Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Historia nazwy "Świadkowie Jehowy"  (Przeczytany 5082 razy)

Offline Roszada

Odp: Historia nazwy "Świadkowie Jehowy"
« Odpowiedź #15 dnia: 10 Grudzień, 2018, 17:44 »
„Świadkowie Jehowy” czy „świadkowie Jehowy”

   W publikacjach polskich Towarzystwa Strażnica zmieniono pisownię dotyczącego nazwy głosicieli. Przez wiele lat pisano o „świadkach Jehowy”, by zmienić ich w „Świadków Jehowy”.

Dawne określenie

   „(...) ostatek, to jest klasa świadków Jehowy” (Bogactwo 1936 s. 272).

   „Pisma świadków Jehowy zawierają oparty na Biblii materiał, z którego czytelnicy mogą odnieść prawdziwą korzyść duchową” (Strażnica Rok XCVI [1975] Nr 1 s. 17).

   „Wszyscy świadkowie Jehowy powinni być szczerze przejęci staraniem o podtrzymywanie napotkanego zainteresowania” (Strażnica Rok XCVII [1976] Nr 1 s. 3).

Obecne określenie

   Począwszy od numeru 22 Strażnicy z roku 1976 Towarzystwo Strażnica pisze już o „Świadkach Jehowy”:

   „Ponieważ jesteśmy Świadkami Jehowy, chodzi nam o służbę godniejszą i zaszczytniejszą od wszelkiej innej, w której mogą uczestniczyć ludzie” (Strażnica Rok XCVIII [1977] Nr 1 s. 2).

   „Jako Świadkowie Jehowy, aktywnie uczestniczymy w działalności, która została zapoczątkowana w I wieku n.e.” (Strażnica 15.02 2010 s. 5).

Język angielski

   Powyższa zmiana miała też miejsce w języku angielskim. Jeszcze 15 marca 1976 roku pisano o Jehovah’s witnesses, a 1 kwietnia 1976 roku już o Jehovah’s Witnesses. Nie podano przy tym żadnych motywów tej zmiany. Oto przykładowe angielskie teksty:

We came to realize that this was not just another religion, but that Jehovah’s witnesses are being used by Jehovah God to accomplish the preaching of the “good news” of the Kingdom world wide, according to Matthew 24:14 (The Watchtower 15.03 1976 p. 171).

In a similar way today, Jehovah’s Witnesses both of the Ezekiel class of anointed ones and of the “great crowd” are keeping themselves free from bloodguilt by their serving on the world stage as proclaimers of Jehovah’s “day of vengeance,” because of their preaching Jehovah’s warning message to earth’s inhabitants. (The Watchtower 01.04 1976 p. 223).


Offline Roszada

Odp: Historia nazwy "Świadkowie Jehowy"
« Odpowiedź #16 dnia: 10 Grudzień, 2018, 20:10 »
W oficjalnej nazwie jednej z korporacji słowa "Świadkowie Jehowy" w USA pojawiły się dopiero w roku 2000:

„Wzorem Biura Głównego od 1 października 2002 roku nasze Biuro Oddziału posługuje się w korespondencji ze zborami i nadzorcami papierem listowym z nagłówkiem »Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy«. W korespondencji kierowanej na zewnątrz do różnych instytucji będziemy używać dotychczasowego nagłówka” (Nasza Służba Królestwa Nr 1, 2003 s. 3).

Druga korporacja od 2000 r. z nazwą ŚJ:

*** km 1/02 p. 7 New Corporations Formed ***
Religious Order of Jehovah’s Witnesses


W Polsce po raz pierwszy w roku 1985:

„Potem w 1985 roku dla ułatwienia importu literatury została zarejestrowana w sądzie spółka pod nazwą Strażnica – Wydawnictwo Wyznania Świadków Jehowy w Polsce” (Rocznik Świadków Jehowy 1994 s. 246).


Offline Roszada

Odp: Historia nazwy "Świadkowie Jehowy"
« Odpowiedź #17 dnia: 11 Grudzień, 2018, 13:48 »
W USA nadal główną nazwą wyznania, pod którym są zarejestrowani głosiciele, jest:

„Towarzystwo Traktatowe – Strażnica Syjońska. Założone w roku 1881, a 15 grudnia 1884 roku prawnie zarejestrowane w stanie Pensylwania. W 1896 roku zmieniło nazwę na Towarzystwo Biblijne i Traktatowe – Strażnica. Od roku 1955 znane jako Pensylwańskie Towarzystwo Biblijne i Traktatowe – Strażnica” (Świadkowie Jehowy – głosiciele Królestwa Bożego 1995 s. 229).



