Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Autor Wątek: 2015 - Przyzwolenie na obchodzenie urodzin?  (Przeczytany 13578 razy)

Offline Tadeusz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 348
  • Polubień: 2703
  • Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane...
Odp: 2015 - Przyzwolenie na obchodzenie urodzin?
« Odpowiedź #30 dnia: 08 Luty, 2016, 07:24 »
W kwestii obchodzenia urodzin Biblia wypowiada się trzykrotnie. Dwa razy wprost (m.in. Heroda) oraz jeden raz pośrednio (dzieci Hioba).

A ni Bóg, ani Jezus nie dali żadnego zakazu organizowania dodatkowych świąt. Byleby nie było to bałwochwalcze. Np. Stary Testament opisywał święta plonów, świateł, itp. I symbole tam używane wcale nie były obrzydliwością dla Jahwe, choć z pewnością podobne jeśli nie takie same były używane zarówno wcześniej jak i później przez ludy pogańskie.

Nowy Testament opisuje dodatkowe nakazy apostołów, ale nic ponadto!!! Nie chcieli oni nakładać ciężarów innych, aniżeli wynikających wprost z prawa mojżeszowego oraz nauk Jezusa.

Jeżeli chodzi o wymogi wymyślane przez CK, to poza notorycznym nakładaniu dodatkowych "ciężarów" poza wspomnianymi wyżej, to w dodatku zaprzecza tym samym własnej nauce o Niewolniku!!!

Niewolnik ów, zgodnie ze sprawozdaniem biblijnym, miał rozdzielać właściwy pokarm czeladzi. Rozdzielać pokarm, podkreślam!!!
A nie panoszyć się pośród czeladzi i uważać za kogoś wyróżnionego, mądrzejszego, bardziej oświeconego!!!!
Takie zachowanie, połączone z symbolicznym "biciem współniewolników" przesadzonymi wymaganiami, powoduje, że może być on uznany za, również opisanego w Biblii, złego niewolnika!!!
Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane i będzie miał w nadmiarze; ktokolwiek zaś nie ma, temu również to, co ma, zostanie odebrane.


Offline robbo1

Odp: 2015 - Przyzwolenie na obchodzenie urodzin?
« Odpowiedź #31 dnia: 02 Kwiecień, 2017, 11:35 »
Dostrzegam ,że nie rozumiecie zagadnienia.
Nie ma zakazu,nie ma nakazu,to nie jest jak uważacie "otwarte wejście".
Nie wiem,czy jest zamknięte.
Nie zmieni to jednak tego,że w natchnionym słowie,nie ma "dobrego obrazu obchodzenia urodzin".
Mamy zły.
Tego nikt nie zmieni.
Wy też.
Tego,że wiele zagadnień to "kwestia sumienia" nie zaprzeczamy.
A z tym jest w pewnym stopniu jak z z upodobaniem itp.
To co się podoba tobie,nie musi się podobać mi.
To co smakuje tobie ,nie musi smakować mi.


Offline Nemo

  • El Kapitan
  • Wiadomości: 5 517
  • Polubień: 14345
  • Często pod wiatr. Ale zawsze własnym kursem.
Odp: 2015 - Przyzwolenie na obchodzenie urodzin?
« Odpowiedź #32 dnia: 02 Kwiecień, 2017, 11:46 »
Tego,że wiele zagadnień to "kwestia sumienia" nie zaprzeczamy.
Kwestia sumienia, to pusty frazes. Będąc śJ możesz podobno decydować w zgodzie ze swoim sumieniem. A prawda jest taka, że za takie postępowanie można znaleźć się na celowniku starszyzny zborowej. Co może skończyć się utratą wątpliwej wartości przywilejów, lub nawet banicją.
Niemądrym jest być zbyt pewnym własnej wiedzy. Zdrowo jest pamiętać, że najsilniejszy może osłabnąć, a najmądrzejszy się mylić.
Mahatma Gandhi


Offline lukasz84gl

Odp: 2015 - Przyzwolenie na obchodzenie urodzin?
« Odpowiedź #33 dnia: 02 Kwiecień, 2017, 11:58 »
Tego,że wiele zagadnień to "kwestia sumienia" nie zaprzeczamy.
A z tym jest w pewnym stopniu jak z z upodobaniem itp.
To co się podoba tobie,nie musi się podobać mi.
To co smakuje tobie ,nie musi smakować mi.

