Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Które wyznanie chrześcijańskie ma jasny zbiór zasad i nauk?  (Przeczytany 3536 razy)

Offline PoProstuJa

Drodzy Forumowicze,

mam pytanie do osób, które po odejściu od Świadków (a może jeszcze w trakcie odchodzenia) mają kontakt z przedstawicielami innych religii chrześcijańskich i mogą coś na ich temat powiedzieć.

Otóż ja po wyjściu z orga nie czułam potrzeby żeby gdziekolwiek się przyłączać, ale cały czas jestem chrześcijanką i w sumie spotkania w gronie chrześcijan są ideą, którą popieram.
Poznałam osoby z innego wyznania z nurtu protestanckiego i spotykamy się co jakiś czas, aby podyskutować nt. religii, wiary, nauk biblijnych, chrześcijaństwa.
Problem jest jednak taki, że dyskusja na tematy typu: piekło, trójca... zawsze kończy się z ich strony stwierdzeniem, że dokładnie nie wiadomo jak to jest i że dogłębna znajomość tego zagadnienia nie jest człowiekowi koniecznie potrzebna do zbawienia.

No i zaczynam wtedy rozumieć czemu ludzie trzymają się zborów Świadków... no bo u Świadków wszystko jest podane na tacy i jasno sformułowane - wyjaśnienia wszelkich możliwych nauk i są to nauki jednolite na całym świecie. Masz więc pewność, że inny Świadek np. z Afryki poda ci taką samą interpretację danej nauki jak Świadek np. z Polski.
Tymczasem w innych chrześcijańskich odłamach takiej zgodności nie ma (i prawdopodobnie nie będzie). Każdy wierzy w to co uważa, trzyma się jednak jakichśtam podstawowych założeń, na których opierają się wszyscy chrześcijanie.
Z jednej strony ta chrześcijańska wolność bardzo mi się podoba i nienarzucanie innym jedynej możliwej interpretacji Biblii jest super. A z drugiej strony w moim odczuciu wprowadza to pewien chaos - no bo ludzie deklarują, że przynależą do takiego czy innego odłamu chrześcijańskiego, a każdy sobie wierzy w co chce. Mnie.... jako byłego Świadka... ten chaos trochę dziwi...

W wyniku tych spotkań mam w głowie większy mętlik niż nową wiedzę... Nie wiem czy chodzenie z mętlikiem będzie mi pasowało przez cały czas...

Mam więc pytanie czy znacie jakieś ugrupowanie religijne podobne pod względem uporządkowania nauk do Świadków? Czyli takie, które podaje odpowiedzi na różne biblijne zagadnienia - najlepiej wersetami biblijnymi?

Mi osobiście wydaje się, że takie ugrupowanie nie istnieje... ale może się mylę...

Idea Świadków - jednolicie wytłumaczone na całym świecie nauki - jest całkiem niezła. Problem tylko w tym, że większość z tych nauk jest zafałszowana lub jest nadinterpretacją ze strony Ciała Kierowniczego.
Niemniej jednak tych ludzi, którzy tych fałszywych nauk nie są w stanie od razu wykryć (jak większość przeciętnych ludzi nie znających Biblii) ta idea nauk prostych i jednolitych, zamieszczonych w 1 małej książeczce, przyciąga ludzi do tego ugrupowania.
« Ostatnia zmiana: 19 Styczeń, 2019, 23:34 wysłana przez PoProstuJa »


Offline Sebastian

Odp: Które wyznanie chrześcijańskie ma jasny zbiór zasad i nauk?
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Styczeń, 2019, 23:34 »
a ja zastanawiam się czy chrześcijanom w ogóle potrzebne jest dogmatyzowanie stanowisk w sprawach doktrynalnych...

czy nie byłoby lepiej gdyby chrześcijanie (zamiast sporządzać definicje osoby natury hipostazy resubstancjacji itd.) skupili się nad tym jak lepiej realizować w swoim życiu nauczanie Pana Jezusa zawarte np. w przypowieści o miłosiernym Samarytaninie

Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


DeepPinkTool

  • Gość
Odp: Które wyznanie chrześcijańskie ma jasny zbiór zasad i nauk?
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Styczeń, 2019, 23:39 »
Tak jak to pisze PoProstuJa"
Idea Świadków - jednolicie wytłumaczone na całym świecie nauki - jest całkiem niezła. Problem tylko w tym, że większość z tych nauk jest zafałszowana lub jest nadinterpretacją ze strony Ciała Kierowniczego.
Dodatkowo idea ta pasuje do znanego z Biblii wzoru Faryzeuszy i Uczonych w Piśmie oraz wszelkiego rodzaju tego typy Typków.  ;)


Offline PoProstuJa

Odp: Które wyznanie chrześcijańskie ma jasny zbiór zasad i nauk?
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Styczeń, 2019, 23:55 »
a ja zastanawiam się czy chrześcijanom w ogóle potrzebne jest dogmatyzowanie stanowisk w sprawach doktrynalnych...

Ja tam się przy dogmatach aż tak bardzo nie upieram. Ale fajnie byłoby wiedzieć czy karą dla grzesznika ma być tylko śmierć czy dodatkowo wieczne męki w ogniu.
I to niekoniecznie dlatego, że ktoś ma zamiar być zatwardziałym grzesznikiem, ale choćby po to żeby lepiej poznać naturę Boga... Czy Bóg ma sumienie żeby ludzi, którzy grzeszyli tylko przez swój żywot na ziemi dręczyć przez wieki?
To tylko przykładowe pytanie, a jest ich więcej.

Świadkowie usiłowali mi wmówić (na szczęście bezskutecznie), że Bogu nie podoba się gdy ktoś zdobywa wyższe wykształcenie i brzydzi się tymi, którzy na przykład obchodzą urodziny. Wymaga ponadto ofiarowywania mu życia dzieci i dorosłych - którzy dla uzyskania zbawienia odmawiają transfuzji krwi.
Takiej wizji Boga zrozumieć nie mogłam i miałam swoją wizję - Boga "normalnego", nie służbisty i żandarma.

Zastanawiam się czy jest sens szukać odpowiedzi na niektóre pytania z tematyki religijnej u ludzi z innych wyznań... Bo to większy mętlik w głowie robi niż z tego pożytku. Ale z drugiej strony chcę też zrzucić z siebie te pozostałości klapek z oczu, które miałam u Świadków - a to wymaga otwartości umysłu na inne poglądy.

Czy da się zrozumieć Biblię całkiem samemu? Tak że siadam, czytam i wiem? Miał ktoś takie objawienie... że czyta sam i wszystko wie...? :)


Offline sawaszi

Odp: Które wyznanie chrześcijańskie ma jasny zbiór zasad i nauk?
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Styczeń, 2019, 00:28 »
Biblię każdy czytać teraz może - a wyczytać sens tego co tam napisano - też/także  :o
Moim zdaniem ; - każdy człowiek na tej planecie zwanej Ziemią - może uwierzyć w te historie/lub nie (to kwestia wiary, wychowania ,ect.) - taka prawda .
Na temat "religii prawdziwej" - nie chcę się wypowiadać ..


Offline Sebastian

Odp: Które wyznanie chrześcijańskie ma jasny zbiór zasad i nauk?
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Styczeń, 2019, 00:38 »
Czy da się zrozumieć Biblię całkiem samemu? Tak że siadam, czytam i wiem? Miał ktoś takie objawienie... że czyta sam i wszystko wie...? :)
ja miałem takie "objawienie" że czytam i nie rozumiem :)
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline PoProstuJa

Odp: Które wyznanie chrześcijańskie ma jasny zbiór zasad i nauk?
« Odpowiedź #6 dnia: 20 Styczeń, 2019, 00:39 »
Czy da się zrozumieć Biblię całkiem samemu? Tak że siadam, czytam i wiem? Miał ktoś takie objawienie... że czyta sam i wszystko wie...? :)

Przypomniało mi się, że czytałam o takiej osobie, która miała takie objawienie i była w 100% pewna, że jej rozumienie jest najwłaściwsze. Było to np. Charles Taze Russell...