Offline Roszada

Odp: Historia nazwy "Świadkowie Jehowy"
« Odpowiedź #18 dnia: 11 Grudzień, 2018, 17:54 »
ŚJ nie zastrzegli sobie pewnie nazywanie siebie Świadkami Jehowy, gdyż jest w Europie co najmniej jedno wyznanie o tej nazwie, w Rumunii:

Rumuński ruch Credinţei Adevărate Martorii Lui Iehova

czyli „Świadkowie Jehowy Wiary Prawdziwej”.

https://swiadkowiejehowywpolsce.org/historia-swiadkow-jehowy/drudzy-swiadkowie-jehowy-w-rumunii/msg23018/#msg23018

Oni uznają literaturę do lat 50. XX w.
Inne odłamy Świadków Jehowy były też na Ukrainie i w Rosji.

Nie są mi znane dalsze ich losy.
Także o Rumunii jest to ze strony archive.
« Ostatnia zmiana: 11 Grudzień, 2018, 17:55 wysłana przez Roszada »


Offline Roszada

Odp: Historia nazwy "Świadkowie Jehowy"
« Odpowiedź #19 dnia: 12 Grudzień, 2018, 10:49 »
Nazwa ŚJ powinna zniknąć wobec tego co samo Towarzystwo pisało o słowie Jehowa:

Niemniej jednak jest rzeczą niemal pewną, że imię Boże wymawiano pierwotnie »Jah•weh′«. The Encyclopaedia Britannica podaje: »Obecnie powszechnie panuje pogląd, że Jahwe (Yahwe) jest poprawną wymową.« The Universal Jewish Encyclopedia podaje: »Jahweh jest najbardziej prawdopodobną transliteracją dawnego hebrajskiego imienia Boga.« Tłumacz Biblii J. B. Rotherham twierdzi; »Zdaje się, że poprawną wymową jest Jahwe.« W The Catholic Encyclopedia czytamy: »Jehowa, własne imię Boże w Starym Testamencie. (...) Wstawiając do oryginalnego hebrajskiego tekstu spółgłoskowego samogłoski od Jabe [wymowa samarytańska], otrzymamy formę Jahweh (Yahweh), którą nowożytni uczeni uznają na ogół za poprawną wymowę imienia Bożego.« Komitet do Tłumaczenia Biblii Nowego Świata oświadcza: »Chociaż jesteśmy skłonni uważać wymowę ‘Jahweh’ za bardziej poprawną, to jednak zachowaliśmy formę ‘Jehowah’, ponieważ jest ona dobrze znana już od XIV w. Nadto – podobnie jak w innych formach – zostały w niej zachowane cztery spółgłoski tetragrammatonu JHWH«” (Strażnica Nr 15, 1961 s. 12 [ang. 01.08 1960 s. 455]).

„Jaką wymowę świadkowie Jehowy uważają za najpoprawniejszą? Na stronie 25 przedmowy do Chrześcijańskich Pism Greckich w Przekładzie Nowego Świata, wydanych przez Towarzystwo Strażnica w r. 1950, tłumacze podali, że skłonni są »uważać wymowę ‘Jahweh’ za najbardziej poprawną«" (Strażnica Nr 20, 1966 s. 11 [ang. 15.07 1964 s. 423]).

Imię Boże w postaci »Jahwe« (czasami »Jahue«) stanowi po prostu próbę wyrażenia go w sposób bliższy pierwotnej hebrajszczyźnie. (...) W ciągu wieków zatraciła się prawidłowa hebrajska wymowa imienia Bożego. Toteż nie ma pewności, jakich samogłosek należałoby użyć dla jego [JHWH] dopełnienia. Przez połączenie tetragramu ze znakami samogłoskowymi dwóch słów hebrajskich: Adonaj (Pan) oraz Elohim (Bóg), powstała wymowa Jehowah. Po zlatynizowaniu przybrała ona po polsku ostatecznie postać »Jehowa«. Niemniej wielu znawców języka hebrajskiego twierdzi, że bardziej poprawna jest forma »Jahwe«” (Strażnica Rok CI [1980] Nr 21 s. 5).


