Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Lenin i Stalin - czy zachowanie tego drugiego coś przypomina?  (Przeczytany 5121 razy)

Offline Roszada

Czytałem sobie na wiki hasło Lenin.
Natrafiłem na słowa poniższe i mnie zmroziło:
Cytuj
Był płodnym teoretykiem politycznym i filozofem piszącym o praktycznych aspektach przeprowadzenia rewolucji[408]. Pisał ulotki, artykuły i książki bez niczyjej pomocy aż do czasu choroby[409]. Stale korespondował z sojusznikami i przyjaciółmi z Rosji, jak i z całego świata. Jego Dzieła zebrane obejmującą 54 tomy, z którego każdy liczy około 650 stron. 45 tomów zostało przetłumaczonych na język angielski przez Oficynę Postępową Moskwy w latach 1960–1970[410].

Po jego śmierci cenzura ZSRR selektywnie ocenzurowała jego pisma w celu ustanowienia dogmatu o nieomylności Lenina, Stalina (jego następcy) i Komitetu Centralnego partii[411]. W okresie rządów Stalina usunięto z prac Lenina wszystkie informacje o sprzeczności z osobą Stalina i jego poglądami

Jakbym to skądś znał. I to z tego samego mniej więcej czasu.
Polityka blisko religii? I to akurat polityka ateistyczna.


Offline Sebastian

Odp: Lenin i Stalin - czy zachowanie tego drugiego coś przypomina?
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Grudzień, 2018, 23:25 »
Włodzimierz Lenin to człowiek który napisał nieco więcej tekstu od Włodzimierza Bednarskiego :)
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline sawaszi

Odp: Lenin i Stalin - czy zachowanie tego drugiego coś przypomina?
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Grudzień, 2018, 23:29 »
Ilianow Ilicz (Lenin)- to tylko uczeń swych większych nauczycieli i mentorów ..
 Zachęcam teraz do poczytania dzieł Marksa i Engelsa - to obszerna lektura - większa jak Biblia  :D :D
Ojojoj ta lektura jest już u nas zakazana  8-)- :P
« Ostatnia zmiana: 03 Grudzień, 2018, 23:50 wysłana przez sawaszi »


Offline Sebastian

Odp: Lenin i Stalin - czy zachowanie tego drugiego coś przypomina?
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Grudzień, 2018, 23:40 »
komunizm państwowy to wg mnie zinstytucjonalizowana religia: ma swojego założyciela, miała "świete księgi", ma "przedmioty kultu", miała "hierachię", miała "męczenników", miała swoje "kapłaństwo", ma swoje obrzędy, symbolikę, pieśni, rytuały, miała nawet swój odpowiednik "magisterium Kościoła" :) no i obiecywała wiernym doczesne zbawienie w ziemskim raju pozbawionym własności :)

a to co wyprawiał Stalin z dziełami Lenina przypomina to co zrobił Rutheford z dziełami Russella :)

Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline ihtis

Odp: Lenin i Stalin - czy zachowanie tego drugiego coś przypomina?
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Grudzień, 2018, 08:42 »
komunizm państwowy to wg mnie zinstytucjonalizowana religia: ma swojego założyciela, miała "świete księgi", ma "przedmioty kultu", miała "hierachię", miała "męczenników", miała swoje "kapłaństwo", ma swoje obrzędy, symbolikę, pieśni, rytuały, miała nawet swój odpowiednik "magisterium Kościoła" :) no i obiecywała wiernym doczesne zbawienie w ziemskim raju pozbawionym własności :)

a to co wyprawiał Stalin z dziełami Lenina przypomina to co zrobił Rutheford z dziełami Russella :)

A może to Rutheford z dziełami Russella zrobił coś na wzór systemu politycznego :)


Offline Martin

Odp: Lenin i Stalin - czy zachowanie tego drugiego coś przypomina?
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Grudzień, 2018, 08:55 »
Polityka blisko religii? I to akurat polityka ateistyczna.
Nie ma czegoś takiego, jak "polityka ateistyczna". Ateizm nie jest ideologią, tak jak ideologią nie jest np. nielubienie zupy pomidorowej.  W ramach ateizmu możliwa jest dowolność poglądów i sposobów patrzenia na inne sprawy.
"Religia to głupie odpowiedzi na głupie pytania."


Offline Roszada

Odp: Lenin i Stalin - czy zachowanie tego drugiego coś przypomina?
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Grudzień, 2018, 09:11 »
Cytuj
W ramach ateizmu możliwa jest dowolność poglądów i sposobów patrzenia na inne sprawy.
Właśnie o czymś takim pisałem i myślałem.

