia: 07 Maj, 2019, 17:41 »
Glupoty?Od wieków,człowiek czci jakies bóstwa.Ludzie od kamienia łupanego do dziś techniki  tak dalece rozwiniętej ,(kosmosy,klonowania) życie oddaja, za wiare w Boga jakiegokolwiek.Mamy zaszczepione podporzadkowanie sie Komuś,Czemuś wyższymu od nas.Ile razy sie słyszy o wypelnianiu pustki duchowej.
Człowiek jest tak skonstruowany, a właściwie jego mózg, że najpierw w coś wierzy, a później te wierzenia racjonalizuje. Nawet tacy "wielcy" polscy ateiści, jak Witkowski czy Łukasiewicz z bólem serca, bo z bólem, ale musieli tą prawdę po prostu zaakceptować.

A czczenie Boga? Czci go każdy z nas. Czasami jest on bardziej ludzki, a czasami mniej. Czasami za Boga robią jakieś przedmioty, kasa, ludzie czy korporacje. Czasami za Boga robią nasze ideologia, bądź inni ludzie. Ale każdy za nas bardziej świadomie bądź mniej ma coś w swoim życiu, czemu oddaje cześć.
« Ostatnia zmiana: 07 Maj, 2019, 17:43 wysłana przez Terebint »
"Dusza jest całym światłem... Ciemność jest spowodowana martwym sercem, które ożywić może ból". Hazrat Inayat Khan


Offline Stanisław Klocek

Odp: Hebr 7.3 czy z tego wynika, że Jezus nie miał początku?
« Odpowiedź #43 dnia: 07 Maj, 2019, 17:51 »
Poza tym  Kol 1:16 bo w Nim zostało wszystko stworzone:
(...)
Wszystko przez Niego i dla Niego zostało stworzone.
Poza tym WSZYSTKO, to nie tylko "nowe". Wszystko to wszystko.
Ja rozumiem, że większość interpretacji widzi w tym wersecie, że Jezus stwarzał zarówno istoty duchowe w niebie, aż po świat materialny, włącznie z ziemią i wszelkim życiem na niej. Jednak nie wszyscy egzegeci podzielają taki pogląd, a to za sprawą greckich przyimków. Najpierw przytoczę przekłady gr, Bw i NBG, wyróżniając analogiczne przyimki.

gr. 16. οτι εν αυτω εκτισθη τα παντα τα εν τοις ουρανοις και τα επι της γης τα ορατα και τα αορατα ειτε θρονοι ειτε κυριοτητες ειτε αρχαι ειτε εξουσιαι τα παντα δι αυτου και εις αυτον εκτισται
Bw. 16. Ponieważ w (εν/en) nim zostało stworzone wszystko, co jest na niebie i na ziemi, rzeczy widzialne i niewidzialne, czy to trony, czy panowania, czy nadziemskie władze, czy zwierzchności; wszystko przez (δι/dia) niego i dla (εις/eis) niego zostało stworzone.
NBG. link 16 Gdyż w Nim wszystko zostało stworzone w niebiosach oraz na ziemi, widzialne i niewidzialne; czy to trony, czy władze, czy niebiańskie moce, czy potęgi; wszystko jest stworzone z powodu Niego i dla Niego. (podobnie PI)


Porównując te przekłady zauważamy, że zamiast spójnika ,,przez", tłumacze w NBG użyli spójnika ,,z powodu". Co to zmienia? Ano zmienia to, że nie Jezus jest stwórcą lecz, że Bóg Ojciec wszystko stworzył z powodu Jezusa. Spróbuję swobodnie sparafrazować ten werset następująco. 16 Ponieważ przez wzgląd na Jezusa wszystko  zostało stworzone, to co jest na niebie i na ziemi, rzeczy widzialne i niewidzialne, czy to trony, czy panowania, czy nadziemskie władze, czy zwierzchności; wszystko z powodu Jezusa idla Jezusa [Ojciec stworzył]. Czy tłumacze NBG byli uprawnieni spójnik ,,δι" przetłumaczyć ,, z powodu"? Tak, mieli pełne prawo. Niżej uzasadniam odwołując się do komentatorów uznanych słowników.
 
Strong's Hebrew and Greek Dictionaries (por.) Nr. 1722 znaczy także:o, po, pośród, z powodu, pomiędzy, na, z tej przyczyny

=============================================

przez - w grece: δι/dia - Thayer's Greek Definitions:

1. przez
a) odnośnie miejsca: u, w
b) odnośnie czasu: podczas, przez cały czas
c) odnośnie znaczenia: przez, przy, przy pomocy (w zn. instrumentalnym)

2. przez
a) podstawa i powód przez które coś jest lub nie jest robione
b) z powodu
c) z tej właśnie przyczyny
d) dlatego (w zn. przyczynowym)


Można by przytaczać multum innych wersetów różnych przekładów, gdzie spójnik ,,δι" tłumaczony jest ,,z powodu" a nie ,,przez" np. Kol 3:6
gr. δι’ ἃ ἔρχεται ἡ ὀργὴ τοῦ Θεοῦ· ‹ἐπὶ τοὺς υἱοὺς τῆς ἀπειθείας›
BT Z powodu nich nadchodzi gniew Boży na synów buntu.


Jak widać Biblia daje różne furtki do przeciwstawnych interpretacji. Przy najbliższej okoliczności odniosę się do ewolucji ,,logosa""


Offline Terebint

Odp: Hebr 7.3 czy z tego wynika, że Jezus nie miał początku?
« Odpowiedź #44 dnia: 07 Maj, 2019, 18:19 »
Ten avatar po prostu poprawia mi humor. :D

Ale nie róbmy offtopu. Tu toczy się poważna dyskusja. :)
"Dusza jest całym światłem... Ciemność jest spowodowana martwym sercem, które ożywić może ból". Hazrat Inayat Khan