Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: JAHWE I JEGO ŻONA - ASZERA  (Przeczytany 5281 razy)

WIDZĘ MROKI

  • Gość
Odp: JAHWE I JEGO ŻONA - ASZERA
« Odpowiedź #30 dnia: 10 Kwiecień, 2019, 11:23 »
No to wbiłaś kij w mrowisko rewelacją o Aszer, wywołując święte oburzenie wśród wierzących i konsternację wśród niewierzących ;) Ja tam lubię takie ciekawostki, szczególnie dotyczące różnych odstępstw religijnych i herezji także jak się nie zniechęciłaś jeszcze po tej 'dyskusji' to proszę o więcej :)
zaznaczenie dodałem

Ciąg dalszy nastąpi, NAPEWNO!


Offline Odłączona

  • Nieochrzczony głosiciel
  • Wiadomości: 27
  • Polubień: 74
  • Chwała Bogom!
Odp: JAHWE I JEGO ŻONA - ASZERA
« Odpowiedź #31 dnia: 10 Kwiecień, 2019, 11:37 »

nie widzę powodów aby wypierać myśl, że mogła istnieć starożytna herezja przedstawiająca Jahwe jako współmałżonka bogini Aszery

Zakładam, że ludzie wierzyli najpierw w wielu bogów, potem zaczęli wprowadzać reformy i wybierać tego jednego.
Tak jak zakładając, że hinduizm jest najstarszym systemem wierzeń religijnych, czyli politeistycznych, zaratusztrianizm był jego monoteistyczną reformą.

Skąd to wiem? Bo historia lubi się powtarzać. Na przykładzie słowiańskich pogan, nie można zakładać że Świętowit jest najwyższym z Bogów. Wszystko jest zależne o geopolityki regionu, od dominujących wpływów, od migracji, od epoki etc.
Witaj Nowe! Żegnaj Stare! Niech nam płoną ognie Jare!


WIDZĘ MROKI

  • Gość
Odp: JAHWE I JEGO ŻONA - ASZERA
« Odpowiedź #32 dnia: 10 Kwiecień, 2019, 11:41 »
Zakładam, że ludzie wierzyli najpierw w wielu bogów, potem zaczęli wprowadzać reformy i wybierać tego jednego.
Tak jak zakładając, że hinduizm jest najstarszym systemem wierzeń religijnych, czyli politeistycznych, zaratusztrianizm był jego monoteistyczną reformą.

Skąd to wiem? Bo historia lubi się powtarzać. Na przykładzie słowiańskich pogan, nie można zakładać że Świętowit jest najwyższym z Bogów. Wszystko jest zależne o geopolityki regionu, od dominujących wpływów, od migracji, od epoki etc.
zaznaczenie dodałem

 :)


Offline Xevres

Odp: JAHWE I JEGO ŻONA - ASZERA
« Odpowiedź #33 dnia: 10 Kwiecień, 2019, 16:33 »
zaznaczenie dodałem

 :)

haha 👍🏻
wolnym jest się dopiero wtedy gdy można wszędzie i zawsze być sobą


Offline matus

Odp: JAHWE I JEGO ŻONA - ASZERA
« Odpowiedź #34 dnia: 10 Kwiecień, 2019, 16:48 »
Nie wiem dlaczego zaznaczenie dodane.
I dlaczego to jest niby zabawne.
Ktoś objaśni?
Bogowie są gorsi od Pokemonów, bo nie da się złapać ich wszystkich, tylko jednego (albo małą grupkę), bo się obrażają.


Offline Reskator

Odp: JAHWE I JEGO ŻONA - ASZERA
« Odpowiedź #35 dnia: 10 Kwiecień, 2019, 18:24 »
Zakładam, że ludzie wierzyli najpierw w wielu bogów, potem zaczęli wprowadzać reformy i wybierać tego jednego.
Tak jak zakładając, że hinduizm jest najstarszym systemem wierzeń religijnych, czyli politeistycznych, zaratusztrianizm był jego monoteistyczną reformą.

