Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Jaśniejsze światło przyczyną śmierci Świadków Jehowy i ich dzieci  (Przeczytany 4076 razy)

Offline Kleryk

  • Głosiciel
  • Wiadomości: 465
  • Polubień: 2245
  • Aby zacząć myśleć musisz przestać brać 'Prozium'


Pod koniec lat 50-tych zaczęto na większą skale stosować przeszczepy narządów w celu ratowania życia ludzi.

Organizacja POZYTYWNIE WYPOWIADA SIĘ O PRZESZCZEPACH



Cytuj
„Nawet nerka przetransplantowana z innego człowieka natychmiast rozpoczyna pracę i spełnia swoje zadanie nadal dobrze i punktualnie. Takie cuda wywołują podziw dla mądrości Stwórcy człowieka”
(Przebudźcie się! Nr 10 z lat 1960-1969 s. 2)

Cytuj
„Czy w Biblii znajduje się jakaś wypowiedź przeciwko udzielaniu zezwoleń na przeszczepienie po śmierci swych oczu na osobę żyjącą?
Pewne ugrupowania religijne niechętnie patrzą na używanie zwłok albo części zwłok do doświadczeń naukowych lub na oddawanie ich do dyspozycji naukowców w celu zastępowania pewnych części, ciała innych ludzi. Nie wydaje się, aby to wykraczało przeciw jakiejś zasadzie biblijnej lub prawu biblijnemu. Tym samym jest to kwestia, którą każdy musi rozstrzygnąć sam. Jeżeli uważa, że to jest właściwe i ma przy tym spokojne sumienie, to może tak postąpić, i nikt nie powinien go z tego powodu krytykować.”
(Strażnica Nr 6, 1962 s. 14)


W roku 1967 (Polska  1968)
Organizacja  ZAKAZUJE PRZESZCZEPÓW
Pojawiło się jaśniejsze światło  - groziło za to wykluczenie.




Cytuj
„Czy istnieje jakieś oparte na Piśmie świętym zastrzeżenie co do ofiarowania swego ciała na badania medyczne albo przyjmowania z takiego źródła narządów celem ich przeszczepienia? (...) Bóg pozwolił ludziom jeść mięso zwierzęce i podtrzymać życie ludzkie przez zabieranie życia zwierzętom, chociaż nie wolno im było spożywać krwi. Czy to obejmowało również jedzenie mięsa ludzkiego, podtrzymywanie życia za pomocą ciała czy części ciała innego człowieka, żywego czy umarłego? Żadną miarą! To byłby kanibalizm, ludożerstwo, czym brzydzi się każdy cywilizowany lud na świecie. (...) Gdy uczeni dochodzą do wniosku, że ten normalny proces nie będzie dłużej przebiegał, w związku z czym proponują usunięcie danego organu i bezpośrednie zastąpienie go organem innego człowieka, usiłują dojść do celu krótszą drogą. Kto jednak poddaje się takim zabiegom, ten po prostu żyje kosztem ciała innego człowieka. Równa się to ludożerstwu”
(Strażnica Nr 14, 1968 s. 13)


Organizacja uważała, że w nerkach i w sercu znajdują się uczucia człowieka (bo tak jest napisane w Biblii)

Cytuj
„Od dawna wiadomo, iż u pacjentów po transplantacji serca występują większe niż zwykle pooperacyjne zaburzenia psychiczne. Ale wydaje się, że to samo ma miejsce w wypadkach przeszczepiania innych ważnych dla życia narządów, jak na przykład nerek. (...) Pewne badanie przeprowadzone na 292 pacjentach z przeszczepionymi nerkami wykazało, że niemal co piąty przeszedł po operacji silną depresję, a kilku próbowało nawet popełnić samobójstwo. (...)
Niekiedy daje się zauważyć inny specyficzny objaw, tak zwane „przeszczepienie osobowości”. Znaczy to, że w niektórych przypadkach człowiek po transplantacji wykazuje jak gdyby pewne cechy osobowości dawcy przeszczepionego organu. Pewna młoda lekko się prowadząca kobieta, która otrzymała nerkę od swej starszej skromnej, przyzwoitej siostry, zrazu wydawała się bardzo rozstrojona; potem jednak pod wieloma względami zaczęła zachowywać się jak siostra. Inny pacjent twierdził, że jego pogląd na życie uległ zmianie po przeszczepieniu nerki. Pewien łagodnie usposobiony mężczyzna stał się po transplantacji agresywny, tak jak dawca. Problem ten może po większej części lub nawet całkowicie mieć podłoże psychiczne. Interesujące jest jednak przynajmniej to, że Biblia ściśle kojarzy nerki z uczuciami człowieka. — Porównaj z tym Jeremiasza 17:10 i Apokalipsę 2:23.”
(Strażnica Rok XCVIII [1977] Nr 9 s. 16)