Nie zgodzę się z tym. Często, gęsto jest podkreślane, żeby zaprzestać robić to co gorszy brata. W sumie to nigdy jakoś jasno nie było powiedziane czy tylko w jego obecności czy w ogóle. Ale jeśli tylko w jego obecności zawsze możesz zostać przyłapany.

Jeśli chodzi o kwestię urodzin, jak i również kilka innych pokrewnych spraw, to jest moim zdaniem za daleko posunięta asekuracja. Nie mamy pewności czy wywoła to niezadowolenie Boga, więc dla pewności dajemy zasadę, że to zabronione. A żeby zabronić to wystarczy cień wątpliwości. Mało tego, później lokalne społeczności dorzucają jakieś swoje "zasady" doszukują się jeszcze co i jak "usprawnić". I potem dochodzi o absurdów, że nie można powiedzieć na zdrowie po kichnięciu.

Tylko w w jakiej pozycji stawia to Boga? Czy ktoś chciałby mieć szefa, którego byle drobiazg wywoła niezadowolenie? Cały czas siedzieć zważać na swoje zachowanie pod każdym możliwym kątem, żeby tylko nie mieć problemów? Wątpię, żeby ktokolwiek chciał pracować w takich warunkach. Krótko mówiąc, taki zestaw szczegółowych reguł przedstawia Boga jako tyrana.
„Nikt nie jest bardziej beznadziejnie zniewolony, niż ci którzy fałszywie wierzą że są wolni." Georg Wilhelm Hegel


Offline Tazła

  • Mistrzyni Ciętej Riposty
  • Wiadomości: 3 356
  • Polubień: 12349
  • Nigdy nie marzyłam o sukcesie. Pracowałam na niego
Odp: 2015 - Przyzwolenie na obchodzenie urodzin?
« Odpowiedź #34 dnia: 02 Kwiecień, 2017, 11:58 »

 Tak, dyżurna furka zwana sumieniem. Możesz jej używać, pod warunkiem, że prowadzi ona z naszego ( organizacji) i do naszego ogródka.
Szukam osób wątpiących w słuszność organizacji z okolic Wyszkowa ( mazowieckie).


Offline Sebastian

Odp: 2015 - Przyzwolenie na obchodzenie urodzin?
« Odpowiedź #35 dnia: 02 Kwiecień, 2017, 21:17 »
Może bym się nadawał na reformatora w Towarzystwie, co? ;D
jak Włodek zostanie członkiem CK, to ja natychmiast wracam w szeregi świadków Jehowy :D
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Brat Jaracz

Odp: 2015 - Przyzwolenie na obchodzenie urodzin?
« Odpowiedź #36 dnia: 02 Kwiecień, 2017, 21:34 »
Hm, ciekawe, że w "Paście" nie ma bezpośrednio mowy o obchodzeniu urodzin. Chyba że podciągniemy to pod szeroko pojmowane odstępstwo, czyli pkt 16 wyliczanki powodów do powołania komitetu:

"Obchodzenie świąt religii fałszywej - nie wszystkie święta są bezpośrednio związane z religią fałszywą, toteż udział w nich nie musi wymagać powołania komitetu sądowniczego"
"W świecie panuje skłonność do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bożej nie ma ducha niezależnego myślenia, a ponadto naprawdę możemy ufać tym, którzy nam przewodzą"
"Strażnica", 15.09.1989


Offline rzeski

Odp: 2015 - Przyzwolenie na obchodzenie urodzin?
« Odpowiedź #37 dnia: 02 Kwiecień, 2017, 22:27 »
Tego,że wiele zagadnień to "kwestia sumienia" nie zaprzeczamy.
A z tym jest w pewnym stopniu jak z z upodobaniem itp.
To co się podoba tobie,nie musi się podobać mi.
To co smakuje tobie ,nie musi smakować mi.

Teoria piękna, gorzej z praktyką. W praktyce "cudze sumienie" to bat na samodzielne podejmowanie osobistych decyzji i faktom nie zaprzeczysz.Pierwszy lepszy temat: broda. Moim zdaniem szkoda czasu na zaklinanie rzeczywistości.


Offline Roszada

Odp: 2015 - Przyzwolenie na obchodzenie urodzin?
« Odpowiedź #38 dnia: 03 Kwiecień, 2017, 10:15 »
Ale co to znaczy "obchodzenie urodzin"?