I ta historia co chwilę się powtarzała (zwłaszcza w USA) - nagle jakiś świeżo "przebudzony" zaczynał głosić swoje zrozumienie Biblii. I teraz mamy setki (tysiące?) chrześcijańskich odłamów, wspólnot. A każdy oczywiście przekonany, że jego zrozumienie najwłaściwsze.

Nie.... drugi raz w żadne religie wciągnąć się nie dam...


Offline sawaszi

Odp: Które wyznanie chrześcijańskie ma jasny zbiór zasad i nauk?
« Odpowiedź #7 dnia: 20 Styczeń, 2019, 00:59 »
Oto kwestia zasadnicza - czy JHWH (Stwórca) zakładał w zamyśle Swym jakąś religie ?
Czy Jezus z Nazaretu (Chrystus) założył jakom religie ?
To pytanie jest nadal retoryczne ?


Offline Sebastian

Odp: Które wyznanie chrześcijańskie ma jasny zbiór zasad i nauk?
« Odpowiedź #8 dnia: 20 Styczeń, 2019, 01:49 »
mam wrażenie że JEZUSOWI wcale nie chodziło o definicje pojęcia teologie słowa ani rozprawy naukowe;

jak próbowano w jego obecności ukamienować nierządnicę to nie probował definiować czym jest grzech ani wykładać faryzeuszom przesłanek filozoficznych służących pojęciu czym różni się represyjna funkcja kary od wychowawczej funkcji kary...

tylko grzecznie kazał im  "wypier...ać" i zrobił to z takim wdziękiem że sami z własnej woli sobie poszli ;) gdyż tak zadziałało jego pytanie retoryczne "kto jest bez grzechu?!" :)

moim zdaniem na tym aspekcie nauczania Jezusa należałoby sie skupić a nie na bezwartościowych sporach o słowa...
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Kleryk

  • Głosiciel
  • Wiadomości: 465
  • Polubień: 2245
  • Aby zacząć myśleć musisz przestać brać 'Prozium'
Odp: Które wyznanie chrześcijańskie ma jasny zbiór zasad i nauk?
« Odpowiedź #9 dnia: 20 Styczeń, 2019, 08:27 »
Mam więc pytanie czy znacie jakieś ugrupowanie religijne podobne pod względem uporządkowania nauk do Świadków? Czyli takie, które podaje odpowiedzi na różne biblijne zagadnienia - najlepiej wersetami biblijnymi?

Mi osobiście wydaje się, że takie ugrupowanie nie istnieje... ale może się mylę...

Istnieje wiele takich 'ugrupowań', nazywają się sekty.

W poznawaniu religii warto nie zamykać się tylko na chrześcijaństwo i Biblię. Na jakiej podstawie mamy zakładać, że jest ona czymś więcej niż Koran, Tipitaka czy Wedy?
Wnioski które opieramy na błędnych założeniach nie mają znaczenia. Jaki ma sens zastanawianie się co Jezus miał na myśli skoro nie wiadomo czy był kims więcej niż Mahomet?
"Kłamstwo powtarzane 1000 razy staje się prawdą."
Josef Goebbels


DeepPinkTool

  • Gość
Odp: Które wyznanie chrześcijańskie ma jasny zbiór zasad i nauk?
« Odpowiedź #10 dnia: 20 Styczeń, 2019, 08:30 »
mam wrażenie że JEZUSOWI wcale nie chodziło o definicje pojęcia teologie słowa ani rozprawy naukowe;

jak próbowano w jego obecności ukamienować nierządnicę to nie probował definiować czym jest grzech ani wykładać faryzeuszom przesłanek filozoficznych służących pojęciu czym różni się represyjna funkcja kary od wychowawczej funkcji kary...