Sebastian słusznie napisał, że to co zrobił Stalin z dziełami Lenina, to samo czy podobnie zrobił Sędzia z działami Pastora.
Na dodatek udowadniał, że jest zgodny z naukami swego poprzednika.
Zresztą przez pierwsze 10 lat swego panowania nawet gloryfikował Pastora.
Cytuj
Nie ma czegoś takiego, jak "polityka ateistyczna".
Może dla Ciebie nie ma, ale to co działo się w ZSRR z religią chrześcijańską było kierowane przez ideologów ateistycznych a nie np. muzułmańskich. To był wyraz polityki tamtego ateizmu.
« Ostatnia zmiana: 04 Grudzień, 2018, 09:30 wysłana przez Roszada »



Offline Martin

Odp: Lenin i Stalin - czy zachowanie tego drugiego coś przypomina?
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Grudzień, 2018, 13:07 »
Dzięki za uświadomienie, że istnieje fraza: "polityka ateistyczna". A teraz na poważnie. Podani przez Ciebie autorzy użyli jej jako skrótu myślowego w określeniu szeroko pojętej walki z religią i wiarą w Boga. Czyli czegoś w rodzaju ateizowania społeczeństwa na siłę. Natomiast Ty odniosłeś się w pierwszym poście do manipulacji dziełami Lenina i "udowadniania" jego nieomylności. Podciągnąłeś to pod 'politykę ateistyczą'. Ktora sama w sobie nie istnieje, bo istnieć nie może z samej definicji pojęcia ateizmu.
"Religia to głupie odpowiedzi na głupie pytania."


Offline Roszada

Odp: Lenin i Stalin - czy zachowanie tego drugiego coś przypomina?
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Grudzień, 2018, 13:12 »
Widzę że tak udajesz ateistę, tak jak ja bym udawał niewierzącego. ;D

Kto ci powiedział, że ja w ściśle naukowym znaczeniu użyłem tego określenia?
Nie jestem uczonym, a zwykłym zjadaczem chleba.
Napisz coś na temat, a nie o wyższości ateizmu nad nieateizmem. :)
« Ostatnia zmiana: 04 Grudzień, 2018, 13:28 wysłana przez Roszada »


Offline Martin

Odp: Lenin i Stalin - czy zachowanie tego drugiego coś przypomina?
« Odpowiedź #10 dnia: 04 Grudzień, 2018, 13:30 »
Nie uważasz, że takie określenia są niefajne w stosunku do normalnych niewierzących, którzy kompletnie nie identyfikują się z ZSRR i nie mają nic wspólnego z "dokonaniami" tamtejszej polityki?
"Religia to głupie odpowiedzi na głupie pytania."


Offline Roszada

Odp: Lenin i Stalin - czy zachowanie tego drugiego coś przypomina?
« Odpowiedź #11 dnia: 04 Grudzień, 2018, 13:41 »
Ja się nie obrażam, że występują inaczej wierzący, niż ja.
Tak samo mogą być inaczej niewierzący, jak Ty.

Tak jak cały ateizm nie jest ateizmem ZSRR, tak nie cały teizm winny jest wypraw krzyżowych czy inkwizycji. :)


Offline Roszada

Odp: Lenin i Stalin - czy zachowanie tego drugiego coś przypomina?
« Odpowiedź #12 dnia: 04 Grudzień, 2018, 17:35 »
Jak poczytałem o relacjach Lenin - Stalin, to widziałem też podobieństwa Russell - Rutherford:

Co Lenin naprawdę myślał o Stalinie?


https://twojahistoria.pl/2017/12/26/co-lenin-naprawde-myslal-o-stalinie/

Jeden i drugi wypromował swego następcę.
Później przed nim ostrzegał, ale było za późno, bo śmierć przyszła.
Jeden i drugi następca jakby sposobem wdarł się na stanowisko szefa.
Jedne i drugi tępił konkurencję.
Obaj prowadzili podobno 'swobodny styl życia', by nie powiedzieć hulaszczy. ;)


Offline sawaszi

Odp: Lenin i Stalin - czy zachowanie tego drugiego coś przypomina?
« Odpowiedź #13 dnia: 04 Grudzień, 2018, 17:48 »
Podobieństwo ideologi komunistycznej do sekt religijnych jest ewidentna - ale w szczegóły nie chcę wchodzić (bo się boje)  :(???
« Ostatnia zmiana: 04 Grudzień, 2018, 17:51 wysłana przez sawaszi »


Offline Roszada

Odp: Lenin i Stalin - czy zachowanie tego drugiego coś przypomina?
« Odpowiedź #14 dnia: 04 Grudzień, 2018, 17:50 »
Na wiki w haśle Lenin podano:

Cytuj
Przed śmiercią przekazał wiele dokumentów, w tym testament żonie, która odczytała go na XIII Kongresie partii w maju 1924 roku. Lenin w swoich zapiskach charakteryzował, pod kątem predyspozycji do kierowania RKP(b), sześciu czołowych przywódców bolszewickich: Trockiego, Zinowjewa, Kamieniewa, Bucharina („ulubieńca partii”), Jurija Piatakowa i Stalina. Lenin nie wskazał jednoznacznie swojego następcy, dostrzegając w każdym z wymienionych zarówno zalety, jak i wady; „testament” koncentrował się głównie na Trockim, którego Lenin nazwał najwybitniejszym (jednak zarzucił mu niebolszewizm) i Stalinie (wobec którego największy zarzut dotyczył zbytniej brutalności i braku ogłady)

Identycznie Russell wskazał w testamencie kilka osób do zarządzania, choć nie wyznaczył następcy. Również kobiety były wmieszane w jego testament.