Świadkowie Jehowy nie mogą oddawać swoich organów aby ratować życie innym.

Cytuj
„A jak ma postąpić chrześcijanin, jeżeli się spotyka z prośbą o dostarczenie narządu dla innej osoby lub o zezwolenie na oddanie dla takich celów części ciała bliskiego mu zmarłego? Możemy zapytać: jeśli chrześcijanin osobiście by zadecydował, że nie chce utrzymać się przy życiu kosztem ciała innego niedoskonałego człowieka, to czy może ze spokojnym sumieniem zezwolić, aby jego ciało użyto do podtrzymania w ten sposób cudzego życia?”
(Strażnica Nr 14, 1968 s. 13)


Kilkunastoletni chłopiec nie zgadza się na uratowanie życia innemu dziecku.

Cytuj
„W dzień poprzedzający operację przyszedł do mnie lekarz, pod którego kierunkiem dokonywano przeszczepów nerki, i zapytał, czy bym się zgodził odstąpić przewidzianą do wycięcia nerkę młodemu pacjentowi cierpiącemu na całkowitą niewydolność nerki. Uważał, że chociaż tętnica prowadząca do mojej nerki nie działała, to jednak sama nerka jest w dobrym stanie. Lekarzowi temu bardzo zależało na mojej nerce, ale mu wyjaśniłem, że jako świadek Jehowy muszę się trzymać tego, co w tej sprawie ustala prawo Boże. Powiedziałem, że otrzyma otwartą i wyczerpującą odpowiedź na swoją prośbę, gdy co do tego naradzimy się w gronie rodziny w oparciu o Słowo Boże. Nieco później, jeszcze tego samego dnia, poinformowaliśmy go o naszym biblijnym stanowisku w kwestii poszanowania ciała ludzkiego i posługiwania się nim oraz przytoczyliśmy odpowiednie wersety ze Słowa Bożego. Lekarz zapytał mnie, czy nie obawiam się wyrzutów sumienia po odmówieniu nerki jego młodemu pacjentowi. W odpowiedzi wykazałem, że nie mam prawa rozporządzać swoją nerką, i że musi ona być używana w harmonii z wolą Tego, który ją stworzył.”
(Strażnica Rok XCIII [1972] Nr 14 s. 17)


W roku 1980 (Polska 1982)
Organizacja ZEZWALA NA PRZESZCZEPY
Pojawiło się jaśniejsze światło przywracające zrozumienie przed pojawieniem się wcześniejszego jaśniejszego światła  – nie groziło już za to wykluczenie





