Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: JAK JEST FINANSOWANY KOLPORTAŻ STRAŻNICY?  (Przeczytany 18584 razy)

Offline Liberal

Odp: JAK JEST FINANSOWANY KOLPORTAŻ STRAŻNICY?
« Odpowiedź #30 dnia: 25 Kwiecień, 2015, 20:08 »
A pamiętasz Liberal jak na zebraniach mówiono ze Polska nie pokrywa nawet w połowie za dostarczona literaturę?

Owszem, było to poruszane wielokrotnie. Wątpię, czy coś się do tej pory zmieniło.
Kiedyś (chyba w 2001 czy 2002) byłem w pewnej ważnej sprawie w Nadarzynie i zgadałem się z ówczesnymi członkami Komitetu Oddziału, Tomaszewskim i Stawskim, o finansach (bo spotkanie dotyczyło spłaty zadłużenia za naszą Salę Królestwa) i braciszkowie przyznali wtedy, że gdyby Tadek Chmiel z Black Red White ich nie wspierał, to Biuro nie miałoby kasy nawet na zapłacenie rachunków za prąd, nie mówiąc o innych niezbędnych wydatkach. A co dopiero mówić o skali ogólnokrajowej.
Takie były realia 15 lat temu, a podejrzewam, że dzisiaj wcale nie jest lepiej.



Marek Boczkowski

Viva la Apostasía!


Offline dziewiatka

Odp: JAK JEST FINANSOWANY KOLPORTAŻ STRAŻNICY?
« Odpowiedź #31 dnia: 26 Kwiecień, 2015, 07:27 »
W finansach trochę się zmieniło,WTS zadbał by w miarę przewidywalne były przychody ze zborów. Z deklaracji na budowy sal ,minimum 5zł. na głosiciela,w zborze gdzie jestem na 80 głosicieli wyszło tego 750zł.,1 zł na głosiciela ,potrzeby obwodowych,to są stałe nie zmienne.Wszystkie datki na działalność są przekazywane na konto ,reszta zostaje w zborze.Już kilka lat temu Nadarzyn postarał się zracjonalizować wydatki na literaturę ,polegało to na tym ,że skoro nie mogą zwiększyć ilości zbieranych datków ,to cieli zamówienia ,było też tak ,że kazali zwracać się do innych zborów gdzie był nadmiar zamawianej publikacji .Dzisiaj nie powinno być problemu z finansowaniem przez braci literatury,zwłaszcza ,że objętościowo i jakościowo się zmieniła i jest internet (tablety),produkcja jest tańsza.Ktoś się pytał jak zbierać kasę na produkcję literatury . Jak się deklaruje ,że działalność jest wspierana przez DOBROWOLNE datki ,to niech one będą dobrowolne,to miał być test czy ta działalność cieszy się poparciem Jehowy.Kontrybucję ściąga się od poddanych i nigdy nie jest ona dobrowolna.


Offline gedeon

Odp: JAK JEST FINANSOWANY KOLPORTAŻ STRAŻNICY?
« Odpowiedź #32 dnia: 26 Kwiecień, 2015, 09:08 »
W finansach trochę się zmieniło,WTS zadbał by w miarę przewidywalne były przychody ze zborów. Z deklaracji na budowy sal ,minimum 5zł. na głosiciela,w zborze gdzie jestem na 80 głosicieli wyszło tego 750zł.,1 zł na głosiciela ,potrzeby obwodowych,to są stałe nie zmienne.Wszystkie datki na działalność są przekazywane na konto ,reszta zostaje w zborze.Już kilka lat temu Nadarzyn postarał się zracjonalizować wydatki na literaturę ,polegało to na tym ,że skoro nie mogą zwiększyć ilości zbieranych datków ,to cieli zamówienia ,było też tak ,że kazali zwracać się do innych zborów gdzie był nadmiar zamawianej publikacji .Dzisiaj nie powinno być problemu z finansowaniem przez braci literatury,zwłaszcza ,że objętościowo i jakościowo się zmieniła i jest internet (tablety),produkcja jest tańsza.Ktoś się pytał jak zbierać kasę na produkcję literatury . Jak się deklaruje ,że działalność jest wspierana przez DOBROWOLNE datki ,to niech one będą dobrowolne,to miał być test czy ta działalność cieszy się poparciem Jehowy.Kontrybucję ściąga się od poddanych i nigdy nie jest ona dobrowolna.