Offline Roszada

Odp: Historia nazwy "Świadkowie Jehowy"
« Odpowiedź #20 dnia: 13 Grudzień, 2018, 10:58 »
Zastanawiam się dlaczego "Towarzystwo Strażnica" w USA nie zmienia tej swej głównej nazwy na "Świadkowie Jehowy".
Przecież jeśli są ŚJ to w czym problem?
Czy koszta finansowe?
Czy o markę chodzi? ;)


Offline Roszada

Odp: Historia nazwy "Świadkowie Jehowy"
« Odpowiedź #21 dnia: 27 Kwiecień, 2020, 13:32 »
A tu takie nietypowe określenie "świadkowie dla imienia Jehowy":

   „Członkowie Międzynarodowego Stowarzyszenia Biblji zgromadzeni na generalnej konwencji ślą pozdrowienie: Jako Chrześcijanie i świadkowie dla imienia Jehowy Boga, uważamy, że to jest naszym przywilejem i obowiązkiem, by zwrócić waszą uwagę na następujące niezbędne fakta:...” (Wolność dla ludzi 1927 s. 20).


Offline Roszada

Odp: Historia nazwy "Świadkowie Jehowy"
« Odpowiedź #22 dnia: 28 Kwiecień, 2020, 10:45 »
A tu takie nietypowe określenie "świadkowie dla imienia Jehowy":

   „Członkowie Międzynarodowego Stowarzyszenia Biblji zgromadzeni na generalnej konwencji ślą pozdrowienie: Jako Chrześcijanie i świadkowie dla imienia Jehowy Boga, uważamy, że to jest naszym przywilejem i obowiązkiem, by zwrócić waszą uwagę na następujące niezbędne fakta:...” (Wolność dla ludzi 1927 s. 20).
Właśnie w dawnych czasach, przed 1931 r, pojawiały się takie dziwne frazy:

   „Z tej racji oni są postanowieni świadkami dla Jehowy, by świadczyli tu na ziemi dla Niego...” (Strażnica 01.03 1926 s. 78 [ang. 01.03 1926 s. 73]).

Dziś prawie nie stosuje się tych określeń. Znalazłem jedynie 3 razy i to z dawniejszych lat:

*** w82/15 s. 11 ***
Nigdy też nie przestali być świadkami dla Jehowy!

*** w78/5 s. 3 ***
Wszyscy zatem, którzy występują jako świadkowie dla Jehowy, muszą wieść życie nienaganne

*** w84/11 s. 15  ***
Na skutek pracy zarobkowej i aktywności w różnych innych dziedzinach świadkowie dla Jehowy w pewnej mierze „muszą mieć do czynienia ze światem”


Offline janeczek

Odp: Historia nazwy "Świadkowie Jehowy"
« Odpowiedź #23 dnia: 28 Kwiecień, 2020, 12:03 »
A jak to traktować roszado że oni twierdzą że to nie pełna nazwa od kiedy tak twierdzą [Świadkowie Jehowy, pełna nazwa Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy] od kiedy do Jezusa zaczeli się przyznawać
https://pl.wikipedia.org/wiki/Świadkowie_Jehowy
PAŚCIE TRZODĘ BOŻĄ 
Publikacja ta jest poufna i chroniona prawem autorskim.  Ktoś dobrowolnie przyjmuje krew należy podać w zborze że winowajca odłączył się



DeepPinkTool

  • Gość
Odp: Historia nazwy "Świadkowie Jehowy"
« Odpowiedź #25 dnia: 28 Kwiecień, 2020, 14:47 »
Chyba nie rozumiem problemu albo już mnie pamięć zawodzi. Z językiem teokratycznym w ostatnich latach mam styczność w zasadzie tylko tu na forum. Niemniej kiedyś posługiwałem się nim biegle i w mowie i w piśmie. Określanie ŚJ jako świadków dla imienia Jehowy nie wywołuje u mnie żadnego dysonansu językowego. Nie są one dla mnie niczym osobliwym. Pamiętam, że były one powszechnie stosowane na zebraniach.
Roszado przytaczasz tekst z książki z 1927r. gdy nie było jeszcze organizacji ze ŚJ w nazwie. Jest tam zwrot "świadkowie dla imienia Jehowy Boga". To nic dziwnego ŚJ uważają przecież, że nawet Noe czy Jezus byli ŚJ, lub Ś dla imienia J, czy Ś dla J.
To powszechnie i wymiennie stosowane w języku Świadków określenia. Dla ŚJ sens ich nazwy oznacza, że świadczą o J, świadczą na rzecz Jego imienia itd itp.