Cytuj
„Czy zbór powinien przedsięwziąć jakieś działanie, gdy ochrzczony chrześcijanin da sobie przeszczepić organ ludzki, jak na przykład rogówkę oka lub nerkę?
Zabranie określonej tkanki lub kości jednemu człowiekowi i przeszczepienie jej drugiemu jest sprawą, którą każdy Świadek Jehowy musi rozstrzygnąć zgodnie z własnym sumieniem. Niektórzy chrześcijanie mogą uważać, że przyjęcie do swego organizmu jakiejkolwiek tkanki bądź części ciała innej osoby przypomina ludożerstwo. (...)
Inni szczerzy chrześcijanie doby dzisiejszej uważają, że Biblia nie wyklucza jednoznacznie transplantacji organów. Rozumują w ten sposób, że są wypadki, w których ludzki przeszczep wcale nie ma pozostać trwale częścią składową organizmu biorcy. Istnieje pogląd, iż komórki ciała wymieniają się mniej więcej co siedem lat, i to dotyczyłoby również każdego przeszczepionego narządu. Można by też argumentować, że transplantacja różni się od kanibalizmu, gdyż dawca nie musi być uśmiercony dla dostarczenia pożywienia. W niektórych wypadkach ludzie bliscy śmierci wręcz wyrażają życzenie, by części ich ciała były użyte na przeszczepy. Oczywiście jeśli transplantacja miałaby być połączona z przetoczeniem krwi, bezsprzecznie byłoby to już przeciwne nakazom Bożym.
(...) Podczas gdy Biblia stanowczo zabrania spożywania krwi, nie ma w niej jednak wyraźnego zakazu przyjmowania cudzych tkanek ludzkich. Z tej też przyczyny każda osoba, która by stanęła wobec konieczności powzięcia decyzji w tej kwestii, musi starannie i z modlitwą rozważyć argumenty, a potem zgodnie z głosem sumienia rozstrzygnąć, co powinna lub czego nie powinna uczynić przed Bogiem. (…) Zborowy komitet sądowniczy nie zastosuje środków dyscyplinarnych, choćby ktoś dał sobie przeszczepić jakiś organ.”
(Strażnica Rok 82/2 s 24)


61-letni Świadek Jehowy cieszy się, że dzięki przeszczepom żyje

Cytuj
„W WIEKU 61 lat José, Belgijczyk z miasteczka Oupeye, dowiedział się, że musi mieć przeszczepioną wątrobę. „To był największy szok, jakiego doznałem w życiu” — opowiada. (...)  Podczas operacji często występuje silne krwawienie, toteż lekarze zwykle stosują transfuzję. Ze względu na przekonania religijne José nie chciał przyjąć krwi. Chciał natomiast, by mu przeszczepiono wątrobę. Niewykonalne? Niektórym mogło się tak wydawać. Ale naczelny chirurg uważał, że on i jego koledzy mają szansę dokonać udanej operacji bez użycia krwi. I właśnie tak zrobili! Zaledwie 25 dni po transplantacji José był już w domu z żoną i córką."
(g00 8.1 3)


Podsumowując



Wiemy, że:
  • na świecie rocznie dokonuje się około 80 tysięcy przeszczepów nerek
  • zakaz przeszczepów obowiązywał przez 13 lat - od roku 1967 do 1980 (w Polsce 14 lat)

Ilu Świadków Jehowy i ich dzieci poniosło śmierć przez jaśniejsze światło?
  • Tego nie wiemy, możemy jednak wnioskować, że nie były to pojedyncze przypadki.


Pytania do Świadków Jehowy



- Jak to możliwe, że Jehowa przez swój kanał łączności przekazał jaśniejsze światło które doprowadziło do śmierci jego sług? Czy to było światło od Jehowy? Jeśli nie, to od kogo?

- Kto ponosi odpowiedzialność za śmierć osób które całkowicie ufały organizacji?

- Co byś powiedział rodzicom których dziecko poniosło śmierć ponieważ nie zgodzili się na przeszczep, a po kilku miesiącach okazało by się, że jaśniejsze światło z powrotem na to pozwala?

- Czy uważasz, że Ciało Kierownicze powinno przeprosić rodziców których dzieci poniosły śmierć przez zakaz przeszczepów? Dlaczego twoim zdaniem tego nie zrobiło?

- Czy osoba która została wykluczona w Polsce w roku 1981 ponieważ zgodziła się na przeszczep, a chciała by wrócić do organizacji musi okazać skruchę za to co zrobiła czy nie? Jeśli tak to na czym ta skrucha ma polegać?

- Jaką masz gwarancję, że za kilkanaście lat nie przyjdzie jaśniejsze światło w sprawie transfuzji krwi?