Dzięki dziewiątka za przedstawione fakty, kontrybucja to właściwe słowo. Tak naprawdę to nie ma już dobrowolnych datków.
Z opowiadania znam zbory gdzie deklaracja była na 12 zł, starsi są pewnie w trudnej sytuacji bo za bardzo pewnie nie mogą krzyczeć o kasę i pewnie dokładają ze swego portfela.  Dziewiątka czy są komunikaty na sali o kasę takie wprost?
« Ostatnia zmiana: 26 Kwiecień, 2015, 12:17 wysłana przez gedeon »


Offline dziewiatka

Odp: JAK JEST FINANSOWANY KOLPORTAŻ STRAŻNICY?
« Odpowiedź #33 dnia: 26 Kwiecień, 2015, 11:47 »
Od pół roku moja wiedza na ten temat jest z zasłyszenia ,ze skarg ,tak zdarzają się nowe rezolucje.


Offline gedeon

Odp: JAK JEST FINANSOWANY KOLPORTAŻ STRAŻNICY?
« Odpowiedź #34 dnia: 26 Kwiecień, 2015, 12:18 »
Od pół roku moja wiedza na ten temat jest z zasłyszenia ,ze skarg ,tak zdarzają się nowe rezolucje.

A jednak.


Offline Janosik

Odp: JAK JEST FINANSOWANY KOLPORTAŻ STRAŻNICY?
« Odpowiedź #35 dnia: 26 Kwiecień, 2015, 14:12 »
Jak się deklaruje ,że działalność jest wspierana przez DOBROWOLNE datki ,to niech one będą dobrowolne,to miał być test czy ta działalność cieszy się poparciem Jehowy.Kontrybucję ściąga się od poddanych i nigdy nie jest ona dobrowolna.

Nasza Służba Królestwa — 2011
12/11 s. 2
Podobnie ilość literatury, którą głosiciel pobiera z Sali Królestwa, powinna być dostosowana do jego potrzeb w służbie, a nie do wielkości składanych datków. Datki nie są formą zapłaty za literaturę, ale służą wspieraniu wszystkich gałęzi ogólnoświatowej działalności kaznodziejskiej. Niezależnie od naszych możliwości finansowych wdzięczność powinna pobudzać nas do szczodrego wspierania spraw Królestwa nie z tego, co nam zbywa, lecz ze szczerych chęci (Marka 12:41-44; 2 Kor. 9:7). Powinna nas też skłaniać do brania tylko niezbędnej ilości literatury, aby nie marnować środków organizacji.
Jestem homofobem.


Offline Janosik

Odp: JAK JEST FINANSOWANY KOLPORTAŻ STRAŻNICY?
« Odpowiedź #36 dnia: 26 Kwiecień, 2015, 14:21 »