Parę cytatów (które lubisz):
Jak prawdziwi chrześcijanie mieli dowodzić, że są ‛ludem dla imienia Jehowy’? [Strażnica 2014]
CZEGO można i czego nawet powinniśmy oczekiwać od „ludu dla imienia” Jehowy? [Strażnica 1972]
Przestali wtedy być ludem dla imienia Jehowy. [Strażnica 2013]
Jak wspomnieliśmy w poprzednim artykule, organizacja, w skład której wchodzili pierwsi naśladowcy Chrystusa, zastąpiła odstępczy naród izraelski w roli ludu dla imienia Jehowy. [Strażnica 2014]
Gdyby Izraelici przestrzegali przymierza Prawa, staliby się ludem dla imienia Jehowy, królestwem kapłanów i narodem świętym, cieszącym się Jego błogosławieństwem [Wnikliwe poznawanie pism]
każdy z nich ma nie tylko przywilej, ale też powinność być świadkiem dla imienia Jehowy i na rzecz Królestwa [Strażnica 1984]

Może Roszado u Ciebie jakieś określenie wywoływać zdziwienie ze względu na fakt nie posiadania legitymacji "Jehowahs Originals" i tym samym nieznajomości potocznego języka teokratycznego. 


Offline Roszada

Odp: Historia nazwy "Świadkowie Jehowy"
« Odpowiedź #26 dnia: 28 Kwiecień, 2020, 16:44 »
To jest określenie o "ludzie dla imienia Jehowy", a nie o "świadkach dla imienia Jehowy".
Źródłosłów dla obu określeń może być zupełnie inny i wynikać z innych wersetów biblijnych.
Nie robię tu żadnej afery, ale w dziale historycznym wskazuję jak się kształtowało i jak od połowy lat 20. XX w. dochodzono do terminu "Świadkowie Jehowy" z 1931 r.

Ten termin był dla nich po części zaskoczeniem, bo poprzednie określenia nie były ich nazwą, tylko opisem ich działań i wierzeń oraz stosunku do Jehowy.
O tym zaskoczeniu:

Kamieniem milowym w wywyższaniu imienia Jehowy było jednak zgromadzenie ludu Bożego w Columbus w stanie Ohio, zorganizowane w dniach od 24 do 30 lipca 1931 roku. (...) Wydarzyło się tam coś daleko wznioślejszego, co miało związek z zagadkowymi literami »JW«, widniejącymi na programie zgromadzenia i na pierwszej stronie gazetki kongresowej zatytułowanej The Messenger. Prawdę mówiąc, litery te były widoczne wszędzie. »Kiedy zbliżaliśmy się do miejsca zgromadzenia«, wspomina Burnice E. Williams, »wszędzie widzieliśmy litery JW«. Nie wiedzieliśmy, co one symbolizują, i wszyscy się zastanawialiśmy: »Co właściwie znaczy to JW?« A siostra Herschel Nelson opowiada: »Snuto najrozmaitsze domysły na temat tego, co oznaczają litery JW: Just Wait [tylko poczekajcie], Just Watch [tylko czuwajcie]...«. (...) Sens liter »JW« ujawniono dopiero w niedzielę 26 lipca 1931, kiedy uczestnicy zgromadzenia z entuzjazmem przyjęli rezolucję zatytułowaną »Nowe imię«, przedstawioną przez J. F. Rutherforda. (...) Teraz wszystko się wyjaśniło. Tajemnicze litery »JW« oznaczały: Jehovah’s Witnesses (Świadkowie Jehowy). »Nigdy nie zapomnę burzy oklasków, jaka się zerwała w miejscu zgromadzenia, kiedy w końcu usłyszeliśmy tę informację« – opowiada Arthur A. Worsley. Herbert H. Bochk dodaje: »W całym mieście Columbus zdjęto z witryn napisy Serdecznie witamy Badaczy Pisma Świętego, a zamiast nich napisano: Serdecznie witamy Świadków Jehowy«. (...) Świadkowie Jehowy obrali imię, jakiego nikt inny na świecie nie chciał nosić” (Dzieje Świadków Jehowy w czasach nowożytnych. Stany Zjednoczone Ameryki. Na podstawie Rocznika Świadków Jehowy na rok 1975 Nadarzyn, bez daty wydania, s. 67).