"Kłamstwo powtarzane 1000 razy staje się prawdą."
Josef Goebbels


Offline Gandalf Szary

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 771
  • Polubień: 5137
  • Najbardziej boję się fanatyków.
- Jak to możliwe, że Jehowa przez swój kanał łączności przekazał jaśniejsze światło które doprowadziło do śmierci jego sług? Czy to było światło od Jehowy? Jeśli nie, to od kogo?

odp. Jehowa tego nie przekazał, to był zwykły nakaz ludzki wydany przez przywódców ŚJ tj. Ciała Kierowniczego. Inną kwestią są motywy i pobudki osób wprowadzające w życie ten nakaz.

- Kto ponosi odpowiedzialność za śmierć osób które całkowicie ufały organizacji?

odp. Ten, który ten nakaz wprowadził bezpośredni w życie. Pośrednio osoby, które jako funkcyjne kontrolowały aby bez względnie ten nakaz w zborach wypełniać.

- Co byś powiedział rodzicom których dziecko poniosło śmierć ponieważ nie zgodzili się na przeszczep, a po kilku miesiącach okazało by się, że jaśniejsze światło z powrotem na to pozwala?

odp. Nie ma słów, aby wyjaśnić rodzicom zmarłego dziecka taką sytuację.

- Czy uważasz, że Ciało Kierownicze powinno przeprosić rodziców których dzieci poniosły śmierć przez zakaz przeszczepów? Dlaczego twoim zdaniem tego nie zrobiło?

Przeprosiny to za mało za wprowadzanie w błąd swoich współwyznawców, zwłaszcza mając na uwadze pytanie zadane powyżej. Osoby odpowiedzialne powinny ponieść konsekwencje nie tylko moralną ale także karną. Przyznanie się wprost do błędnych poglądów spowodowałoby lawinę pozwów sądowych i milionowe odszkodowania. Być może sądy oprócz odszkodowań wszczęłyby postępowania karne wobec osób odpowiedzialnych za powyższe doktryny.

- Czy osoba która została wykluczona w Polsce w roku 1981 ponieważ zgodziła się na przeszczep, a chciała by wrócić do organizacji musi okazać skruchę za to co zrobiła czy nie? Jeśli tak to na czym ta skrucha ma polegać?

odp. Z punktu widzenia prawa NIE, bo prawo nie działa wstecz. Powinna zostać przywrócona natychmiast do zboru, ewentualnie powinno zostać poprowadzone studium wyrównawcze z naciskiem na nowe światła.

- Jaką masz gwarancję, że za kilkanaście lat nie przyjdzie jaśniejsze światło w sprawie transfuzji krwi?

odp. Żadnej mając na uwadze fakt zmieniających się świateł w tym temacie.
« Ostatnia zmiana: 15 Luty, 2019, 22:49 wysłana przez Gandalf Szary »
„Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest”.

Johann Wolfgang Gothe,


DeepPinkTool

  • Gość
Brawo Kleryk  :) Chapeau bas.


Offline Nemo

  • El Kapitan
  • Wiadomości: 5 508
  • Polubień: 14309
  • Często pod wiatr. Ale zawsze własnym kursem.
Cytuj
„W dzień poprzedzający operację przyszedł do mnie lekarz, pod którego kierunkiem dokonywano przeszczepów nerki, i zapytał, czy bym się zgodził odstąpić przewidzianą do wycięcia nerkę młodemu pacjentowi cierpiącemu na całkowitą niewydolność nerki. Uważał, że chociaż tętnica prowadząca do mojej nerki nie działała, to jednak sama nerka jest w dobrym stanie. Lekarzowi temu bardzo zależało na mojej nerce, ale mu wyjaśniłem, że jako świadek Jehowy muszę się trzymać tego, co w tej sprawie ustala prawo Boże. Powiedziałem, że otrzyma otwartą i wyczerpującą odpowiedź na swoją prośbę, gdy co do tego naradzimy się w gronie rodziny w oparciu o Słowo Boże. Nieco później, jeszcze tego samego dnia, poinformowaliśmy go o naszym biblijnym stanowisku w kwestii poszanowania ciała ludzkiego i posługiwania się nim oraz przytoczyliśmy odpowiednie wersety ze Słowa Bożego. Lekarz zapytał mnie, czy nie obawiam się wyrzutów sumienia po odmówieniu nerki jego młodemu pacjentowi. W odpowiedzi wykazałem, że nie mam prawa rozporządzać swoją nerką, i że musi ona być używana w harmonii z wolą Tego, który ją stworzył.”
Nie da się. Wg mnie nie da się, skomentować tej "historii", w słowach które są tożsame ludziom kulturalnym.
« Ostatnia zmiana: 15 Luty, 2019, 23:11 wysłana przez Nemo »
Niemądrym jest być zbyt pewnym własnej wiedzy. Zdrowo jest pamiętać, że najsilniejszy może osłabnąć, a najmądrzejszy się mylić.
Mahatma Gandhi