Zadecydowano nie pobierać za publikacje żadnych opłat, tylko wyjaśniać, że nasza działalność jest wspierana dobrowolnymi datkami. Od stycznia 2000 roku postanowienie to weszło w życie we wszystkich krajach, w których wcześniej jeszcze nie obowiązywało” (Rocznik Świadków Jehowy 2001 s. 18).
Królestwo Boże panuje!
rozdz. 18 ss. 194-201
15W roku 1990 Ciało Kierownicze zaczęło zmieniać sposób udostępniania naszej literatury.
Począwszy od tego roku, w Stanach Zjednoczonych wszystkie publikacje proponowano za dobrowolne datki bez określania ich wysokości. W liście do wszystkich tamtejszych zborów wyjaśniono: „Nie będziemy teraz wyznaczać czy choćby sugerować wysokości datku za literaturę ani głosicielom, ani osobom zainteresowanym. (...)
Jeżeli ktoś zechce ofiarować datek na naszą działalność edukacyjną, może to zrobić, ale literaturę otrzyma bez względu na to, czy taki datek złożył, czy nie”. Zmiana ta jeszcze wyraźniej pokazała, że nasza działalność ma charakter religijny i niedochodowy i że „nie jesteśmy wędrownymi handlarzami słowa Bożego” (2 Kor. 2:17). Z czasem taką metodę pokrywania kosztów naszej działalności wprowadzono w oddziałach na całym świecie.

16 W jaki sposób składa się dobrowolne datki? W naszych Salach Królestwa są dyskretnie rozmieszczone skrzynki, do których można wrzucać pieniądze. Poza tym datki można przekazywać bezpośrednio korporacji prawnej, którą posługują się Świadkowie Jehowy w danym kraju. Więcej informacji można znaleźć w Strażnicy, w której co roku ukazuje się na ten temat specjalny artykuł."
« Ostatnia zmiana: 26 Kwiecień, 2015, 14:25 wysłana przez Janosik »
Jestem homofobem.


Offline Roszada

Odp: JAK JEST FINANSOWANY KOLPORTAŻ STRAŻNICY?
« Odpowiedź #37 dnia: 26 Kwiecień, 2015, 14:35 »
Widać że w niektórych krajach już w 1990 było gratis, a w innych jeszcze 10 lat płacono za publikacje. :-\


Offline Noc_spokojna

Odp: JAK JEST FINANSOWANY KOLPORTAŻ STRAŻNICY?
« Odpowiedź #38 dnia: 28 Kwiecień, 2015, 12:23 »
Wydawnictwo Strażnica zatrudniając bezpłatnych kolporterów ponosi tylko koszty produkcji, resztę policz sobie sam. ;D

Gedeon! Pionierów, głosicieli, ale nie kolporterów!  ::)

Strażnica z 15.05 2012 s. 31

 
Cytuj
  .„Po roku 1931 kolporterów zaczęto nazywać pionierami

NO!

 :P
Nie jestem małostkowa, nikogo nie ignoruję, tak przyziemne demonstracje są mi obce ;D


Offline Roszada

Odp: JAK JEST FINANSOWANY KOLPORTAŻ STRAŻNICY?
« Odpowiedź #39 dnia: 28 Kwiecień, 2015, 13:29 »
Oni jeszcze długo po 1931 nazywali ich kolporterami.

„Po roku 1931 kolporterów zaczęto nazywać pionierami” (Strażnica 15.05 2012 s. 31).

„Do roku 1938 liczba kolporterów, rozpowszechniających czasopisma i książki, wzrosła do 110" (Rocznik Świadków Jehowy 1998 s. 68).

Wydaje się, że kres dla określenia „kolporter” nastał tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej i od wtedy Świadkowie Jehowy nazywają siebie „głosicielami”:

„Głosiciele czy domokrążcy? U progu drugiej wojny światowej publiczna działalność kaznodziejska Świadków Jehowy znalazła się pod obstrzałem gwałtownej opozycji. Lokalne zarządzenia, wymagające od akwizytorów i domokrążców uzyskiwania zezwoleń, zastosowano niesłusznie do działalności kaznodziejskiej Świadków” (Przebudźcie się! Nr 7, 1988 s. 26).