Skąd to wiem? Bo historia lubi się powtarzać. Na przykładzie słowiańskich pogan, nie można zakładać że Świętowit jest najwyższym z Bogów. Wszystko jest zależne o geopolityki regionu, od dominujących wpływów, od migracji, od epoki etc.
A  ja myślę inaczej że ludzie  najpierw wierzyli w jednego Boga.
Podobnie było chyba z jednym Mikołajem a póżniej pojawili się jakieś Klauzy,Dziadki Mrozy i inni.
Światowid czy wielu bogów hinduizmu  nie mają tego co Biblia Jahwe-ZAPOWIADANIA przyszłości-czyli proroctw.
O czym kim piszę.?
A choćby o Cyrusie, Aleksandrze czy Jezusie o których zapowiadanie było setki lat wcześniej,przed pojawieniem się tych postaci.
« Ostatnia zmiana: 10 Kwiecień, 2019, 18:46 wysłana przez Reskator »


DeepPinkTool

  • Gość
Odp: JAHWE I JEGO ŻONA - ASZERA
« Odpowiedź #36 dnia: 10 Kwiecień, 2019, 19:42 »
A  ja myślę inaczej że ludzie  najpierw wierzyli w jednego Boga.
Podobnie było chyba z jednym Mikołajem a póżniej pojawili się jakieś Klauzy,Dziadki Mrozy i inni.
Światowid czy wielu bogów hinduizmu  nie mają tego co Biblia Jahwe-ZAPOWIADANIA przyszłości-czyli proroctw.
O czym kim piszę.?
A choćby o Cyrusie, Aleksandrze czy Jezusie o których zapowiadanie było setki lat wcześniej,przed pojawieniem się tych postaci.

Możesz podać jakieś konkrety? Co, kiedy i o kim przepowiadano? Kiedy się to spełniło? I ile lat ma książka w której można takową przepowiednię odnaleźć?


Offline Reskator

Odp: JAHWE I JEGO ŻONA - ASZERA
« Odpowiedź #37 dnia: 10 Kwiecień, 2019, 19:46 »
Możesz podać jakieś konkrety? Co, kiedy i o kim przepowiadano? Kiedy się to spełniło? I ile lat ma książka w której można takową przepowiednię odnaleźć?
Mogę podać konkrety ale nie teraz -słucham walki nauczycieli z rządem.


Offline Reskator

Odp: JAHWE I JEGO ŻONA - ASZERA
« Odpowiedź #38 dnia: 10 Kwiecień, 2019, 20:53 »
Możesz podać jakieś konkrety? Co, kiedy i o kim przepowiadano? Kiedy się to spełniło? I ile lat ma książka w której można takową przepowiednię odnaleźć?
Podam Ci z pamięci o Jezusie a zaczyna się od Genezis 3:15,a jest tego multum około 300 wersetów z całego ST.
Co do Cyrusa i Aleksandra podam w innym czasie,teraz słucham muzyki a za 6 minut Liga Mistrzów.
« Ostatnia zmiana: 10 Kwiecień, 2019, 20:54 wysłana przez Reskator »


DeepPinkTool

  • Gość
Odp: JAHWE I JEGO ŻONA - ASZERA
« Odpowiedź #39 dnia: 10 Kwiecień, 2019, 22:29 »
Podam Ci z pamięci o Jezusie a zaczyna się od Genezis 3:15,a jest tego multum około 300 wersetów z całego ST.
Co do Cyrusa i Aleksandra podam w innym czasie,teraz słucham muzyki a za 6 minut Liga Mistrzów.

 :) Więc jeśli możesz to podaj, proszę  ;) ... bo cóż się zaczęło w Rodzaju 3:15 ? Nieprzyjaźń między potomstwem niewiasty a potomstwem węża. Możesz podać jakieś konkrety? Co, kiedy i o kim tu przepowiadano i kiedy się to spełniło?