tylko grzecznie kazał im  "wypier...ać" i zrobił to z takim wdziękiem że sami z własnej woli sobie poszli ;) gdyż tak zadziałało jego pytanie retoryczne "kto jest bez grzechu?!" :)

moim zdaniem na tym aspekcie nauczania Jezusa należałoby sie skupić a nie na bezwartościowych sporach o słowa...
Zgadzam się z powyższą argumentacją, niemniej przytoczony opis z życia Jezusa może się spotkać z kontrargumentacją iż nie jest on zawarty w najstarszych rękopisach i nie powinien znajdować się w Ewangelii.  ;) Niemniej nie ma to dla mnie znaczenia gdyż ja "kupuję" ideę Pana Jezusa, bez względu co się o nim pisze, czy coś powiedział, czy nie powiedział, czy istniał bądź nie. Ponadto "kto jest bez winy..." śpiewał nawet Kazik w Kulcie.  ;)


Offline MX

Odp: Które wyznanie chrześcijańskie ma jasny zbiór zasad i nauk?
« Odpowiedź #11 dnia: 20 Styczeń, 2019, 10:56 »
(...)
Zastanawiam się czy jest sens szukać odpowiedzi na niektóre pytania z tematyki religijnej u ludzi z innych wyznań...
(...)
Ale z drugiej strony chcę też zrzucić z siebie te pozostałości klapek z oczu, które miałam u Świadków
(...)
Czy da się zrozumieć Biblię całkiem samemu?
(...)
1. Nie ma sensu. Bywałem w kilku kościołach ewangelicznych inne poznałem poprzez internet czytając fora i inne. Nabycie wiedzy o nich pożyteczne. Szukanie u nich odpowiedzi zbyteczne. Mało jest osób z autentyczną wiedzą. Wiekszość powtarza to czego są uczeni w danym środowisku. Chociaż ten sens uzależniony jest od tego czego szukamy. Jeżeli jasnych wymagań i dogmatów to takie wyznanie z najbardziej określonymi ustaleniami to KRK. Przy czym nie mówie o obiegowych poglądach, ale o zainteresowaniu się teologią katolicką. Ale próba określenia ostatecznej dogmatologii to strata czasu. Tym mamią sekty, że mają odpowiedz na wszystko. Każdy rozumny człowiek musi uznać fakt, że religie to błądzenie po omacku. Nie wszystko można ustalić ze 100% pewnością. Dlatego czasem niektóre ewangeliczne kościoły nie zawracają sobie głowy szczegółami. Przyjeli jakieś podstawy po kimś a reszta to modlitwa i śpiewanie.

2. Trzeba czytać o teologii, patrystyce, historii, jezykoznastwie. Poszerzać horyzonty i wiedzę. Bo u SJ zakrzywione jest wszystko. Wiedza i znajomość innych wyznań z bliska pomaga. Potrafi wyleczyć ze złudzeń i zauważyć mechanizmy działań tego typu zbiorowisk ludzkich.

3. Da się poznać. Siąść i czytać. Z punktu widzenia osoby wierzącej sama Biblia mówi, że słowo Boga można poznać samemu z pomocą Ducha. Zależy jednak czego się szuka. Jeżeli odpowiedzi na różne pytania to się można rozczarować. Sekty wmawiają że oni z Biblią potrafią odpowiedzieć na każde pytanie.

Wiara czy religia to określona potrzeba wielu ludzi. Wszystko sprowadza się do tego czego szukamy i czy te odpowiedzi istnieją.

Szczególnie jak się weźmie pod uwagę fakt, że według Biblii Pan Jezus nie o wszystkim mówił, a Paweł że poznanie w pełni Boga to przyszłość.