A właśnie, że słusznie odniesiono do ŚJ, gdyż oni wtedy sprzedawali. 8)
« Ostatnia zmiana: 28 Kwiecień, 2015, 13:47 wysłana przez Roszada »


Offline gedeon

Odp: JAK JEST FINANSOWANY KOLPORTAŻ STRAŻNICY?
« Odpowiedź #40 dnia: 28 Kwiecień, 2015, 13:35 »
Gedeon! Pionierów, głosicieli, ale nie kolporterów!  ::)



Dosiu dla mnie oni zawsze będą kolporterami, skoro zatrudnia ich wydawnictwo. ;D


Offline falafel

Odp: JAK JEST FINANSOWANY KOLPORTAŻ STRAŻNICY?
« Odpowiedź #41 dnia: 28 Kwiecień, 2015, 13:35 »
Co jakiś czas w sprawach lokalnych przypomina się, że nasze tak znaczy tak a brakuje ileś tam zł. Głównie dlatego, że bracia zamiast do skrzynki na potrzeby zboru (z których odchodzą te złotówki) wrzucają na ogólnoświatową działalność - wszak co to za róznica gdzie pieniązki się daje, wszystkie są one dla Jehowy.

Jak widać różnica jest bo potem zbór nie ma z czego dać haraczu a datki w skrzynce na ogólnoświatową działalność są nietykalne...


Offline gedeon

Odp: JAK JEST FINANSOWANY KOLPORTAŻ STRAŻNICY?
« Odpowiedź #42 dnia: 28 Kwiecień, 2015, 13:37 »
Co jakiś czas w sprawach lokalnych przypomina się, że nasze tak znaczy tak a brakuje ileś tam zł. Głównie dlatego, że bracia zamiast do skrzynki na potrzeby zboru (z których odchodzą te złotówki) wrzucają na ogólnoświatową działalność - wszak co to za róznica gdzie pieniązki się daje, wszystkie są one dla Jehowy.

Jak widać różnica jest bo potem zbór nie ma z czego dać haraczu a datki w skrzynce na ogólnoświatową działalność są nietykalne...

A widzisz jak pilnują mamony. ;D


Offline Roszada

Odp: JAK JEST FINANSOWANY KOLPORTAŻ STRAŻNICY?
« Odpowiedź #43 dnia: 28 Kwiecień, 2015, 13:43 »
Oni jeszcze długo po 1931 nazywali ich kolporterami.

„Po roku 1931 kolporterów zaczęto nazywać pionierami” (Strażnica 15.05 2012 s. 31).

Do roku 1938 liczba kolporterów, rozpowszechniających czasopisma i książki, wzrosła do 110" (Rocznik Świadków Jehowy 1998 s. 68).

Wydaje się, że kres dla określenia „kolporter” nastał tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej i od wtedy Świadkowie Jehowy nazywają siebie „głosicielami”:

„Głosiciele czy domokrążcy? U progu drugiej wojny światowej publiczna działalność kaznodziejska Świadków Jehowy znalazła się pod obstrzałem gwałtownej opozycji. Lokalne zarządzenia, wymagające od akwizytorów i domokrążców uzyskiwania zezwoleń, zastosowano niesłusznie do działalności kaznodziejskiej Świadków” (Przebudźcie się! Nr 7, 1988 s. 26).

A w skorowidzu piszą, wbrew temu 1932:

*** dx86-13 Daty ***
1932: (...) nazwa „kolporter” zmieniona na „pionier”: w12 15.5 31


Offline Roszada

Odp: JAK JEST FINANSOWANY KOLPORTAŻ STRAŻNICY?
« Odpowiedź #44 dnia: 28 Kwiecień, 2015, 13:51 »
"Lokalne zarządzenia, wymagające od akwizytorów i domokrążców uzyskiwania zezwoleń, zastosowano niesłusznie do działalności kaznodziejskiej Świadków” (Przebudźcie się! Nr 7, 1988 s. 26).

Czy oni są domokrążcami?
Niech ktoś mi udowodni że nie są. ;)

Może akwizytorami mniej, ale domokrążcami jak najbardziej, sami podkreślają, że chodzą od domu do domu. Mam prawo nazwać ich domokrążcami. :)