Wyprawianie uczty?
Przyjmowanie życzeń?
Trąbienie na około: "ja nie obchodzę"?
Zaklejam w kalendarzu datę swego urodzenia?

Czyli jak ktoś mi składa życzenia z okazji ukończenia np. 40 lat, to jak mam zaraz dodać, że nie obchodzę?
Przecież ten co składa wie, czy widzi, że ja nie stawiam wódki czy nie robię imprezy.


Offline Brat Jaracz

Odp: 2015 - Przyzwolenie na obchodzenie urodzin?
« Odpowiedź #39 dnia: 03 Kwiecień, 2017, 10:47 »
Ale co to znaczy "obchodzenie urodzin"?

Wyprawianie uczty?
Przyjmowanie życzeń?
Trąbienie na około: "ja nie obchodzę"?
Zaklejam w kalendarzu datę swego urodzenia?

Czyli jak ktoś mi składa życzenia z okazji ukończenia np. 40 lat, to jak mam zaraz dodać, że nie obchodzę?
Przecież ten co składa wie, czy widzi, że ja nie stawiam wódki czy nie robię imprezy.
Z moich doświadczeń rodzinnych (i nie tylko): w bardziej "uduchowionych" rodzinach samo słowo "urodziny" jest tematem tabu :) To trochę śmieszne, ale tak się zdarza. A zatem mówi się o kimś (jeśli już trzeba o tym mówić), np. że "Jurek w środę skończył lata" albo "Jola za tydzień się postarzeje o rok". Oczywiście nie ma mowy o jakimkolwiek celebrowaniu czy składaniu życzeń.

A co z tymi mniej uduchowionymi? Rodzice często po cichu robią jakąś namiastkę urodzin swoim dzieciom, żeby oszczędzić im przykrości. Oczywiście nie ma przyjęcia z tortem, ale prezenciki - już tak. Podobnie małżonkowie wręczają sobie jakieś upominki w domowym zaciszu, gdy nikt nie widzi :) Dziecinada. Znam wiele takich przypadków.
"W świecie panuje skłonność do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bożej nie ma ducha niezależnego myślenia, a ponadto naprawdę możemy ufać tym, którzy nam przewodzą"
"Strażnica", 15.09.1989


Offline Dietrich

Odp: 2015 - Przyzwolenie na obchodzenie urodzin?
« Odpowiedź #40 dnia: 03 Kwiecień, 2017, 10:56 »
ŚJ urodzin nie obchodzą, unikają mówienia "na zdrowie" jak ktoś kichnie, ale dla wielu z nich nic nie stoi na przeszkodzie, żeby obrabiać współwyznawcom (_;_).
Ot, taka selektywna pobożność. 


Offline robbo1

Odp: 2015 - Przyzwolenie na obchodzenie urodzin?
« Odpowiedź #41 dnia: 06 Kwiecień, 2017, 19:25 »
Zrozumcie,że nasz stosunek do "urodzin" umotywowany jest nieprzychylnym obrazem ukazanym w natchnionym słowie.
Znacie te "obrazy,ilustracje,sprawozdania".

Nie ma przychylności,tylko jest to "obraz" niesprzyjający,niepożądany,nie dodatni tylko ujemny.
Tak jest.



Offline Roszada

Odp: 2015 - Przyzwolenie na obchodzenie urodzin?
« Odpowiedź #42 dnia: 06 Kwiecień, 2017, 19:29 »
A Pamiątka nie nie 'obrazem' na śmierć Jezusa?
Mordercy tak samo jak Jana zabili Jezusa.


Offline robbo1

Odp: 2015 - Przyzwolenie na obchodzenie urodzin?
« Odpowiedź #43 dnia: 06 Kwiecień, 2017, 20:41 »
Pewnie jest,jest też jednak pewne ,ale...
"Czyńcie to na moją pamiątkę..."


Offline Roszada

Odp: 2015 - Przyzwolenie na obchodzenie urodzin?
« Odpowiedź #44 dnia: 06 Kwiecień, 2017, 20:44 »
Pewnie jest,jest też jednak pewne ,ale...
"Czyńcie to na moją pamiątkę..."
Co czyńcie?
Co to jest "to"?
Jaki procent uczestników spożywał?
1%?