MX - koniec - MX
« Ostatnia zmiana: 20 Styczeń, 2019, 10:58 wysłana przez MX »


Offline Terebint

Odp: Które wyznanie chrześcijańskie ma jasny zbiór zasad i nauk?
« Odpowiedź #12 dnia: 03 Marzec, 2019, 16:06 »
W wyniku tych spotkań mam w głowie większy mętlik niż nową wiedzę... Nie wiem czy chodzenie z mętlikiem będzie mi pasowało przez cały czas...
To poczytaj o Kwakrach, dopiero będziesz mieć chaos.  ;)

Mam więc pytanie czy znacie jakieś ugrupowanie religijne podobne pod względem uporządkowania nauk do Świadków? Czyli takie, które podaje odpowiedzi na różne biblijne zagadnienia - najlepiej wersetami biblijnymi?
Wiem, że to trudne ale strzeż się tego. To, co teraz przeżywasz to objawy odstawienia narkotyku niewolnictwa. Intelektualnie rozumiesz, że było Ci źle ale wewnątrz duchowo potrzebujesz jednak jakiegoś bata bo dawał poczucie bezpieczeństwa. Nie obraź się, bądź jak chcesz to się obraź ale tak właśnie to widzę. Zresztą przechodziłem to sam.

Mi osobiście wydaje się, że takie ugrupowanie nie istnieje... ale może się mylę...
Jak Kleryk to napisał jest takich pełno. Jak chcesz poczuć się na nowo niewolnikiem to możesz śmiało zahaczyć o Adwentystów (choć według mnie nie są oni chrześcijanami) bądź zajrzeć na forum "Ulica Prosta". Jest tam grupka osób skupiona wobec charyzmatycznego człowieka obdarzonego wielką wiedzą i całkowicie wyzutego z miłości.
« Ostatnia zmiana: 03 Marzec, 2019, 16:07 wysłana przez Terebint »
"Dusza jest całym światłem... Ciemność jest spowodowana martwym sercem, które ożywić może ból". Hazrat Inayat Khan


Offline PoProstuJa

Odp: Które wyznanie chrześcijańskie ma jasny zbiór zasad i nauk?
« Odpowiedź #13 dnia: 04 Marzec, 2019, 20:01 »
Wiem, że to trudne ale strzeż się tego. To, co teraz przeżywasz to objawy odstawienia narkotyku niewolnictwa. Intelektualnie rozumiesz, że było Ci źle ale wewnątrz duchowo potrzebujesz jednak jakiegoś bata bo dawał poczucie bezpieczeństwa. Nie obraź się, bądź jak chcesz to się obraź ale tak właśnie to widzę. Zresztą przechodziłem to sam.

Terebint - może przechodziłeś to sam i dlatego tak postrzegasz innych (skoro ja tak miałem, to inni też mają.... ale w życiu nie jest tak, że inni mają dokładnie te same czyny i myśli co my :) ). Ja nie potrzebuję żadnego bata, bo nie brakuje mi poczucia bezpieczeństwa.

Z ciekawości zapytam czy obecnie jesteś wierzący?


Offline Terebint

Odp: Które wyznanie chrześcijańskie ma jasny zbiór zasad i nauk?
« Odpowiedź #14 dnia: 04 Marzec, 2019, 22:01 »
Z ciekawości zapytam czy obecnie jesteś wierzący?
Staram się nie zamykać w takich enklawach ponieważ wciąż ewoluuję. Zdarza się, że czasami zataczam koło. Ale na dziś dzień to najbliżej mi do nurtu chrześcijańskiego ateizmu. Ale to też nie to, co by mnie mogło w stu procentach opisać. Z ciała jestem ateistą z ducha teistą. I nie podoba mi się to, że w życiu materializm i materialiści roszczą sobie prawa do duchowości, a osoby wierzące wchodzą z butami w sprawy racjonalne. Wtedy powstaje wiele niedobrych dla człowieka przekonań. Mnożenie prawd o ostateczności. Jeżeli chodzi o praktyki duchowe to na chwilę obecną za najbardziej przekonywujące wydają mi się milczące spotkania kwakierskie oraz duchowość Ojców Pustyni. Rozległy temat.
« Ostatnia zmiana: 04 Marzec, 2019, 22:04 wysłana przez Terebint »
"Dusza jest całym światłem... Ciemność jest spowodowana martwym sercem, które ożywić może ból". Hazrat Inayat Khan