Online Gremczak

Odp: JAHWE I JEGO ŻONA - ASZERA
« Odpowiedź #40 dnia: 11 Kwiecień, 2019, 13:55 »
Podam Ci z pamięci o Jezusie a zaczyna się od Genezis 3:15,a jest tego multum około 300 wersetów z całego ST.
Co do Cyrusa i Aleksandra podam w innym czasie,teraz słucham muzyki a za 6 minut Liga Mistrzów.
To coś długa ta liga mistrzów.


DeepPinkTool

  • Gość
Odp: JAHWE I JEGO ŻONA - ASZERA
« Odpowiedź #41 dnia: 11 Kwiecień, 2019, 14:50 »
To coś długa ta liga mistrzów.
:) ... mecze, analizy, przygotowanie taktyki, treningi, kolejne mecze i tak do finału 1.06.2019.  ;)


Offline Odłączona

  • Nieochrzczony głosiciel
  • Wiadomości: 27
  • Polubień: 74
  • Chwała Bogom!
Odp: JAHWE I JEGO ŻONA - ASZERA
« Odpowiedź #42 dnia: 11 Kwiecień, 2019, 17:53 »
Teksty z Ugarit z pismami biblijnymi wiąże m.in. tzw. niebiańskie zgromadzenie ,pod przewodnictwem jednego boga.

Bóg wstaje w zgromadzeniu Bożym, pośród bogów sprawuje sąd. Jak długo sądzić będziecie niesprawiedliwie i stawać po stronie bezbożnych (…). Rzekłem: Wyście bogami i wy wszyscy jesteście synami Najwyższego” (Ps 82.1,6).


Tę koncepcję znajdujemy już w panteonie Sumeru. Boska najwyższa para: An (Anum) i jego żona Ninhursag (Ki), dała początek innym bogom. Bogowie ci zwani byli Anunnaki, czyli „dzieci An".

Boska para rezydowała w niebie i nieszczególnie interesowała się rodem ludzkim. Ich potomkowie stworzyli ludzi i patronowali poszczególnym miastom-państwom Sumeru. Bogowie „drugiej generacji" tworzyli „Zgromadzenie Bogów", któremu prezydował Enlil — bóg powietrza. Żoną Enlila była Ninlil, zwana Dziewicą. Była także bogini zwana Inanna, bogini miłości i wojny, zwana Królową Nieba. To ona w późniejszych wcieleniach znana była jako Isztar-Astarte. Należy jeszcze wspomnieć o bracie Enlila — Enkim, który był bogiem mądrości.

Ten panteon i koncepcję „boskiego zgromadzenia" zaczerpnął następnie lud z północy, z Mezopotamii. Pozmieniali głównie imiona bogów i nieco ich losy. U Babilończyków odpowiednikiem Anunnaków byli Elohim — „dzieci Ela". Najważniejszym z Elohim był Marduk, zaś jego żoną Isztar.

Jeśli uważa się, że Elohim to Pan Bóg, tedy oczywistą jest konkluzja, iż słowo to uległo ewolucji lub mutacji w swej warstwie znaczeniowej pod wpływem monoteizmu, choć początkowo oznaczało szczególny rodzaj bogów (przyp. własny: lub że coś jest boskie). Ta ewolucja nastąpiła u Izraelitów. Dawne znaczenie Elohim również pozostało/współistniało.
Te wierzenia adaptowali Kanaanejczycy, u których na czele znajdował się El i Aszera. Zwierzchnikiem bogów był El lub Baal. Przeciwnikiem Baala był Mot(Śmierć) i Jamm (Morze), inaczej: Jaw (lub Jawu). Zdaje się on był odpowiednikiem hebrajskiego Jahwe (krótsza forma: Jah).

żródło: http://www.racjonalista.pl/kk.php/t,3157
Witaj Nowe! Żegnaj Stare! Niech nam płoną ognie Jare!


WIDZĘ MROKI

  • Gość
Odp: JAHWE I JEGO ŻONA - ASZERA
« Odpowiedź #43 dnia: 17 Kwiecień, 2019, 14:02 »
haha 👍🏻

Prawdopodobnie Xevres wie co czyta i dla podkreślenia, rozumie co pisze. :) Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 17 Kwiecień, 2019, 14:04 wysłana przez WIDZĘ MROKI »