Offline ihtis

Smutna historia


WIDZĘ MROKI

  • Gość
Nie da się. Wg mnie nie da się, skomentować tej "historii", w słowach które są tożsame ludziom kulturalnym.

Oj tak, nie  da się, a i sk.....stwo, to za mało, i ten człowiek, który to wypowiada, dla mnie osobiście, nie jest nieszczęśliwym człowiekiem, zaraz ktoś napisze, ale urobiony przez sektę, tak zgadza się, urobiony przez sektę, tylko że dopytam, ile ta sekta razy zmieniała zdanie w temacie przeszczepów?

Zimny wyrachowany typ.
Tacy to są ci pełni miłości Św.J.zamrdują z imną krwią i uzasadnią to Biblią, żeby na Biblię, zcedować odpowiedzialność.

To samo dotyczy transfuzji krwi, oni tgo nie robią, to słowo samego Boga daje takie nakazy, czyli Bóg każe mordować, choć w dekalogu jest napisne:

NIE ZABIJAJ

Nie zaznaczył, kogo nie zabijać, powiedział OGÓLNIE by nie zabijać

Swoją drogą, bardzo dobra robota Kleryk, a książka Bóg urojony, już do mnie "płynie".
Dziękuję.
Dobrego dnia.
« Ostatnia zmiana: 16 Luty, 2019, 06:16 wysłana przez WIDZĘ MROKI »


antykierat

  • Gość
Dobra robota kleryku. Sam chętnie skorzystam z tych informacji w rozmowach, tylko mała poprawka:

„Nawet nerka przetransplantowana z innego człowieka natychmiast rozpoczyna pracę i spełnia swoje zadanie nadal dobrze i punktualnie. Takie cuda wywołują podziw dla mądrości Stwórcy człowieka”
(Przebudźcie się! Nr 10 z lat 1960-1969 s. 2)"

Dokładnie z którego roku, bo śJ chętnie wykorzystają taką lukę.


Offline Salome

I właśnie taka pokrętna ideologia stosowana przez CK doprowadziła do tego, że DO KOŃCA MOJEGO ŻYCIA BĘDĘ krytykiem tej organizacji.
Nie hejtuję Pana Boga, Biblii ani wartości chrześcijańskich. Nie obwiniam szeregowych głosicieli.

Winię zarząd sektokorporacji Świadków Jehowy za to, że stworzyli podstępną politykę manipulowania strachem do uzyskiwania własnych korzyści. Trzeba obnażać ich niecne pobudki i pokazywać ludziom, że kupczą zbawieniem i obietnicą raju w zamian za monety wrzucane do skrzynek.

Jw.org to jedynie biznes świątynny. Boga tam nie ma.

Kleryk, dobra robota. Proszę o więcej.Pozdrawiam.
"Gdzie wszyscy myślą tak samo, nikt nie myśli zbyt wiele" Walter Lippmann


Offline Nadaszyniak

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 5 965
  • Polubień: 8456
  • Psychomanipulacja owieczek # wielkiej wieży(Ww)
(mtg): Szanowny Kleryk, powtórzę za innymi świetna wykonana praca,
Dziękuje osobiście TOBIE za znalezienie czasu i poświęceniu go, aby ten materiał zebrać w pigułce i przesłać na FORUM.
Ten temat jest jednym z priorytetowych, który ukazuje w jak perfidny, wyrachowany sposób zagłusza ludzkie sumienia, tych którzy są w  tej sekcie (Ww), myślę, że nie ma większego okrucieństwa w imię Boga (miłości), od czasu zakończenia II wojny światowej- GROZA!! 