To "JW" dziś właśnie wkomponowano w jw.org. :)


Offline Roszada

Odp: Historia nazwy "Świadkowie Jehowy"
« Odpowiedź #27 dnia: 28 Kwiecień, 2020, 18:11 »
Roszado przytaczasz tekst z książki z 1927r. gdy nie było jeszcze organizacji ze ŚJ w nazwie. Jest tam zwrot "świadkowie dla imienia Jehowy Boga". To nic dziwnego ŚJ uważają przecież, że nawet Noe czy Jezus byli ŚJ, lub Ś dla imienia J, czy Ś dla J.
Oj widzisz krytykujesz mnie, że szukam dziury w całym, a sami ŚJ nie tak szybko nazywali tych świętych ST "Świadkami Jehowy".
Początkowo ta nazwa była zastrzeżona dla POMAZAŃCÓW, a Noe i inni nie byli pomazani.
Dopiero z czasem nadano im określenie ŚJ:

„ŻE będąc odkupieni drogocenną krwią Jezusa Chrystusa, naszego Pana i Zbawiciela, oraz usprawiedliwieni i spłodzeni przez Jehowę Boga, i powołani do Jego Królestwa (...) Z radością więc obieramy i przyjmujemy imię, które Pan Bóg wypowiedział swymi ustami, i pragniemy, by nas znano pod tym imieniem i nazywano nim, a mianowicie: Świadkowie Jehowy (Izaj. 43:10-12)” (Świadkowie Jehowy – głosiciele Królestwa Bożego 1995 s. 156).

   „W roku 1937 zrozumiano jednak lepiej, że wierni prorocy i inni nienaganni mężowie Boży od Jana Chrzciciela wstecz aż do pierwszego męczennika Abla również byli świadkami Jehowy, stanowiąc po prostu »wielki obłok świadków« (Hbr 11:1 do 12:1). Później książka pod tytułem Nowy Świat, opublikowana w roku 1942, wskazała, że »drugie owce« z „wielkiej rzeszy” przepowiedzianej w Objawieniu 7:9, 10 także są świadkami Jehowy. (Strony 368, 369, 375 wydania angielskiego) Dzisiaj »wielką rzeszę« tych »drugich owiec«, które zostały przyprowadzone do łączności z ostatkiem namaszczonych duchem, normalnie zalicza się do świadków Jehowy” (Strażnica Nr 19, 1967 s. 8).


Offline Roszada

Odp: Historia nazwy "Świadkowie Jehowy"
« Odpowiedź #28 dnia: 12 Grudzień, 2022, 10:10 »
   Zdarzało się Towarzystwu Strażnica pisać błędnie słowo „świadkowie”, jako „światkowie”, jakby wywodząc to od „świata”:

„Teraz Pan mówi do naśladowców światłości: »Wyście światkowie moi. . ... żem ja Bóg.« (Izajasz 43:10,12)” (Strażnica 01.07 1925 s. 202).

„Tak samo możemy przypuszczać, że Bóg wszystkich tych, którzy szczerze wierzą w Jego Słowo, którzy Jego miłują i Jemu służą, użyje jako Swych światków, aby świadectwo to nieść ludziom” (Złoty Wiek 15.07 1928 s. 218).

Światkowie Jehowy reprezentują obecnie Pana Jezusa i Jehowę..." (Ostrzeżenie 1938 s. 18).


Offline Roszada

Odp: Historia nazwy "Świadkowie Jehowy"
« Odpowiedź #29 dnia: 12 Wrzesień, 2024, 13:04 »
Najstarszą publikacją, która ma w tytule termin Świadkowie Jehowy jest:

*** dx86-22 Publikacje Towarzystwa Strażnica ***
1931: Biuletyn dla Świadków Jehowy (zmiana tytułu)

*** dx86-22 Publikacje Towarzystwa Strażnica ***
1934 (...) Rocznik Świadków Jehowy (zmiana tytułu) (© 1933):

*** kr rozdz. 4 s. 48 ***
Biblijna nazwa „Świadkowie Jehowy” dodała ludowi Bożemu sił do prowadzenia dzieła ewangelizacji. Edward Grimes z żoną Jessie — pionierzy, którzy byli obecni na zgromadzeniu w Columbus w roku 1931 — opowiadali: „Wyjechaliśmy z domu jako Badacze Pisma Świętego, a wróciliśmy jako Świadkowie Jehowy. Bardzo się cieszyliśmy, że mamy teraz nazwę, która pomaga nam wywyższać imię naszego Boga”. Po tamtym zgromadzeniu niejeden głosiciel zaczął stosować nową metodę wysławiania tego imienia. Przedstawiając się w służbie kaznodziejskiej, wręczał domownikowi wizytówkę z informacją: „Świadek JEHOWY głoszący o Królestwie JEHOWY, naszego Boga”