Offline abece

Z mojej strony również podziękowania dla Kleryka.
Zrobię co w moich możliwościach jest, by ten  przygnebiajacy temat przekazać dalej  ŚJ, którzy pozostają w org ze względu na utratę rodziny, lub silne uzależnienie od zmanipulowania.
To przerażające i smutne, by pozyczoną ode mnie książkę "Kryzys sumienia" , dorosły człowiek musiał czytać w ukryciu przed rodziną.
Ta destrukcyjna religia o znamionach sekty, inaczej sektokorporacja, jest wysoce niebezpieczna.
Też myślę, że nie ma o co się obrażać, o nazewnictwo, gdyż jest to korporacja, wystarczy zaglądnac do ich publikacji, gdzie tak jest napisane, a sekta.. no niestety też trzeba się z tym pogodzić, skoro kwalifikuje się org do religii noszącej znamiona sekty.
Nigdy nie będzie za wiele, by ludzi stamtąd ratować, a nieświadomych zagrożeń, ostrzegac.
« Ostatnia zmiana: 16 Luty, 2019, 13:54 wysłana przez abece »


Offline Efektmotyla

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 546
  • Polubień: 4643
  • Wspaniale że znajomi i rodzina się budzą :)
Brawo kleryk.
Zrób proszę więcej takich materiałów a ja wydam to w wersji drukowanej i zaserwujemy jako pokarm na czas słuszny :)


Offline dziewiatka

Myślę że CK zawsze było pod wpływem jakiś radykalnych grup chrześcijańskich i powielali ich sposób myślenia.Bardzo wiele pomysłów opowiastek przejęli od innych,tak samo (mogę tylko przypuszczać) te porównania,przeszczep= kanibalizm.choć trzeba przyznać jeżeli mam rację to padło na podatny grunt.


WIDZĘ MROKI

  • Gość
Coś myślę ciekawego.

Ta osoba z uwagi na zajmowane stanowisko i prace które wykonywała w Biurze Głównym Świadków Jehowy w Brooklynie dała nam wiele, Ona jest dla mnie inspiracją by nie tylko pisać i py....ać ale działać, na swoim podwórku, mamy robotę do zrobienie, tu na forum i w okół nas.

http://watchtowerdocuments.org/barbara-speaks-pennsylvania-meetup/

Dobrej lektury, jest tego trochę do przerobienia.

Tu jeszcze w kwestii krwi

http://watchtowerdocuments.org/a-reason-to-celebrate-ajwrb/

Dobrego wieczoru
« Ostatnia zmiana: 16 Luty, 2019, 19:57 wysłana przez WIDZĘ MROKI »


Offline mav

  • Ja tu tylko sprzątam
  • Wiadomości: 1 228
  • Polubień: 6988
  • Nie sztuka się godzić, sztuką jest się wcale nie pokłócić.
(Przebudźcie się! Nr 10 z lat 1960-1969 s. 2)"

Dokładnie z którego roku, bo śJ chętnie wykorzystają taką lukę.

Tu nie ma żadnej luki. W latach 60-tych i 70-tych "Przebudźcie się!" ukazywało się po Polsku nieregularnie. Zwróć uwagę, że w serwisie Biblioteka Online właśnie w taki sposób są oznaczone czasopisma z lat 70-tych: https://wol.jw.org/pl/wol/lv/r12/lp-p/0/24608

Swoją drogą przyłącze się do gratulacji innych - świetna robota Kleryku. Twoje ostatnie wpisy są tak dobre, że zasługują na osobny dział na forum. Pisz więcej, a o takowym pomyślimy :).


Offline Nadaszyniak

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 5 965
  • Polubień: 8456
  • Psychomanipulacja owieczek # wielkiej wieży(Ww)
(mtg) Przebudźcie się nr.10/1960
« Ostatnia zmiana: 16 Luty, 2019, 22:30 wysłana przez Nadaszyniak »